Google
    

HOME LEAGUES TURKISH CUP UEFA CUPS NATIONAL TEAM EURO WORLD CUP ARCHIVES POOL

2012 2013
WC2014 - EURO POOL
Euro Leagues Pool
Genel Sıralama
Lucky 7
Uğurlu 7
Find 0-0 Game
0-0 Bitecek Maç Bul
Erdinç Sivritepe
TURKISH BOOKS
Piknikte Dömivole
Erdinç Sivritepe'ye Armağan

Barış Karacasu / Şener Yelkenci

WC2014 - Euro Qualifiers POOL - DK2014 - Avrupa Elemeleri


Predictions you can make:

Next round is on March 22


Calendar - Takvim

MD 5 - 22.03.13 - 25 matches
MD 6 - 26.03.13 - 17 matches
MD 7 - 07.06.13 - 20 matches
MD 8 - 06.09.13 - 26 matches
MD 9 - 10.09.13 - 23 matches
MD 10 - 11.10.13 - 24 matches
MD 11 - 15.10.13 - 26 matches


Türkçe bölüm aşağıda.


This is a specific POOL for the WC2014 - Euro Qualifiers as the name implies.

All the qualifiers will be completed in 11 matchdays. The competition will start on Sep 2012 and the group games will be completed in October 2013. Two more matchdays for the play-off will complete the Qualifiers. It will exceed one football season. For that reason you will not see regular features like League or Cup games for this pool.
Besides overall ranking, you will play two more games with your predictions - Find a 0-0 Game and Lucky 7. There will be one box each in the prediction forms for these games. When you enter your predictions for these boxes, you will automatically start playing these games as well.

Find a 0-0 Game
You will try to find a game which will end 0-0. You will get 1 point for each correct prediction. The more you know, you will be place higher in the game.
There will be secondary points to be earned for each correct prediction. When you get 1 point for a correct prediction, you will also get points equal to the number of players who didn't get a correct prediction that week. These secondary points will be used for tie breaking purposes.

Lucky 7
There will be min 17, max 27 games for each matchdays. The 7th game in the game list will be a Group C game all the time. Instead of using the game number 7 all the time, I will select a game myself for each matchday. That game will be highlighted in color Blue as always.
The players will have 7 lives in the beginning as the new standard.
When you get the game score correct, you will win one extra life.
When you didn't get the game score right, but you still get the winner or draw correct, you will not win any life but you don't lose a life either.
If you get the winner or the draw wrong, you will lose one of your lives. When you lose all your lives, the game end for you. The player who survives to the end wins the game. If there are more than one player surviving at the end of the game, the player)s= with mlost lives wins the game.


Bu tahmin oyunu adundan da anlaşılacağı gibi 2014 Dünya Kupası - Avrupa Elemeleri maçları için yapacağınız tahminlerle oynanacak.

Elemeler 11 maç gününde tamamlanacak. 2012 Eylül ayında başlayan grup maçları 2013 Ekim ayında tamamlanacak. 2 maç gününde oynanacak play-off maçları ile elemeler sonuçlanacak. Maçlar bir sezona sığmıyor. O nedenle artık standard olacak olan Lig ve Kupa maçları bu POOL da oynanmayacak.
Genel sıralama dışında tahminlerinizle iki oyun daha oynayacaksınız - 0-0 Bitecek Bir Maç Bul ve Uğurlu 7. Her iki oyun için de tahmin sayfalarında birer kutu olacak. Tahminlerinizi buraya girdiğiniz de oyuna katılıyorsunuz.

0-0 Bitecek Bir Maç Bul
Her maç gününde 0-0 biteceğini tahmin ettiğiniz bir maç bulmaya çalışacaksınız. Doğru tahminleriniz için bir puan kazanacaksınız. Ne kadar çok bulursanız, sıralamada o kadar yukarıda olacaksınız.
Doğru tahmin yaptığınız haftalarda, doğru tahmin yapamayan oyuncu sayıları kadar olmak üzere ikinci bir puan daha kazanacaksınız. Bu ikinci puanlar sıralamada eşit puandaki oyuncuların beraberliklerini bozmada kullanılacak.

Uğurlu 7
Her bir maç gününde en az 17, en çok 27 maç oynanacak. Bu durumda maç listesindeki 7 numaralı maç her defasında C grubunda oynanacak bir maç oluyor. Onun için her maç gününde 7 numaralı maç yerine benim seçeceğim bir maçın skorunu bulmaya .alışacağız. Bu maç her hafta olduğu gibi Mavi renk ile belirtilecek.
Oyuncular yeni standard olarak 7 canlı olarak oyuna başlıyorlar.
Maçın gerçek skorunu bilenler bir can daha kazanıyorlar.
Maç skorunu bilemediği halde kazananı ya da beraberliği doğru bilenler can kazanmadıkları gibi can da kaybetmiyorlar.
Maçı kazananı ya da beraberliği bilemediklerinde canlarından birini yitiriyorlar. 7 canını da bitirenler oyun dışı kalıyorlar. En sona kalan oyuncu oyunu kazanıyor. Maçlar bittiğinde birden fazla oyuncu henüz oyun dışı kalmadıysa en çok canı olanlar oyunu kazanıyorlar.


HOME LEAGUES TURKISH CUP UEFA CUPS NATIONAL TEAM EURO WORLD CUP ARCHIVES POOL