2013
2014
Google
    
HOME LEAGUES TURKISH CUP UEFA CUPS NATIONAL TEAM EURO WORLD CUP ARCHIVES POOL
2013 2014
BÖLGESEL AMATÖR LİG
1. Grup
2. Grup
3. Grup
4. Grup
5. Grup
6. Grup
7. Grup
8. Grup
9. Grup
10. Grup
11. Grup
*
Clubs
History
OTHER LEAGUES
Süper Lig
1. Lig
2. Lig
3. Lig
E-MAIL
Erdinç Sivritepe
TURKISH BOOKS
Piknikte Dömivole
Erdinç Sivritepe'ye Armağan

Barış Karacasu / Şener Yelkenci

BAL - Group 1


Top two proceed to Promotion Play-offs
Bottom two are relegated to Local Amateur Leagues
Each province has specific promotion/relegation rules to/from its Local Amateur Leagues



				OVERALL -----------------	HOME ------	AWAY ------     TIE-BREAK
				 P  MX	 G  W  D  L  F  A	 P  G  F  A	 P  G  F  A	 P  F  A

	Bayburt GÖİ     	61  64	25 19  4  2 58 17	32 12 32  5	29 13 26 12	     
	Dersim          	52  55	25 16  4  5 45 16	30 12 27  6	22 13 18 10	 3  3  3
						
	Yomraspor           	52  55	25 15  7  3 55 22	25 12 32 10	27 13 23 12	 3  3  3
	Beşikdüzüspor (-)   	49  52	25 15  4  6 40 17	29 13 25  7	20 12 15 10	     
	Trabzon Faroz (+)	47  50	25 13  8  4 39 16	30 13 28  7	17 12 11  9	     
	Çayeli          	43  46	25 13  4  8 37 27	19 12 19 14	24 13 18 13	     
	Patnos          	33  36	25  9  6 10 36 41	20 13 21 20	13 12 15 21	     
	Arhavi          	30  33	25  8  6 11 24 24	21 13 18 11	 9 12  6 13	     
	Kalkandere      	29  32	25  8  5 12 40 45	14 13 20 23	15 12 20 22	     
	Iğdır Gençlerbirliği	27  30	25  7  6 12 33 47	19 12 23 14	 8 13 10 33	     
	Karsspor            	24  27	25  7  3 15 25 38	18 13 12 14	 6 12 13 24	     
	Yakutiyespor        	19  22	25  4  7 14 19 39	11 12 10 13	 8 13  9 26	     
						
	Beşirlispor (+)        	16  19	25  3  7 15 18 43	 7 12  6 18	 9 13 12 25	     
	Göle B          	 7  10	25  2  1 22 17 94	 7 13 11 40	 0 12  6 54	     

		   Promotion Play-offs: Bayburt GÖİ (Bayburt)
			 Remain at BAL: Çayeli (Rize)
	Relegation/Promotion Play-offs: Patnos (Ağrı), Iğdır Gençlerbirliği (Iğdır), Arhavi (Artvin), Karsspor (Kars), Yakutiyespor (Erzurum)
			     Relegated: Beşirlispor (Trabzon), Göle Belediye (Ardahan), Kalkandere (Rize)

Tie-break:
Tie-break criteria at amateur leagues is different than tie-break criteria at professional leagues.
Overall goal differences, goals scored, and goals scored against are not a factor.
The criteria:
1 - Overall points
2 - Head-to-head points
3 - Head-to-head goal difference
4 - Head-to-head goals scored for
5 - Lesser number of games awarded against
6 - One-game play-off


WEEK 25


13.04 13:30 Arhavi 1-0 Iğdır Gençlerbirliği
13.04 13:30 Beşikdüzüspor 3-0 Çayeli
13.04 13:30 Göle B 0-2 Yomraspor
13.04 13:30 Kalkandere 2-1 Beşirlispor
13.04 13:30 Karsspor 2-4 Bayburt GÖİ
13.04 13:30 Patnos 3-2 Yakutiyespor
13.04 13:30 Trabzon Faroz 0-1 Dersim

WEEK 26 - End of Regular Season


20.04 13:30 Bayburt GÖİ Trabzon Faroz
20.04 13:30 Beşirlispor Karsspor
20.04 13:30 Çayeli Patnos
20.04 13:30 Dersim Göle B
20.04 13:30 Iğdır Gençlerbirliği Beşikdüzüspor
20.04 13:30 Yakutiyespor Kalkandere
20.04 13:30 Yomraspor Arhavi

WEEK 1 


21.09 15:00 Beşirlispor 0-1 Faroz
 
22.09 14:00 Çayeli 0-0 Kalkandere
22.09 15:00 Bayburt GÖİ 1-1 Dersim
22.09 15:00 Göle B 2-1 Arhavi
22.09 15:00 Iğdır Gençlerbirliği 3-2 Patnos
22.09 15:00 Yakutiyespor 2-0 Karsspor
22.09 15:00 Yomraspor 2-1 Beylikdüzüspor

WEEK 2


29.09 13:00 Beşikdüzüspor 1-0 Arhavi
29.09 13:00 Faroz 4-1 Yakutiyespor
29.09 13:30 Bayburt GÖİ 4-1 Göle B
29.09 13:30 Dersim 1-0 Beşirlispor
29.09 13:30 Kalkandere 4-1 Iğdır Gençlerbirliği
29.09 13:30 Karsspor 2-1 Çayeli
29.09 13:30 Patnos 1-2 Yomraspor

WEEK 3


05.10 13:00 Beşirlispor 0-1 Bayburt GÖİ
 
06.10 13:00 Arhavi 0-1 Patnos
06.10 13:30 Çayeli 1-0 Faroz
06.10 13:30 Göle B 0-4 Beşikdüzüspor
06.10 13:30 Iğdır Gençlerbirliği 3-2 Karsspor
06.10 13:30 Yakutiyespor 1-2 Dersim
06.10 13:30 Yomraspor 3-2 Kalkandere

WEEK 4


12.10 13:00 Beşirlispor 3-2 Göle B
 
13.10 13:00 Faroz 2-0 Iğdır Gençlerbirliği
13.10 13:30 Bayburt GÖİ 2-0 Yakutiye
13.10 13:30 Dersim 0-1 Çayeli
13.10 13:30 Kalkandere 1-2 Arhavi
13.10 13:30 Karsspor 0-1 Yomraspor
13.10 13:30 Patnos 0-1 Beşikdüzüspor

WEEK 5


27.10 13:30 Arhavi 1-0 Karsspor
27.10 13:30 Beşikdüzüspor 2-0 Kalkandere
27.10 13:30 Çayeli 0-1 Bayburt GÖİ
27.10 13:30 Göle B 1-4 Patnos
27.10 13:30 Iğdır Gençlerbirliği 0-0 Patnos
27.10 13:30 Yakutiye 0-0 Beşirlispor
27.10 13:30 Yomraspor 0-0 Faroz

WEEK 6


03.11 11:00 Beşirlispor 0-1 Çayeli
03.11 12:30 Bayburt GÖİ 5-0 Iğdır Gençlerbirliği
03.11 12:30 Dersim 3-1 Yomraspor
03.11 12:30 Kalkandere 0-0 Patnos
03.11 12:30 Karsspor 1-0 Beşikdüzüspor
03.11 12:30 Yakutiye 1-0 Göle B
03.11 13:30 Faroz 1-0 Arhavi

WEEK 7


10.11 12:30 Arhavi 1-0 Dersim
10.11 12:30 Beşikdüzüspor 1-1 Faroz
10.11 12:30 Çayeli 2-0 Yakutiyespor
10.11 12:30 Göle B 1-7 Kalkandere
10.11 12:30 Iğdır Gençlerbirliği 0-2 Beşirlispor
10.11 12:30 Patnos 4-2 Karsspor
10.11 12:30 Yomraspor 1-4 Bayburt GÖİ

WEEK 8


16.11 12:30 Faroz 3-0 Patnos
 
17.11 12:30 Bayburt GÖİ 1-0 Arhavi
17.11 12:30 Çayeli 5-1 Göle B
17.11 12:30 Dersim 0-1 Beşikdüzüspor
17.11 12:30 Karsspor 0-1 Kalkandere
17.11 12:30 Yakutiyespor 1-1 Iğdır Gençlerbirliği
17.11 13:00 Beşirlispor 0-4 Yomraspor

WEEK 9


24.11 12:30 Arhavi 1-1 Beşirlispor
24.11 12:30 Beşikdüzüspor 0-1 Bayburt GÖİ
24.11 12:30 Göle B 0-4 Karsspor
24.11 12:30 Iğdır Gençlerbirliği 1-1 Karsspor
24.11 12:30 Kalkandere 1-1 Faroz
24.11 12:30 Patnos 2-1 Dersim
24.11 12:30 Yomraspor 0-0 Yakutiyespor

WEEK 10


30.11 13:00 Beşirlispor 0-0 Beşikdüzüspor
 
01.12 12:30 Bayburt GÖİ 2-0 Patnos
01.12 12:30 Çayeli 2-3 Yomraspor
01.12 12:30 Dersim 4-0 Kalkandere No spectators
01.12 12:30 Iğdır Gençlerbirliği 6-1 Göle B
01.12 12:30 Yakutiye 0-0 Arhavi
01.12 13:00 Faroz 3-1 Karsspor

WEEK 11


08.12 12:30 Arhavi 1-3 Çayeli
08.12 12:30 Göle B 1-2 Faroz
08.12 12:30 Kalkandere 2-1 Bayburt GÖİ
08.12 12:30 Karsspor 1-1 Dersim
08.12 12:30 Patnos Beşirlispor ppd - weather
08.12 12:30 Yomraspor 6-1 Iğdır Gençlerbirliği
08.12 13:00 Beşikdüzüspor 4-0 Yakutiyespor

WEEK 12


15.12 12:30 Bayburt GÖİ 1-0 Karsspor
15.12 12:30 Çayeli 1-2 Beşikdüzü
15.12 12:30 Dersim 1-0 Faroz
15.12 12:30 Iğdır Gençlerbirliği Arhavi ppd
15.12 12:30 Yakutiye 1-1 Patnos
15.12 13:30 Yomraspor 8-0 Göle B
15.12 13:30 Beşirlispor 1-1 Kadirli

WEEK 13 - End of First Half


22.12 12:30 Arhavi 0-0 Yomraspor
22.12 12:30 Göle B 1-6 Dersim
22.12 12:30 Kalkandere 1-2 Yakutiye
22.12 12:30 Karsspor 1-2 Beşirlispor
22.12 12:30 Patnos 0-1 Çayeli
22.12 13:00 Beşikdüzüspor 2-0 Iğdır Gençlerbirliği
22.12 13:00 Faroz 0-0 Bayburt GÖİ
 
  POSTPONED GAMES
25.12 12:30 Iğdır Gençlerbirliği 2-0 Arhavi ppd from 08.12
25.12 12:30 Patnos 2-1 Beşirlispor ppd from 08.12

1. Grup's Table at the Half


					OVERALL -----------------	HOME ------	AWAY ------     TIE-BREAK
				CUP	 P  MX	 G  W  D  L  F  A	 P  G  F  A	 P  G  F  A	 P  F  A

	Bayburt GÖİ     		32  71	13 10  2  1 24  4	19  7 16  1	13  6  8  3	     
	Beşikdüzüspor (-)   		26  65	13  8  2  3 19  6	13  6 10  2	13  7  9  4	     
							
	Faroz (+)          		25  64	13  7  4  2 18  7	16  6 13  2	 9  7  5  5	 1  0  0
	Yomraspor           		25  64	13  7  4  2 30 14	12  7 19  8	13  6 11  6	 1  0  0
	Çayeli          		22  61	13  7  1  5 19 14	 9  7 11 10	13  6  8  4	     
	Dersim          		21  60	13  6  3  4 20 10	12  6  9  3	 9  7 11  7	     
	Kalkandere      		19  58	13  5  4  4 23 17	 8  6  9  7	11  7 14 10	     
	Patnos          		17  56	13  5  2  6 17 18	 9  6  9  8	 8  7  8 10	     
	Iğdır Gençlerbirliği		15  54	13  4  3  6 18 28	14  7 15  8	 1  6  3 20	     
	Yakutiyespor        		14  53	13  3  5  5  9 17	10  7  6  4	 4  6  3 13	     
	Beşirlispor (+)        		13  52	13  3  4  6 10 15	 5  7  4 10	 8  6  6  5	     
	Arhavi          		12  51	13  3  3  7  7 13	 8  6  4  5	 4  7  3  8	     
							
	Karsspor            		10  49	13  3  1  9 14 20	 7  6  5  6	 3  7  9 14	     
	Göle B          		 3  42	13  1  0 12 10 55	 3  7  6 28	 0  6  4 27	     

WEEK 14


19.01 12:30 Arhavi 8-0 Göle B
19.01 12:30 Beşikdüzüspor 2-0 Yomraspor
19.01 12:30 Dersim 3-1 Bayburt GÖİ
19.01 12:30 Kalkandere 1-2 Çayeli
19.01 12:30 Karsspor 0-0 Yakutiyespor
19.01 12:30 Patnos 2-2 Iğdır Gençlerbirliği
19.01 12:30 Trabzon Faroz 2-0 Beşirlispor

WEEK 15


25.01 12:30 Yakutiye 1-2 Trabzon Faroz
25.01 13:30 Beşirlispor 0-0 Dersim
 
26.01 12:30 Arhavi 0-0 Beşikdüzüspor
26.01 12:30 Çayeli 1-0 Karsspor
26.01 12:30 Göle B 0-2 Bayburt GÖİ
26.01 12:30 Iğdır Gençlerbirliği 1-1 Kalkandere
26.01 12:30 Yomraspor 3-0 Patnos

WEEK 16


01.02 12:30 Patnos 0-0 Arhavi
 
02.02 12:30 Bayburt GÖİ 6-1 Beşirlispor
02.02 12:30 Beşikdüzüspor 3-0 Göle B
02.02 12:30 Dersim 1-0 Yakutiye
02.02 12:30 Kalkandere 0-4 Yomraspor
02.02 12:30 Karsspor 1-0 Iğdır Gençlerbirliği
02.02 13:00 Trabzon Faroz 0-0 Çayeli

WEEK 17


08.02 12:30 Yakutiye 2-2 Bayburt GÖİ
 
09.02 12:30 Arhavi 1-0 Kalkandere
09.02 12:30 Beşikdüzüspor 2-2 Patnos
09.02 12:30 Çayeli 1-2 Dersim
09.02 12:30 Göle B 1-1 Beşirlispor
09.02 12:30 Iğdır Gençlerbirliği 1-1 rabzon Faroz
09.02 12:30 Yomraspor 3-1 Karsspor

WEEK 18


15.02 11:30 Beşirlispor 1-3 Yakutiye
15.02 14:00 Faroz 1-1 Yomraspor
 
16.02 12:30 Bayburt GÖİ 1-0 Çayeli
16.02 12:30 Dersim 5-0 Iğdır Gençlerbirliği
16.02 12:30 Kalkandere 2-3 Beşikdüzüspor
16.02 12:30 Karsspor 1-0 Arhavi
16.02 12:30 Patnos 4-1 Göle B

WEEK 19


23.02 12:30 Arhavi 0-2 Faroz
23.02 12:30 Beşikdüzüspor 2-0 Karsspor
23.02 12:30 Çayeli 2-1 Beşirlispor
23.02 12:30 Göle B 1-0 Yakutiyespor
23.02 12:30 Iğdır Gençlerbirliği 1-2 Bayburt GÖİ
23.02 12:30 Patnos 2-3 Kalkandere
23.02 12:30 Yomraspor 2-0 Dersim

WEEK 20


02.03 11:30 Beşirlispor Iğdır Gençlerbirliği halted after 81' while 1-2
02.03 12:30 Bayburt GÖİ 2-2 Yomraspor
02.03 12:30 Dersim 3-1 Arhavi
02.03 12:30 Kalkandere 4-0 Göle B
02.03 12:30 Karsspor 1-3 Patnos
02.03 12:30 Yakutiyespor 1-2 Çayeli
02.03 14:00 Faroz 2-1 Beşikdüzüspor

WEEK 21


08.03 12:30 Iğdır Gençlerbirliği 4-0 Yakutiye
08.03 12:30 Yomraspor 4-0 Beşirlispor
 
09.03 12:30 Arhavi 1-3 Bayburt GÖİ
09.03 12:30 Beşikdüzüspor 0-1 Dersim
09.03 12:30 Göle B 2-5 Çayeli
09.03 12:30 Kalkandere 2-3 Karsspor
09.03 14:00 Patnos 1-0 Faroz

WEEK 22


16.03 12:30 Bayburt GÖİ 2-0 Beşikdüzüspor
16.03 12:30 Çayeli 5-0 Iğdır Gençlerbirliği
16.03 12:30 Dersim 4-1 Patnos
16.03 12:30 Karsspor 1-0 Göle B
16.03 12:30 Yakutiye 0-1 Yomraspor
16.03 13:00 Beşirlispor 0-1 Arhavi
16.03 13:00 Faroz 3-1 Kalkandere

WEEK 23


25.03 12:30 Arhavi 3-1 Yakutiyespor
25.03 12:30 Beşikdüzüspor 3-2 Beşirlispor
25.03 12:30 Göle B 1-2 Iğdır Gençlerbirliği
25.03 12:30 Kalkandere 0-3 Dersim
25.03 12:30 Karsspor 1-1 Faroz
25.03 12:30 Patnos 0-4 Bayburt GÖİ
25.03 12:30 Yomraspor 1-1 Çayeli

WEEK 24


05.04 13:30 Beşirlispor 1-1 Patnos
05.04 13:30 Yakutiyespor 0-2 Beşikdüzüspor
 
06.04 13:30 Bayburt GÖİ 5-1 Kalkandere
06.04 13:30 Çayeli 1-1 Arhavi
06.04 13:30 Dersim 2-0 Karsspor
06.04 13:30 Iğdır Gençlerbirliği 1-2 Yomraspor
06.04 13:30 Trabzon Faroz 7-1 Göle B
HOME LEAGUES TURKISH CUP UEFA CUPS NATIONAL TEAM EURO WORLD CUP ARCHIVES POOL