Turkish Soccer
Home Turkish Leagues Turkish Cups National Teams UEFA Cups Europeans World Cups
GAMES
Semis & Final
Quarter Finals
Round of 16
Group A
Group B
Group C
Group D
Group E
Group F
Group G
Group H
INFO
Nations
Fixture
Officials
Venues
Performances
Records
Interesting Facts
QUALIFIERS
AFC
CAF
CONCACAF
CONMEBOL
OFC
UEFA
MORE
Archives
 WRITE TO US
ErdinÁ Sivritepe
 
Site Meter

wc 2002 World Cup

THE FIXTURE

WC2002 Finals will be played in two rounds: The League Stage and The Knock-out Stage:
32 nations will compete in the league stage and 16 will progress and the 16 will be eliminated.
The second round will be one-game knockout style competition. 16 nations will play and try to knock the other nation out of the competition until the winner is decided.

Poster for WC2002

The League Stage:

32 nations play play in 8 groups of four. 4 of the groups (A,B,C,D) play in Korean Republic and the others (E,F,G,H) play in Japan.

The nations will be awarded three points for a win, one for a tie and none for a loss. They will be ranked according to the points accumulated and the goals scored for and against.

Top two nations in each group will progress to the knock-out round.

The tie-breakers:
1 - greater number of points obtained in all group matches
2 - goal difference in all the group matches
3 - greater number of goals scored in all the group matches
4 - greater number of points obtained in the group matches between the teams concerned
5 - goal difference resulting from the group matches between the teams concerned
6 - greater number of goals scored in the group matches between the teams concerned
7 - drawing lots by the Organizing Committee for the FIFA World Cup

	Group A
	31/05	20:30 Seoul		 France  -  Senegal
	01/06	18:00 Ulsan		Uruguay  -  Denmark
	06/06	15:30 Busan		 France  -  Uruguay
		20:30 Daegu		Senegal  -  Denmark
	11/06	15:30 Incheon		Denmark  -  France
		15:30 Suwon		Senegal  -  Uruguay

	Group B
	02/06	16:30 Busan	       Paraguay  -  South Africa
		20:30 Gwangju		  Spain  -  Slovenia
	07/06	18:00 Jeonju		  Spain  -  Paraguay
	08/06	15:30 Daegu	       Slovenia  -  South Africa
	12/06	20:30 Daejeon	   South Africa  -  Spain
		20:30 Seogwipo	       Slovenia  -  Paraguay

	Group C
	03/06	18:00 Ulsan		 Brazil  -  Turkey
	04/06	15:30 Gwangju	       China PR  -  Costa Rica
	08/06	20:30 Seogwipo		 Brazil  -  China PR
	09/06	18:30 Incheon		 Turkey  -  Costa Rica
	13/06	15:30 Suwon	     Costa Rica  -  Brazil
		15:30 Seoul		 Turkey  -  China PR

	Group D
	04/06	20:30 Busan		  Korea  -  Poland
	05/06	18:00 Suwon		    USA  -  Portugal
	10/06	15:30 Daegu		  Korea  -  USA
		20:30 Jeonju		 Poland  -  Portugal
	14/06	20:30 Incheon	       Portugal  -  Korea
		20:30 Daejeon		 Poland  -  USA

	Group E
	01/06	15:30 Niigata		Ireland  -  Cameroon
		20:30 Sapporo		Germany  -  Saudi Arabia
	05/06	20:30 Ibaraki		Germany  -  Ireland
	06/06	18:30 Saitama	   Saudi Arabia  -  Cameroon
	11/06	20:30 Shizuoka	       Cameroon  -  Germany
		20:30 Yokohama	   Saudi Arabia  -  Ireland

	Group F
	02/06	14:30 Saitama		England  -  Sweden
		18:30 Ibaraki	      Argentina  -  Nigeria
	07/06	15:30 Kobe	      Argentina  -  England
		20:30 Sapporo		Nigeria  -  Sweden
	12/06	15:30 Miyagi		 Sweden  -  Argentina
		15:30 Osaka		Nigeria  -  England

	Group G
	03/06	15:30 Niigata		Croatia  -  Mexico
		20:30 Sapporo		  Italy  -  Ecuador
	08/06	18:00 Ibaraki		  Italy  -  Croatia
	09/06	15:30 Miyagi		Ecuador  -  Mexico
	13/06	20:30 Oita		 Mexico  -  Italy
		20:30 Yokohama		Ecuador  -  Croatia

	Group H
	04/06	18:00 Saitama		  Japan  -  Belgium
	05/06	15:30 Kobe		 Russia  -  Tunisia
	09/06	20:30 Yokohama		  Japan  -  Russia
	10/06	18:00 Oita		Belgium  -  Tunisia
	14/06	15:30 Osaka		Tunisia  -  Japan
		15:30 Shizuoka		Belgium  -  Russia

The Knock-Out Stage:

16 nations continue the tournament in the knock-out style from now on until a winner is declared.

If a game ends at a tie, then two 15 minutes of extra time with a golden goal rule is added to the game, If the tie still exists after the extra-time, then the penalty kicks decide the winner.

Japan and Korean Republic games are to be played in their countries until they are eliminated.

	ROUND OF 16
	15/06	15:30 Seogwipo	 Group E Winner  -  Group B Runner-up
	17/06	15:30 Jeonju	 Group G Winner  -  Group D Runner-up
	16/06	20:30 Suwon	 Group B Winner  -  Group E Runner-up
	18/06	20:30 Daejeon	 Group D Winner  -  Group G Runner-up
	15/06	20:30 Niigata	 Group A Winner  -  Group F Runner-up
	17/06	20:30 Kobe	 Group C Winner  -  Group H Runner-up
	16/06	15:30 Oita	 Group F Winner  -  Group A Runner-up
	18/06	15:30 Miyagi	 Group H Winner  -  Group C Runner-up

	QUARTER FINALS
	21/06	20:30 Ulsan	Seogwipo Winner  -  Jeonju Winner
	22/06	15:30 Gwangju	   Suwon Winner  -  Daejeon Winner
	21/06	15:30 Shizuoka	 Niigata Winner  -  Kobe Winner
	22/06	20:30 Osaka	    Oita Winner  -  Miyagi Winner

	SEMI FINALS
	25/06	20:30 Seoul	   Ulsan Winner  -  Gwangju Winner
	26/06	20:30 Saitama	Shizuoka Winner  -  Osaka Winner

	THIRD PLACE
	29/06	20:00 Daegu	    Seoul Loser  -  Saitama Loser

	FINAL
	30/06 20:00 Yokohama	   Seoul Winner  -  Saitama Winner
Home Turkish Leagues Turkish Cups National Teams UEFA Cups Europeans World Cups