Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Google
Home Page Leagues Cups UEFA Cups National Teams EUROS World Cups
1987 1988
TURKISH CUP
Home
1986-87
1988-89
Abbreviations for Province Names
CEM PEKİN
ARCHIVES
CP Archives
E-MAIL
Cem Pekin
Erdinç Sivritepe
TURKISH BOOKS
Sporda Toplam Kalite Yönetimi ve Futbol Uygulamaları
Turgay Biçer

1987-1988 - 26. Federasyon Kupası


Competition:

The first two rounds were played in a one-legged knock out format with extra time and penalty shoout-out. The rest of the competition was two-legged knock out format. If the aggregate score was tied, the goal scored away counted double. Extra time and penalty-shoot-out were also in use to break further ties.

Clubs:

The Cup was played by 68 clubs.
Qualification:
1. Lig: 20
- 20 - 1. Lig clubs (R3)
2. Lig: 28 - 2
- 2 - Relegated clubs from 1986-1987 1. Lig (R1)
- 15 - clubs finishing 2nd through 6th at three groups of 1986-1987 2. Lig (R1)
- 11 - Promoted clubs from 1986-1987 3. Lig (R1)
3. Lig: 19 - 3
- 19 - 19 of 30 clubs finished as Top 3 at ten 1986-1987 3. Lig groups, but didn't promote (R1)
Amateurs: 1 - A
- 1 - İskenderun Sahilspor, 1986-1987 Turkish Amateur Champion (R1)


Final


Sakaryaspor Adapazarı

 13.05 20.05	                Samsunspor SAM 1-1 0-2 SAK Sakaryaspor

18/05/1988 15:00 19 Mayıs Stadyumu, Samsun - İhsan Türe, Hüseyin Su, Ahmet Erdoğan
Samsunspor 1-1 Sakaryaspor
0-1 Sinan Turhan 18, 1-1 Mustafa Sinecek 64

Samsunspor
Fatih Uraz, Đorđe Jovanovski, Zafer Cabalar, Muzaffer Badalıoğlu, Burhaneddin Beadini "Burhan", Emin Kar, Mustafa Sinecek, Ercüment Çoşkundere, Yücel Çolak, Namık Yüksel (Uğur Terzi 63), Mete Adanır
Coach: Sükrü Esat Goran (YUG)
Nasir Beadini
Sakaryaspor
Engin İpekoğlu, Selçuk Yiğitlik, Turgay Poyraz, Turhan Sofuoğlu, Mula Blerim, Özcan Kızıltan, Ümit Gürsoy, Oğuz Çetin, Sinan Turhan, Erol Kolcu, Kemal Yıldırım
Coach: Necdet Niş

11/05/1988 15:00 Atatürk Stadyumu, Adapazarı - İlyas Ayan, Mahmut Çetin, Mustafa Gündüz
Sakaryaspor 2-0 Samsunspor
1-0 Oğuz Çetin 31, 2-0 Sinan Turhan 62

Sakaryaspor
Engin İpekoğlu, Selçuk Yiğitlik, Turhan Sofuoğlu, Mula Blerim, Mehmet Şen (Turgay Poyraz 20), Özcan Kızıltan, Oğuz Çetin, Serdar Şenkaya, Aykut Kocaman (Ümit Gürsoy 50), Sinan Turhan, Kemal Yıldırım
Coach: Necdet Niş
Turan Sofuoğlu
Samsunspor
Fatih Uraz, Đorđe Jovanovski, Burhaneddin Beadini "Burhan", Zafer Cabalar, Emin Kar, Erol Dinler, Yücel Çolak, Kasım Çıkla, Mustafa Sinecek (Rahmi Duman 70), Mete Adanır, Muzaffer Badalıoğlu
Coach: Sükrü Esat Goran (YUG)
Muzaffer Badalıoğlu, Kasım Çıkla, Emin Kar, Erol Dinler
Erol Dinler 57

Sakaryaspor won the cup with a 3-1 aggregate score


Semi Finals


 27.04 04.05			 Samsunspor SAM	1-0 1-2	ANK MKE Ankaragücü
 27.04 04.05		      Zonguldakspor ZON	0-5 1-0	SAK Sakaryaspor

Quarter Finals


 30.03 13.04			    Sarıyer İST	2-3 1-1	ANK MKE Ankaragücü
 30.03 13.04			Kocaelispor KOC	3-1 1-3	SAM Samsunspor		penalties: 6-7
 30.03 13.04		        Sakaryaspor SAK	4-0 1-0	İST Beşiktaş
 30.03 13.04		      Zonguldakspor ZON	1-0 1-2	BOL Boluspor

Round 4


8 of 16 clubs progressed to Quarter Finals.


 09.03 23.03		    Adana Demirspor ADA	1-2 1-0	KOC Kocaelispor
 09.03 23.03		     MKE Ankaragücü ANK	2-1 3-1	İST Galatasaray
 09.03 23.03			   Boluspor BOL	3-1 0-1	BUR Bursaspor
 09.03 23.03			   Beşiktaş İST	1-0 2-2	İZM Altay
 09.03 23.03			 Fenerbahçe İST	1-5 2-1	SAK Sakaryaspor
 09.03 23.03			    Sarıyer İST	1-0 1-2	TRA Trabzonspor
 09.03 23.03			 Samsunspor SAM	4-1 0-1	UŞA Uşakspor 2
 09.03 23.03		      Zonguldakspor ZON	0-0 1-1	ESK Eskişehirspor

Round 3


16 of 32 clubs progressed to Round 4.


 10.02 24.02		        Adanaspor 2 ADA	1-1 0-4	İST Fenerbahçe
 10.02 24.02		     Bursaspor II 3 BUR	2-4 1-4	BUR Bursaspor
 10.02 24.02			Denizlispor DEN	1-0 2-4	KOC Kocaelispor
 10.02 24.02		   Diyarbakırspor 2 DİY	2-1 0-1	İZM Altay
 10.02 24.02		     Eskişehirspor  ESK	4-0 2-2	BAR Bartınspor 2
 10.02 24.02			   Beşiktaş İST	1-0 1-1	AYD Kuşadasıspor 2
 10.02 24.02		         Bakırköy 2 İST	3-3 2-8	TRA Trabzonspor
 10.02 24.02			    Sarıyer İST	2-1 2-1	ANK Gençlerbirliği
 10.02 25.02		      Zeytinburnu 2 İST	0-0 1-3	ANK MKE Ankaragücü
 10.02 02.03		          Karşıyaka İZM	2-1 0-1	ADA Adana Demirspor
 10.02 24.02		      Menemenspor 2 İZM	0-3 0-8	BOL Boluspor
 10.02 24.02		      Kayserispor 2 KAY	1-5 1-4	İST Galatasaray
 10.02 24.02			   Rizespor RİZ	1-0 0-2	ZON Zonguldakspor	aet
 10.02 24.02		        Sakaryaspor SAK	4-0 0-1	KON Konyaspor 2
 10.02 24.02			 Samsunspor SAM	1-0 0-0	NEV Nevşehirspor 3
 10.02 24.02		         Uşakspor 2 UŞA	3-1 0-1	MAL Malatyaspor

Round 2


12 of 24 clubs progressed to Round 3.


 11.11			       Bartınspor 2 BAR	3-0	TRA Trabzonspor II 2
 11.11			     Bursaspor II 3 BUR	2-1	BUR Sönmez Filament 2
 11.11			   Diyarbakırspor 2 DİY	1-1	ADI Adıyamanspor 3	penalties: 4-3. reg time: 1-1
 11.11			   İskenderunspor 2 HAT	1-2	ADA Adanaspor 2
 11.11			         Bakırköy 2 İST	2-1	İST Kartal 3		aet. reg time: 1-1
 11.11			      Zeytinburnu 2 İST	3-2	TEK Tekirdağspor 3
 11.11			      Menemenspor 2 İZM	2-1	İZM Bergamaspor 3
 11.11			        Tarişspor 3 İZM	0-1	AYD Kuşadasıspor 2
 11.11			     Elbistanspor 3 KAH	0-1	KAY Kayserispor 2
 11.11			        Konyaspor 2 KON	4-0	ANT Alanyaspor 3
 11.11			      Kütahyaspor 2 KÜT	0-0	UŞA Uşakspor 2		penalties: 4-5
 11.11			     Nevşehirspor 3 NEV	3-0	ANK Petrol Ofisi 2

Round 1


24 of 48 clubs progressed to Round 2.


 28.10			     Adıyamanspor 3 ADI	2-1	BİT Bitlisspor 2
 28.10			     Petrol Ofisi 2 ANK	2-0	ANK Hacettepe 3
 28.10			      Antalyaspor 2 ANT	0-1	KON Konyaspor 2
 28.10			     Kuşadasıspor 2 AYD	5-0	AYD Yeni Nazillispor 3
 28.10			       Bartınspor 2 BAR	2-1	ORD Ünyespor 2
 28.10			     Bursaspor II 3 BUR	2-1	KÜT Tavşanlı Linyitspor 3	aet. reg score: 1-1
 28.10			       Gölcükspor 3 BUR	0-2	BUR Sönmez Filament 2
 28.10			   Diyarbakırspor 2 DİY	3-0	ŞAN Şanlıurfaspor 3
 28.10			        Sahilspor A HAT	1-2	ADA Adanaspor 2
 28.10			      Ispartaspor 2 ISP	1-2	ANT Alanyaspor 3
 28.10				     Eyüp 2 İST	0-1	İST Kartal 3
 28.10			      Zeytinburnu 2 İST	3-2	EDİ Uzunköprüspor 3
 28.10			      Menemenspor 2 İZM	3-1	İZM İzmirspor 2
 28.10			     Elbistanspor 3 KAH	4-3	KAH Kahramanmaraşspor 2
 28.10			      Kayserispor 2 KAY	?-?	GAZ Gaziantepspor 2	total score: 8-7
 28.10		        MKE Kırıkkalespor 2 KIR	0-1	NEV Nevşehirspor 3
 28.10			      Kütahyaspor 2 KÜT	0-0	ANK PTT 2		penalties: 5-4
 28.10			    Manisa Vestel 3 MAN	0-1	İZM Bergamaspor 3
 28.10		         Yeni Salihlispor 2 MAN	0-3	İZM Tarişspor 3
 28.10			        Niğdespor 2 NİĞ	1-4	HAT İskenderunspor 2
 28.10			     Tekirdağspor 3 TEK	2-0	TEK Çorluspor 2
 28.10			   Trabzonspor II 2 TRA	4-2	ART Hopaspor 3
 28.10			         Uşakspor 2 UŞA	1-0	ANK Ankara Demirspor 3
 28.10			       Yalovaspor 3 YAL	0-0	İST Bakırköy 2		penalties 0-3

The Champ - Sakaryaspor


		      G  W  D  L  F  A
	Galatasaray  10  6  1  3 23  6

	    Trainer: Necdet Niş

	    Goalies: Engin İpekoğlu (8), Muammer Gücük (1), Neşet Muharremoğlu (1)
	    Defense: Mula Blerim (9), Selçuk Yiğitlik (9), Turhan Sofuoğlu (9), Turgay Poyraz (9), Mehmet Şen (7), Erol Kolcu (3),
		     Faton Bingazi (2), Rahim Zafer (2)
	   Midfield: Oğuz Çetin (10,4), Özcan Kızıltan (9,1), Serdar Şenkaya (8,6), Hüseyin Hürsoy (4)
	   Forwards: Kemal Yıldırım (9,3), Sinan Turhan (9,4), Aykut Kocaman (8,3), Ümit Gürsoy (4,1), Hakan Şükür (2,1)
Home Page Leagues Cups UEFA Cups National Teams EUROS World Cups