HOME LEAGUES TURKISH CUP UEFA CUPS NATIONAL TEAM EURO WORLD CUP ARCHIVES POOL

DOMESTIC
Süper Lig
1. Lig
2. Lig
3. Lig
BAL
*
Süper Kupa
Türkiye Kupası
*
National Team
*
Archives
*
POOL
INTERNATIONAL
Champions League
Europa League
*
EURO2016
WC2018
E-MAIL
Erdinç Sivritepe
GOOGLE SEARCH
Google
SITE METER

2015-2016 TÜRKİYE KUPASI



SEMI FINALS

  20.04	04.05	Rize - Galatasaray			1-3   0-0
  20.04	05.05	Konyaspor - Fenerbahçe			0-3   0-2

FINAL - Antalya

MAY 26




2015-2016 UEFA CHAMPIONS LEAGUE
2015-2016 UEFA EUROPA LEAGUE



UCL - Semi Finals

 27.04	03.05	Atlético Madrid - Bayern München	1-0   1-2
 26.04	04.05	Manchester City - Real Madrid		0-0   0-1


UEL - Semi Finals

  28.04	05.05	Šachtar Donec'k - Sevilla		2-2   1-3
  28.04	05.05	Villareal - Liverpool			1-0   0-3


2015-2016 SÜPER LİG



MATCHDAY 31/34

  29.04	19:00	Rize - Mersin İdman Yurdu	2-0	[22 Ahmet İlhan Özek, 74 Mehmet Akyüz]
  29.04	20:00	Bursaspor - Galatasaray		1-1	[35 TomᚠSivok] - [Olcan Adın 49]

  30.04	13:30	Gençlerbirliği - Başakşehir	0-0	
  30.04	16:00	Eskişehir - Trabzonspor		1-0	[45-PK Engin Bekdemir]
  30.04	19:00	Beşiktaş - Kayseri		4-0	[10 Mario Gomez, 23 Oğuzhan Özyakup, 34 Ricardo Quaresma, 90 Cenk Tosun]

  1.05	16:00	Sivasspor - Akhisar		1-1	[51 Aatif Chahéchouche] - [Bruno Mezenga 90]
  1.05	19:00	Antalyaspor - Konyaspor		1-0	[49 Samuel Eto'o]
  1.05	19:00	Fenerbahçe - Gaziantepspor	3-0	[27 Simon Kjær, 48,81 Robin van Persie]

  2.05	20:00	Kasımpaşa - Osmanlı		1-1	[1-OG Uğur Demirok] - [Uğur Demirok 45+1-PK]

Süper Lig Champion: -
Türkiye Kupası Champion: -

Relegated to 1. Lig: Mersin İdman Yurdu, -, -

UEFA Champions League: Beşiktaş, Fenerbahçe
UEFA Europa League: -, Konyaspor, -


2015-2016 1. LİG



MATCHDAY 32/34

  29.04	18:30	Şanlıurfa - Altınordu		2-1	[14 Ahmet Aras, 34 Ekrem Dağ] - [Ahmet Arı 90]

  30.04	13:30	Giresunspor - 1461 Trabzon	1-0	[14 Vedat Muriqi]
  30.04	16:00	Erciyes - Adana Demirspor	2-2	[69 mehmet Cansın Çiçek, 90 Emre Toraman] - [Anıl Taşdemir 61, Mickael Pote 85-PK]
  30.04	16:00	Göztepe - Gaziantep BB		1-2	[30 Gökhan Karadeniz] - [Serkan Yanık 56, Himmet Ertürk 87]
  30.04	19:00	Karabükspor - Elazığ		2-2	[63 Gökhan Alsan, 88 Junior Kabananga] - [Halil Akbunar 7, Çağrı Ortakaya 75]

  1.05	19:00	Adanaspor - Alanyaspor		0-2	[Emre Akbaba 26,59]
  1.05	19:00	Balıkesirspor - Samsunspor	1-0	[9 Genero Zeefuik]

  2.05	18:00	Denizlispor - Boluspor		3-1	[30 Recep Niyaz, 32 Leandrinho, 77 Şevki Çınar] - [Emre Kılınç 75]
  2.05	20:00	Malatyaspor - Karşıyaka		3-3	[47 Mehmet Umut Nayır, 50 Guido Koçer, 62 Küseyin Kar] - [Şahin Aygüneş 18, Youssef Yeşilmen 37, Can Erdem 71]

1. Lig Champion: -

Promoted to Süper Lig: Adanaspor, -, -
Promotion Play-Offs: -, -, -, -
Relegated to 2. Lig: Kayseri Erciyesspor, Karşıyaka-, -


2015-2016 2. LİG



PROMOTION PLAY_OFFS

        QUARTER FINALS

  05.05	16:00	Gümüşhanespor - Kocaeli Birlik	-	K1
  05.05	16:00	Keçiörengücü - Tuzla		-	K2
  05.05	16:00	Sarıyer - İstanbulspor		-	B1
  05.05	16:00	Hacettepe - Bandırmaspor	-	B2

  09.05	16:00	Kocaeli Birlik - Gümüşhanespor	-	K1
  09.05	16:00	Tuzla - Keçiörengücü		-	K2
  09.05	16:00	İstanbulspor - Sarıyer		-	B1
  09.05	16:00	Bandırmaspor - Hacettepe	-	B2

        SEMI FINALS

  --.--	--:--	K2 Winner - K1 Winner		-
  --.--	--:--	B2 Winner - B1 Winner		-

  --.--	--:--	K1 Winner - K2 Winner		-
  --.--	--:--	B1 Winner - B2 Winner  		-

	FINAL

  --.--	--:--	K Winner - B Winner		-


2. Lig Champions: Manisa, Ümraniye

Promoted to 1. Lig: Manisa, Ümraniye, -
Relegated to 3. Lig: Tarsus İdman Yurdu, Ankara Demirspor, Kartal, Orduspor, Pazar, Bayrampaşa


2015-2016 3. LİG



PROMOTION PLAY-OFFS

        1. GRUP

	SEMI FINALS

  05.05 16:00	Düzyurtspor - Kızılcabölükspor	-
  05.05 16:00	Zonguldak Kömürspor - Tire 1922	-

  09.05 16:00	Kızılcabölükspor - Düzyurtspor	-
  09.05 16:00	Tire 1922 - Zonguldak Kömürspor	-

	FINAL

  --.-- --:--	Semi Finals Winners		-

        2. GRUP

	SEMI FINALS

  05.05 16:00	Adliye - Diyarbekir		-
  05.05 16:00	Ofspor - Bodrum B Bodrumspor	-

  09.05 16:00	Diyarbekir - Adliye		-
  09.05 16:00	Bodrum B Bodrumspor - Ofspor	-

	FINAL

  --.-- --:--	Semi Finals Winners		-

        3. GRUP

	SEMI FINALS

  05.05 16:00	Beylerbeyi - Bayburt GÖİ	-
  05.05 16:00	Çorum Belediye - Niğde Belediye	-

  09.05 16:00	Bayburt GÖİ - Beylerbeyi	-
  09.05 16:00	Niğde Belediye - Çorum Belediye	-

	FINAL

  --.-- --:--	Semi Finals Winners		-

3. Lig Champions: BB Erzurum, Etimesgut Belediye, Kastamonuspor 1966

Promoted to 2. Lig: BB Erzurum, -, Etimesgut Belediye, -, Kastamonuspor 1966, -
Relegated to BAL: Gölbaşı, Turgutluspor, Arsinspor, -, Gaziosmanpaşa, Zara Belediye, Ayvalıkgücü Belediye, 1920 Maraş, Sandıklıspor, Çine Madranspor, Tavşanlı Linyitspor, Körfez İskenderun


2015-2016 BÖLGESEL AMATÖR LİG



PROMOTION PLAY-OFFS


  Promotion PO - Round 1

  24.04	15:00	12 Bingöl - Elaziz Belediye		0-0	PK: 4-5 - G1/G2   : @ Sivas, 4 Eylül
  30.04	15:00	Karadere - Erbaaspor			0-1	          G3/G4   : @ Elazığ, Atatürk
  24.04	15:00	Sarayönü Belediye - Türk Metal		1-3	aet     - G5/G6   : @ Afyonkarahisar, Yenişehir
  24.04	15:00	Afyonspor - Halide Edip Adıvar		2-0	          G7/G8   : @ Balıkesir, Atatürk
  24.04	15:00	Kütahyaspor - Muğlaspor			2-2	PK: 6-5 - G9/G10  : @ Isparta, Atatürk
  24.04	15:00	Sultangazispor - Kocaelispor		0-3	          G11/G12 : @ Eskişehir, Atatürk

	Elaziz Belediye, Türk Metal Kırıkkale, Afyonspor, Kütahyaspor, Kocaelispor promoted to 3. Lig

  Promotion PO - Round 2

  30.04	15:00	Sarayönü Belediye - Halide Edip Adıvar	0-2	          @ Kütahya, Şehir
  01.05	15:00	Muğlaspor - Sultangazispor		3-3	PK: 5-4   @ Konya, Atatürk
  07.05 15:00	12 Bingöl - Karadere			-	          @ -


2015-2016 NATIONAL TEAM



FRIENDLY GAMES

  22.05 --:--	ENGLAND - TURKEY		-	in Manchester

  29.05 20:45	TURKEY - SLOVAKIA		-	in Antalyak

  05.06 --:--	SLOVENIA - TURKEY		-	in Ljubljana


EURO2016


Finals

Groups
A - France, Romania, Albania, Switzerland
B - England, Russia, Wales, Slovakia
C - Germany, Ukraine, Poland, Northern Ireland
D - Turkey, Spain, Czech, Croatia
E - Belgium, Italy, Ireland, Sweden
F - Portugal, Iceland, Austria, Hungary

Top two and four best third placed nations will proceed from the Groups


2018 WORLD CUP


UEFA Qualifiers Draw

Turkey was placed in GROUP I - together wih Croatia, Iceland, Ukraine, and Finland

9 Group winners will qualify directly to WC2018 Finals.
8 Best seconds will play with one other for one of the 4 PO spots to qualify.


2015 SÜPER KUPA


08.08 20:15 GALATASARAY 1-0 BURSASPOR - 21 Yasin Öztekin (Bilal Kısa)
Ankara, Osmanlı Stadyumu


ARCHIVES


Turkish Soccer Archives on all competitions
Cem Pekin Archives on most domestic competitions
Balkan Cup by Mehmet Çelik


POOLS - PREDICTION GAMES


POOLS will start first with EUROPEAN LEAGUES POOL
SÜPER LİG POOL will follow next with its 13th year.
UEFA CUPS POOL will start with Play-off Rounds at UCL and UEL.
EURO2016 Qualifiers POOL will return in September for its 7th and 8th Round of the competition.

Match or Score predicting games on major competitions covered by Turkish Soccer

SÜPER LİG, EUROPEAN LEAGUES, UEFA CUPS, and EURO2016 QUALIFIERS prediction games are on now


Turkish-Soccer website was launched on March 15, 1998.