Google
Home Page League Cup UEFA Cups National Team EURO2012 2010 World Cup POOL
2010 2011
UEFA
CHAMPIONS LEAGUE
UCL
Seeded Clubs
Country Rankings
Club Rankings
Access List
History
INTERNATIONAL
UEFA Champions League
UEFA Europa League
World Cup 2010
Euro2012
DOMESTIC
Spor Toto Süper Lig
Bank Asya 1. Lig
Spor Toto 2. Lig
Spor Toto 3. Lig
Amateurs
Ziraat Turkish Cup
Super Cup
National Team
E-MAIL
Erdinç Sivritepe
TURKISH BOOKS
Futbol Ekonomisi
Ekonomist Gözüyle Futbol

Yrd.Doç.Dr Ýsmail Güneþ


Final - London, England


Final
28.05 FC Barcelona ESP 3-1 ENG Manchester United FC


Semi Finals


Leg 1 Aggregate Leg 2
27.04 03.05 Real Madrid CF ESP 0-2 1-3 1-1 ESP FC Barcelona
26.04 04.05 FC Schalke 04 Gelsenkirchen GER 0-2 1-6 1-4 ENG Manchester United FC


Quarter Finals


Leg 1 Aggregate Leg 2
05.04 13.04 Real Madrid FC ESP 4-0 5-0 1-0 ENG Tottenham Hotspur FC London
06.04 12.04 FC Barcelona ESP 5-1 6-1 1-0 UKR FK Šachtar Donets'k
05.04 13.04 Internazionale FC Milano ITA 2-5 3-7 1-2 GER FC Schalke o4 Gelsenkirchen
06.04 12.04 Chelsea FC London ENG 0-1 1-3 1-2 ENG Manchester United FC


Round of 16


Leg 1 Aggregate Leg 2
15.02 09.03 Milan AC ITA 0-1 0-1 0-0 ENG Tottenham Hotspur FC London
15.02 09.03 València CF ESP 1-1 2-4 1-3 GER FC Schalke o4 Gelsenkirchen
16.02 08.03 Roma AS ITA 2-3 2-6 0-3 UKR FK Šachtar Donets'k
16.02 08.03 Arsenal FC London ENG 2-1 3-4 1-3 ESP FC Barcelona
22.02 16.03 FC København DEN 0-2 0-2 0-0 ENG Chelsea FC London
22.02 16.03 Olympique Lyonnais FRA 1-1 1-4 0-3 ESP Real Madrid CF
23.02 15.03 Olympique Marseilles FRA 0-0 1-2 1-2 ENG Manchester United FC
23.02 15.03 Internazionale FC Milano ITA 0-1 3-3 3-2 GER FC Bayern München


Groups


Group A
P G F A P G F A
ENG Tottenham Hotspur FC London 11 6 18 11 Last 16
ITA Internazionale FC Milano 10 6 12 11 3 2 5 6 Last 16
NED FC Twente Enschede 6 6 11 13 UEFA Europa League
GER SV Werder Bremen 5 6 8 14

14.09 24.11
FC Twente Enschede 2-2 0-1 Internazionale FC Milano
SV Werder Bremen 2-2 0-3 Tottenham Hotspur FC London
29.09 07.12
Tottenham Hotspur FC London 4-1 3-3 FC Twente Enschede
Internazionale FC Milano 4-0 0-3 SV Werder Bremen
20.10 02.11
Internazionale FC Milano 4-3 1-3 Tottenham Hotspur FC London
FC Twente Enschede 3-3 2-0 SV Werder Bremen


Group B
P G F A P G F A
GER FC Schalke 04 Gelsenkirchen 13 6 10 3 Last 16
FRA Olympique Lyonnais 10 6 11 10 Last 16
POR SL Benfica Lisboa 6 6 7 12 UEFA Europa League
ISR Hapoel Tel-Aviv MK 5 6 7 10

14.09 24.11
Olympique Lyonnais 1-0 0-3 FC Schalke 04 Gelsenkirchen
SL Benfica Lisboa 2-0 0-3 Hapoel Tel-Aviv MK
29.09 07.12
Hapoel Tel-Aviv MK 1-3 2-2 Olympique Lyonnais
FC Schalke 04 Gelsenkirchen 2-0 2-1 SL Benfica Lisboa
20.10 02.11
FC Schalke 04 Gelsenkirchen 3-1 0-0 Hapoel Tel-Aviv MK
Olympique Lyonnais 2-0 3-4 SL Benfica Lisboa


Group C
P G F A P G F A
ENG Manchester United FC 14 6 7 1 Last 16
ESP València CF 11 6 15 4 Last 16
SCO Rangers FC Glasgow 6 6 3 6 UEFA Europa League
TUR Bursaspor K 1 6 2 16

14.09 24.11
Manchester United FC 0-0 1-0 Rangers FC Glasgow
Bursaspor K 0-4 1-6 València CF
29.09 07.12
València CF 0-1 1-1 Manchester United FC
Rangers FC Glasgow 1-0 1-1 Bursaspor K
20.10 02.11
Rangers FC Glasgow 1-1 0-3 València CF
Manchester United FC 1-0 3-0 Bursaspor K


Group D
P G F A P G F A
ESP FC Barcelona 14 6 14 3 Last 16
DEN FC København 10 8 7 5 Last 16
RUS FK Rubin Kazan 6 6 2 4 UEFA Europa League
GER PAE Panathinaïkos Áthína 2 6 2 13

14.09 24.11
FC Barcelona 5-1 3-0 PAE Panathinaïkos Áthína
FC København 1-0 0-1 FK Rubin Kazan
29.09 07.12
FK Rubin Kazan 1-1 0-2 FC Barcelona
PAE Panathinaïkos Áthína 0-2 1-3 FC København
20.10 02.11
PAE Panathinaïkos Áthína 0-0 0-0 FK Rubin Kazan
FC Barcelona 2-0 1-1 FC København


Group E
P G F A P G F A
GER FC Bayern München 15 6 16 6 Last 16
ITA Roma AS 10 6 10 11 Last 16
SUI FC Basel 6 6 8 11 UEFA Europa League
ROM FC CFR Cluj 4 6 6 12

15.09 23.11
FC Bayern München 2-0 2-3 Roma AS
FC CFR Cluj 2-1 0-1 FC Basel
28.09 08.12
FC Basel 1-2 0-3 FC Bayern München
Roma AS 2-1 1-1 FC CFR Cluj
19.10 03.11
Roma AS 1-3 3-2 FC Basel
FC Bayern München 3-2 4-0 FC CFR Cluj


Group F
P G F A P G F A
ENG Chelsea FC London 15 6 14 4 Last 16
FRA Olympique Marseille 12 6 12 3 Last 16
RUS FK Spartak Moskva 6 5 5 9 UEFA Europa League
SVK MŠK Žilina 0 5 2 17

15.09 23.11
Olympique Marseille 0-1 3-0 FK Spartak Moskva
MŠK Žilina 1-4 1-2 Chelsea FC London
28.09 08.12
Chelsea FC London 2-0 0-1 Olympique Marseille
FK Spartak Moskva 3-0 - MŠK Žilina
19.10 03.11
FK Spartak Moskva 0-2 1-4 Chelsea FC London
Olympique Marseille 1-0 7-0 MŠK Žilina


Group G
P G F A P G F A
ESP Real Madrid CF 16 6 15 2 Last 16
ITA Milan AC 8 6 7 7 Last 16
NED AFC Ajax Amsterdam 7 6 6 10 UEFA Europa League
FRA AJ Auxerre 3 6 3 12

15.09 23.11
Real Madrid CF 2-0 4-0 AFC Ajax Amsterdam
Milan AC 2-0 2-0 AJ Auxerre
28.09 08.12
AJ Auxerre 0-1 0-4 Real Madrid CF
AFC Ajax Amsterdam 1-1 2-0 Milan AC
19.10 03.11
AFC Ajax Amsterdam 2-1 1-2 AJ Auxerre
Real Madrid CF 2-0 2-2 Milan AC


Group H
P G F A P G F A
UKR FK Šachtar Donets'k 15 6 12 6 Last 16
ENG Arsenal FC London 12 6 18 7 Last 16
POR Braga SC 9 6 5 11 UEFA Europa League
YUG FK Partizan Beograd 0 6 2 13

15.09 23.11
Arsenal FC London 6-0 0-2 Braga SC
FK Šachtar Donets'k 1-0 3-0 FK Partizan Beograd
28.09 08.12
FK Partizan Beograd 1-3 1-3 Arsenal FC London
Braga SC 0-3 0-2 FK Šachtar Donets'k
19.10 03.11
Braga SC 2-0 1-0 FK Partizan Beograd
Arsenal FC London 5-1 1-2 FK Šachtar Donets'k


Play off Round


Champions Route
Leg 1 Aggregate Leg 2
18.08 24.08 FK Partizan Beograd SRB 2-2 4-4 2-2 BEL RSC Anderlecht Bruxelles 1
17.08 25.08 Rosenborg BK Trondheim NOR 2-1 2-2 0-1 DEN FC København
18.08 24.08 FC Red Bull Salzburg AUT 2-3 3-4 1-1 ISR Hapoel Tel-Aviv MK
17.08 25.08 CZE AC Sparta Praha 0-2 0-3 0-1 SVK MŠK Žilina
18.08 24.08 FC Basel SUI 1-0 4-0 3-0 MDA FK Şeriff Tiraspol

1 - penalties: 3-2

Non-Champions Route
Leg 1 Aggregate Leg 2
18.05 24.08 SV Werder Bremen GER 3-1 5-4 2-3 ITA Sampdoria UC Genoa 1
17.08 25.08 FK Dinamo Kyïv UKR 1-1 2-3 1-2 NED AFC Ajax Amsterdam
17.08 25.08 FK Zenit Sankt Peterburg RUS 1-0 1-2 0-2 FRA AJ Auxerre
18.05 24.08 SC Braga POR 1-0 5-3 4-3 ESP Sevilla FC
17.08 25.08 BSC Young Boys Bern SUI 3-2 3-6 0-4 ENG Tottenham Hotspurs FC London

1 - aet


Qualifying Round 3


Champions Route
Leg 1 Aggregate Leg 2
28.07 04.08 FK Şeriff Tiraspol MDA 1-1 2-2 1-1 CRO NK Dinamo Zagreb 3
28.07 03.08 Aktöbe FK KAZ 1-0 2-3 1-3 ISR Hapoel Tel-Aviv MK
28.07 04.08 FK BATE Barysaw BLR 0-0 2-3 2-3 DEN FC København
27.07 04.08 PFK Litex Loveč BUL 1-1 2-4 1-3 SVK MŠK Žilina
27.07 04.08 AC Sparta Praha CZE 1-0 2-0 1-0 POL KS Lech Poznań
27.07 04.08 AC Omónoia Lefkosía CYP 1-1 2-5 1-4 AUT FC Red Bull Salzburg
28.07 04.08 Partizan Beograd SRB 3-0 5-1 2-1 FIN HJK Helsinki
28.07 04.08 Debreceni VSC HUN 0-2 1-5 1-3 SUI FC Basel 2
28.07 04.08 AIK Solna SWE 0-1 0-4 0-3 NOR Rosenborg BK Trondheim
27.07 03.08 The New Saints WAL 1-3 1-6 0-3 BEL RSC Anderlecht Bruxelles 1

1 - First leg in Wrexham
2 - First leg in Budapest
3 - penalties: Dinamo 5-6 Şeriff

Non-Champions Route
Leg 1 Aggregate Leg 2
28.07 04.08 AFC Ajax Amsterdam NED 1-1 4-4 3-3 GRE PAOK Thessaloníki
28.07 04.08 BSC Young Boys Bern SUI 2-2 3-2 1-0 TUR Fenerbahçe SK İstanbul
27.07 04.08 FC Unirea Urziceni ROM 0-0 0-1 0-1 RUS FK Zenit Sankt Peterburg 1
28.07 04.08 SC Braga POR 3-0 4-2 1-2 SCO Celtic FC Glasgow
27.07 04.08 FK Dinamo Kyïv UKR 3-0 6-1 3-1 BEL AA Gent

1 - First leg in Bucureşti


Qualifying Round 2


Champions Route
Leg 1 Aggregate Leg 2
13.07 21.07 İnter FK Bakı AZE 0-1 1-1 1-0 POL KS Lech Poznań 6
13.07 20.07 NK Dinamo Zagreb CRO 5-1 5-4 0-3 SVN NK Luka Koper 1
13.07 21.07 FC Levadia Tallinn EST 1-1 3-4 2-3 HUN Debreceni VSC
14.07 20.07 FK Şeriff Tiraspol MDA 3-1 3-2 0-1 ALB KS Dinamo Tiranë
14.07 21.07 FK Ekranas Panevėžys LTU 1-0 1-2 0-2 FIN HJK Helsinki 5
13.07 21.07 AIK Solna SWE 1-0 1-0 0-0 LUX AS la Jeuness d'Esch
14.07 21.07 Aktöbe FK KAZ 2-0 3-1 1-1 GEO FC Olimpi Rustavi
13.07 21.07 Birkirkara FC MLT 1-0 1-3 1-3 SVK MŠK Žilina 4
14.07 21.07 Linfield FC Belfast NIR 0-0 0-2 0-2 NOR Rosenborg BK Trondheim
13.07 20.07 Bohemians FC Dublin IRL 1-0 1-4 0-4 WAL The New Saints FC
14.07 21.07 FK Partizan Beograd SRB 3-1 4-1 1-0 ARM Pyunik FA Yerevan
13.07 20.07 FC Red Bull Salzburg AUT 5-0 5-1 0-1 ISL HB Tórshavn
14.07 21.07 FK BATE Barysaw BLR 5-1 6-1 1-0 ISL FH Hafnarfjörður
13.07 20.07 AC Omónoia Lefkosía CYP 3-0 5-0 2-0 MKD FK Renova Čepčište 2
13.07 20.07 PFK Litex Loveč BUL 1-0 5-0 4-0 MNE FK Rudar Pljevlja 3
13.07 21.07 FK Liepājas metalurgs LTV 0-3 0-5 0-2 CZE AS Sparta Praha
13.07 21.07 Hapoel Tel-Aviv MK ISR 5-0 6-0 1-0 BIH FK Željezničar Sarajevo

1 - Second leg in Nova Gorica
2 - Second leg in Skopje
3 - Second leg in Podgorica
4 - First leg in Ta'Qali
5 - aet
6 - Penalties: 8-9


Qualifying Round 1


Champions Route
Leg 1 Aggregate Leg 2
29.06 06.07 FC Santa Coloma AND 0-3 3-7 3-4 MLT Birkirkara FC 1
30.06 07.07 SP Tre Fiori SMR 0-3 1-7 1-4 MNE FK Rudar Pljevlja 2

1 - First leg is awarded - unsuitable pitch, First leg in Andorra-la-Vella, second in Ta'Qali
2 - First leg in Serravalle, second in Podgorica

Home Page League Cup UEFA Cups National Team EURO2012 2010 World Cup POOL