Google
Home Page Leagues Cups UEFA Cups National Teams EUROS World Cups
1963 1964
TURKISH CUP
Home
1962-63
1964-65
Abbreviations for Province Names
CEM PEKİN
ARCHIVES
CP Archives
E-MAIL
Cem Pekin
Erdinç Sivritepe
TURKISH BOOKS
Futbol Nedir Ki
Barış Tut

1963-1964 - 2. Türkiye Kupası


Competition:

A minor modification was made to the status.
The final will be played as one-legged if both finalists are from the same city.

Clubs:

Turkish Cup was played by 66 clubs.
1. Lig: 18
- 1 - Galatasaray, 1962-1963 Turkish Cup Title Holder (QF)
- 17 - Other 1. Lig clubs
2. Lig: 13 - 2
- 1 - Çukurova İdman Yurdu, 1962-1963 Turkish Amateur Champion, which got promoted to 2. Lig (R2)
- 12 - Other clubs of 2. Lig
Regional League: 20 - R
- 8 - Ankara Professional League clubs (R1)
- 9 - İstanbul Professional League clubs (R1)
- 3 - İzmir Professional League clubs (R1)
Amateur clubs: 15 - A
- 15 - 15 of 16 group winners at 1862-1963 Turkish Amateur Championship, except promoted champion (R1)


Final


Galatasaray İstanbul

 21.06 29.06	                     Altay İZM 0-0 0-3 İST Galatasaray				2nd leg awd

21/06/1964 18:30 Alsancak Stadyumu, İzmir - Gerhart Schulenburg (FRG), Cezmi Başar, Veli Necdet Arığ
Altay 0-0 Galatasaray

Altay
Varol Ürkmez, Bekir Türkgeldi, İskender Sipahi, Enver Katip, Kazım Yıldız, Osman Edinsel, Aytekin Erhanoğlu, Cahit Dikici, Önder Veral, Nail Elmastaşoğlu, Hikmet Ok
Coach: Bayram Dinsel
Galatasaray
Turgay Şeren, Candemir Berkman, Ahmet Berman "B.Ahmet", Mustafa Yürür, Ergun Ercins, Doğan Sel, Yılmaz Gökdel, Nuri Asan, Metin Oktay, Erol Boralı "K.Erol", İbrahim Ünal
Coach: Coşkun Özarı

---

29/06/1964 18:00 Mithatpaşa Stadyumu, İstanbul - Nicolae Mihăilescu (ROM), Veli Necdet Arığ, Sebahattin Ladikli
Galatasaray - Altay - awarded¹ as 3-0

Galatasaray
Turgay Şeren, Candemir Berkman, Ahmet Berman "B.Ahmet", Mustafa Yürür, Ergun Ercins, Erol Boralı "K.Erol", Yılmaz Gökdel, Ayhan Elmastaşoğlu, Talat Özkarslı, Metin Oktay, Uğur Köken
Coach: Coşkun Özarı
Altay
-

Galatasaray won the cup 3-0 on aggregate score

1 - The game was scheduled on 28/06. A World Military Championship game was also scheduled for 28/06. Ayhan Elmastaşoğlu, Uğur Köken, and Talat Özkarslı of Galatasaray were a member of the Turkish military team. Galatasaray asked for a postponement, Altay insisted the game should be played on the original date it was scheduled. TFF postponed the game to 29/06. Altay didn't play.


Semi Finals


 07.06 13.06			Ankaragücü ANK 1-2 1-5 İST Galatasaray
 07.06 14.06			     Altay İZM 2-0 0-1 İST Beşiktaş

Quarter Finals


 08.04 24.04			  Feriköy İST 1-0 0-2 ANK Ankaragücü
 22.04 05.05		      Galatasaray İST 1-0 2-1 ANK PTT
 05.04 05.05			    Altay İZM 1-0 0-0 İST Beykoz
 05.04 15.04		 Samsun Yolspor A SAM 0-1 1-2 İST Beşiktaş

Round 3


7 of 26 clubs progressed to the Quarter Finals.


 25.03			       Ankaragücü ANK 2-0     İST Fenerbahçe
 18.03				      PTT ANK 1-0     MER Çukurova İdman Yurdu 2
 08.03			      Bursaspor 2 BUR 0-3     İST Beşiktaş
 18.03				   Beykoz İST 2-0     İST Kasımpaşa
 25.03				  Feriköy İST 1-0     İZM Altınordu
 21.03				    Altay İZM 5-0     ANK Gençlerbirliği
 26.01				İzmirspor İZM 0-1     SAM Samsun Yolspor A

 Round 3 - Preliminary 2

 09.02			Adana Demirspor 2 ADA 1-2     İST Feriköy
 15.12  22.12		       Ankaragücü ANK 3-3 3-0 ANK Güneşspor 2				(1) Reg score: 2-2
 17.02				      PTT ANK 4-0     İZM Karşıyaka
 15.12			      Bursaspor 2 BUR 2-1     İST Beyoğluspor
 05.01			        Kasımpaşa İST 2-1     ANK Ankara Havagücü A			aet, Reg score: 1-1
 15.01				    Altay İZM 1-0     İZM Ülküspor 2
 01.02				Altınordu İZM 2-1     İZM Göztepe
 22.12		   Çukurova İdman Yurdu 2 MER 2-1     ANK Ankara Demirspor
 22.12			 Samsun Yolspor A SAM 1-0     ANK Hacettepe 				aet

 Round 3 - Preliminary 1

 29.12			Adana Demirspor 2 ADA 3-1     İST İstanbulspor
 14.01			     Karagümrük 2 İST 0-1     ANK PTT
 15.01				  Göztepe İZM 5-2     İZM İzmir Demirspor 2

Round 2


8 of 21 clubs progressed to Round 3.


 03.11			Ankara Havagücü A ANK 3-0     İST Yeşildirek 2				awd. Yeşildirek didn't play
 24.11			Bahçeli Gençlik R ANK 0-4     İST Karagümrük 2
 03.11			      Güneşspor 2 ANK 2-1     ANK Petrolspor R
 03.11			      Bursaspor 2 BUR 5-2     İST Beylerbeyi 2
 23.11 24.11		 Yıldız Gençlik A DİY 1-1 0-0 ADA Adana Demirspor 2			Coin toss. (1) Reg score: 1-1
 27.10			İzmir Demirspor 2 İZM 4-0     İZM Yeşilova R
 07.12 08.12		       Ülküspor 2 İZM 2-2 4-0 İST Vefa 2				(1) Reg score: 2-2
 03.11			 Samsun Yolspor A SAM 2-1     ANK Şekerspor 2

 Round 2 - Preliminary

 03.11			Adana Demirspor 2 ADA 3-1     İST Sarıyer 2
 03.11			       Altındağ 2 ANK 0-1     ANK Bahçeli Gençlik R
 03.11 09.11		     Karagümrük 2 İST 2-2 1-0 İST Eyüp R				(1) Reg score: 1-1
 03.11 09.11			   Vefa 2 İST 0-0 1-0 İST Taksim R
 03.11		    Tavşanlı Linyitspor A KÜT 0-1     İZM Ülküspor 2

Round 1


9 of 35 clubs progressed to Round 2.


 Amateur Clubs
 13.10		       Denizli Karagücü A DEN 1-2     KÜT Tavşanlı Linyitspor A
 13.10			Ankara Havagücü A ANK 1-0     ZON Kömürspor A
 13.10			 Samsun Yolspor A SAM 4-1     ERZ Erzurum Karagücü A
 13.10			 Yıldız Gençlik A DİY 2-1     KAY Kayseri Sümerspor A
 Ankara Professional League
 13.10			     Petrolspor R ANK 1-0     ANK Ankara Yolspor R
 13.10			     Toprakspor R ANK 0-1     ANK Bahçeli Gençlik R
 İstanbul Professional League
 19.10				   Eyüp R İST 1-0     İST Galata R
 13.10 16.10			 Taksim R İST 3-3 2-1 İST Adalet R				(1) Reg score: 3-3
 İzmir Professional League
 13.10		       İzmir Kültürspor R İZM 0-1     İZM Yeşilova R

 Round 1 - Preliminary 2

 06.10		       Denizli Karagücü A DEN 2-1     İZM İzmir Karagücü A
 06.10			  Elazığ Suspor A ELA 0-5     ERZ Erzurum Karagücü A
 06.10		    Eskişehir Şekerspor A ESK 0-2     ANK Ankara Havagücü A
 06.10		       Reyhanlı Gençlik A HAT 1-4     DİY Yıldız Gençlik A
 06.10		     Manisa Sakaryaspor A MAN 0-1     KÜT Tavşanlı Linyitspor A
 06.10			 Samsun Yolspor A SAM 4-0     TRA İdmanocağı A
 06.10			      Kömürspor A ZON 2-0     İST İstanbul Denizgücü A
 Ankara Professional League
 06.10			 Ankara Yolspor R ANK 4-0     ANK Barbaros R
 06.10			     Petrolspor R ANK 4-1     ANK Sincanspor R
 06.10			     Toprakspor R ANK 7-0     ANK Yenimahalle R
 06.10			      Yenişehir R ANK 0-1     ANK Bahçeli Gençlik R
 İstanbul Professional League
 06.10				 Taksim R İST 1-0     İST Hasköy R
 06.10				Anadolu R İST 2-3     İST Adalet R
 06.10		       Yedikule Emniyet R İST 0-1     İST Galata R
 13.10				   Eyüp R İST 3-1     İST Süleymaniye R
 İzmir Professional League
 06.10		       İzmir Kültürspor R İZM 3-0     İZM Egespor R				awd

 Round 1 - Preliminary 1

 İstanbul Professional League
 06.10			      Davutpaşa R İST 2-5     İST Eyüp R


The Champ - Galatasaray


		      G  W  D  L  F  A
	Galatasaray   6  5  1  0 13  3

	    Trainer: Coşkun Özarı

	    Goalies: Turgay Şeren (6)
	    Defense: Candemir Berkman (6), Ahmet Berman "B.Ahmet" (5)
	   Midfield: Mustafa Yürür (6), Ergun Ercins (6), Doğan Sel (5), Kadri Aytaç (2)
	   Forwards: Yılmaz Gökdel (6), Metin Oktay (6,7), Erol Boralı "K.Erol" (5), İbrahim Ünal (4), Ayhan Elmastaşoğlu (4,2),
		     Nuri Asan (2), Talat Özkarslı (1), Uğur Köken (1), Bahri Altıntabak (1,1)

 * - 3 goals scored by Galatasaray were from the awarded game
Home Page Leagues Cups UEFA Cups National Teams EUROS World Cups