Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

- Türkiye'nin Anime ve Manga Sitesi -

                                                                                                         

     Anime Nedir?      ı     Manga Nedir?      l     Animeler      l    Mangalar    l      Wallpaper      l      Forum                                             

  

   Ana Sayfa

 

   Anime Nedir?

 

   Manga Nedir?

 

   Anime ile Manga 

    arasındaki fark

 

    Animeler

 

    Mangalar

 

    Wallpaper

 

    Duyurular

 

    Linkler

 

    Bize Ulaşın

 

    Forum

 

 
 
                       Anime nedir?
 

 

 

 

 

      Türkiye'deki bir çok insan Anime'nin ne olduğunu bilmiyor veya sanki biliyormuş gibi yapıyor ve sonunda da Şirinler'in bir Anime olduğunu iddia ediyor. Peki Şirinler anime değil de anime nedir diyorsunuzdur. Size ilk önce bir çizgi karakterlerin nasıl konuşup, el kol hareketleri yapıp yürüdüklerini anlatayım.

      Çizgi karakterler herkesin bildiği gibi insanlar tarafından çizilmiş yüzlerce çizgiden oluşmaktadır. Sadece bir kareyi çizmek kolay; ama bir çizgi karakterin yürümesi için ondan daha fazlası gerekiyor. Her hareketi bir karede çizmek gerekiyor yani karakter elini mi sallayacak? o zaman şöyle çiziyorlar: el ilk karede (kağıtta) aşağıda sonraki karede 1cmlerik bir uzaklıkta (yukarıda) sonra biraz daha yukarı da sonra yine sonra yine... Yani bu küçük hareketi çizmek için yirmi kere aynı karakteri, küçük bir hata olmadan çizmeniz gerekiyor.. (yoksa baştan başlayacaksın.Onun için bir Animatör olmak o kadar kolay bir iş değil) Yani bu çizgileri çizen ve  her kareyi kusursuz yapan kişilere Animatör deniliyor. (diğer anlamıyla karıştırmayalım lütfen!)  

       Anime Japon veya Japon Animasyonuna bezer çizgi filmdir. Yani Digimon, Pokemon,   Sailormoon, Tsubasa gibi çizgi filmler animedir. Ninja kaplumbağalar, Güzel ve Çirkin, Pokahontas gibi DreamWorks'un ve de Walt Disney'in çizgileri yalnızca Animasyondur. Aslında Animasyonun kısaltılmışıdır Anime; ama Animelerin daha içerikli ve daha mistik bir havası vardır. Belki de bunu Animelerin çizim şekli yapmaktadır. Animelerin konusu daha olgunlara hitap ediyor. Seksi kızlar, insanın içini daraltacak biçimde şiddet var.

     Eminim ki şimdi bu çizgi filmlerden Animeleri nasıl ayırt edebileceğimizi soruyorsunuzdur...kısaca karakterlerin gözlerine bakın.  Kocaman gözlüler Animedir.. (Yakın bir arkadaşım bana Japonların küçük ve çekik gözlü oldukları için, kıskandıkları ve öyle bir göz istedikleri için kocaman gözler çizdiklerini söylemişti :-)