İZMİR İZMİR

HOME LEAGUES TURKISH CUP SÜPER KUPA UEFA CUPS NATIONAL TEAM NATIONS LEAGUE EURO WORLD CUP POOL
CHAMPIONS LEAGUE
UEFA Champions League
UEFA Europa League
UEFA Super Cup
*
Coefficients
Country Rankings
Access List
Seeds
All Winners
Turkish Clubs
2018-2021 Changes
*
2019-2020 UCL
History
2017-2018 UCL
E-MAIL
Erdinç Sivritepe
GOOGLE SEARCH
Google



13 - Real Madrid, 7 - Milan, 5 - Liverpool, Bayern München, Barcelona, 4 - Ajax, 3 - Manchester Utd, Internazionale, 2 - Benfica, Nottingham Forest, Juventus, Porto, 1 - Celtic, Feyenoord, Aston Villa, Hamburger SV, FCSB, PSV, Crvena zvezda, Marseille, Dortmund, Chelsea


FIRST QUALIFYING ROUND


CHAMPIONS PATH


              Leg 1   Leg 2
                       
11/07 17/07 BUL PFK Ludogorec Razgrad NIR Crusaders FC Belfast   7 0      
10/07 18/07 ARM Alaškert FA Martuni SCO Celtic FC Glasgow   0 3      
11/07 17/07 LTU FK Sūduva Marijampolė CYP APOEL Lefkosías   3 1      
10/07 17/07 IRL Cork City FC POL KP Legia Warszawa   0 1      
11/07 18/07 KAZ Astana FK MNE FK Sutjeska Nikšić   1 0      
11/07 18/07 SVN NK Olimpija Ljubljana AZE Qarabağ FK Ağdam   0 1      
10/07 18/07 GEO SK T'orp'edo Kutaisi MDA FC Sheriff Tiraspol   2 1      
10/07 17/07 KOS FC Drita Gjilan SWE Malmö FF   0 5      
11/07 17/07 LVA FK Spartaks Jūrmala SRB FK Crvena zvezda Beograd   0 0      
10/07 17/07 EST FC Flora Tallinn ISR MK Hapoel Be'er Sheva   1 4      
11/07 18/07 ISL Valur Reykjavík NOR Rosenborg BK Trondheim   1 0      
10/07 17/07 FRO Víkingur Gøta FIN HJK Helsinki   1 2      
10/07 17/07 MKD FK Škendija Tetovo WAL The New Saints FC   5 0      
10/07 17/07 LUX F91 Diddeleng HUN Videoton FC Székesfehérvar   1 1      
11/07 17/07 ALB FK Kukës MLT Valletta FC   0 0      
11/07 18/07 SVK FC Spartak Trnava BIH HŠK Zrinjski Mostar   1 0      


SECOND QUALIFYING ROUND


CHAMPIONS PATH


              Leg 1   Leg 2   PK
                             
      Ludogorec / Crusaders   Diddeleng / Videoton                  
      Alaškert / Celtic   Valur / Rosenborg                  
      Spartaks / Crvena zvezda   Sūduva / APOEL                  
      Cork / Legia   Spartak / Zrinjski                  
      Astana / Sutjeska DEN FC Midtjylland                  
      Kukës / Valletta   Olimpija / Qarabağ                  
    BLR FK BATE Barysaŭ   HJK / Víkingur                  
    CRO GNK Dinamo Zagreb   Flora / Hapoel                  
      Škendija / New Saints   T'orp'edo / Sheriff                  
    ROM FC CFR 1907 Cluj   Drita / Malmö                  


LEAGUE PATH


              Leg 1   Leg 2   PK
                             
    GRE PAOK PAE Thessaloníki SUI FC Basel 1893                  
    NED AFC Ajax Amsterdam AUT SK Sturm Graz                  


THIRD QUALIFYING ROUND


Draw: 23/07/18
Matches: 07-08/08/18 - 14/08/18


CHAMPIONS PATH



LEAGUE PATH



PLAY-OFF ROUND


Draw: 06/08/18
Matches: 21-22/08/18 - 28-29/08/18


CHAMPIONS PATH



LEAGUE PATH



GROUPS


Draw: 30/08/18
Matches: 18-19/09/18 - 02-03/10/18 - 23-24/10/18 - 06-07/11/18 - 27-28/11/18 - 11-12/12/18



LAST 16


Draw: 17/12/18
Matches: 12-13-18-19/02/19 - 05-06-12-13/03/19



QUARTER FINALS


Draws: 15/03/19
Matches: 09-10/04/19 - 16-17/04/19


SEMI FINALS


Draws: 15/03/19
Matches: 30/04-01/05/19 - 07-08/05/19


FINAL - MADRID


Draws: 15/03/19
Matches: 01/06/19


PRELIMINARY ROUND


CHAMPIONS PATH


    SEMI-FINALS               PK
                             
26/06   AND FC Santa Coloma KOS FC Drita Gjilan   0 2         ET  
26/06   SMR La Fiorita SP GIB Lincoln Red Imps FC   0 2            
                             
    FINAL                      
                             
29/06   KOS FC Drita Gjilan GIB Lincoln Red Imps FC   4 1         ET