4 RENK YAYIN TANITIM &AYLIK AV,DOĞA,SİLAH DERGİSİ
 
AVGÜNÜ DERGİSİ
Ana sayfa
Editör
İlkemiz
Yayınlarımız
İÇERİK
Teknik bilgiler
Foto albüm
Adresler
Avlaklar
Güncel haberler
              ARŞİV........... 
96-97 arşivi
1998 arşivi
1999 arşivi
2000 arşivi
2001 arşivi
önsöz
        Avcılığa olan yakın ilgim çocukluk yıllarımda başladı. O dönemlerde yaz tatillerimi yakın arkadaşım Ali'nin memleketi olan Adapazarı'nın Taraklı kasabasındaki bir çiftlikte geciriyordum. Yemşeşil bir vadideki bu çifliği, arkadaşımın anneanesi Ayşe Nine idare ediyordu. Kocasını genç yaşta kaybeden Ayşe Nine, geçimini sağlamak için çiftliğin erkeklere mahsus tüm işlerinide yapmak zorundaydı. Bu konuda en büyük zorluğu tarlasına aşırı derecede zarar veren yaban domuzları yüzünden yaşıyordu. Günlük rutin işlerin yanısıra, üstüne üstlük sabahlara kadar bekçilik yapmak onun için başlı başıma zahmetli bir işti. Ali ve ben işte bu aşamada devreye giriyor, onun anlattığı yöntemlerle sabaha kadar korkuyla karışık bir heyecen içerisinde elimizde tüfek, yaban domuzlarını bekliyorduk. Bu çabamız Ayşe nine'yi çok mutlu ediyordu. Memnuniyetini belirtmek için bize ödül olarak kendi doldurduğu fişeklerden verdiğini bugün bile hatırlıyorum. Ne çok teneke delmiştik o fişeklerle..

      Ayşe Nine ile başlayan ve içinde bulunduğum şartlardan ötürü ara verdiğim av tutkum, yıllar sonra yeniden gündeme geldi. 1993 yılında sahip olduğum Amfora Dergisi'nin Ağustos sayısında, sezon dolayısıyla av turizmine yer vermek istedik. Av camiasınında, tanınmış, avcılığa gönül vermiş birçok kişiyle defalarca görüştük. Bu sıcak ilgi benim için avcılığın kapısının yeniden aralanmasına sebep oldu ve beni av dünyasının içine çekti. Avgünü Dergisi de yayın hayatına bu vesile ile başlamış oldu.

      Avcılık konusunda eksikliği hissedilen bu yayını, Türk avcılarının hizmetine sunarken, önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyorum. Bilinçli avcılığa giden uzun ve meşakkatli yolda üstümüze düşen görevi, karınca kararınca yapabildiysek ne mutlu bize.

A.KAMİL ÜÇBAŞ

avgunu@hotmail.com


 
 
 
 
 
 
 
 

© Copyright 2001 AVGÜNÜ 
sayfa: orhan yılmaz