Blog Tools
Edit your Blog
Build a Blog
View Profile
« April 2018 »
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Entries by Topic
All topics  «
Announcements
Basketball
Eastern Kentucky Basketball Men
Eastern Kentucky Basketball Wome
Eastern Kentucky University Foot
Football
Ron Harrison
Sports Links
KHSAA
Sports Zone
You are not logged in. Log in
Ron Harrison Writes...
Sunday, 22 April 2018
Rick Bolus Blog
Topic: Basketball

ADIDAS GAUNTLET-INDIANAPOLIS (CONTINUED)

Below were the top graduating seniors, post projects and sleepers for this past Saturday's Adidas Gauntlet in Indianapolis, IN, which I observed. All classes listed are for 2017-18.

TOP D-1 GRADUATING SENIORS (LISTED ALPHABETICALLY)

  • ERIC BOONE 6-2/2G LEXINGTON BRYAN STATION, KY
  • ISSAC CHATMAN 6-5/PF CORDOVA, AL
  • DETRY DMITRY 6-8/WF BIRMINGHAM CENTRAL PARK, AL
  • DARIUS HARDING 6-3/2G ELIZABETHTOWN, KY
  • TING-CHIEN LIN 6-4/2G ALLEN WESLEY CHRISTIAN, KY
  • WILSON MCDOWELL 6-11/C NASHVILLE, TN (HOOP CITY ELITE)
  • AHMAD PRICE 6-3/2G FERN CREEK, KY
  • MALIK RIDDLE 6-4/2G ROSSVILLE CHRISTIAN ACADEMY, TN

TOP POST PROJECTS (LISTED ALPHABETICALLY)

  • JACKSON AMES 6-11/SO CINCINNATI WEST CLERMONT, OH
  • RYAN KALKBRENNER 6-11/SO ST. LOUIS TRINITY CATHOLIC, MO
  • LUKE MARANKA 6-10/JR GRAND RAPIDS, MI (HOME SCHOOLED)
  • JONNIVIUS SMITH 6-10/JR BIRMINGHAM HUFFMAN, AL

TWO MID D-1 SLEEPERS

  • KORBIN SPENCER 6-3/JR CHATHAM HARGRAVE MILITARY, VA
  • KYLE RODE 6-6/JR LEXINGTON CHRISTIAN, KY

Posted by REH at 11:57 PM EDT
Permalink | Share This Post
Rick Bolus Blog
Topic: Basketball

Subject: TOP PLAYERS AT ADIDAS GAUNTLET-INDIANAPOLIS

 

 

 

 

FROM THE DESK OF RICK BOLUS

HIGH POTENTIAL/BLUE-CHIP CAMP & RECRUITING SERVICE

P.O. BOX 155

SHEPHERDSVILLE, KY 40165

bolus@twc.com

www.basketball-camp.net   

 

SUBJECT: TOP PLAYERS AT ADIDAS GAUNTLET-INDIANAPOLIS

 

Coach,

 

This past Saturday I observed the Adidas Gauntlet at Warren Central High School in Indianapolis, IN. Below were the top college prospects based on potential. I viewed all of the 17U teams along with four high profile 16U teams. All classes are 2017-18.

 

"TOP 8"

MATTHEW HURT 6-9/JR ROCHESTER JOHN MARSHALL, MN

PATRICK MCCAFFERY 6-8/JR IOWA CITY WEST, IA (IOWA)

OSCAR TSHIEBWE 6-9/JR HERMITAGE KENNEDY CATHOLIC, PA

ZACH LOVEDAY 7-0/SO GALLIPOLIS GALLIA ACADEMY, OH

ARISTIDE BOYA 6-10/JR MIAMI CALUSA PREP, FL (BRADLEY)

JAMIER FLETCHER 6-8/JR WASHINGTON 1ST LOVE ACAD., PA

ZEKE NINAJI 6-9/JR HOPKINS, MN

TREY GALLOWAY 6-3/SO CULVER ACADEMIES, IN

 

"TOP SLEEPER"

DMITRY RIVNY 6-8/SR BIRMINGHAM CENTRAL PARK, AL

 

"SECOND 8"

BRANDON STONE 6-11/JR ARDEN CHRIST SCHOOL, NC (may reclassify)

MICHAEL MORENO 6-7/JR GEORGETOWN SCOTT CO., KY

EVAN BAINBRIDGE 6-9/JR STOW MUNROE FALLS, OH

MAJAK MABOR 7-0/SO FISHERS HAMILTON SOUTHEASTERN, IN

AKOL AROP 6-6/JR OMAHA CREIGHTON PREP, NE

MALIK RIDDLE 6-4/SR ROSSVILLE CHRISTIAN ACADEMY, TN

JAKOV KUKIC 6-9/JR LAPORTE LA LUMIERE, IN

TREY JAMES 6-10/FR INEZ SHELDON CLARK, KY

 

OUR SUMMER EXPOSURE CAMPS

June 24-28 Boys Exposure Camp (H.S. & Junior H.S. Divisions)

 

July 9-10 Boys Exposure Camp  (H.S. & Junior H.S. Divisions)

 

OUR SUMMER SPECIALTY CAMPS

June 23-24 Shooting Camp (For H.S. & Jr. H.S. Boys and Girls)

 

June 23-24 Post Camp (For H.S. & Jr. H.S. Boys and Girls)

 

July 11-12 Point Guard Camp (For H.S. & Jr. H.S. Boys and Girls)

 

July 13-14 Defensive Camp  (For H.S. & Jr. H.S. Boys and Girls)

The Defensive Camp is a new addition for 2018

 

Check out our daily blog below.

VIEW MY BLOG

 

Whether one is looking for either college exposure, specialized training or both, the "39th Annual High Potential/Blue-Chip Camps" will help take one's game to its highest potential.

 

Sincerely,

 

Rick Bolus

Camp Director and Scout since 1973 

Member of Selection Committee for the Naismith Trophy Awards


Rick Bolus

HIGH POTENTIAL/BLUE-CHIP CAMP & RECRUITING SERVICE

 


Posted by REH at 5:43 PM EDT
Updated: Sunday, 22 April 2018 5:45 PM EDT
Permalink | Share This Post
Wednesday, 11 April 2018
Rick Bolus Blog
Topic: Basketball

2018-19 SNEAK PREVIEW-KY GIRLS

Below is a sneak preview on what to expect for the 2018-19 season for the young ladies in the Bluegrass State

TOP SIX COLLEGE PROSPECTS (CLASS IS FOR 2018-19 SEASON)

  1. SHELBY CALHOUN 5-9/JR LOUISVILLE CHRISTIAN ACADEMY
  2. EMMA KING 5-10/SR STANFORD LINCOLN CO. (KENTUCKY)
  3. KENDALL WINGLER 5-10/JR BRANDENBURG MEADE CO.
  4. MADDIE SCHERR 5-8/JR UNION RYLE
  5. SAVANNAH WHEELER 5-6/SR ASHLAND BOYD CO. (MARSHALL)
  6. AALIYAH HAMPTON 5-7/SR HOPKINSVILLE CHRISTIAN CO.

TOP SIX TEAMS FOR NEXT SEASON

  1. LOUISVILLE SACRED HEART ACADEMY
  2. WINCHESTER CLARK CO.
  3. UNION RYLE
  4. STANFORD LINCOLN CO.
  5. OWENSBORO CATHOLIC
  6. ASHLAND BOYD CO.

LIKELY MISS BASKETBALL: EMMA KING (STANFORD LINCOLN CO.)

TOP SLEEPER: TA'ZIAH JENKS (LOUISVILLE MERCY)


Posted by REH at 8:40 AM EDT
Permalink | Share This Post
Rick Bolus Blog
Topic: Basketball

2018-19 SNEAK PREVIEW (KY-BOYS)

Although the 2017-18 season is over, I am in mode for the 2018-19 season. We'll begin today with our sneak preview for the Bluegrass State's boys.

TOP SIX TEAMS

  1. GEORGETOWN SCOTT CO.
  2. LOUISVILLE TRINITY
  3. HOPKINSVILLE UNIVERSITY HEIGHTS
  4. WINCHESTER CLARK CO.
  5. MADISONVILLE NORTH HOPKINS
  6. HODGENVILLE LARUE CO.

TOP SIX COLLEGE PROSPECTS (GRADE FOR 2018-19)

  1. ZION HARMON 5-10/SO COLUMBIA ADAIR CO.
  2. KYKY TANDY 6-1/SR HOPKINSVILLE UNIVERSITY HEIGHTS
  3. DAVID JOHNSON 6-5/SR LOUISVILLE TRINITY
  4. MICHAEL MORENO 6-7/SR GEORGETOWN SCOTT CO.
  5. DONTAIE ALLEN 6-5/SR FALMOUTH PENDLETON CO.
  6. DIEONTE MILES 6-9/SR WALTON WALTON-VERONA

NOTE: HARMON MAY RECLASSIFY UP ONE GRADE AND TRANSFER

LEADING MR. BASKETBALL CANDIDATE: MICHAEL MORENO OF GEORGETOWN SCOTT CO., KY

STATE'S TOP SLEEPER: 6-8 JR BRANCO BALINGATE OF HODGENVILLE LARUE CO.


Posted by REH at 8:38 AM EDT
Permalink | Share This Post
Wednesday, 4 April 2018
Rick Bolus Blog
Topic: Basketball

FROM THE DESK OF RICK BOLUS

HIGH POTENTIAL/BLUE-CHIP CAMP & RECRUITING SERVICE

P.O. BOX 155

SHEPHERDSVILLE, KY 40165

bolus@twc.com

www.basketball-camp.net   

 

SUBJECT: OUR 2017-18 MYTHICAL AWARD WINNERS

 

Attention Players, Coaches and Parents:

 

Below are our mythical award winners for the 2017-18 based on players and games that I personally observed throughout the season. Players listed could only receive one award. Enjoy!

 

*TOP SENIOR: ELIZABETH BALOGUN (CHATTANOOGA HAMILTON HEIGHTS CHRISTIAN, TN)

*TOP JUNIOR: TAIYANA JACKSON (EAST CHICAGO CENTRAL, IN)

*TOP SOPH: KAMILLA CARDOSA (CHATTANOOGA HAMILTON HEIGHTS CHRISTIAN, TN)

*TOP FROSH: LEILA PHELIA (CINCINNATI MT. NOTRE DAME, OH)

*TOP ATHLETE: KOI LOVE (MIAMI COUNTRY DAY, FL)

*TOP BALLHANDLER: ZIA COOKE (TOLEDO ROGERS, OH)

*TOP BIG: MOLLY LOCKHART (LOUISVILLE BUTLER, KY)

*TOP BLUE COLLAR PLAYER: LILLY HATTON (RAMSAY NORTH HARRISON, IN)

*TOP COMBO GUARD: ANGEL BAKER (INDIANAPOLIS PIKE, IN)

*TOP DEFENDER: SHAILA BEELER (INDIANAPOLIS WARREN CENTRAL, IN)

*TOP WING FORWARD: BREANNA BEAL (ROCK ISLAND, IL)

*TOP POWER FORWARD: AALIYAH PATTY (LOMBARD MONTINI CATHOLIC, IL)

*TOP PASSER: AMY DILK (CARMEL, IN)

*TOP POINT: JAZMINE MASSENGILL (CHATTANOOGA HAMILTON HEIGHTS CHRISTIAN, TN)

*TOP POST PROJECT: ANNE AWOUR (ROCK ISLAND, IL)

*TOP REBOUNDER: CYDNI DODD (INDIANAPOLIS WARREN CENTRAL, IN)

*TOP SCORER: SEYGAN ROBINS (MERCER CO., KY)

*TOP SHOOTER: PAIGE SHY(HUNTINGTON ST. JOSEPH, WV)

*TOP SLASHER: KAYANA TRAYLOR (MARTINSVILLE, IN)

*TOP SLEEPER: SKY THOMAS (CINCINNATI WYOMING, OH)

*TOP TWO GUARD: SHELBY CALHOUN (LOUISVILLE CHRISTIAN ACADEMY, KY)

*BEST COACH: DONNA MOIR (LOUISVILLE SACRED HEART, KY)

*BEST GYM: NEW CASTLE FIELDHOUSE (IN)

*BEST EVENT: RAATZ/O'SHEA CLASSIC IN LOUISVILLE, KY

*BEST LITTLE PLAYER: CIAJA HARBINSON (LOUISVILLE MALE, KY) 

*BEST UPSIDE: RICKIE WOLTMAN (ST. LOUIS INCARNATE WORD, MO) 

*BEST TEAM: CHATTANOOGA HAMILTON HTS. CHRISTIAN, TN

*COACH ON THE RISE: KALEY MAY (DANVILLE, IN)

*SMOOTHEST: GRACE BERGER (LOUISVILLE SACRED HEART, KY)

*MOST IMPROVED: TORI TAIWO (CARMEL, IN)

*SUPER SUB: STEPHANIE BURNS (KOKOMO NORTHWESTERN, IN)

*MOST UNDERRATED: TRINITEE JACKSON (CHRISTIAN CO., KY)

*MOST VERSATILE: BRINAE ALEXANDER (MURFREESBORO RIVERDALE, TN)

*110% AWARD: ANNA NEWMAN (EVANSVILLE NORTH, IN)

 

Also, our 2018 summer camps offerings listed below will benefit players regardless of their class or playing level. All camp locations are at easy-to-reach Georgetown College in Georgetown, KY, near Lexington and right off the interstates, I-64 and I-75. Just click on any of the below camps that might interest you.

 

FINAL 2017-2018 PLAYER RANKINGS

National and Regional Player Rankings (Boys and Girls)

 

EXPOSURE CAMPS

June 24-28 Boys Exposure Camp (H.S. & Junior H.S. Divisions)

 

July 9-10 Boys Exposure Camp  (H.S. & Junior H.S. Divisions)

 

July 15-16 Girls Exposure Camp  (For H.S. & Junior H.S. Players)

 

SPECIALTY CAMPS

June 23-24 Shooting Camp (For H.S. & Jr. H.S. Boys and Girls)

 

June 23-24 Post Camp (For H.S. & Jr. H.S. Boys and Girls)

 

July 11-12 Point Guard Camp (For H.S. & Jr. H.S. Boys and Girls)

 

July 13-14 Defensive Camp  (For H.S. & Jr. H.S. Boys and Girls)

The Defensive Camp is a new addition for 2018

 

Also check out our daily blog below.

VIEW MY BLOG

 

Whether one is looking for either college exposure, specialized training or both, the "39th Annual High Potential/Blue-Chip Camps" will help take one's game to its highest potential.

 

Sincerely,

 

Rick Bolus

Camp Director and Scout since 1973 

Member of Selection Committee for the Naismith Trophy Awards

Posted by REH at 2:36 PM EDT
Updated: Wednesday, 4 April 2018 2:38 PM EDT
Permalink | Share This Post
Tuesday, 3 April 2018
Rick Bolus Blog
Topic: Basketball

Subject: 2017-18 MYTHICAL AWARD WINNERS

 

 

 

 

FROM THE DESK OF RICK BOLUS

HIGH POTENTIAL/BLUE-CHIP CAMP & RECRUITING SERVICE

P.O. BOX 155

SHEPHERDSVILLE, KY 40165

bolus@twc.com

www.basketball-camp.net   

 

SUBJECT: OUR 2017-18 MYTHICAL AWARD WINNERS

 

Attention Players, Coaches and Parents:

 

Below are our mythical award winners for the 2017-18 based on players and games that I personally observed throughout the season. Players listed could only receive one award. Enjoy!

 

*TOP SENIOR: R.J. BARRETT (MONTVERDE ACADEMY, FL)

*TOP JUNIOR: VERNON CAREY (FT. LAUDERDALE UNIVERSITY SCHOOL, FL)

*TOP SOPH: N'FALY DANTE (BEL AIRE SUNRISE CHRISTIAN, KS)

*TOP FROSH: ZION HARMON (ADAIR CO., KY)

*TOP ATHLETE: TREVON FAULKNER (MERCER CO., KY)

*TOP BALLHANDLER: IMMANUEL QUICKLEY (BEL AIR JOHN CARROLL, MD)

*TOP BIG MAN: BOL BOL (HENDERSON FINDLAY PREP, NV)

*TOP BLUE COLLAR PLAYER: MICHAEL DURR (SARASOTA VICTORY ROCK, FL)

*TOP DEFENDER: JAMES WISEMAN (MEMPHIS EAST, TN)

*TOP DUNKER: KELDON JOHNSON (OAK HILL ACADEMY, VA)

*TOP FOREIGN PLAYER: IGNAS BRAZDEIKIS (ORANGEVILLE PREP, CANADA)

*TOP FORWARD: CAMERON REDDISH (WESTTOWN SCHOOL, PA)

*BEST FREE-THROW SHOOTER: DARWESHI HUNER (CINCINNATI PRINCETON, OH)

*TOP PASSER: XAVIER CASTANEDA (CHICAGO YOUNG, IL)

*TOP POINT: DARIUS GARLAND (BRENTWOOD ACADEMY, TN)

*TOP POST PROJECT: EMMANUEL UMOFFIA (MEMPHIS TENNESSEE PREP, TN)

*TOP REBOUNDER: CHARLES BASSEY (LOUISVILLE ASPIRE, KY)

*TOP SCORER: TALEN HORTON-TUCKER (CHICAGO SIMEON, IL)

*TOP SHOOTER: KYREE WALKER (PHOENIX HILLCREST, AZ)

*TOP SLASHER: KEION BROOKS (FT. WAYNE NORTH, IN)

*TOP SLEEPER: MASON GILLIS (NEW CASTLE, IN)

*TOP TWO GUARD: ROMEO LANGFORD (NEW ALBANY, IN)

*TOP TWO SPORTER: KEISHON DAWKINS (PORTLAND WEST LINN, OR)

*BEST COACH: STEVE SMITH (OAK HILL ACADEMY, VA)

*BEST GYM: NEW CASTLE FIELDHOUSE (IN)

*BEST EVENT: MARSHALL CO. HOOPFEST (KY)

*BEST GAME: CINCINNATI PRINCETON (OH) VS NEW ALBANY (IN)

*BEST HOSPITALITY ROOM: KING OF THE BLUEGRASS (KY)

*BEST LITTLE MAN: TYLER HARRIS (CORDOVA) 

*BEST POST SEASON TOURNAMENT: KENTUCKY'S "SWEET 16"

*BEST UPSIDE: JASMEL MARTINEZ (MIAMI PALMETTO, FL) 

*BEST TEAM: MONTVERDE ACADEMY, FL

*SMOOTHEST: DARIUS BAZLEY (CINCINNATI PRINCETON, OH)

*MOST IMPROVED: KENNY NWUBA (HUNTINGTON PREP, WV)

*MOST UNDERRATED: CJ ELLEBY (SEATTLE CLEVELAND, WA)

*MOST VERSATILE: JORDAN BROWN (NAPA PROLIFIC, CA)

 

Also, our 2018 summer camps offerings listed below will benefit players regardless of their class or playing level. All camp locations are at easy-to-reach Georgetown College in Georgetown, KY, near Lexington and right off the interstates, I-64 and I-75. Just click on any of the below camps that might interest you.

 

FINAL 2017-2018 PLAYER RANKINGS

National and Regional Player Rankings (Boys and Girls)

 

EXPOSURE CAMPS

June 24-28 Boys Exposure Camp (H.S. & Junior H.S. Divisions)

 

July 9-10 Boys Exposure Camp  (H.S. & Junior H.S. Divisions)

 

July 15-16 Girls Exposure Camp  (For H.S. & Junior H.S. Players)

 

SPECIALTY CAMPS

June 23-24 Shooting Camp (For H.S. & Jr. H.S. Boys and Girls)

 

June 23-24 Post Camp (For H.S. & Jr. H.S. Boys and Girls)

 

July 11-12 Point Guard Camp (For H.S. & Jr. H.S. Boys and Girls)

 

July 13-14 Defensive Camp  (For H.S. & Jr. H.S. Boys and Girls)

The Defensive Camp is a new addition for 2018

 

Also check out our daily blog below.

VIEW MY BLOG

 

Whether one is looking for either college exposure, specialized training or both, the "39th Annual High Potential/Blue-Chip Camps" will help take one's game to its highest potential.

 

Sincerely,

 

Rick Bolus

Camp Director and Scout since 1973 

Member of Selection Committee for the Naismith Trophy Awards


Rick Bolus

HIGH POTENTIAL/BLUE-CHIP CAMP & RECRUITING SERVICE

 


Posted by REH at 2:06 PM EDT
Updated: Tuesday, 3 April 2018 2:07 PM EDT
Permalink | Share This Post
Wednesday, 7 March 2018
Mercer County vs. Southwestern (Boys) Tournament Championship March 6, 2018
Topic: Basketball

201812RBC

 

 

Mercer County vs. Southwestern (Boys)

12th Regional Tournament Championship

Pulaski County High School

Somerset, KY

March 6, 2018

 

Let the record show that Southwestern shocked the state and captured the championship with a 48-46 victory over Mercer County.  The Warriors limped into regional play losing five of their last six games including a 39-24 loss to Wayne County in the district tournament and had lost to five of the other seven teams in the regional tournament including several losses to arch rival Pulaski County.  They entered the tournament with a 15-14 record and unable to find consistent scoring this year.  This is precisely why we play the game instead of just mailing in the results.  Evidently Coach Baker and the team saw an opportunity and wanted to give it heir best effort.

 

They opened tournament play with a 62-60 overtime victory over Boyle County after trailing 12 points in the second half.    Now they faced Pulaski County who had already beaten them three times this season and was led by Southwestern transfers Steven Fitzgerald and Danny Butt – party’s over right?  Wrong, Southwestern defeats Pulaski County by a score of 53-44.  Now they get to face Mercer County led by highly touted Mr. Basketball Candidate Trevon Faulkner.  Mercer County led by 13 points in the final quarter and 44-37 with 2:47 left but Southwestern fought back to earn a 46-46 tie.

 

Mercer County had the ball with approximately 20 seconds on the clock but Kaelin Drakeford missed a three point attempt but the ball was rebounded and passed out to Trevon Faulkner.  Faulkner drove to the basket, hit the floor, the ball came loose and Southwestern’s Logan Dykes picked the ball up with approximately four seconds left on the clock and raced to the other end of the court and scored on a layup as time expired to give the Warriors the victory.  The Warriors found the magic potion this week, found the necessary consistency, exorcised some demons for this season and added another chapter to some of the rich folk lore of the 12th Region basketball wars.

 

5-10 Sr. Hunter Stevens led Southwestern with 25 points.  6-2 Sr. Joe Floyd added seven points.  6-2 Sr. Logan Dykes and 6-3 Sr. Jonathon Gallagher recorded six points each.

 

6-4 Sr. Trevon Faulkner led Mercer County with 19 points.  5-8 Jr. Carter Baughman and Sr. Ty Divine each score eight points.

 

Mercer County,11,10,15,10,46

Southwestern,6,10,13,19,48

 

Mercer County (46) – Faulkner 19, Drakeford 5, Gillis 6, Baughman 8, Divine 8.

 

Southwestern (48) – Stevens 25, Jones 4, Gallagher 6, Floyd 7, Dykes 6.

 

A special thanks to some friends of mine that were frantically screaming results and updates to me over their phones and to the many videos that was posted showing the final seconds.  Please read some of the excellent stories by some talented writers that covered this event.  The stats were relayed to me and hopefully they are somewhat accurate and I only regret I set this game out in person. 

 

 

 

 

 

 

 


Posted by REH at 6:29 PM EST
Permalink | Share This Post
Scott County vs. Lexington Christian Academy (Boys) 11th Region Tournament Championship March 5, 2018
Topic: Basketball

201811RBC

 

 

Scott County vs. Lexington Christian Academy (Boys)

11th Region Tournament Championship

Paul S. McBrayer Arena

Eastern Kentucky University

Richmond, KY

March 5, 2018

 

Scott County coach Billy Hicks started the following lineup: 6-2 Sr. Cooper Robb, 6-1 Jr. Bryce Long, 6-7 Jr. Michael Moreno, 5-9 Jr. Diablo Stewart, and 5-11 Jr. Glenn Covington.  Lexington Christian Academy coach Nate Valentine countered with 6-7 Sr. Carter Hendricksen, 6-7 Jr. Kyle Rode, 6-6 Sr. Austin Hall, 6-0 Jr. Pearce Dalton, and 6-2 Jr. Will Hacker.

 

Cooper Robb hit two free throws with 10 seconds left on the clock to give Scott County a 46-44 lead and Scott County escaped with a victory when LCA’s Will Hacker’s good look at a potential game winning three pointer bounced off the rim in the closing seconds.  There were eight ties and eight lead changes in the game and the game was punctuated by tenacious defense.  LCA caught a tough break when Carter Hendricksen left the game not to return with 6:27 remaining in the third quarter and LCA clinging to a 26-23 lead.

 

Scott County shot 35.3% from the field including three of 21 from the three point line.  The Cardinals connected on seven of 10 free throws, pulled down 26 rebounds, and scored 11 points off 19 LCA turnovers.  LCA shot 41.2% from the field including three of 14 from beyond the arc.  The Eagles connected on 13 of 15 free throws, pulled down 29 rebounds, and scored seven points off nine Scott County turnovers.

 

Michael Moreno led Scott County with 21 points including two three point baskets, eight rebounds, and seven steals.  Cooper Robb added 15 points.  Glenn Covington only scored one point put pulled down seven rebounds, dished out four assists, and recorded three steals.

 

Kyle Rode led LCA with 18 points including seven of eight free throws, eight rebounds, and three assists.  Carter Hendricksen added 11 points and four rebounds.  Austin Hall recorded five points, eight rebounds, four assists, and two blocked shots.

 

Scott County,11,12,10,13,46

Lexington Christian Academy,11,9,10,14,44

 

Scott County (46) – Robb 15, Long 3, Moreno 21, Stewart 0, Covington 1, Fluker 4, Williams 2.

 

Lexington Christian Academy (44) – Hendricksen 11, Rode 18, Hall 5, Dalton 5, Hacker 3, Hunt 2.

 

All Tournament Team – Eric Boone (Bryan Station), Cody Carter (Frankfort), Chad Fugate (Madison Southern), Nick Smith (Woodford County), Isaiah Minter (Madison Central), Dustin Geralds (Madison Central), Evan Dreux (Lafayette), Ray Surratt (Lafayette), Carter Hendricksen (LCA), Austin Hall (LCA), Kyle Rode (LCA), Diablo Stewart (Scott County), Glenn Covington (Scott County). Cooper Robb (Scott County), and Michael Moreno (Scott County) (MVP).

 

A special thanks to the 11th Region Stats Crew for providing the comprehensive statistics for tonight’s game.

 


Posted by REH at 3:52 PM EST
Updated: Wednesday, 7 March 2018 3:58 PM EST
Permalink | Share This Post
Franklin County vs. Scott County (Girls) 11th Region Tournament Championship March 3, 2018
Topic: Basketball

201811RGC

 

 

Franklin County vs. Scott County (Girls)

11th Regional Girls Championship

Paul S. McBrayer Arena

Eastern Kentucky University

Richmond, KY

March 3, 2018

 

Franklin County coach Joey Thacker started the following lineup: 5-8 Sr. Josie Thacker, 5-5 Sr. Emily Jordan, 5-10 8th Grade Patience Laster, 5-4 Jr. Julia Welsh, and 5-5 Sr. Kindall Talley.  Scott County coach Steve Helton countered with 5-10 Sr. Peyton Riddle, 5-10 Jr. Maaliya Owens, 5-10 Sr. Zakiyia Holt, 5-5 Jr. Juliette Smith, and 5-5 So. Morgan DeFoor.

 

Tonight marked the end of an era as Scott County defeated Franklin County by a score of 77-54.  Franklin County seniors Josie Thacker, Kindall Talley, Emily Jordan, and Olivia Hogan (who missed the season with an ACL tear) had been runner-up in the state tourney the last two seasons and was decimated by graduation losses, one knee injury, and a key player not playing basketball this season battled their way back and melded with some talented young players to make another deep tournament run.  Tonight was Scott County’ s turn as the talented high octane offense proved to be too much for the Lady Flyers tonight.

 

Scott County shot 45.9% from the field including five of 16 from the three point line.  The Lady Cardinals connected on 16 of 19 free throws, pulled down 38 rebounds, and scored 20 points off 10 Franklin County turnovers.  Franklin County shot 33.9% from the field including three of 17 from beyond the arc.  The Lady Flyers connected on 13 of 24 free throws, pulled down 39 rebounds, and scored seven points off six Scott County turnovers.

 

Peyton Riddle led Scott County with 20 points including two three point baskets, nine rebounds, and three assists.  Maaliya Owens added 14 points, six rebounds, and six assists.  Morgan DeFoor recorded 13 points, four rebounds, three assists, and four steals.  Juliette Smith chipped in with 13 points including two three point baskets.  6-2 So. Malea Williams added six points, six rebounds, and three blocked shots.

 

Kindall Talley led Franklin County with 16 points including six of six free throws, three rebounds, and three assists.  Emily Jordan added 12 points and six rebounds.  Patience Laster recorded seven points and 11 rebounds.  Julia Welsh added nine points on three three point baskets.

 

Franklin County,16,12,15,11,54

Scott County,25,14,20,18,77

 

Franklin County (54) – Thacker 0, Jordan 12, Laster 7, Welsh 9, Talley 16, Carter 5, Simpson 5.

 

Scott County (77) – Riddle 20, Owens 14, Holt 4, Smith 13, DeFoor 13, Gray 2, Williams 6. Tompkins 2, M. Smith 3.

 

All Tournament Team – Samantha Cornelison (Madison Southern), Delaney Enlow (Woodford County), Cheyenne Jones (Henry Clay), Bailee Vanover (Madison Central), Tionna Sanford (Lafayette), Caroline Bennett (Lafayette), Mashayla Cecil (Paul Laurence Dunbar), Elise Ellison-Coons (Paul Laurence Dunbar), Kindall Talley (Franklin County), Patience Laster (Franklin County), Josie Thacker (Franklin County), Maaliya Owens (Scott County), Morgan DeFoor (Scott County), Juliette Smith (Scott County), and Peyton Riddle (Scott County) (MVP).

 

A special thanks to the 11th Region Stats Crew for providing the comprehensive statistics for tonight’s game.


Posted by REH at 3:01 PM EST
Permalink | Share This Post
DuPont Manual vs. Sacred Heart Academy (Girls) 2018 Class ACT 7th Region Girls Championship March 3, 2018
Topic: Basketball

20187RGC

 

 

DuPont Manual vs. Sacred Heart Academy (Girls)

2018 Class ACT 7th Region Girls Championship

Valley High School

Louisville, KY

March 3, 2018

 

DuPont Manual coach Jeff Sparks started the following lineup: 5-11 Sr. Aniah Griffin, 5-6 So. Jeanay Riley, 6-1 Jr. Nila Blackford, 5-2 Sr. Tyonne Howard, and 5-5 Sr. Jaela Johnson.  Sacred Heart Academy coach Donna Moir countered with 5-11 Sr. Grace Berger, 5-7 Sr. Kia Sivils, 6-0 So. Kristen Clemons, 5-6 Jr. Ashlee Harris, and 5-7 Sr. Kiki Samsel.

 

DuPont Manual pulled off the big upset and defeated Sacred Heart Academy by a score of 55-52.  DuPont Manual trailed 30-23 at halftime but outscored the Valkyries 32-22 in the second half.  The score was tied five times and there were six lead changes in the game.  DuPont Manual shot 38.3% from the field including five of 11 from the three point line.  The Lady Crimsons connected on 14 of 17 free throws, pulled down 30 rebounds, and scored 14 points off 10 Sacred Heart Academy turnovers.  Sacred Heart Academy shot 41.3% from the field including two of 14 from beyond the arc.  The Valkyries connected on 12 of 13 free throws, pulled down 29 rebounds, and scored eight points off nine DuPont Manual turnovers.

 

Jaela Johnson led the victors with 18 points including eight of eight free throws and two steals.  Nila Blackford added 14 points, 14 rebounds, and two steals.  Aniah Griffin also scored 14 points including two three point baskets, and five rebounds.  Tyonne Howard recorded nine points and four assists.

 

Grace Berger led Sacred Heart Academy with 16 points and six rebounds.  Kristen Clemons added 15 points, 11 rebounds, and five blocked shots.  Clemons was five of five from the field and five of five free throws.  Ashlee Harris and Kiki Samsel each recorded nine points.

 

DuPont Manual,12,11,14,18,55

Sacred Heart Academy,13,17,9,13,52

 

DuPont Manual (55) – Griffin 14, Riley 0, Blackford 14, Howard 9, Johnson 18.

 

Sacred Heart Academy (52) – Berger 16, Sivils 3, Clemons 15, Harris 9, Samsel 9.

 

All Tournament Team – Shamaria Stikes (Central), Kiarah Carney (Ballard), Ne’Jah Elliott (Waggener), Ciaja Harbison (Male), Jacqueline Racque (Assumption), Mikayla Kinnard (Eastern), Kristen Clemons (Sacred Heart Academy), Kiki Samsel (Sacred Heart Academy), Jaela Johnson (DuPont Manual), Tyonne Howard (DuPont Manual), and Nila Blackford (DuPont Manual).

 

A special thanks to Bob Tonini of Sacred Heart Academy for providing the comprehensive statistics for today’s game.


Posted by REH at 1:49 PM EST
Permalink | Share This Post

Newer | Latest | Older