Home Turkish Leagues Turkish Cups National Teams UEFA Cups Europeans World Cups
2004 2005
UEFA Champions' League
UCL
UCL Seeds
UCL Standings
UEFA CUPS
Super Cup
Champions League
UEFA Cup
Intertoto Cup
RANKINGS
Countries
Clubs
Cups in Excel
MORE INFO
Country Codes
Archives
Turkish Clubs in the Cups
E-MAIL
Erdinç Sivritepe
 

ucl

2004-2005 UEFA Champions League

   Liverpool FC

25/05 Milan AC ITA 3-3 ENG Liverpool FC a a - Penalties 2-3
SEMI FINALS
27.04 03.05 Chelsea FC London ENG 0-0 0-1 ENG Liverpool FC 26.04 04.05 Milan AC ITA 2-0 1-3 NED PSV Eindhoven
QUARTER FINALS
06.04 12.04 Chelsea FC London ENG 4-2 2-3 GER FC Bayern München 06.04 12.04 Milan AC ITA 2-0 1-0 ITA Internazionale Milano FC a 05.04 13.04 Liverpool FC ENG 2-1 0-0 ITA Juventus FC Torino 05.04 13.04 Olympique Lyonnais FRA 1-1 1-1 NED PSV Eindhoven b a - Second leg abandoned at 75'. b - PSV won 4-2 on penalties
KNOCKOUT ROUND
23.02 08.03 FC Barcelona ESP 2-1 2-4 ENG Chelsea FC London 23.02 08.03 SV Werder Bremen GER 0-3 2-7 FRA Olympique Lyonnais 23.02 08.03 Manchester United FC ENG 0-1 0-1 ITA Milan AC 22.02 09.03 Real Madrid CF ESP 1-0 0-2 ITA Juventus FC Torino a 22.02 09.03 Liverpool FC ENG 3-1 3-1 GER TSV Bayer 04 Leverkusen 22.02 09.03 PSV Eindhoven NED 1-0 2-0 FRA AS Monaco 22.02 09.03 FC Bayern München GER 3-1 0-1 ENG Arsenal FC London 23.02 15.03 FC Porto POR 1-1 1-3 ITA Internazionale Milano FC a - After extra time
GROUP STAGE
Tie-Breakers 1 - Points in the matches between tying teams 2 - Goal difference in the matches between tying teams 3 - Away goals scored in the matches between tying teams 4 - Goal difference in all matches 5 - Goals scored in all matches 6 - Five year coefficients
GROUP A P G B M A Y Tie-Breakers AS Monaco FRA 12 4 0 2 10 4 Qualified to the Next Round Liverpool FC ENG 10 3 1 2 6 3 3 +1 Qualified to the Next Round ----------------------------------------------------------------------- Olympiakós SFP Pireás GRE 10 3 1 2 5 5 3 -1 Continues at UEFA Cup ----------------------------------------------------------------------- RC Deportivo La Coruña FRA 2 0 2 4 0 9 19/10 03/11 AS Monaco FRA 2-1 0-1 GRE Olympiakós SFP Pireás 19/10 03/11 Liverpool FC ENG 0-0 1-0 ESP RC Deportivo La Coruña 15/09 23/11 Liverpool FC ENG 2-0 0-1 FRA AS Monaco 15/09 23/11 RC Deportivo La Coruña ESP 0-0 0-1 GRE Olympiakós SFP Pireás 28/09 08/12 Olympiakós SFP Pireás GRE 1-0 1-3 ENG Liverpool FC 28/09 08/12 AS Monaco FRA 2-0 5-0 ESP RC Deportivo La Coruña GROUP B P G B M A Y Tie-Breakers TSV Bayer 04 Leverkusen GER 11 3 2 1 10 7 4 Qualified to the Next Round Real Madrid CF ESP 11 3 2 1 11 8 1 Qualified to the Next Round ----------------------------------------------------------------------- FK Dinamo Kyïv UKR 10 3 1 2 11 8 Continues at UEFA Cup ----------------------------------------------------------------------- Roma AS ITA 1 0 1 5 4 16 19/10 03/11 Real Madrid CF ESP 1-0 2-2 UKR FK Dinamo Kyïv 19/10 03/11 TSV Bayer 04 Leverkusen GER 3-1 1-1 ITA Roma AS 15/09 23/11 TSV Bayer 04 Leverkusen GER 3-0 1-1 ESP Real Madrid CF 15/09 23/11 Roma AS ITA 0-3 0-2 UKR FK Dinamo Kyïv 28/09 08/12 FK Dinamo Kyïv UKR 4-2 - GER TSV Bayer 04 Leverkusen 28/09 08/12 Real Madrid CF ESP 4-2 - ITA Roma AS GROUP C P G B M A Y Tie-Breakers Juventus FC Torino ITA 16 5 1 0 6 1 Qualified to the Next Round FC Bayern München GER 10 3 1 2 12 5 Qualified to the Next Round ----------------------------------------------------------------------- AFC Ajax Amsterdam NED 4 1 1 4 6 10 3 +2 Continues at UEFA Cup ----------------------------------------------------------------------- Maccabi Tel-Aviv MK ISR 4 1 1 4 4 12 3 -2 19/10 03/11 Juventus FC Torino ITA 1-0 1-0 GER FC Bayern München 19/10 03/11 AFC Ajax Amsterdam NED 3-0 1-2 ISR Maccabi Tel-Aviv MK 15/09 23/11 AFC Ajax Amsterdam NED 0-1 0-1 ITA Juventus FC Torino 15/09 23/11 Maccabi Tel-Aviv MK ISR 0-1 1-5 GER FC Bayern München 28/09 08/12 FC Bayern München GER 4-0 2-1 NED AFC Ajax Amsterdam 28/09 08/12 Juventus FC Torino ITA 1-0 1-1 ISR Maccabi Tel-Aviv MK GROUP D P G B M A Y Tie-Breakers Olympique Lyonnais FRA 13 4 1 1 17 8 Qualified to the Next Round Manchester United FC ENG 11 3 2 1 14 9 Qualified to the Next Round ----------------------------------------------------------------------- Fenerbahçe SK İstanbul TUR 9 3 0 3 10 13 Continues at UEFA Cup ----------------------------------------------------------------------- AC Sparta Praha CZE 1 0 1 5 2 13 19/10 03/11 AC Sparta Praha CZE 0-0 1-4 ENG Manchester United FC 19/10 03/11 Fenerbahçe SK İstanbul TUR 1-3 2-4 FRA Olympique Lyonnais 15/09 23/11 Fenerbahçe SK İstanbul TUR 1-0 1-0 CZE AC Sparta Praha 15/09 23/11 Olympique Lyonnais FRA 2-2 1-2 ENG Manchester United FC 28/09 08/12 Manchester United FC ENG 6-2 0-3 TUR Fenerbahçe SK İstanbul 28/09 08/12 AC Sparta Praha CZE 1-2 0-5 FRA Olympique Lyonnais GROUP E P G B M A Y Tie-Breakers Arsenal FC London ENG 10 2 4 0 11 6 4 Qualified to the Next Round PSV Eindhoven NED 10 3 1 2 6 7 1 Qualified to the Next Round ----------------------------------------------------------------------- Panathinaïkos AO Áthína GRE 9 2 3 1 11 8 Continues at UEFA Cup ----------------------------------------------------------------------- Rosenborg BK Trondheim NOR 1 0 2 4 6 13 20/10 02/11 Rosenborg BK Trondheim NOR 1-2 0-1 NED PSV Eindhoven 20/10 02/11 Panathinaïkos AO Áthína GRE 2-2 1-1 ENG Arsenal FC London 14/09 24/11 Panathinaïkos AO Áthína GRE 2-1 2-2 NOR Rosenborg BK Trondheim 14/09 24/11 Arsenal FC London ENG 1-0 1-1 NED PSV Eindhoven 29/09 07/12 PSV Eindhoven NED 1-0 1-4 GRE Panathinaïkos AO Áthína 29/09 07/12 Rosenborg BK Trondheim NOR 1-1 1-5 ENG Arsenal FC London GROUP F P G B M A Y Tie-Breakers Milan AC ITA 13 4 1 1 10 3 Qualified to the Next Round FC Barcelona ESP 10 3 1 2 9 6 Qualified to the Next Round ----------------------------------------------------------------------- FK Šachtar Donets'k UKR 6 2 0 4 5 9 Continues at UEFA Cup ----------------------------------------------------------------------- Celtic FC Glasgow SCO 5 1 2 3 4 10 20/10 02/11 Milan AC ITA 1-0 1-2 ESP FC Barcelona 20/10 02/11 FK Šachtar Donets'k UKR 3-0 0-1 SCO Celtic FC Glasgow 14/09 24/11 FK Šachtar Donets'k UKR 0-1 0-4 ITA Milan AC 14/09 24/11 Celtic FC Glasgow SCO 1-3 1-1 ESP FC Barcelona 29/09 07/12 FC Barcelona ESP 3-0 0-2 UKR FK Šachtar Donets'k 29/09 07/12 Milan AC ITA 3-1 0-0 SCO Celtic FC Glasgow GROUP G P G B M A Y Tie-Breakers Internazionale Milano FC ITA 14 4 2 0 14 3 Qualified to the Next Round SV Werder Bremen GER 13 4 1 1 12 6 Qualified to the Next Round ----------------------------------------------------------------------- València CF ESP 7 2 1 3 6 10 Continues at UEFA Cup ----------------------------------------------------------------------- RSC Anderlecht Bruxelles BEL 0 0 0 6 4 17 20/10 02/11 RSC Anderlecht Bruxelles BEL 1-2 1-5 GER SV Werder Bremen 20/10 02/11 València CF ESP 1-5 0-0 ITA Internazionale Milano FC 14/09 24/11 València CF ESP 2-0 2-1 BEL RSC Anderlecht Bruxelles 14/09 24/11 Internazionale Milano FC ITA 2-0 1-1 GER SV Werder Bremen 29/09 07/12 SV Werder Bremen GER 2-1 2-0 ESP València CF 29/09 07/12 RSC Anderlecht Bruxelles BEL 1-3 0-3 ITA Internazionale Milano FC GROUP H P G B M A Y Tie-Breakers Chelsea FC London ENG 13 4 1 1 10 3 Qualified to the Next Round FC Porto POR 8 2 2 2 4 6 Qualified to the Next Round ----------------------------------------------------------------------- FK ČSKA Moskva RUS 7 2 1 3 5 5 Continues at UEFA Cup ----------------------------------------------------------------------- Paris St.Germain FC FRA 5 1 2 3 3 8 20/10 02/11 Chelsea FC London ENG 2-0 1-0 RUS FK ČSKA Moskva 20/10 02/11 Paris St.Germain FC FRA 2-0 0-0 POR FC Porto 14/09 24/11 Paris St.Germain FC FRA 0-3 0-0 ENG Chelsea FC London 14/09 24/11 FC Porto POR 0-0 1-0 RUS FK ČSKA Moskva 29/09 07/12 FK ČSKA Moskva RUS 2-0 3-1 FRA Paris St.Germain FC 29/09 07/12 Chelsea FC London ENG 3-1 1-2 POR FC Porto
QUALIFYING ROUND 3
10.08 24.08 Grazer AK AUT 0-2 1-0 ENG Liverpool FC 10.08 24.08 SL Benfica Lisboa POR 1-0 0-3 BEL RSC Anderlecht Bruxelles 11.08 24.08 Rosenborg BK Trondheim NOR 2-1 3-2 ISR Maccabi Haifa MK a 11.08 24.08 FC Basel SUI 1-1 1-4 ITA Internazionale Milano FC 11.08 24.08 Shelbourne FC Dublin IRL 0-0 0-3 ESP RC Deportivo La Coruña 11.08 24.08 ND Gorica SVN 0-3 0-6 FRA AS Monaco 10.08 25.08 Juventus FC Torino ITA 2-2 4-1 SWE Djurgårdens IF Stockholm b 10.08 25.08 FK ČSKA Moskva RUS 2-1 1-1 SCO Rangers FC Glasgow 10.08 25.08 FK Dinamo Kyiv UKR 1-2 2-0 TUR Trabzonspor K 10.08 25.08 AS PAOK Thessaloniki GRE 1-2 0-1 ISR Maccabi Tel-Aviv MK 11.08 25.08 Ferencvárosi TC Budapest HUN 1-0 0-2 CZE AC Sparta Praha 11.08 25.08 TSV Bayer 04 Leverkusen GER 5-0 1-2 CZE FC Banik Ostrava 11.08 25.08 FK Šachtar Donets'k UKR 4-1 2-2 BEL Club Brugge KV 11.08 25.08 FK Crvena zvezda Beograd SBM 3-2 0-5 NED PSV Eindhoven 11.08 25.08 FC Dinamo Bucureşti ROM 1-2 0-3 ENG Manchester United FC 11.08 25.08 Wisła Kraków POL 0-2 1-3 ESP Real Madrid CF a - Second leg in Tel Aviv b - Second leg in Solna
QUALIFYING ROUND 2
27.07 04.08 FK Pyunik Jerevan ARM 1-3 0-1 UKR FK Šachtar Donets'k 28.07 04.08 APOEL FC Lefkosía CYP 2-2 1-2 CZE AC Sparta Praha 28.07 04.08 Rosenborg BK Trondheim NOR 2-1 2-0 MDA FC Şeriff Tiraspol 28.07 04.08 BSC Young Boys Bern SUI 2-2 0-3 SBM FK Crvena zvezda Beograd 27.07 04.08 ND Gorica SVN 1-2 5-0 DEN FC København 27.07 04.08 Neftçi Bakı FK AZE 0-0 0-2 RUS FK ČSKA Moskva 28.07 04.08 MŠK Žilina SVK 0-1 0-1 ROM FC Dinamo Bucureşti 27.07 04.08 HJK Helsinki FIN 0-0 0-1 ISR Maccabi Tel-Aviv MK 28.07 04.08 Skonto FK Riga LVA 1-1 0-3 TUR Trabzonspor K 28.07 04.08 Club Brugge KV BEL 2-0 4-0 BUL PFK Lokomotiv Plovdiv 27.07 04.08 SK Tiranë ALB 2-3 1-0 HUN Ferencvárosi TC Budapest 28.07 04.08 HNK Hajduk Split CRO 3-2 0-2 IRL Shelbourne FC Dublin 28.07 04.08 Djurgårdens IF Stockholm SWE 0-0 2-0 LTU FBK Kaunas 27.07 04.08 FC WIT Georgia Tbilisi GEO 2-8 0-3 POL TS Wisła Kraków
QUALIFYING ROUND 1
14.07 21.07 KR Reykjavík ISL 2-2 0-0 IRL Shelbourne FC Dublin 14.07 21.07 Skonto FK Riga LVA 4-0 3-1 WAL Rhyl FC 14.07 21.07 FC Flora Tallinn EST 2-4 1-3 SVN ND Gorica 14.07 21.07 Linfield FC Belfast NIR 0-1 0-1 FIN HJK Helsinki a 13.07 21.07 FK Pobeda Prilep MKD 1-3 1-1 ARM FK Pyunik Jerevan b 14.07 21.07 FC Şeriff Tiraspol MDA 2-0 0-1 LUX AS La Jeunesse d'Esch-sur-Alzette 14.07 21.07 FC WIT Georgia Tbilisi GEO 5-0 2-3 FRO HB Tórshavn 13.07 21.07 Sliema Wanderers FC MLT 0-2 1-4 LTU FBK Kaunas c 13.07 21.07 NK Široki Brijeg BIH 2-1 0-1 AZE Neftçi Bakı FK 14.07 21.07 FK Homel' BLR 0-2 1-0 ALB SK Tiranë a - Second leg in Vantaa b - First leg in Skopje a - First leg in Ta'Qali
Home Turkish Leagues Turkish Cups National Teams UEFA Cups Europeans World Cups