Google
Home Page League Cup UEFA Cups National Teams EURO2012 2010 World Cup POOL
2010 2011
LUCKY 7
Lucky 7
Rules - Kurallar
Hall of Fame - Alltime
POOL
POOL
Predictions
*
Turkish Soccer POOL
Find 0-0 Game
Beat the Favourite
Beat the Champ
Lucky 7
Leagues
Cup
Super Cup
*
POOL Calendar
DOMESTIC
Turkcell Süper Lig
Bank Asya 1. Lig
TFF 2. Lig
TFF 3. Lig
Amateurs
Fortis Turkish Cup
Super Cup
National Teams
INTERNATIONAL
UEFA Champions League
UEFA Europa League
World Cup 2010
Euro2012
E-MAIL
Erdinç Sivritepe
TURKISH BOOKS
Piknikte Dömivole
Erdinç Sivritepe'ye Armağan

Barış Karacasu / Şener Yelkenci


Rules


We were trying to find the outcome/result of the games so far. In this new game, we will try to predict the score of one game each week. The match to be predicted will be the match number 7 each week. This match will be printed in colour blue in the prediction page, so you can easily notice. If you do not believe in the luck of number 7, you may start believing from now on.

How to play?
There will be a new box at the bottom of thee page, named as "Lucky 7". You will enter the score you are predicting into this box. The entry will be like 2-1, 2-0 where the first number will be the goal you predict the first team to score and 2nd number being the goal 2nd team to score.

Points
There will be no points in this system. You will start the game having 3 lives. Each time you guess the score of the match number 7, you will gain an additional life. If you do not guess the score correctly, but still guess the outcome/result correct, you will not gain or loose a life. But if you do not guess the outcome/result correctly, you will lose a life.
Example:
Let's assume the match number 7 ended with a score of 3-1.
If your prediction is 3-1, you will gain 1 life.
If your prediction is a win for the first club with any score other than 3-1, you will not win or loose a life.
If your prediction is a win for the 2nd team or a draw, you will lose a life.
If you loose all your lives, you will be eliminated from the game. It game will continue until one player is left. The game may last three weeks minimum, but it may last all year long, it all depends upon your predictions. A new game will start the week after the first one is completed.

Other rules:
* Players are allowed to change their predictions only if the game they predicted didn't start yet. You can only change it to another game which also didn't start yet.Kurallar


Şimdiye dek POOL da maçların sonuçlarını tahmin etmeye çalışıyorduk. Bu yeni oyunda haftanın maçlarından birinin gerçek skorunu tahmin etmeye çalışacağız. Tahmin yapılacak maç her hafta 7 numaralı maç olacak. Maç listesinde bu maç mavi renkli görülecek ve kolayca fark edilebilecek. 7 rakamının uğuruna inanmıyorsanız, bundan sonra inanmaya başlayabilirsiniz.

Nasıl oynayacaksınız?
Sayfanın alt bölümünde bu oyun için "Lucky 7" isimli yeni bir kutu olacak. 7. maç için tahmin ettiğiniz skoru buraya yazacaksınız. Skorlar 2-1, 2-0, gibi birinci rakam birinci takımın attığı gol, ikinci rakam ise ikinci takımın attığı gol olarak girilecek.

Nasıl puan toplayacaksınız?
Bu oyunda puan toplama yok. Her oyuncu oyuna 3 canlı olarak başlayacak. Maç skorunu doğru tahmin ederseniz bir can daha kazanacaksınız. Maçın skorunu bilemez ama sonucu bilirseniz, can kazanamayacaksınız ama can da kaybetmeyeceksiniz. Eğer maçın sonucunu da bilemezseniz bir canınızı kaybedeceksiniz.
Örnek:
7. maçın gerçekte 3-1 bittiğini varsayalım.
Sizin tahmininiz 3-1 ise bir can kazanacaksınız.
Sizin tahmininiz birinci takımın 3-1 dışında herhangi bir skor ile galibiyeti ise can kazanma ve kaybetme yok.
Sizin tahmininiz beraberlik yada ikinci takımın galibiyeti ise bir can kaybedeceksiniz.
Bütün canlarını kaybeden oyuncular oyundan elenecekler ve oyun bir oyuncu kalana dek devam edecek. Bu oyunun süresi tamamen sizlerin tahminlerinize bağlı. Üç haftada bitebileceği gibi, yıl boyu da sürebilir. Bir oyun bitince ertesi hafta diğeri başlayacak.

Diğer kurallar:
* Oyuncuların tahmin ettikleri maç henüz başlamamış ise, tahminlerini değiştirmeleri kabul ediliyor. Ancak değiştirilen maçın da henüz başlamamış olması gerekiyor.

Home Page League Cup UEFA Cups National Teams EURO2012 2010 World Cup POOL