Home Turkish Leagues Turkish Cups National Teams UEFA Cups Europeans World Cups
2002 2003
UEFA Champions' League
UCL
UCL Seeds
UCL Standings
UEFA CUPS
Super Cup
Champions League
UEFA Cup
Intertoto Cup
RANKINGS
Countries
Clubs
Cups in Excel
MORE INFO
Country Codes
Archives
Turkish Clubs in the Cups
E-MAIL
Erdinç Sivritepe
 
Site Meter

ucl

2003-2004 UEFA Champions League

 

FINAL - Gelsenkirchen, Germany
26/05 FC Porto POR 3-0 FRA AS Monaco
SEMI FINALS
21/04 04/05 FC Porto POR 0-0 1-0 ESP RC Deportivo La Coruńa 20/04 05/05 AS Monaco FRA 3-1 2-2 ENG Chelsea FC London
QUARTER FINALS
24/03 06/04 Real Madrid CF ESP 4-2 1-3 FRA AS Monaco 24/03 06/04 Chelsea FC London ENG 1-1 2-1 ENG Arsenal FC London 23/04 07/04 FC Porto POR 2-0 2-2 FRA Olympique Lyonnais 23/04 07/04 Milan AC ITA 4-1 0-4 ESP RC Deportivo La Coruńa 4
KNOCKOUT ROUND
25/02 09/03 VfB Stuttgart GER 0-1 0-0 ENG Chelsea FC London 25/02 09/03 FC Porto POR 2-1 1-1 ENG Manchester United FC 25/02 09/03 Real Sociedad F San Sebastián ESP 0-1 0-1 FRA Olympique Lyonnais 25/02 09/03 RC Deportivo La Coruńa ESP 1-0 1-0 ITA Juventus FC Torino 24/02 10/03 RC Celta de Vigo ESP 2-3 0-2 ENG Arsenal FC London 24/02 10/03 FC Bayern München GER 1-1 0-1 ESP Real Madrid CF 24/02 10/03 MFK Lokomotiv Moskva RUS 2-1 0-1 FRA AS Monaco 24/02 10/03 AC Sparta Praha CZE 0-0 1-4 ITA Milan AC Underlined teams were seeded.
GROUP STAGE 1
GROUP A P G B M A Y Tie-Breakers Olympique Lyonnais FRA 10 3 1 2 7 7 Next Round FC Bayern München GER 9 2 3 1 6 5 Next Round Celtic FC Glasgow SCO 7 2 1 3 8 7 3 3 2 UEFA Cup RSC Anderlecht Bruxelles BEL 7 2 1 3 4 6 3 2 3 17/09 25/11 Olympique Lyonnais FRA 1-0 0-1 BEL RSC Anderlecht Bruxelles 17/09 25/11 FC Bayern München GER 2-1 0-0 SCO Celtic FC Glasgow 30/09 10/12 Celtic FC Glasgow SCO 2-0 2-3 FRA Olympique Lyonnais 30/09 10/12 RSC Anderlecht Bruxelles BEL 1-1 0-1 GER FC Bayern München 21/10 05/11 RSC Anderlecht Bruxelles BEL 1-0 1-3 SCO Celtic FC Glasgow 21/10 05/11 Olympique Lyonnais FRA 1-1 2-1 GER FC Bayern München GROUP B P G B M A Y Tie-Breakers Arsenal FC London ENG 10 3 1 2 9 6 Next Round MFK Lokomotiv Moskva RUS 8 2 2 2 7 7 4 4 1 Next Round Internazionale Milano FC ITA 8 2 2 2 8 11 1 1 4 UEFA Cup FK Dinamo Kyďv UKR 7 2 2 3 8 8 17/09 25/11 FK Dinamo Kyďv UKR 2-0 2-3 RUS MFK Lokomotiv Moskva 17/09 25/11 Arsenal FC London ENG 0-3 5-1 ITA Internazionale Milano FC 30/09 10/12 Internazionale Milano FC ITA 2-1 1-1 UKR FK Dinamo Kyďv 30/09 10/12 MFK Lokomotiv Moskva RUS 0-0 0-2 ENG Arsenal FC London 21/10 05/11 MFK Lokomotiv Moskva RUS 3-0 1-1 ITA Internazionale Milano FC 21/10 05/11 FK Dinamo Kyďv UKR 2-1 0-1 ENG Arsenal FC London GROUP C P G B M A Y Tie-Breakers AS Monaco FRA 11 3 2 1 15 6 Next Round RC Deportivo La Coruńa ESP 10 3 1 2 12 12 3 4 3 Next Round PSV Eindhoven NED 10 3 1 2 8 7 3 3 4 UEFA Cup AS AEK Áthína GRE 2 0 2 4 1 11 17/09 25/11 AS AEK Áthína GRE 1-1 0-3 ESP RC Deportivo La Coruńa 17/09 25/11 PSV Eindhoven NED 1-2 1-1 FRA AS Monaco 30/09 10/12 AS Monaco FRA 4-0 0-0 GRE AS AEK Áthína 30/09 10/12 RC Deportivo La Coruńa ESP 2-0 2-3 NED PSV Eindhoven 21/10 05/11 RC Deportivo La Coruńa ESP 1-0 3-8 FRA AS Monaco 21/10 05/11 AS AEK Áthína GRE 0-1 0-2 NED PSV Eindhoven GROUP D P G B M A Y Tie-Breakers Juventus FC Torino ITA 13 4 1 1 15 6 Next Round Real Sociedad F San Sebastián ESP 9 2 3 1 8 8 Next Round Galatasaray SK Ýstanbul TUR 7 2 1 3 6 8 UEFA Cup Olympiakós SFP Pireás GRE 4 1 1 4 6 13 17/09 02/12 Juventus FC Torino ITA 2-1 0-2 TUR Galatasaray SK Ýstanbul a 17/09 25/11 Real Sociedad F San Sebastián ESP 1-0 2-2 GRE Olympiakós SFP Pireás 30/09 10/12 Olympiakós SFP Pireás GRE 1-2 0-7 ITA Juventus FC Torino 30/09 10/12 Galatasaray SK Ýstanbul TUR 1-2 1-1 ESP Real Sociedad F San Sebastián 21/10 05/11 Galatasaray SK Ýstanbul TUR 1-0 0-3 GRE Olympiakós SFP Pireás 21/10 05/11 Juventus FC Torino ITA 4-2 0-0 ESP Real Sociedad F San Sebastián a - Galatasaray - Juventus game was moved to Dortmund, Germany from 25/11. GROUP E P G B M A Y Tie-Breakers Manchester United FC ENG 15 5 0 1 13 2 Next Round VfB Stuttgart GER 12 4 0 2 9 6 Next Round Panathinaďkos AO Áthína GRE 4 1 1 4 5 13 4 4 2 UEFA Cup Rangers FC Glasgow SCO 4 1 1 4 4 10 1 2 4 16/09 26/11 Rangers FC Glasgow SCO 2-1 0-1 GER VfB Stuttgart 16/09 26/11 Manchester United FC ENG 5-0 1-0 GRE Panathinaďkos AO Áthína 01/10 09/12 Panathinaďkos AO Áthína GRE 1-1 3-1 SCO Rangers FC Glasgow 01/10 09/12 VfB Stuttgart GER 2-1 0-2 ENG Manchester United FC 22/10 04/11 VfB Stuttgart GER 2-0 3-1 GRE Panathinaďkos AO Áthína 22/10 04/11 Rangers FC Glasgow SCO 0-1 0-3 ENG Manchester United FC GROUP F P G B M A Y Tie-Breakers Real Madrid CF ESP 14 4 2 0 11 5 Next Round FC Porto POR 11 3 2 1 9 8 Next Round Olympique Marseille FRA 4 1 1 3 9 11 UEFA Cup FK Partizan Beograd SBM 3 0 3 3 3 8 16/09 26/11 Real Madrid CF ESP 4-2 2-1 FRA Olympique Marseille 16/09 26/11 FK Partizan Beograd SBM 1-1 1-2 POR FC Porto 01/10 09/12 FC Porto POR 1-3 1-1 ESP Real Madrid CF 01/10 09/12 Olympique Marseille FRA 3-0 1-1 SBM FK Partizan Beograd 22/10 04/11 Olympique Marseille FRA 2-3 0-1 POR FC Porto 22/10 04/11 Real Madrid CF ESP 1-0 0-0 SBM FK Partizan Beograd GROUP G P G B M A Y Tie-Breakers Chelsea FC London ENG 13 4 1 1 9 4 Next Round AC Sparta Praha CZE 8 2 2 2 5 5 Next Round Beţiktaţ JK Ýstanbul TUR 7 2 1 3 5 7 UEFA Cup Lazio SS Roma ITA 5 1 2 3 6 10 16/09 26/11 AC Sparta Praha CZE 0-1 0-0 ENG Chelsea FC London 16/09 26/11 Beţiktaţ JK Ýstanbul TUR 0-2 1-1 ITA Lazio SS Roma 01/10 09/12 Lazio SS Roma ITA 2-2 0-1 CZE AC Sparta Praha 01/10 09/12 Chelsea FC London ENG 0-2 2-0 TUR Beţiktaţ JK Ýstanbul a 22/10 04/11 Chelsea FC London ENG 2-1 4-0 ITA Lazio SS Roma 22/10 04/11 AC Sparta Praha CZE 2-1 0-1 TUR Beţiktaţ JK Ýstanbul a - Beţiktaţ - Chelsea in Gelsenkirchen, Germany. GROUP H P G B M A Y Tie-Breakers Milan AC ITA 10 3 1 2 4 3 Next Round RC Celta de Vigo ESP 9 2 3 1 7 6 Next Round Club Brugge KV BEL 8 2 2 2 5 6 UEFA Cup AFC Ajax Amsterdam NED 6 2 0 4 6 7 16/09 26/11 Milan AC ITA 1-0 1-0 NED AFC Ajax Amsterdam 16/09 26/11 Club Brugge KV BEL 1-1 1-1 ESP RC Celta de Vigo 01/10 09/12 RC Celta de Vigo ESP 0-0 2-1 ITA Milan AC 01/10 09/12 AFC Ajax Amsterdam NED 2-0 1-2 BEL Club Brugge KV 22/10 04/11 AFC Ajax Amsterdam NED 1-0 2-3 ESP RC Celta de Vigo 22/10 04/11 Milan AC ITA 0-1 1-0 BEL Club Brugge KV
QUALIFYING ROUND 3
13/08 26/08 FK Vardar Skopje MKD 2-3 2-2 CZE AC Sparta Praha 13/08 26/08 MŠK Žilina SVK 0-2 0-3 ENG Chelsea FC London 13/08 26/08 Rosenborg BK Trondheim NOR 0-0 0-1 ESP RC Deportivo La Coruńa 13/08 26/08 RSC Anderlecht Bruxelles BEL 3-1 1-0 POL TS Wisła Kraków 12/08 27/08 FK Dinamo Kyďv UKR 3-1 2-0 CRO NK Dinamo Zagreb 12/08 27/08 RC Celta de Vigo ESP 3-0 0-2 CZE SK Slavia Praha 12/08 27/08 Grazer AK AUT 1-1 1-2 NED AFC Ajax Amsterdam a 13/08 27/08 Galatasaray SK Ýstanbul TUR 3-0 3-0 BUL PFK CSKA Sofija 13/08 27/08 Rangers FC Glasgow SCO 1-1 2-1 DEN FC Křbenhavn 13/08 27/08 FK Partizan Beograd SBM 0-1 1-0 ENG Newcastle United FC b 13/08 27/08 FK Austria Wien AUT 0-1 0-0 FRA Olympique Marseille 13/08 27/08 Club Brugge KV BEL 2-1 1-2 GER BV Borussia 09 Dortmund c 13/08 27/08 Grasshoppers C Zürich SUI 1-0 1-3 GRE AS AEK Áthína a 13/08 27/08 Lazio SS Roma ITA 3-1 1-0 POR SL Benfica Lisboa d 13/08 27/08 FK Šachtar Donets'k UKR 1-0 1-3 RUS MFK Lokomotiv Moskva 13/08 27/08 MTK Hungária FC Budapest HUN 0-4 0-1 SCO Celtic FC Glasgow Underlined teams were seeded. a - Won on a Silver Goal b - Partizan won 4-3 on penalties c - Brugge won 4-2 on penalties d - Second leg in Porto
QUALIFYING ROUND 2
30/07 06/08 SK Tiranë ALB 1-5 1-2 AUT Grazer AK 30/07 06/08 UFC Rapid Bucureţti ROM 0-0 2-3 BEL RSC Anderlecht Bruxelles 30/07 06/08 FK Pyunik Jerevan ARM 0-2 0-1 BUL PFK CSKA Sofija 30/07 06/08 NK Maribor Pivovarna Laško SVN 1-1 1-2 CRO NK Dinamo Zagreb 30/07 06/08 FK Leotar Trebinje BIH 1-2 0-2 CZE SK Slavia Praha 30/07 06/08 MŠK Žilina SVK 1-0 1-1 ISR Maccabi Visa Tel-Aviv MK 30/07 06/08 Bohemians FC Dublin IRL 0-1 0-4 NOR Rosenborg BK Trondheim 30/07 06/08 FBK Kaunas LTU 0-4 0-1 SCO Celtic FC Glasgow 30/07 06/08 FK Partizan Beograd SBM 1-1 2-2 SWE Djurgĺrdens IF Stockholm a 30/07 06/08 FC Ţeriff Tiraspol MDA 0-0 0-2 UKR FK Šachtar Donets'k 30/07 06/08 TS Wisła Kraków POL 5-2 2-2 CYP Omónoia AC Lefkosía 30/07 06/08 FC Křbenhavn DEN 4-1 6-0 MLT Sliema Wanderers FC b 30/07 06/08 MTK Hungária FC Budapest HUN 3-1 0-1 FIN HJK Helsinki c 30/07 06/08 FK CSKA Moskva RUS 1-2 1-1 MKD FK Vardar Skopje Underlined teams were seeded. a - Second leg in Solna b - Second leg in Corradino c - Second leg in Vantaa
QUALIFYING ROUND 1
16/07 23/07 FC Dinamo Tbilisi GEO 3-0 0-3 ALB SK Tiranë d 16/07 23/07 CS Grevenmacher LUX 0-0 0-2 BIH FK Leotar Trebinje a 16/07 23/07 FC Ţeriff Tiraspol MDA 1-0 1-1 EST Flora Tallinn 16/07 23/07 Glentoran FC Belfast NIR 0-0 0-1 FIN HJK Helsinki c 16/07 23/07 FK BATE Barysau BLR 1-0 0-3 IRL Bohemians FC Dublin 16/07 23/07 FK Pyunik Jerevan ARM 1-0 1-1 ISL KR Reykjavík 16/07 23/07 Omónoia AC Lefkosía CYP 0-0 2-1 KAZ FK Irtysh Pavlodar 16/07 23/07 HB Tórshavn FRO 0-1 1-4 LTU FBK Kaunas 16/07 23/07 Sliema Wanderers FC MLT 2-0 1-3 LVA Skonto FK Riga b 16/07 23/07 FK Vardar Skopje MKD 3-0 1-2 WAL Barry Town AFC Underlined teams were seeded. a - First leg in Luxembourg b - First leg in Corradino c - First leg in Vantaa d - SK Tiranë won 4-2 on penalties
Home Turkish Leagues Turkish Cups National Teams UEFA Cups Europeans World Cups