Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Google
Home League Cup UEFA Cups National Team EURO World Cup POOL
2011 2012
BÖLGESEL AMATÖR LİG
Bölgesel Amatör Lig
1. Grup
2. Grup
3. Grup
4. Grup
5. Grup
6. Grup
7. Grup
8. Grup
9. Grup
10. Grup
11. Grup
12. Grup
13. Grup
2011-12 Season in Excel
History
POOL
DOMESTIC
Spor Toto Süper Lig
Bank Asya 1. Lig
Spor Toto 2. Lig
Spor Toto 3. Lig
Amateurs
Ziraat Turkish Cup
Super Cup
National Team
INTERNATIONAL
UEFA Champions League
UEFA Europa League
World Cup 2014
Euro2012
E-MAIL
Erdinç Sivritepe
TURKISH BOOKS
Piknikte Dömivole
Erdinç Sivritepe'ye Armağan

Barış Karacasu / Şener Yelkenci


1. Grup


						  G  P *   F   A
	  1 Refahiye		  Erzincan       20 43 *  60  19             Promotion Play-offs - Stage 2
	  2 Kalkandere		  Rize           20 41 *  42  17             Promotion Play-offs - Stage 1

	  3 Aşkale 3 Mart Belde	  Erzurum        20 37 *  54  18  4  4-3     Regional Play-off
	  4 Arhavi		  Artvin         20 37 *  33  17  1  3-4     Regional Play-off
	  5 Ardeşenspor		  Rize           20 34 *  38  27             Regional Play-off
	  6 Kelkit Hürriyetspor   Gümüşhane      20 25 *  33  31  6  5-0     Regional Play-off
	  7 Bayburt Belediye	  Bayburt        20 25 *  33  38  0  0-5     Regional Play-off
	  8 Kağızmanspor	  Kars           20 22 *  33  53     4  5-2  Regional Play-off
	  9 Bayazıtspor		  Ağrı           20 22 *  25  43     1  2-5  Regional Play-off

	 10 Göle Belediye	  Ardahan        20 14 *  26  58             Relegated
	 11 Bingöl İl Özel İdare  Bingöl         20  4 *  23  79             Relegated

TFF rulings:
W2 - Bingöl İÖİ - Bayazıtspor game is awarded as 0-3.
W6 - Bayazıtspor 1-0 Kağızmanspor game is awarded as 0-3.
W21 - Bayburt Belediye - Kağızmanspor game is awarded 3-0. Kağızmanspor didn't come to the game. 3-points deduction penalty to Kağızmanspor.
W21 - Arhavi - Bingöl İÖİ game is awarded 3-0. Bingöl İÖİ didn't come to the game. 3-points deduction penalty to Bingöl İÖİ.
W22 - Göle Belediye 0-1 Ardeşenspor game is awarded as 0-3.
W23 - Kalkander - Aşkale 3 mart Belde game is awarded as 3-0. 3 Mart Belde didn't play. They were also penalized with 3-points deduction.

06.04
Bye - Bingöl İÖİ
13:30 Ardeşenspor 4-3 Refahiye
13:30 Bayazıtspor 1-3 Kalkandere
08.04
13:30 Aşkale 3 Mart Belde 3-2 Arhavi
13:30 Kağızmanspor 3-5 Göle Belediye
15:00 Kelkit Hürriyetspor 4-0 Bayburt Belediye
11.04
13:30 Aşkale 3 Mart Belde 2-3 Refahiye - postponed from Week 20
15.04
13:30 Kalkandere 3-0 Aşkale 3 Mart Belde - awarded - postponed from Week 21


1. Grup - Week 21/22


24.03
Bye - Kelkit Hürriyetspor
13:30 Arhavi 3-0 Bingöl İÖİ - awarded score
25.03
13:30 Göle Belediye 0-3 Ardeşenspor - awarded score
13:30 Kalkandere - Aşkale 3 Mart Belde - postponed
13:30 Refahiye 2-0 Bayazıtspor
15:00 Bayburt Belediye 3-0 Kağızmanspor - awarded score

Postponed Games
28.03
13:30 Ardeşenspor 1-2 Bayburt Belediye - postponed from Week 20
13:30 Bingöl İÖİ 2-8 Göle Belediye - postponed from Week 18


1. Grup - Week 20/22


18.03
Bye - Arhavi
12:30 Ardeşenspor - Bayburt Belediye - postponed
12:30 Bayazıtspor 2-1 Göle Belediye
12:30 Bingöl İÖİ 0-5 Kalkandere
12:30 Kağızmanspor 4-3 Kelkit Hürriyetspor
--:-- Aşkale 3 Mart Belde - Refahiye - postponed


1. Grup - Week 19/22


11.03
Bye - Kağızmanspor
12:30 Bayburt Belediye 2-1 Bayazıtspor
12:30 Göle Belediye 0-2 Aşkale 3 Mart Belde
12:30 Kalkandere 2-1 Arhavi
12:30 Kelkit Hürriyetspor 1-2 Ardeşenspor
12:30 Refahiye 10-1 Bingöl İÖİ
14.03
13:30 Kağızmanspor 3-2 Bingöl İÖİ - postponed from Week 15


1. Grup - Week 18/22


04.03
Bye - Kalkandere
12:30 3 Mart Belde 2-0 Bayburt Belediye
12:00 Ardeşenspor 3-0 Kağızmanspor
12:30 Arhavi 2-1 Refahiye
12:30 Bayazıtspor 1-0 Kelkit Hürriyetspor
14.03
13:30 Kağızmanspor - Bingöl İÖİ - postponed


1. Grup - Week 17/22


25.02
Bye - Ardeşenspor
12:30 Kağızmanspor 2-2 Bayazıtspor
26.02
12:00 Bayburt Belediye 4-4 Bingöl İÖİ
12:30 Göle Bediye 0-5 Arhavi
12:30 Kelkit Hürriyetspor 2-3 3 Mart Belde
12:30 Refahiye 5-0 Kalkandere
29.02
13:30 Kalkandere 2-1 Kelkit Hürriyetspor - postponed from Week 14


1. Grup - Week 16/22


15.02
12:00 Arhavi 4-0 Kağızmanspor - postponed from Week 14

19.02
Bye - Refahiye
12:30 3 Mart Belde 6-0 Kağızmanspor
12:00 Arhavi 2-1 Bayburt Belediye
12:30 Bayazıtspor 3-2 Ardeşenspor
12:30 Kalkandere 5-0 Göle Belediye
20.02
12:30 Bingöl İÖİ 3-4 Kelkit Hürriyetspor

22.02
12:30 Bingöl İÖİ 4-0 Ardeşenspor - postponed from Week 14
12:30 Göle Belediye 0-5 Refahiye - postponed from Week 15


1. Grup - Week 15/22


22.02
12:30 Bingöl İÖİ 0-9 3 Mart Belde - postponed from Week 12
11.02
Bye - Bayazıtspor
12:30 Kağızmanspor - Bingöl İÖİ - postponed
12.02
12:00 Bayburt Belediye 1-0 Kalkandere
12:30 Ardeşenspor 1-1 3 Mart Belde
12:30 Göle Belediye - Refahiye - postponed
12:30 Kelkit Hürriyetspor 2-0 Arhavi


1. Grup - Week 14/22


05.02
Bye - Göle Belediye
12:30 3 Mart Belde 6-1 Bayazıtspor
12:30 Arhavi - Kağızmanspor - postponed
12:30 Bingöl İÖİ - Ardeşenspor - postponed
12:30 Kalkandere - Kelkit Hürriyetspor - postponed
12:30 Refahiye 1-1 Bayburt Belediye


1. Grup - Week 13/22


28.01
Bye - 3 mart Belde
12:30 Kağızmanspor 1-2 Kalkandere
29.01
12:30 Ardeşenspor 0-1 Arhavi
12:30 Bayazıtspor 5-2 Bingöl İÖİ
12:30 Bayburt Belediye 5-0 Göle Belediye
12:30 Kelkit Hürriyetspor 1-2 Refahiye


1. Grup - Week 12/22


22.01
Bye - Bayburt Belediye
12:30 Arhavi 1-1 Bayazıtspor
12:30 Bingöl İÖİ - 3 Mart Belde - postponed
12:30 Göle Belediye 0-4 Kelkit Hürriyetspor
12:30 Kalkandere 0-0 Ardeşenspor
12:30 Refahiye 7-0 Kağızmanspor


1. Grup - Week 11 - End of First Half


18.12
Bye - Bingöl İÖİ
12:30 Arhavi 1-1 3 Mart Belde
12:30 Bayburt Belediye 0-1 Kelkit Hürriyetspor
12:30 Göle Belediye 1-2 Kağızmanspor
12:30 Kalkandere 7-0 Bayazıtspor
12:30 Refahiye 4-1 Ardeşenspor


1. Grup - Week 10


10.12
Bye - Kelkit Hürriyetspor
12:30 3 Mart Belde 1-0 Kalkandere
12:30 Kağızmanspor 4-1 Bayburt Belediye
11.12
12:30 Ardeşenspor 5-0 Göle Belediye
12:30 Bayazıtspor 0-3 Refahiye
12:30 Bingöl İÖİ 0-0 Arhavi


1. Grup - Week 9


04.12
Bye - Arhavi
12:30 Bayburt Belediye 3-3 Ardeşenspor
12:30 Göle Belediye 2-1 Bayazıtspor
12:30 Kalkandere 6-0 Bingöl İÖİ
12:30 Kelkit Hürriyetspor 0-2 Kağızmanspor
12:30 Refahiye 0-0 3 Mart Belde


1. Grup - Week 8


26.11
Bye - Kağızmanspor
12:30 3 Mart Belde 6-0 Göle Belediye
27.11
12:30 Ardeşenspor 3-0 Hürriyetspor
12:30 Arhavi 1-0 Kalkandere
12:30 Bayazıtspor 2-1 Bayburt Belediye
12:30 Bingöl İÖİ 1-1 Refahiye


1. Grup - Week 7


20.11
Bye - Kalkandere
12:30 Bayburt Belediye 0-3 3 Mart Belde
12:30 Göle Belediye 4-0 Bingöl İÖİ
12:30 Kağızmanspor 1-4 Ardeşenspor
12:30 Kelkit Hürriyet 4-1 Bayazıtspor
12:30 Refahiye 2-0 Arhavi


1. Grup - Week 6


12.11
Bye - Ardeşenspor
12:30 3 Mart Belde 2-0 Kelkit Hürriyetspor
13.11
12:30 Arhavi 4-1 Göle Belediye
12:30 Bayazıtspor 1-0 Kağızmanspor
12:30 Bingöl İÖİ 1-2 Bayburt Belediye
12:30 Kalkandere 1-0 Refahiye


1. Grup - Week 5


30.10
Bye - Refahiye
12:30 Ardeşenspor 2-1 Bayazıtspor
12:30 Bayburt Belediye 3-2 Arhavi
12:30 Göle Belediye 1-2 Kalkandere
12:30 Kağızmanspor 4-3 3 Mart Belde
12:30 Kelkit Hürriyetspor 0-0 Bingöl İÖİ


1. Grup - Week 4


22.10
Bye - Bayazıtspor
14:00 3 Mart Belde 0-1 Ardeşenspor
23.10
14:00 Arhavi 1-0 Kelkit Hürriyetspor
14:00 Bingöl İÖİ 2-3 Kağızmanspor
14:00 Kalkandere 2-1 Bayburt Belediye
14:00 Refahiye 1-1 Göle Belediye


1. Grup - Week 3


16.10
Bye - Göle Belediye
14:00 Ardeşenspor 5-1 Bingöl İÖİ
14:00 Bayazıtspor 0-0 3 Mart Belde
14:00 Bayburt Belediye 2-4 Refahiye
14:00 Kağızmanspor 0-1 Arhavi
14:00 Kelkit Hürriyetspor 3-1 Kalkandere


1. Grup - Week 2


09.10
Bye - 3 Mart Belde
14:00 Arhavi 2-0 Ardeşenspor
14:00 Bingöl İl Özel İdare - Bayazıtspor - halted while 0-2
14:00 Göle Belediye 1-1 Bayburt Belediye
14:00 Kalkandere 1-0 Kağızmanspor
14:00 Refahiye 3-1 Kelkit Hürriyetspor


1. Grup - Week 1


02.10
Bye - Bayburt Belediye
14:00 3 Mart Belde 4-0 Bingöl İl Özel İdare
14:00 Ardeşenspor 0-0 Kalkandere
14:00 Bayazıtspor 0-0 Arhavi
14:00 Kağızmanspor 1-3 Refahiye
14:00 Kelkit Hürriyetspor 2-1 Göle Belediye


Format


Promotions:
Top two clubs in each group will qualify to play in the Promotion Play-offs.
The play-off games will be played in one game knockout elimination format.

Relegations:
2 bottom clubs in each group will be relegated from the league to regional amateur leagues.

Provincial Promotions and Relegations:
Basically, if a club gets promoted or relegated that club is replaced by a club from the Regional Amateur League. But, if the clubs from a province neither get promoted nor get relegated some of these clubs will be either relegated and/or play a play-off games with a club from the Regional amateur league.

Provinces with 1 berth - Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Kars
Clubs staying at BAL in these cities will play a Relegation/Promotion Play-off vs a club from the Regional League of their cities.

Provinces with 2 berths - Rize
If both clubs stays at BAL, the clubs ranked below will have to play a Relegation/Promotion play-off vs a club from Rize amateur league.

Home League Cup UEFA Cups National Team EURO World Cup POOL