Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Google
Home Page League Cup UEFA Cups National Team EURO2012 2010 World Cup POOL
2010 2011
TURKISH CUP
ZİRAAT Türkiye Kupası
2010-11 Season in Excel
All Finals
Cem Pekin Archives
History
DOMESTIC
Spor Toto Süper Lig
Bank Asya 1. Lig
Spor Toto 2. Lig
Spor Toto 3. Lig
Amateurs
Ziraat Turkish Cup
Super Cup
National Team
INTERNATIONAL
UEFA Champions League
UEFA Europa League
World Cup 2010
Euro2012
E-MAIL
Erdinç Sivritepe
TURKISH BOOKS
Futbol Ekonomisi
Ekonomist Gözüyle Futbol

Yrd.Doç.Dr Ýsmail Güneþ


Final




11.05 Kayseri, Kadir Has Stadium
Beşiktaş 2-2 İstanbul BB - Penalties: 4-3

      1-0 Ricardo Quaresma 33 (A: Manuel Fernandes)
      1-1 İbrahim Akın 53-pen (A: İskender Alın)
      1-2 Gökhan Ünal 68 (A: none)
      2-2 Tomáš Sivok 78 (A: Manuel Fernandes)

Beşiktaş: Tayfur Havutçu
Rüştü Reçber, İsmail Köybaşı, Manuel Fernandes, Tomáš Sivok, Ricardo Quaresma, Bobô (Hugo Almeida 56), Guti (Roberto Hilbert 106), Ekrem Dağ, Necip Uysal, Simão Sabrosa, Mehmet Aurelio
Substitutes: Cenk Gönen, Onur Bayramoğlu, Erhan Güven, Rıdvan Şimşek, Furkan Şeker
      Ekrem Dağ13, Ricardo Quaresma 75
İstanbul BB: Abdullah Avcı
Kenan Hasagić, Can Arat, Metin Depe, İbrahim Akın (Gökhan Süzen 83), İskender Alın (Tevfik Köse 105), Ekrem Ekşioğlu, Hervé Tum (Gökhan Ünal56), Cihan Haspolatlı, Mahmut Tekdemir, Samuel Holmén, Rızvan Şahin
Substitutes: Oğuzhan Bahadır, Efe İnanç, Zeki Korkmaz, Marcin Kuś, Gökhan Süzen, Tevfik Köse, Gökhan Ünal
      Metin Depe 45, Mahmut Tekdemir 62, Samuel Holmén 120

Penalties:
İstanbul BB: Cihan Haspolatlı (crossbar), Ekrem Ekşioğlu, Gökhan Ünal, Samuel Holmén, Metin Depe (crossbar)
Beşiktaş: Hugo Almeida, Manuel Fernandes, Mehmet Aurelio, Roberto Hilbert (high), Simão Sabrosa


Semi Finals


Two legged knockout elimination.


First Legs

06.04 20.00 Beşiktaş 3-0 Gaziantepspor
                 Beşiktaş : Simão Sabrosa 65,86, Hugo Almeida 74
07.04 20.00 İstanbul BB 1-1 Gençlerbirliği
                 İstanbul : Filip Hološko 61-pen
                 Gençlerbirliği : Mustafa Pektemek 20

Second Legs

20.04 19.00 Gaziantepspor 2-2 Beşiktaş
                 Gaziantep : Olcan Adın 5,68
                 Beşiktaş : Simão Sabrosa 33-pen, Hugo Almeida 49
Beşiktaş proceeds to the Final on aggregate score of 5-2

21.04 19.00 Gençlerbirliği 0-3 İstanbul BB
                 İstanbul : İbrahim Akın 10,21, Hervé Tum 25
İstanbul BB proceeds to the Final on aggregate score of 4-1


Quarter Finals


Two legged knockout elimination.


First Legs

02.02 18:00 İstanbul BB 0-0 Kasımpaşa
02.02 19:45 Beşiktaş 5-0 Gaziantep BB
                 Beşiktaş : Bobô 22,50p, Manuel Fernandes 31,47, Ricardo Quaresma 61
03.02 18:00 Gençlerbirliği 2-0 Bucaspor
                 Gençlerbirliği : Ermin Zec 72, Koray Çölgeçen 75-own
03.02 20:00 Gaziantepspor 3-2 Galatasaray
                 Gaziantep : Hakan Duyan 16,78, Elyasa Süme 67
                 Galatasaray : Kazım Kazım 38, Bogdan Stancu 53

Second Legs

02.03 18:00 Bucaspor 1-2 Gençlerbirliği
                 Buca : Ali Kuçik 13
                 Gençlerbirliği : Ermin Zec 44 Mile Jedinak 62
Gençlerbirliği proceeds to Semi Finals on aggregate score of 4-1

02.03 20:00 Galatasaray 0-0 Gaziantepspor
Gaziantepspor proceeds to Semi Finals on aggregate score of 3-2

03.03 18:00 Kasımpaşa 1-1 İstanbul BB
                 Kasımpaşa : Fernando Varela 119-pen
                 İstanbul : Samuel Holmén 110
İstanbul BB proceeds to Semi Finals on away goal rule

03.03 20:00 Gaziantep BB 0-3 Beşiktaş
                 Beşiktaş : Mert Nobre 11, Roberto Hilbert 75, Hugo Almeida 89
Beşiktaş proceeds to Semi Finals on aggregate score of 8-0


No seeding is done.


Groups


Group A

						P G  F  A
			Gaziantepspor	       10 4  7  2	Quarter Finals
			Galatasaray		8 4  7  3	Quarter Finals
			Beypazarı Şekerspor     4 4  4  7
			MP Antalyaspor		3 4  4  6
			Denizlispor		1 4  4  8

Matchday 1
09.11 19:00 MP Antalyaspor 1-3 Gaziantepspor
                  Antalya : Serge Djiehoua 19
                  Gaziantep : Ismael Sosa 58, Ivelin Popov 78, Ahmet Arı 90+1
10.11 20:00 Galatasaray 3-1 Denizlispor
                  Galatasaray : Elano 27, Juan Pablo Pino 75,88
                  Denizli : İsmail Konuk 66

Matchday 2
22.12 13:30 Beypazarı Şekerspor 1-1 MP Antalyaspor
                  Beypazarı : Tuna Üzümcü 90+1-own
                  Antalya : Tita 6
22.12 20:15 Gaziantepspor 1-1 Galatasaray
                  Gaziantep : Ivelin Popov 6
                  Galatasaray : Juan Pablo Pino 12

Matchday 3
11.01 21:30 Galatasaray 3-1 Beypazarı Şekerspor
                  Galatasaray : Servet Çetin 72, Arda Turan 82, Kazım Kazım 90
                  Beypazarı : Caner Arıcı 23
12.01 18:00 Denizlispor 0-1 Gaziantepspor
                  Gaziantepspor : Şenol Can 90+3

Matchday 4
16.01 13:30 Beypazarı Şekerspor 2-1 Denizlispor
                  Beypazarı : Salih Sefercik 13, Coşkun Yılmaz 62
                  Denizli : Fatih Yiğen 90
18.01 20:00 MP Antalyaspor 0-0 Galatasaray

Matchday 5
26.01 14:00 Denizlispor 2-2 MP Antalyaspor
                  Denizli : Damien Chrysostome 13, Adem Sarı 44
                  Antalya : Kenan Özer 44, Ali Zitouni 76
26.01 18:00 Gaziantepspor 2-0 Beypazarı Şekerspor
                  Gaziantep . Júlio César 22, Ivelin Popov 31


Group B

						P G  F  A
			Beşiktaş		9 4  8  6	Quarter Finals
			Gaziantep BB		8 4  7  5	Quarter Finals
			Trabzonspor		7 4  9  6
			Konya Torku Şekerspor   4 4  7  9
			Manisaspor		0 4  5 10
 

Matchday 1
10.11 13:30 Konya Torku Şekerspor 2-1 Manisaspor
                  Konya : Ömer Ali Şahin 39, Cafercan Aksu 83
                  Manisa : Kahê 56
11.11 20:00 Gaziantep BB 1-0 Beşiktaş
                  Gaziantep : Eren Özen 27

Matchday 2
21.12 18:00 Trabzonspor 2-2 Gaziantep BB
                  Trabzon : Serkan Balcı 13, Umut Bulut 42
                  Gaziantep : Osman Fırat 20, Serdar Deliktaş 87
22.12 18:00 Beşiktaş 3-2 Konya Torku Şekerspor
                  Beşiktaş : Mehmet Aurelio 10, Guti 40, Michael Fink 59
                  Konya : Hasan Fidan 74, Yusuf Akyel 82

Matchday 3
11.01 14:00 Konya Torku Şekerspor 1-3 Trabzonspor
                  Konya : Cafercan Aksu 51
                  Trabzon : Burak Yılmaz 17, Ibrahima Yattara 19, Umut Bulut 90+1
12.01 20:00 Manisaspor 2-3 Beşiktaş
                  Manisa : Josh Simpson 18, Ömer Aysan Barış 77
                  Beşiktaş : Tomáš Sivok 34, Mert Nobre 37, Guti 83-pen

Matchday 4
16.01 20:00 Gaziantep BB 2-2 Konya Torku Şekerspor
                   Gaziantep : Osman Fırat 60-pen, Ramazan 80
                  Konya : İshak Çakmak 64, Serdar Akdoğan 71
16.01 20:00 Trabzonspor 3-1 Manisaspor
                  Trabzon : Umut Bulut 15, Jajá Coelho 40,71
                  Manisa : Yiğit Gökoğlan 3

Matchday 5
26.01 20:00 Beşiktaş 2-1 Trabzonspor
                  Beşiktaş : Hugo Almeida 10, Ricardo Quaresma 29
                  Trabzon : Alanzinho 46
26.01 20:00 Manisaspor 1-2 Gaziantep BB
                  Manisa : Kahê 79
                  Gaziantep : Serdar Deliktaş 36, Zafer Şakar 88


Group C

						P G  F  A
			Gençlerbirliği		7 4  6  4  +2	Quarter Finals
			Bucaspor		7 4  7  6  +1	Quarter Finals
			MKE Ankaragücü		6 4  6  4	
			Yeni Malatyaspor	4 4  3  5
			Fenerbahçe		3 4  7 10
 

Matchday 1
09.11 19:00 Bucaspor 2-1 Yeni Malatyaspor
                  Buca : Emre Aktaş 12, Zafer Çevik 57
                  Malatya : Muzaffer Akdoğan 20-pen
09.11 20:00 MKE Ankaragücü 4-2 Fenerbahçe
                  Ankara : Jan Rajnoch 49, Stanislav Šesták 77, Gökhan Gönül 85-own, Kağan Söylemezgiller 90+2
                  Fenerbahçe : Semih Şentürk 12, André Santos 90+1

Matchday 2
21.12 20:15 Fenerbahçe 2-3 Bucaspor
                  Fenerbahçe : Semih Şentürk 15, Diego Lugano 48
                  Buca : Musa Aydın 10,Sercan Kaya 43, Manucho 65
22.12 19:00 Gençlerbirliği 1-1 MKE Ankaragücü
                  Gençlerbirliği : Oktay Delibalta 61
                  Ankaragücü : Marek Sapara 44

Matchday 3
12.01 19:00 Bucaspor 1-2 Gençlerbirliği
                  Bucaspor : Victor Mendy 41
                  Gençlerbirliği : Oktay Delibalta 18, Yasin Öztekin 23
13.01 20:00 Yeni Malatyaspor 2-1 Fenerbahçe
                  Malatya : Okan Alkan 23-own, Cem Çetin 72
                  Fenerbahçe : Diego Lugano 24

Matchday 4
16.01 13:30 Gençlerbirliği 2-0 Yeni Malatyaspor
                  Gençlerbirliği : Yasin Öztekin 47,88
17.01 20:00 MKE Ankaragücü 1-1 Bucaspor
                  Ankaragücü : Jan Rajnoch 38
                  Buca : Musa Aydın 32

Matchday 5
27.01 20:00 Fenerbahçe 2-1 Gençlerbirliği
                  Fenerbahçe : Semih Şentürk 10-pen,20
                  Gençlerbirliği : Serkan Çalık 61
27.01 20:00 Yeni Malatyaspor 0-0 MKE Ankaragücü


Group D

						P G  F  A
			Kasımpaşa	       12 4  9  2	Quarter Finals
			İstanbul BB		9 4  4  3	Quarter Finals
			Bursaspor		4 4  4  5
			Karşıyaka		3 4  5  6
			Kırıkhanspor		1 4  3  9
 

Matchday 1
< 10.11 19:00 Bursaspor 1-1 Kırıkhanspor
                  Bursa : Leonel Núñez 27
                  Kırıkhan : Akan Karasu 25
11.11 13:30 İstanbul BB 1-3 Kasımpaşa
                  İstanbul : Hervé Tum 4
                  Kasımpaşa : Fernando Varela 40,65, Abdul Rahim Sebah 57

Matchday 2
21.12 20:00 Karşıyaka 0-2 Bursaspor
                  Bursa : Ivan Ergić 45+1, Milan Stepanov 56
22.12 13:30 Kırıkhanspor 0-1 İstanbul BB
                  İstanbul : Gökhan Süzen 90+4

Matchday 3
11.01 13:30 İstanbul BB 1-0 Karşıyaka
                  İstanbul : Tevfik Köse 75
11.01 19:00 Kasımpaşa 2-0 Kırıkhanspor
                  Kasımpaşa : Georgi Sarmov 27-pen, Halil Çolak 72

Matchday 4
15.01 20:00 Bursaspor 0-1 İstanbul BB
                  İstanbul : Samuel Holmén 82
15.01 20:00 Karşıyaka 0-1 Kasımpaşa
                  Kasımpaşa : Gökhan Güleç 75

Matchday 5
26.01 13:30 Kasımpaşa 3-1 Bursaspor
                  Kasımpaşa : Halil Çolak 20, Ersen Martin 53, Juan Robledo 60
                  Bursaspor : Giani Kiriţă 2
26.01 13:30 Kırıkhanspor 2-5 Karşıyaka
                  Kırıkhan : Akan Karasu 88, Ekim Can Karakuş90+1
                  Karşıyaka : Osman Bozkurt 19,42,48, Yunus Altun 53, Aykut Akgün 73


The groups play in a semi-league format. Clubs will play each other once - either at home or away.

20 clubs play this round:
1 club - Title Holder, 3 clubs - Top three of Süper Lig 2009-2010, 16 clubs - Clubs proceeding from Play-off Round.
Clubs joining at this round are seeded. Even though the regulations tell that there are no other seeding to be done, the clubs from lower leagues are distributed evenly to the 4 groups in practise.

Top two in each group proceed to Quarter Finals.

Tie-breaks in groups:
1 - Points gained in all games
2 - The difference between the goals scored for and against
3 - The number of goals scored for
4 - The number of goals scored in away games
5 - Fair play points - -1 for each yellow card s and -3 fpor each red cards
6 - Head-to-head comparison
7 - Draw from the lots


Play-off Round


Played in one game knockout elimination format


26.10
14:00 Beypazarı Şekerspor 1-1 KDÇ Karabükspor - penalties : 6-5
         Beypazarı : Serkan Sevinç 90+6
         Karabük : İlhan Parlak 75
19:00 Gençlerbirliği 4-1 Akçaabat Sebatspor
         Gençlerbirliği : Mile Jedinak 41, Ermin Zec 77,90, Patiyo Tambwe 90+3
         Akçaabat : Can Parlayan 90+2

27.10
14:00 Gaziantep BB 2-0 Samsunspor
         Gaziantep : Abdullah Halman 14,50
14:00 Kırıkhanspor 0-0 Bandırmaspor - penalties: 4-3
14:00 Menemen Belediye 1-4 Kasımpaşa
         Menemen : AliOsman Gündoğdu 45
         Kasımpaşa : Nikolay Dimitrov 12-pen, Ersen Martin 36, Yekta Kurtuluş 63, Hüseyin Kala 70
14:00 Orduspor 1-2 MP Antalyaspor - aet
         Ordu : Müslüm Yelken 44
         Antalya : Kenan Özer 8, Tuna Üzümcü 108
14:00 Yeni Malatyaspor 2-0 Hacettepe - aet
         Malatya : Muzaffer Akdoğan 99,108
19:00 Eskişehirspor 1-2 Denizlispor
         Eskişehir : Ümit Karan 73
         Denizli : Souleymane Youla 53, Ahmet Cebe 80
19:00 Gaziantepspor 4-0 Türk Telekom
         Gaziantep : Serdar Kurtuluş 34, Beto 47, Jorginho 61, Yalçın Ayhan 74
19:00 İstanbul BB 1-0 Dardanel
         İstanbul : Zeki Korkmaz 83
19:00 Kayseri Erciyesspor 1-3 Konya Torku Şekerspor
         Kayseri : Aytek Aşıkoğlu 2
         Konya : Samet Maviş 27, Erman Özcan 86, Rıdvan Sağlam 86
19:00 Konyaspor 0-1 Bucaspor
         Buca : Zafer Çevik 56
19:00 MKE Ankaragücü 3-1 Tokatspor
         Ankaragücü : Marek Sapara 24, Metin Akan 71, Roguy Méyé 89
         Tokat : Serhat Sağat 87
19:00 Sivasspor 1-2 Manisaspor
         Sivas : Bruno Zita 10
         Manisa : Jimmy Dixon 45, Nicolae Dica 56

28.10
19:00 Beşiktaş 3-0 Mersin İdman Yurdu - aet
         Beşiktaş : Guti 100, Bobô 102,113
19:00 Karşıyaka 3-2 Kayseri - aet
         Karşıyaka : Tiago 70, Mustafa sevgi 111, Barış Memiş 113
         Kayseri: Ali Bilgin 90, Marcelo Zalayeta 94


32 clubs play this round:
11 clubs - Süper lig clubs which didn't relegate in 2009-2010, but didn't finish in top three or won the Turkish Cup 2009-2010, 3 clubs - 1. Lig clubs which got promoted in 2009-2010, 18 clubs - clubs proceeding from Round 2
No seeding is done


Round 2


Played in one game knockout elimination format


22.09
15:00 Tokatspor bye
15:00 1461 Trabzon 1-2 Samsunspor - aet
         Trabzon : Tahir Kurt 21
         Samsun : Abdülaziz Solmaz 41,105
15:00 Akçaabat Sebatspor 4-0 Keçiörengücü
         Akçaabat : Selçuk Yıldırım 8, Ömer Yavuz 45, Sefa Ayvaz 87, Burak Denizli 90
15:00 Beypazarı Şekerspor 2-0 Balıkesirspor - aet
         Beypazarı : Mehmet Akçagün 100, Recep Serkan Çetintaş126
15:00 Darıca Gençlerbirliği 0-1 Dardanel
         Çanakkale : Sefer Sever 90+3
15:00 Giresunspor 0-1 Bandırmaspor
         Bandırma: Suat Bozkurt 16
15:00 Hacettepe 2-1 Boluspor
         Hacettepe : Abdülhamit Yıldız 7, Mustafa Kaya 90+1
         Bolu : Yaser Yıldız 16
15:00 Kayseri Erciyesspor 1-0 ÇAYKUR Rize
         Kayseri : Taner Taşcı 76
15:00 Konya Torku Şekerspor 3-1 Altay - aet
         Konya : Murat Dilek 85, Zafer Biryol 98, Cafercan Aksu 101
         Altay : Thernand Bakouboula 30
15:00 Menemen Belediye 1-0 Belediye Vanspor
         Menemen : Hüseyin Çelik 44
15:00 Mersin İdman Yurdu 3-2 Torbalıspor
         Mersin : İlqar Qurbanov 4, Veysel Kılıç 55, Nurullah Kaya 90+1
         Torbalı : Mümin Aysever 59,68
15:00 Orduspor 2-0 İskenderun DÇ
         Ordu : Emrullah Kokoç 31, Müslüm Yelken 36
15:00 Türk Telekom 4-2 Güngören Belediye
         Türk Telekom : Tevfik Işık 33,45+1, Yasin Palaz 56, Cengiz Çoban 73
         Güngören : Salih Kardeşgiden 10, Josip Komarac 90
19:00 Adanaspor 1-2 Gaziantep BB - aet
         Adana : Ahmet Dursun 9
         Gaziantep : Eren Özen 52, Serdar Deliktaş 117
19:00 Denizlispor 2-1 Anadolu Üsküdar 1908
         Denizli : Murat Akyüz 36, Ali Helvacı 90+5
         Anadolu : Burçağ Başel 10
19:00 Diyarbakırspor 0-1 Yeni Malatyaspor
         Malatya : Erhan Çatalçam 18-own
19:00 Karşıyaka 2-2 Kartal - penalties: 4-2
         Karşıyaka : Barış Memiş 38, Tiago 58
         Kartal : Oktay Demircan 12, Erhan Şentürk 45+3
19:00 Kocaelispor 1-2 Kırıkhanspor - aet
         Kocaeli : Ali Bayraktar 33
         Kırıkhan : Abdullah Özpınar 72,105


36 clubs play this round:
3 clubs - Clubs relegated from Süper Lig in 2009-2010, 15 clubs - 1. Lig clubs which didn't promote in 2009-2010, 18 clubs - clubs proceeding from Round 1
No seeding is used


Round 1


Played in one game knockout elimination format


01.09
15:30 Akçaabat Sebatspor 1-0 Araklıspor
         Akçaabat: Remzi Sevgili 70
15:30 Belediye Vanspor 1-0 Şanlıurfa
         Van: Volkan Kabadayı 2
15:30 Pazarspor 2-3 1461 Trabzon
        Pazar: Ali Osman Aydoğan 4, Eren Tozlu 88
         Trabzon: Utku Demirel 42, Mehmet Kuruoğlu 59, Ali Yıldırım 72
15:30 Tokatspor 4-0 YİMPAŞ Yozgatspor
         Tokat: Arif Çoban 29, Serhat Sağat 34,Yaşar Çetin 70, Fatih Özdemir 80
16:00 Anadolu Üsküdar 1908 3-2 Eyüpspor
         Anadolu: Burçağ Başel 31, Caner Hüseyin Bağ 65, Güney Polat 78
         Eyüp: Eser Yayla 55, Serkan Turhan 82
16:00 Balıkesirspor 1-0 Körfez
         Balıkesir: Ali Öztürk 4
16:00 Bandırmaspor 5-1 TKİ Tavşanlı Linyitspor
         Bandırma: Galip Güzel 19-pen, Muharrem Ozan Cengiz 53,Mustafa Şen 56,66, Fatih Koyugölge 86
         Tavşanlı: İshak Topçu 30
16:00 Beypazarı Şekerspor 1-0 Çorumspor
         Beypazarı: Erhan Yıldırım 15
16:00 Darıca Gençlerbirliği 3-1 Gebzespor
         Darıca: Arif Morkay 81-pen,Feyzullah Selman 88 Eren Ahmet Balkan 89
         Gebze: Tayfun Keskinoğlu 37
16:00 Güngören Belediye 3-1 Gaziosmanpaşa
         Güngören: İsmail Özgür Göktaş 7, Ersin Şahin 38, Semih Türe 86
         Gaziosmanpaşa: Gökhan Bağdemir 42
16:00 İskenderun DÇ 1-0 Adıyamanspor
         İskenderun: Ümit Kale 41
16:00 Keçiörengücü 2-1 BUGSAŞ
         Keçiörengücü: İsmail Türk 11, Gökhan Aydıngül 41-pen
         BUGSAŞ: Yaşar Yurduseven 34
16:00 Torbalıspor 0-0 Akhisar Belediye - penalties: 4-2
16:00 Turgutluspor 1-2 Menemen Belediye - after extra time
         Turgutlu: Çağdaş Topal 38
         Menemen: Cenk Laleci 44,104
16:00 Türk Telekom 3-1 Keçiören
        Türk Telekom: Murat Uluç 39, Mustafa Soytaş 49, Tevfik Işık 76
         Keçiören: Ekrem Sarıçam 89
20:00 Konya Torku Şekerspor 4-4 Göztepe - penalties: 4-2
         Konya: Rıdvan Sağlam 10, Cafercan Aksu 40, Murat Dilek 93,108
         Göztepe: Tayfun Özkan 43-pen,102, Türker Demirhan 69,100
20:00 Yeni Malatyaspor 2-0 Siirtspor
         Malatya: Hüseyin Kar 38, Muzaffer Akdoğan 81

02.09
16:00 Kırıkhanspor 1-1 Adana Demirspor - penalties: 5-4
         Kırıkhan: Abdullah Özpınar 35-pen
         Adana: Burhan Coşkun 2


36 clubs play this round:
9 clubs - 2. Lig - Promotion Group clubs in 2009-2010, 12 clubs - Top three in each 2.Lig - Classification Groups in 2009-2010, 10 clubs - 3. Lig - Ptomotion Group clubs in 2009-2010, 5 clubs - Group winners in each 3. Lig - Classification Groups in 2009-2010
A regional grouping is done before the draw.

Home Page League Cup UEFA Cups National Team EURO2012 2010 World Cup POOL