Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Google
Home Page Leagues Cups UEFA Cups National Teams EUROS World Cups
1986 1987
TURKISH CUP
Home
1985-86
1987-88
Abbreviations for Province Names
CEM PEKİN
ARCHIVES
CP Archives
E-MAIL
Cem Pekin
Erdinç Sivritepe
TURKISH BOOKS
Gölgede ve Güneşte Futbol
Eduardo Galeano

1986-1987 - 25. Federasyon Kupası


Competition:

The first four rounds were played in a one-legged knock out format with extra time and penalty shoout-out. The rest of the competition was two-legged knock out format. If the aggregate score was tied, the goal scored away counted double. Extra time and penalty-shoot-out were also in use to break further ties.

The special promotion rule created at 1981 was abolished from then on. According to the rule if the cup winner was a 2nd league club, they were given a special promotion to top league and if the winner were relegating from the top league, the relegation were to be revoked.

Competition:

The Cup was played by 237 clubs (yet another record).
Qualification:
1. Lig: 19
- 19 - 1. Lig clubs (R5)
2. Lig: 53 - 2
- 3 - 3 of 53 2. Lig clubs by draw (Preliminary)
- 50 - Other 2. Lig clubs (R1)
3. Lig: 165 - 3
- 17 - 17 of 165 3. Lig clubs by draw (Preliminary)
- 148 - Other 3. Lig clubs (R1)


Final


Gençlerbirliği Ankara

 13.05 20.05	            Gençlerbirliği ANK 5-0 1-2 ESK Eskişehirspor

13/05/1987 16:00 19 Mayıs Stadyumu, Ankara - Özcan Oal, Kemal Yeşeren, Argun Darıcı
Gençlerbirliği 5-0 Eskişehirspor
1-0 Avni Okumuş 25, 2-0 Özcan Duman 37, 3-0 Halil İbrahim Eren 39, 4-0 Harun Erol 46, 5-0 Harun Erol 53

Gençlerbirliği
Okan Gedikali, Eyüp Taş (Serdar Eroy 72), Gökhan Gedikali, Hasan Hacıhasanoğlu, Şirahman Berberoğlu "Şirin Berber", Zlatko Krmpotić (Mehmet Şengüler 56), Avni Okumuş, Özcan Duman, Halil İbrahim Eren, Osman Özdemir, Harun Erol
Coach: Metin Türel
Şirin Berber, Osman Özdemir
Eskişehirspor
Rade Zalad, İbrahim Nalbant, Erdoğan Koç, Burhaneddin Beadini "Burhan", Fevzi Rama, Vedat Uysal, Fatih Parmaksız, Hüseyin Nejat, Nasır Beadini (Nejat Barut 40), Ahmet Kılıç "B.Ahmet", Nedim Demirbilek (Erdal İşkar 72)
Coach: Abdullah Matay
Fevzi Rama, Hüseyin Nejat, Nejat Barut

20/05/1987 16:00 Atatürk Stadyumu, Eskişehir - Aykan Köseoğlu, Serdar Çakar, Adnan Türkkaya
Eskişehirspor 2-1 Gençlerbirliği
1-0 Fuat Kavaç 36, 1-1 Özcan Duman 42, 2-1 Erdoğan Koç 85

Eskişehirspor
Rade Zalad, Nejat Barut, Erdoğan Koç, Gani Gümüçcan, Vedat Uysal, Hüseyin Nejat (Orhan Türkmengil 59), Nasir Beadini, Fuat Yaman, Yusuf Yazıcı (Hakan Özel 46), Ahmet Kılıç "B.Ahmet", Nedim Demirbilek
Coach: Abdullah Matay
Nasir Beadini
Gençlerbirliği
Okan Gedikali, Şirahman Berberoğlu "Şirin Berber", Mehmet Şengüler, Gökhan Gedikali, Hasan Hacıhasanoğlu, Avni Okumuş, Özcan Duman (Serdar Eroy 87), Zlatko Krmpotić, Halil İbrahim Eren, Osman Özdemir (Sadık 87), Harun Erol
Coach: Metin Türel

Gençlerbirliği won the cup with a 6-2 aggregate score


Semi Finals


 08.04 22.04		     Gençlerbirliği ANK	3-0 1-1 MAL Malatyaspor
 08.04 22.04		      Eskişehirspor ESK	3-2 0-0	SAM Samsunspor

Quarter Finals


 18.03 01.04		     Gençlerbirliği ANK	1-0 0-0	TRA Trabzonspor
 18.03 01.04		      Eskişehirspor ESK	3-0 0-0	İST Galatasaray
 11.03 01.04			   Rizespor RİZ	1-1 0-3	MAL Malatyaspor
 18.03 01.04		         Samsunspor SAM	1-0 0-0	İST Fenerbahçe			(2) incidents

            Fenerbahçe was penalized with 2-games venue-closing penalty

Round 6


8 of 16 clubs progressed to Quarter Finals.


 18.02 25.02		     Gençlerbirliği ANK	3-1 0-1	BUR Bursaspor
 18.02 25.02		        Denizlispor DEN	1-2 2-3	İST Fenerbahçe
 18.02 25.02		      Eskişehirspor ESK	1-0 4-0	ORD Orduspor 2
 18.02 25.02			    Sarıyer İST	2-2 2-4	İST Galatasaray
 18.02 25.02		        Kocaelispor KOC	0-1 0-2	SAM Samsunspor
 18.02 25.02		   Lüleburgazspor 3 KRK	1-0 0-2	MAL Malatyaspor
 18.02 25.02		           Rizespor RİZ	1-1 1-0	DİY Diyarbakırspor
 18.02 25.02		        Trabzonspor TRA	3-0 0-2	İST Bakırköy 2			(1) in Ordu, penalty to Trabzonspor

Round 5


1. Lig clubs joined here. 16 of 32 clubs progressed to Round 6.


 28.01 04.02		     Gençlerbirliği ANK	5-1 0-1	ZON Zonguldakspor
 29.01 04.02			      PTT 2 ANK	0-1 2-3	ESK Eskişehirspor
 28.01 04.02		    Çanakkalespor 3 ÇAN	1-1 2-3	DİY Diyarbakırspor 		(2) no spectator, penalty to Diyarbakır
 28.01 04.02		        Denizlispor DEN	3-0 0-1	SAK Sakaryaspor 2
 28.01 04.02		   İskenderunspor 2 HAT	0-1 0-5	TRA Trabzonspor
 28.01 04.02			 Bakırköy 2 İST	1-0 1-1	BOL Boluspor 			(2) aet
 28.01 04.02			   Beşiktaş İST	1-3 2-0	BUR Bursaspor
 29.01 04.02			 Fenerbahçe İST	3-1 0-0	MUĞ Muğlaspor 2
 28.01 04.02		        Galatasaray İST	6-2 0-0	ANT Antalyaspor
 04.02 11.02			    Sarıyer İST	1-0 0-1	İZM Göztepe 2			penalties: 3-2
 28.01 04.02		        Kocaelispor KOC	4-1 1-3	İZM Altay
 28.01 04.02		   Lüleburgazspor 3 KRK	2-1 0-0	ŞAN Şanlıurfaspor 3
 28.01 04.02		        Malatyaspor MAL	3-0 1-0	İST Beykoz 2
 28.01 04.02			 Orduspor 2 ORD	4-0 0-1	KON Etibank Seydişehir Aliminyumspor 3
 28.01 04.02			   Rizespor RİZ	5-2 2-1	ERC Erzincanspor 2
 28.01 04.02			 Samsunspor SAM	3-2 3-3	ANK MKE Ankaragücü 		(2) aet

Round 4


13 of 26 clubs progressed to Round 5.


 03.12				      PTT 2 ANK	2-1	ZON Kilimlispor 3
 03.12			      Ayvalıkgücü 3 BAL	2-3	ÇAN Çanakkalespor 3
 03.12			     Bursaspor II 3 BUR	0-0	İST Bakırköy 2			penalties: 2-4
 03.12			     Erzincanspor 2 ERC	3-1	ART Artvinspor 3
 03.12			   İskenderunspor 2 HAT	1-0	KAH Kahramanmaraşspor 2
 03.12				   Beykoz 2 İST	2-1	İST Galatasaray II 3
 03.12				Çeşmespor 3 İZM	0-1	İZM Göztepe 2
 03.12	 Etibank Seydişehir Aliminyumspor 3 KON	2-1	ADA Adanaspor 2
 03.12			   Lüleburgazspor 3 KRK	4-2	TEK Sarayspor 3
 03.12		      Tavşanlı Linyitspor 3 KÜT	0-1	SAK Sakaryaspor 2
 03.12				Muğlaspor 2 MUĞ	1-0	ISP Ispartaspor 3
 03.12				 Orduspor 2 ORD	2-0	SİV Sivasspor 3
 03.12			    Şanlıurfaspor 3 ŞAN	2-1	Sİİ Siirt Köy Hizmetleri YSE 2

Round 3


26 of 52 clubs progressed to Round 4.


 05.11				Adanaspor 2 ADA	6-1	ADA Ceyhanspor 3
 05.11				      PTT 2 ANK	2-1	ANK Şekerspor 2
 05.11			       Artvinspor 3 ART	3-1	TRA Trabzonspor II 3
 05.11			    Burhaniyespor 3 BAL	0-2	BAL Ayvalıkgücü 3
 05.11			     Bursaspor II 3 BUR	2-1	KOC Seka Kağıtspor 3
 05.11			    Çanakkalespor 3 ÇAN	3-1	BAL Erdekspor 3
 05.11			     Erzincanspor 2 ERC	2-1	ERZ Palandökenspor 3
 05.11			   İskenderunspor 2 HAT	2-1	KAY Kayserispor 2
 05.11			      Ispartaspor 3 ISP	3-1	MUĞ Fethiyespor 3
 05.11				 Bakırköy 2 İST	3-0	BUR Karacabeyspor 3
 05.11				   Beykoz 2 İST	1-0	KRK Babaeskispor 2
 05.11			   Galatasaray II 3 İST	3-3	İST Galata 3			penalties: 10-9, Reg score: 3-3
 05.11				Çeşmespor 3 İZM	5-1	İZM Altınordu 2
 05.11				Karşıyaka 2 İZM	0-1	İZM Göztepe 2
 05.11			Kahramanmaraşspor 2 KAH	3-0	ADI Besni Akınspor 3
 05.11			   Lüleburgazspor 3 KRK	2-1	İST Çengelköy Talimhane 3
 05.11				Muğlaspor 2 MUĞ	2-1	DEN Emsan Şirinköy İdman Yurdu 3
 05.11			     Nevşehirspor 3 NEV	2-4	KON Etibank Sey.Aliminyumspor 3
 05.11			       Akyazıspor 3 SAK	0-1	KÜT Tavşanlı Linyitspor 3
 05.11			      Sakaryaspor 2 SAK	3-0	BUR İnegölspor 2
 05.11		 Siirt Köy Hizmetleri YSE 2 Sİİ	3-0	VAN Vanspor 2
 05.11				Sivasspor 3 SİV	2-0	YOZ Yeni Yozgatspor 3
 05.11			    Şanlıurfaspor 3 ŞAN	3-1	TUN Tuncelispor 3
 05.11				Sarayspor 3 TEK	2-0	TEK Hayraboluspor 3
 05.11				Tokatspor 3 TOK	1-2	ORD Orduspor 2
 05.11			      Kilimlispor 3 ZON	3-2	KRŞ Kırşehirspor 2

Round 2


52 of 104 clubs progressed to Round 3.


 15.10				Adanaspor 2 ADA	3-0	MER Tarsus İdman Yurdu 2
 15.10			       Ceyhanspor 3 ADA	1-0	ADA Adana Demirspor 2
 15.10			     Adıyamanspor 3 ADI	0-1	ADI Besni Akınspor 3
 15.10				 Ağrıspor 3 AĞR	1-2	ERZ Erzincanspor 2
 15.10		    Hacettepe Y.Camuzoğlu 3 ANK	?-?	KRŞ Kırşehirspor 2		No score is available
 15.10			     Petrol Ofisi 2 ANK	3-5	ANK Şekerspor 2
 15.10			      Polatlıspor 3 ANK	1-2	ZON Kilimlispor 3
 15.10				      PTT 2 ANK	2-1	KRB DÇ Karabükspor 2
 15.10			       Artvinspor 3 ART	1-0	GİR Giresunspor 3
 15.10			  Çine Madranspor 3 AYD	0-1	MUĞ Muğlaspor 2
 15.10			    Burhaniyespor 3 BAL	4-2	UŞA Uşakspor 3
 15.10				Erdekspor 3 BAL	3-0	MAN Manisa Vestel 3
 15.10			     Bursaspor II 3 BUR	2-0	BUR Gölcükspor 3
 15.10			       İnegölspor 2 BUR	2-0	DÜZ Düzcespor 2
 15.10			    Çanakkalespor 3 ÇAN	3-0	MAN Soma Sotespor 3
 15.10	       Emsan Şirinköy İdman Yurdu 3 DEN	2-0	AYD Sökespor 2
 15.10		       Diyarbakır Yolspor 3 DİY	?-?	Sİİ Siirt Köy Hizmetleri YSE 2	total score: 4-5
 15.10		   Erzurum Palandökenspor 3 ERZ	4-0	GÜM Gümüşhanespor 3
 15.10			     İslahiyespor 3 GAZ	?-?	KAY Kayserispor 2		total score: 3-5
 15.10			   İskenderunspor 2 HAT	3-2	KİL Kilisspor 3
 15.10			      Ispartaspor 3 ISP	2-0	MUĞ Milas Esnafspor 3
 15.10				 Bakırköy 2 İST	1-1	BUR Sönmez Filament 2		penalties: 3-2, reg score: 1-1
 15.10				   Beykoz 2 İST	3-0	İST Yeşildirek 3
 15.10				Davutpaşa 3 İST	0-1	KOC Seka Kağıtspor 3
 15.10				     Eyüp 3 İST	1-1	BUR Karacabeyspor 3		penalties: 2-3, reg score: 1-1
 15.10		      Süleymaniye Sirkeci 3 İST	3-4	İST Galata 3
 15.10				      THY 3 İST	1-2	KRK Babaeskispor 2
 15.10			      Vefa Simtel 2 İST	1-3	İST Çengelköy Talimhane 3	aet. reg score:1-1
 15.10				Altınordu 2 İZM	2-1	İZM Tarişspor 3
 15.10				Çeşmespor 3 İZM	2-0	İZM Bucaspor 3
 15.10				  Göztepe 2 İZM	2-1	AYD Kuşadasıspor 2
 15.10				Karşıyaka 2 İZM	2-0	İZM Ödemişspor 3
 15.10			     Elbistanspor 3 KAH	0-1	KAH Kahramanmaraşspor 2
 15.10	 Etibank Seydişehir Aliminyumspor 3 KON	2-1	OSM Kadirli İdman Yurdu 3
 15.10			   Lüleburgazspor 3 KRK	?-?	EDİ Edirnespor 2		total score: 5-4
 15.10		      Tavşanlı Linyitspor 3 KÜT	3-0	KÜT Kütahyaspor 3
 15.10			     Alaşehirspor 3 MAN	0-1	BAL Ayvalıkgücü 3
 15.10			      Fethiyespor 3 MUĞ	1-0	AYD Aydınspor 2
 15.10				  Borspor 3 NİĞ	1-3	NEV Nevşehirspor 3
 15.10				 Orduspor 2 ORD	?-?	KAS Kastomonuspor 3		total score: 4-3
 15.10			       Akyazıspor 3 SAK	1-0	DÜZ Düzce Kervan Doğsanspor 2
 15.10			      Sakaryaspor 2 SAK	3-0	SAK Sakarya Karadenizspor 3
 15.10			     Çarşambaspor 2 SAM	1-2	SİV Sivasspor 3
 15.10			    Şanlıurfaspor 3 ŞAN	5-1	ELA Ferrokromspor 3
 15.10				Çorluspor 2 TEK	1-1	İST Galatasaray II 3		penalties: 4-5, reg score: 1-1
 15.10			      Malkaraspor 3 TEK	0-1	TEK Hayraboluspor 3
 15.10				Sarayspor 3 TEK	4-2	İST İstanbulspor 3
 15.10				Tokatspor 3 TOK	3-0	ORD Ünyespor 3
 15.10			   Trabzonspor II 3 TRA	2-1	ERZ Erzurumspor 2
 15.10			      Tuncelispor 3 TUN	2-1	MUŞ Muşspor 3
 15.10				  Vanspor 2 VAN	4-2	BİT Bitlisspor 3
 15.10			  Yeni Yozgatspor 3 YOZ	1-0	TOK Turhalspor 3

Round 1


50 2. Lig and 148 3. Lig clubs joined. 104 of 208 clubs progressed to Round 2.


 24.09			     Adıyamanspor 3 ADI	3-2	HAT Kırıkhanspor 3
 24.09			   Yeni Afyonspor 2 AFY	1-3	KÜT Tavşanlı Linyitspor 3
 24.09			   Yeni Dinarspor 3 AFY	1-2	SAK Akyazıspor 3
 24.09				 Ağrıspor 3 AĞR	?-?	BAY Bayburtspor 2		total score: 7-6
 24.09			       Amasyaspor 3 AMA	1-3	SİV Sivasspor 3
 24.09			 Ankara Demirspor 3 ANK	0-1	ANK Polatlıspor 3
 24.09				Çubukspor 3 ANK	0-1	ANK Hacettepe Y.Camuzoğlu 3
 25.09			     Petrol Ofisi 2 ANK	5-0	ANK Yeni Sincanspor 2
 25.09				      PTT 2 ANK	4-0	KIR MKE Kırıkkalespor 2
 24.09				Şekerspor 2 ANK	2-1	BAR Bartınspor 3
 24.09			       Alanyaspor 3 ANT	?-?	AYD Çine Madranspor 3		total score: 2-4
 24.09			       Artvinspor 3 ART	1-0	GİR Görelespor 3
 24.09				Aydınspor 2 AYD	5-0	ANT Antalya Yolspor 3
 24.09				 Sökespor 2 AYD	2-0	DEN Buldanspor 3
 24.09			 Yeni Nazillispor 3 AYD	0-1	MUĞ Muğlaspor 2
 24.09			      Ayvalıkgücü 3 BAL	3-1	ÇAN Bigaspor 3
 24.09			    Balıkesirspor 3 BAL	0-2	MAN Manisa Vestel 3
 24.09			     Bandırmaspor 2 BAL	2-2	İST Davutpaşa 3			penalties: 3-5, reg score: 2-2
 24.09			    Burhaniyespor 3 BAL	2-1	ÇAN Çanspor 3
 25.09				Erdekspor 3 BAL	2-0	MAN Akhisarspor 3
 24.09				Gönenspor 3 BAL	1-4	ÇAN Çanakkalespor 3
 24.09			      Bilecikspor 3 BİL	0-2	KÜT Kütahyaspor 3	
 24.09			       Tatvanspor 3 BİT	2-3	ELA Ferrokromspor 3
 24.09			       Burdurspor 3 BRD	0-1	MUĞ Milas Esnafspor 3
 25.09			     Bursaspor II 3 BUR	1-0	KOC Gebzespor 3
 24.09			       Gölcükspor 3 BUR	2-2	İST Anadolu 2			penalties: 4-2, re g score: 2-2
 24.09			    Karacabeyspor 3 BUR	2-1	İST Bayrampaşa 3
 24.09			  Sönmez Filament 2 BUR	?-?	KOC Darıca Gençlerbirliği 3	total score: 5-4
 24.09			      Çankırıspor 3 ÇNK	1-4	YOZ Yeni Yozgatspor 3
 24.09	       Emsan Şirinköy İdman Yurdu 3 DEN	2-2	DEN Sarayköyspor 3		penalties: 3-0, reg score: 2-2
 24.09		       Diyarbakır Yolspor 3 DİY	2-1	ELA Elazığspor 2
 24.09				Düzcespor 2 DÜZ	3-2	AFY Sandıklıspor 3
 24.09			       Edirnespor 2 EDİ	2-1	EDİ Uzunköprüspor 3
 24.09			     Erzincanspor 2 ERC	2-1	IĞD Iğdırspor 3
 24.09			      Erzurumspor 2 ERZ	2-1	TRA Akçaabat Sebatspor 2
 24.09			    Gümüşhanespor 3 GÜM	3-2	GİR Bulancakspor 3
 24.09				 Cilospor 3 HAK	?-?	VAN Vanspor 2			total score: 3-5
 24.09				Hatayspor 3 HAT	?-?	KAY Kayserispor 2		total score: 4-5 
 24.09		   İskenderun Demir-Çelik 3 HAT	1-2	KAH Elbistanspor 3
 24.09			     Reyhanlıspor 2 HAT	?-?	GAZ İslahiyespor 3		total score: 6-7
 24.09			      Ispartaspor 3 ISP	1-0	KON Konyaspor 2
 24.09				   Beykoz 2 İST	2-1	İST Fatih Karagümrük 2		aet, reg score: 1-1
 24.09			       Beylerbeyi 3 İST	0-1	İST Bakırköy 2
 24.09			      Beyoğluspor 3 İST	1-2	TEK Çorluspor 2
 24.09		      Çengelköy Talimhane 3 İST	2-0	EDİ Keşanspor 3			aet
 24.09				     Eyüp 3 İST	2-1	BUR Bursa Kültürspor 3
 25.09				   Galata 3 İST	6-0	İST Pendik 3
 24.09			   Galatasaray II 3 İST	0-0	İST Kartal 3			penalties: 4-2
 24.09			     İstanbulspor 3 İST	2-1	TEK Tekirdağspor 3
 24.09			      Silivrispor 2 İST	0-1	TEK Hayraboluspor 3
 24.09		      Süleymaniye Sirkeci 3 İST	1-0	İST Feriköy 3
 24.09				      THY 3 İST	1-0	İST Yedikule Gençlik 3
 24.09			      Vefa Simtel 2 İST	1-1	İST Kasımpaşa 3			penalties: 3-1, reg score: 1-1
 25.09			       Yeşildirek 3 İST	5-2	YAL Yalovaspor 3		aet. reg score: 2-2
 24.09			     Karşıyaka II 3 İZM	0-1	İZM Çeşmespor 3
 24.09				Karşıyaka 2 İZM	3-1	İZM Menemenspor 3
 24.09			    Kemalpaşaspor 3 İZM	0-3	İZM Altınordu 2
 24.09			       Ödemişspor 3 İZM	1-0	İZM Torbalıspor 3
 24.09				Tarişspor 3 İZM	3-1	İZM İzmirspor 2
 24.09				 Tirespor 3 İZM	1-3	AYD Kuşadasıspor 2
 25.09				 Ülküspor 3 İZM	0-1	İZM Göztepe 2
 24.09				 Yeşilova 3 İZM	?-?	İZM Bucaspor 3			total score: 4-5 
 24.09				Afşinspor 3 KAH	0-1	ADI Besni Akınspor 3
 24.09			Kahramanmaraşspor 2 KAH	2-1	GAZ Nizipspor 3
 25.09			Pazarcık Aksuspor 3 KAH	0-1	İSK İskenderunspor 2
 24.09			      Karamanspor 3 KAM	0-3	ADA Adanaspor 2
 24.09				 Karsspor 3 KAR	?-?	ERZ Palandökenspor 3		total score: 6-7
 24.09			    Kastamonuspor 3 KAS	3-0	AMA Merzifonspor 3
 24.09			   Seka Kağıtspor 3 KOC	3-1	İST Gaziosmanpaşa 3
 24.09	 Etibank Seydişehir Aliminyumspor 3 KON	1-0	OSM Osmaniyespor 2
 24.09			 Konya Ereğlispor 3 KON	0-1	ADA Ceyhanspor 3
 24.09			 Yeni Akşehirspor 3 KON	1-2	NEV Nevşehirspor 3
 24.09			   DÇ Karabükspor 2 KRB	4-0	KRŞ Kamanspor 3
 24.09			     Babaeskispor 2 KRK	4-1	İST Zeytinburnu 3
 24.09			   Kırklarelispor 2 KRK	0-1	KRK Lüleburgazspor 3
 24.09			     Kırşehirspor 2 KRŞ	2-0	ANK Beypazarıspor 3
 24.09			   TEK Termikspor 3 KÜT	2-4	BUR İnegölspor 2
 24.09		      Malatya İdman Yurdu 3 MAL	2-5	KİL Kilisspor 3
 24.09			    Soma Sotespor 3 MAN	3-1	İZM Bergamaspor 3
 24.09			 Yeni Salihlispor 2 MAN	0-2	MAN Alaşehirspor 3
 25.09			   İçel Demirspor 3 MER	0-2	OSM Kadirli İdman Yurdu 3
 24.09		       Tarsus İdman Yurdu 2 MER	2-1	MER Mersin İdman Yurdu 2
 24.09			      Fethiyespor 3 MUĞ	3-0	MUĞ Marmarisspor 3
 24.09				  Borspor 3 NİĞ	2-0	ADA Kozanspor 3
 24.09				Niğdespor 3 NİĞ	2-3	ADA Adana Demirspor 2
 24.09				 Orduspor 2 ORD	3-0	SİV Sivas Demirspor 3
 24.09				 Ünyespor 3 ORD	?-?	ORD Fatsaspor 3			total score: 6-5
 24.09			       Çayelispor 3 RİZ	?-?	GİR Giresunspor 3		total score: 5-7
 25.09		    Sakarya Karadenizspor 3 SAK	4-0	BİL Bozüyükspor 3
 24.09			      Sakaryaspor 2 SAK	5-1	ESK Eskişehir Demirspor 3
 24.09			     Çarşambaspor 2 SAM	1-0	SİN Sinopspor 3
 24.09		 Siirt Köy Hizmetleri YSE 2 Sİİ	2-1	BAT Batman Petrolspor 3
 24.09			    Şanlıurfaspor 3 ŞAN	2-1	MAR Mardinspor 3
 24.09			   Viranşehirspor 3 ŞAN	1-2	MUŞ Muşspor 3
 24.09			      Malkaraspor 3 TEK	3-1	İST Ümraniyespor 3
 24.09				Sarayspor 3 TEK	1-0	İST Anadoluhisarı 3
 24.09				Tokatspor 3 TOK	3-2	SAM Bafraspor 3
 24.09			       Turhalspor 3 TOK	2-0	ÇOR Çorumspor 3
 24.09			   Trabzonspor II 3 TRA	2-1	ART Hopaspor 3
 24.09			      Tuncelispor 3 TUN	2-0	MAR Kızıltepespor 3
 24.09				 Uşakspor 3 UŞA	1-0	BAL Edremitspor 3
 24.09			   Van İskelespor 3 VAN	0-4	BİT Bitlisspor 3
 24.09			      Kilimlispor 3 ZON	1-0	ANK Mamakspor 3
 24.09		       Erdemir Ereğlispor 3 ZON	0-1	DÜZ Düzce Kervan Doğsanspor 2

Qualification Round


3 clıubs from 2. Lig and 17 clubs from 3. Lig played. 10 of 20 clubs progressed to Round 1.


 10.09			    Beypazarıspor 3 ANK	1-0	ANK Sitespor 3
 10.09		     Mustafakemalpaşaspor 3 BUR	1-2	BUR Karacabeyspor 3
 10.09				Alibeyköy 3 İST	0-1	İST Yedikule Gençlik 3
 10.09			      Bergamaspor 3 İZM	3-2	MAN Yeni Turgutluspor 3
 10.09				Çeşmespor 3 İZM	4-0	İZM Yeni Bornovaspor 3
 10.09			      Kayserispor 2 KAY	2-1	GAZ Gaziantepspor 2
 10.09				Muğlaspor 2 MUĞ	3-0	DEN Yeşil Çivrilspor 3
 10.09				Niğdespor 3 NİĞ	1-0	AKS Aksarayspor 3
 10.09		    Sakarya Karadenizspor 3 SAK	3-0	BUR İznikspor 3
 10.09			    Hayraboluspor 3 TEK	2-0	İST Taksim 3

The Champ - Gençlerbirliği


		      G  W  D  L  F  A
     Gençlerbirliği  10  5  2  3 19  7

	    Trainer: Metin Türel

	    Goalies: Okan Gedikali (8), Çetin Aykurt (3)
	    Defense: Hasan Hacıhasanoğlu (10), Gökhan Gedikali (10), Şirahman Berberoğlu "Şirin" (10), Eyüp Taş (9), Mehmet Şengüler (5),
		     Serdar Eroy (4)
	   Midfield: Avni Okumuş (10,4), Özcan Duman (10,2), Zlatko Krmpotić (8,1), Halil İbrahim Eren (6,2), Ahmet Çelikhan (2),
		     İrfan (1)
	   Forwards: Osman Özdemir (10,5), Harun Erol (10,5), Sadık (1), Tuğrul Duru (1)
Home Page Leagues Cups UEFA Cups National Teams EUROS World Cups