Google
Home Page Leagues Cups UEFA Cups National Teams EUROS World Cups
1967 1968
TURKISH CUP
Home
1966-67
1968-69
Abbreviations for Province Names
CEM PEKİN
ARCHIVES
CP Archives
E-MAIL
Cem Pekin
Erdinç Sivritepe
TURKISH BOOKS
Futbol Spor ve Oyun
Halil Halit Toker

1967-1968 - 6. Türkiye Kupası


Competition:

The club count went down a considerable amount and the Qualifying rounds which were played like stages rather than rounds became more like rounds.
The clubs qualified through the competition they played in last year. Any club which made the last eight in the cup and didn't qualify to the next year's competition got accepted because of their success last year.

Clubs:

Turkish Cup was played by 31 clubs.
Qualification:
1. Lig: 17
- 1 - Altey, 1966-1967 Turkish Cup Title Holder (QF)
- 13 - Top 14 clubs of 1966-1967 1. Lig, except Altay (R1)
- 2 - Two clubs promoted from 2. Lig (R1)
- 1 - Şekerspor, which got a promotion on a civil court ruling (R1)
2. Lig: 11 - 2
- 1 - Bandırmaspor, 1966-1967 Turkish Cup Semi finalist from 2. Lig (R1)
- 3 - Three clubs relegated from 1. Lig (R1)
- 6 - 6 clubs ranked 2nd through 4th at 1966-19967 2. Lig groups (R1)
- 1 - 1966-1967 Turkish Amateur champion Trabzon İdman Ocağı merged with Trabzonspor and joined from 2. Lig (R1)
Amateur clubs: 3 - A
- 3 - Three of the four Final group clubs, except champion Trabzon İdman Ocağı (R1)


Final


Fenerbahçe İstanbul

 16.06 01.09	                Fenerbahçe İST 2-0 0-1 İZM Altay

16/06/1968 18:30 Mithatpaşa Stadyumu, İstanbul - Alfred Ott (FRG), Celal Beken, Cevdet Güvenli
Fenerbahçe 2-0 Altay
1-0 Ogün Altıparmak 26, 2-0 Nedim Doğan 64

Fenerbahçe
Yavuz Şimşek, Şükrü Birant, Levent Engineri, Selim Soydan, Ercan Aktuna, Ziya Şengül, Ogün Altıparmak, Can Bartu (Erdinç Sandalcı 67), Nedim Doğan, Fuat Saner, Yaşar Mumcuoğlu
Coach: Ignace Molnár (HUN)
Altay
Varol Ürkmez, Yılmaz Canlısoy, Zinnur Sarı, Enver Katip, Ali Rıza Şenol, Oğuz Böke, Feridun Öztürk, Aytekin Erhanoğlu (Behzat Çınar 46), Mustafa Denizli, Roland Magnusson, Aydın Yelken
Coach: Halil Bıçakçı

---

23/06/1968 20:30 Alsancak Stadyumu, İzmir - Ottmar Huber (SUI), Ali Topçuoğlu, Burhan Yalçın
Altay 1-0 Fenerbahçe
1-0 Aytekin Erhanoğlu 11

Altay
Varol Ürkmez, Yılmaz Canlısoy, Oğuz Böke, Enver Katip, Ali Rıza Şenol, Roland Magnusson, Aytekin Erhanoğlu, Doğan Akı (Mithat Mıhçı 75), Feridun Öztürk, Aydın Yelken, Mustafa Denizli
Coach: Halil Bıçakçı
Fenerbahçe
Yavuz Şimşek, Şükrü Birant, Levent Engineri, Selim Soydan, Ercan Aktuna, Yılmaz Şen, Ogün Altıparmak, Can Bartu, Nedim Doğan (Fuat Saner 46), Ziya Şengül, Yaşar Mumcuoğlu (Erdinç Sandalcı 70)
Coach: Ignace Molnár (HUN)

Fenerbahçe won the cup 2-1 on aggregate score


Semi Finals


 05.06 09.06		    Eskişehirspor ESK 0-2 1-1 İST Fenerbahçe
 01.06 09.06		      Galatasaray İST 2-1 0-2 İZM Altay 			(2) aet

Quarter Finals


 27.03 17.04		 Ankara Demirspor ANK 0-1 2-3 İST Fenerbahçe
 03.04 24.04		       Ankaragücü ANK 0-1 0-5 İZM Altay
 20.03 10.04		   Bandırmaspor 2 BAL 0-0 0-2 İST Galatasaray
 20.03 17.04		    Eskişehirspor ESK 1-0 1-1 ANK PTT

Round 2


7 of 15 clubs progressed to Quarter Finals.


 13.01 21.01		 Ankara Demirspor ANK 2-1 2-3 ANK Hacettepe 			Coin toss. (2) Reg time: 1-2
 17.01 21.02		       Ankaragücü ANK 1-0 1-0 BUR Bursaspor
 14.01 21.01			      PTT ANK 1-0 0-1 İST Beşiktaş 			Coin toss
 14.01 17.01		   Bandırmaspor 2 BAL 1-0 0-0 İST Feriköy
 21.01 27.01		      Altınordu 2 İZM 2-1 0-2 İST Galatasaray
 17.01 21.01			  Göztepe İZM 0-1 0-1 ESK Eskişehirspor
 21.01 28.01	       Mersin İdman Yurdu MER 0-0 1-2 İST Fenerbahçe

 Round 2 - Preliminary

 13.12 27.12		      Karşıyaka 2 İZM 2-2 2-3 ANK Ankaragücü

Round 1


15 of 30 clubs progressed to Round 2.


 25.10 01.11	   Adana Milli Mensucat A ADA 1-3 0-6 İST Galatasaray
 25.10 01.11		       Ankaragücü ANK 4-1 2-2 ADA Adana Demirspor 2
 01.11 26.11		   Gençlerbirliği ANK 2-2 0-2 ESK Eskişehirspor
 16.11 28.11			Hacettepe ANK 0-0 2-0 İST İstanbulspor 2
 08.11 25.11			Şekerspor ANK 1-4 1-1 ANK Ankara Demirspor
 15.11 29.11			Bursaspor BUR 2-1 2-1 İZM İzmirspor 2
 01.11 06.12			 Beykoz 2 İST 1-1 1-3 İST Beşiktaş
 08.11 29.11			  Feriköy İST 3-0 2-1 DÜZ Düzce Gençlik A
 15.11 22.11		      Altınordu 2 İZM 4-1 1-2 KÜT Kütahyaspor 2
 06.12 13.12			  Göztepe İZM 1-1 1-0 İST Sarıyer 2
 25.10 19.11		İzmir Denizgücü A İZM 0-1 0-3 MER Mersin İdman Yurdu
 25.10 08.11		      Karşıyaka 2 İZM 3-2 0-1 İST Vefa				Coin toss
 22.11 06.12		     Samsunspor 2 SAM 0-0 0-1 BAL Bandırmaspor 2
 01.11 16.11		    Trabzonspor 2 TRA 0-0 0-0 ANK PTT				Coin toss
 13.12 27.12		  Zonguldakspor 2 ZON 0-1 0-3 İST Fenerbahçe

The Champ - Fenerbahçe


		      G  W  D  L  F  A
	 Fenerbahçe  10  7  2  1 15  5

	    Trainer: Ignace Molnár

	    Goalies: Yavuz Şimşek (8), Hazım Canıtez (2), Ali Filibeli (1)
	    Defense: Levent Engineri (10), Ercan Aktuna (10,1), Selim Soydan (9), Şükrü Birant (7), Özcan Köksoy (5), Numan Okumuş (3),
		     Serkan Acar (2)
	   Midfield: Ziya Şengül (8), Yaşar Mumcuoğlu (8,3), Fuat Saner (7,3), Yılmaz Şen (6), Raşit Karasu (3), Şeref Has (1)
	   Forwards: Ogün Altıparmak (9,4), Nedim Doğan (8,2), Erdinç Sandalcı (7,1), Abdullah Çevrim (4), Can Bartu (3,1), Birol Pekel (2)
Home Page Leagues Cups UEFA Cups National Teams EUROS World Cups