Google
Home Page Leagues Cups UEFA Cups National Teams EUROS World Cups
1969 1970
TURKISH CUP
Home
1968-69
1970-71
Abbreviations for Province Names
CEM PEKİN
ARCHIVES
CP Archives
E-MAIL
Cem Pekin
Erdinç Sivritepe
TURKISH BOOKS
Futbolun Anatomisi
Dr.Bilge Doruk / Fatih Şenduran

1969-1970 - 8. Türkiye Kupası


Competition:

Away goal rule will not be used if the clubs are from the same city.

Clubs:

Turkish Cup was played by 30 clubs.
Qualification:
1. Lig: 16
- 1 - Göztepe, 1968-1969 Turkish Cup Title Holder (QF)
- 13 - Top 14 clubs of 1968-1969 1. Lig, except Göztepe. (R1)
- 2 - Two clubs promoted from 1968-1969 2. Lig (R1)
2. Lig: 10 - 2
- 2 - Two clubs relegated from 1968-1969 1. Lig (R1)
- 6 - Clubs ranked 2nd through 4th in both groups of 1968-1969 2. Lig. (R1)
- 2 - Two clubs promoted from 1968-1969 3. Lig (R1)
Amateur clubs: 4 - A
- 4 - Final four from 1968-1969 Turkish Amateur Championship (R1)


Göztepe İzmir

 13.05 20.05	             Eskişehirspor ESK 2-1 1-3 İZM Göztepe

13/05/1970 16:00 Atatürk Stadyumu, Eskişehir - Alfred Ott (FRG), Yılgör Öktem, Yılmaz Önen
Eskişehir 2-1 Göztepe
0-1 Nevzat Güzelırmak 13, 1-1 Ender Konca 29, 2-1 Ayhan Aşut 33

Eskişehirspor
Taşkın Yılmaz, İlhan Çolak, Faik Şentaşlar, Abdurrahman Temel, İsmail Arca "B.İsmail", Nuri Toygün, Nihat Atacan, Ayhan Aşut, Fethi Heper, Kamuran Yavuz, Ender Konca
Coach: Abdullah Gegić (YUG)
Göztepe
Ali Artuner, Mehmet Işıkal "K.Mehmet", Çağlayan Derebaşı, Hüseyin Yazıcı, Mehmet Aydın "B.Mehmet", Nevzat Güzelırmak, John Nielsen (Mehmet Türkkan "Mehmet III"), Ertan Öznur, Fevzi Zemzem, Ali İhsan Okçuoğlu, Halil Kiraz
Coach: Adnan Süvari

---

20/05/1970 20:15 Alsancak Stadyumu, İzmir - Karl Riegg (FRG), Necmettin Çakan, Hilmi Ok
Göztepe 3-1 Eskişehirspor
1-0 Fevzi Zemzem 27, 1-1 Mustafa Yuvalar 36, 2-1 John Nielsen 73, 3-1 Fevzi Zemzem 76

Göztepe
Ali Artuner, Mehmet Işıkal "K.Mehmet", Çağlayan Derebaşı, Hüseyin Yazıcı, Mehmet Aydın "B.Mehmet", Nevzat Güzelırmak, Ertan Öznur, Halil Kiraz, Fevzi Zemzem, Gürsel Aksel, Mehmet Türkkan "Mehmet III" (John Nielsen 53)
Coach: Adnan Süvari
Eskişehirspor
Taşkın Yılmaz, İlhan Çolak, Abdurrahman Temel, Kamuran Yavuz (Faik Şentaşlar), İsmail Arca "B.İsmail", Nuri Toygün, Nihat Atacan, Ayhan Aşut, Fethi Heper, Mustafa Yuvalar, Ender Konca
Coach: Abdullah Gegić (YUG)
Çağlayan Derebaşı 32

Göztepe won the cup 4-3 on aggregate score


Semi Finals


 15.04 06.05		    Kütahyaspor 2 KÜT 0-0 0-4 ESK Eskişehirspor
 23.04 29.04		       Orduspor 2 ORD 0-0 1-4 İZM Göztepe

Quarter Finals


 25.03 01.04		   MKE Ankaragücü ANK 3-2 0-2 İZM Göztepe
 01.04 08.04		    Eskişehirspor ESK 2-0 0-0 İST Galatasaray
 25.03 01.04		    Kütahyaspor 2 KÜT 2-0 2-3 ANK PTT
 18.03 31.03		       Orduspor 2 ORD 1-1 2-2 İST İstanbulspor

Round 2


7 of 14 clubs progressed to Quarter Finals.


 26.11 17.12		   MKE Ankaragücü ANK 1-1 2-1 TRA Trabzonspor 2
 21.12 28.12		    Nazillispor 2 AYD 0-0 1-2 ORD Orduspor 2
 01.02 08.02		    Eskişehirspor ESK 5-0 0-0 SAM Samsunspor
 01.02 08.02		      Galatasaray İST 3-0 0-0 İST Vefa
 25.01 01.02		     İstanbulspor İST 0-0 1-1 BUR Bursaspor
 18.01 25.01			    Altay İZM 0-0 0-3 ANK PTT
 03.12 04.03	       Mersin İdman Yurdu MER 1-1 0-1 KÜT Kütahyaspor 2

 Round 2 - Preliminary

 29.10 18.11	       Mersin İdman Yurdu MER 5-0 7-0 ADA Adana Sümerspor A

Round 1


15 of 29 clubs progressed.


 			Adana Sümerspor A ADA						Drew BYE
 03.09 18.09		      Şekerspor 2 ANK 1-0 0-1 İST Vefa				Coin toss
 28.09 19.10		    Nazillispor 2 AYD 2-0 0-1 KOC Kağıtspor A
 03.09 24.09		       Boluspor 2 BOL 3-1 0-2 MER Mersin İdman Yurdu
 08.10 15.10		    Denizlispor 2 DEN 0-0 0-1 BUR Bursaspor			(2) in Balıkesir
 29.10 24.11		     İstanbulspor İST 1-1 1-0 İST Fenerbahçe
 29.10 19.11			    Altay İZM 3-2 3-0 İST Beşiktaş			(2) awd. Halted because of incidents
 22.10 29.10			Altınordu İZM 0-4 0-2 ANK PTT
 08.10 22.10		İzmir Denizgücü A İZM 0-1 0-1 İST Galatasaray
 22.10 29.10		      İzmirspor 2 İZM 4-2 0-2 ESK Eskişehirspor
 05.10 26.10		    Kütahyaspor 2 KÜT 2-1 0-0 İST Feriköy 2
 10.09 24.09	     Tarsus İdman Yurdu 2 MER 0-1 2-6 ANK MKE Ankaragücü
 15.10 19.10		       Orduspor 2 ORD 2-0 0-1 TRA Sebat Gençlik A
 24.09 22.10		       Samsunspor SAM 0-0 1-1 ANK Gençlerbirliği
 03.09 01.10		    Trabzonspor 2 TRA 3-2 2-1 ANK Ankara Demirspor

The Champ - Göztepe


		      G  W  D  L  F  A
	    Göztepe   6  3  1  2 12  7

	    Trainer: Adnan Süvari

	    Goalies: Ali Artuner (5), Güngör Çelikçiler (1)
	    Defense: Mehmet Işıkal "K.Mehmet" (6), Mehmet Aydın "B.Mehmet" (6), Çağlayan Derebaşı (6), Hüseyin Yazıcı (3)
	   Midfield: Nevzat Güzelırmak (6,1),  Ertan Öznur (5), John Nielsen (4,1), Özer Yurteri (3), Ali İhsan Okçuoğlu (3,1),
		     Fadıl Özduran (2), Dursun Kartal (1)
	   Forwards: Fevzi Zemzem (6,5), Mehmet Türkkan "Mehmet III" (5,2), Halil Kiraz (4,2), Gürsel Aksel (4)
Home Page Leagues Cups UEFA Cups National Teams EUROS World Cups