İZMİR İZMİR

HOME LEAGUES TURKISH CUP UEFA CUPS NATIONAL TEAM EURO WORLD CUP ARCHIVES POOL
CHAMPIONS LEAGUE
UEFA Champions League
UEFA Europa League
*
Coefficients
Country Rankings
Access List
Seeds
All Winners
2018-2021 Changes
*
2018-2019 UCL
History
2016-2017 UCL
E-MAIL
Erdinç Sivritepe
GOOGLE SEARCH
Google

PLAY-OFF ROUND


CHAMPIONS ROUTE


              Leg 1   Leg 2   PK
16/8 22/8 GRE PAE Olympiakós CFP Pireás CRO HNK Rijeka   2 1   1 0      
16/8 22/8 SCO Celtic FC Glasgow KAZ Astana FK   5 0   3 4      
15/8 23/8 AZE Qarabağ FK Ağdam DEN FC København   1 0            
16/8 23/8 CYP APOEL Lefkosías CZE SK Slavia Praha   2 0            
15/8 22/8 ISR MK Hapoel Be'er Sheva SVN NK Maribor   2 1   0 1      


LEAGUE ROUTE


İstanbul Başakşehir FK
İstanbul Başakşehir FK TUR 1-2 ESP Sevilla FC ----- [64 Eljero Elia] - [Sergio Escudero 16, Wissam Ben Yedder 84]
Sevilla FC ESP 2-2 TUR İstanbul Başakşehir FK ----- [52 Sergio Escudero, 75 Wissam Ben Yedder] - [Eljero Elia 17, Edin Višća 83]

              Leg 1   Leg 2   PK
16/8 22/8 TUR İstanbul Başakşehir FK ESP Sevilla FC   1 2   2 2      
16/8 22/8 ITA SSC Napoli FRA OGC Nice Côte d'Azur   2 0   2 0      
15/8 23/8 GER TSG 1899 Hoffenheim ENG Liverpool FC   1 2            
15/8 23/8 SUI BSC Young Boys Bern RUS PFK ČSKA Moskva   0 1            
15/8 23/8 POR Sporting CP Lisboa ROU SC FCSB   0 0            

GROUPS


Draws: 24/08/17
Matches: 12-13/09/17 - 26-27/09/17 - 17-18/10/17 - 31/10/17-01/11/17 - 21-22/11/17 - 05-06/12/17

LAST 16


Draws: 04/08/17
Matches: 15-16/08/17 and 22-23/08/17 - 06-07/03/18 and 13-14/03/18

QUARTER FINALS


Draws: 164/03/18
Matches: 03-04/04/18 - 10-11/04/18

SEMI FINALS


Draws: 13/04/18
Matches: 24-25/04/18 - 01-02/05/18

FINAL - KYÏV


Draws: 13/04/18
Matches: 26/05/18





FIRST QUALIFYING ROUND


CHAMPIONS ROUTE


              Leg 1   Leg 2   PK
27/6 4/7 WAL The New Saints FC GIB Europa FC   1 2   3 1   ET  
28/6 4/7 NIR Linfield FC Belfast SMR La Fiorita SP   1 0   0 0      
27/6 4/7 FRO Víkingur Gøta KOS KF Trepça'89   2 1   4 1      
27/6 4/7 MLT Hibernians FC Paola EST FCI Tallinn   2 0   1 0      
27/6 4/7 ARM Alaškert FA Martuni AND FC Santa Coloma   1 0   2 2      

The seeded clubs eliminated are underlined

SECOND QUALIFYING ROUND


CHAMPIONS ROUTE


              Leg 1   Leg 2   PK
14/7 19/7 NIR Linfield FC Belfast SCO Celtic FC Glasgow   0 2   0 4      
11/7 19/7 MLT Hibernians FC Paola AUT FC Red Bull Salzburg   0 3   0 3      
12/7 19/7 SVK MŠK Žilina DEN FC København   1 3   2 1      
12/7 19/7 LTU VMFD Žalgiris Vilnius BUL PFK Ludogorec Razgrad   2 1   1 4      
12/7 18/7 BLR FK BATE Barysaŭ ARM Alaškert FA Martuni   1 1   3 1      
12/7 19/7 FIN IFK Mariehamn POL KP Legia Warszawa   0 3   0 6      
12/7 19/7 CYP APOEL Lefkosías LUX F91 Diddeleng   1 0   1 0      
12/7 19/7 BIH HŠK Zrinjski Mostar SVN NK Maribor   1 2   1 1      
11/7 18/7 AZE Qarabağ FK Ağdam GEO SK Samtredia   5 0   1 0      
12/7 18/7 SWE Malmö FF MKD FK Vardar Skopje   1 1   1 3      
12/7 18/7 LVA FK Spartaks Jūrmala KAZ Astana FK   0 1   1 1      
11/7 18/7 SRB FK Partizan Beograd MNE FK Budućnost Podgorica   2 0   0 0      
11/7 18/7 CRO HNK Rijeka WAL The New Saints FC   2 0   5 1      
12/7 19/7 IRL Dundalk FC NOR Rosenborg BK Trondheim   1 1   1 2      
12/7 19/7 MDA FC Sheriff Tiraspol ALB FK Kukësi   1 0   1 2      
12/7 19/7 ISR MK Hapoel Be'er Sheva HUN Budapest Honvéd FC   2 1   3 2      
12/7 18/7 ISL FH Hafnarfjörður FRO Víkingur Gøta   1 1   2 0      

The seeded clubs eliminated are underlined

THIRD QUALIFYING ROUND


CHAMPIONS ROUTE


              Leg 1   Leg 2   PK
25/7 2/8 SRB FK Partizan Beograd GRE PAE Olympiakós CFP Pireás   1 3   2 2      
26/7 2/8 SCO Celtic FC Glasgow NOR Rosenborg BK Trondheim   0 0   1 0      
26/7 2/8 AUT FC Red Bull Salzburg CRO HNK Rijeka   1 1   0 0      
25/7 2/8 MKD FK Vardar Skopje DEN FC København   1 0   1 4      
26/7 2/8 ISR MK Hapoel Be'er Sheva BUL PFK Ludogorec Razgrad   2 0   1 3      
25/7 2/8 CZE SK Slavia Praha BLR FK BATE Barysaŭ   1 0   1 2      
26/7 2/8 KAZ Astana FK POL KP Legia Warszawa   3 1   0 1      
26/7 2/8 ROU FC Viitorul Constanţa CYP APOEL Lefkosías   1 0   0 4   ET  
26/7 2/8 SVN NK Maribor ISL FH Hafnarfjörður   1 0   1 0      
25/7 1/8 AZE Qarabağ FK Ağdam MDA FC Sheriff Tiraspol   0 0   2 1      

Underlined clubs were seeded


LEAGUE ROUTE


İstanbul Başakşehir FK
Club Brugge KV BEL 3-3 TUR İstanbul Başakşehir FK ----- [6 Emmanuel Bonaventure, 16,79 Stefano Denswil] - [Mossoro 59,74, Eljero Elia 62]
İstanbul Başakşehir FK TUR 2-0 BEL Club Brugge KV ----- [7 Emmanuel Adebayor, 34 Edin Višća]

              Leg 1   Leg 2   PK
26/7 2/8 UKR FK Dynamo Kyïv SUI BSC Young Boys Bern   3 1   0 2      
26/7 2/8 FRA OGC Nice Côte d'Azur NED AFC Ajax Amsterdam   1 1   2 2      
25/7 2/8 ROU SC FCSB CZE FC Viktoria Plzeň   2 2   4 1      
25/7 2/8 GRE PAE AEK Athína  RUS PFK ČSKA Moskva   0 2   0 1      
26/7 2/8 BEL Club Brugge KV TUR İstanbul Başakşehir FK   3 3   0 2      

Underlined clubs were seeded