Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

3 ÇITALI PLANI

Fotoğraflı Açıklamalar ( Plan with photos )

İşte hepimizin çok iyi bildiği altıgen .Yapması çok kolay.Uzun kuyruğu sayesinde oldukça dengeli ve çok rüzgarlı havalarda bile uçurmaya uygun. İhtiyacınız olan malzemeler heryerde bulabileceğiniz türden.

Uçurtmanızı istediğiniz büyüklükte yapabilirsiniz. Daha büyük veya küçük yapmak isterseniz çıtalarınızın kalınlığını dikkat etmelisiniz.

Malzemeler :

1-) 3 adet 75 cm boyunda 6-7 mm kalınlığında çıta

2-) 1 adet istediğiniz renk yağlı kağıt

3-) İskeleyi oluşturmak için pamuklu ip

4-) Tutkal veya yapıştırıcı bant

5-) Keskin çakı veya bıçak ,makas , cetvel ,kurşun kalem

6-) Uçurmak için kullanacağımız naylon ip .

 

Çıtaların aynı boyda olmasına dikkat edin . Değillerse çakınızla keserek aynı boya getirin.

Çıtaların heriki ucunu da iskeleyi oluştururken bağlayacağmız ipin kaymaması için hafifçe yontun. (aşağıdaki 2. şekilde görebilirsiniz.)

Cetveliniz yardımıyla 3 çıtanın da ortasını işaretleyin. İşaretlediğiniz yerleri çakınızla , çıtayı çok zayıflatmamaya dikkat ederek hafifçe yontun. Bunu yapmamızın amacı iskeleyi oluştururken 3 çıta üst üste geleceği için kaymasını önlemektir.

 

Şimdi pamuklu ipinizden 1 metre kadar kesip yere serin. Çıtaları şekilde gördüğünüz gibi ortadan bağlamak amacıyla bu ipi kullanacağız. Çıtaları orta noktaları üstüste gelecek şekilde yere serdiğiniz ipin üzerine koyun , çıtaları kaydırmamaya çalışarak ipi biraz da gergin bir şekilde dolamaya başlayın ve birkaç tur doladıktan sonra çözülmesini önlemek için üstüste iki düğüm atın. Uzun kalan ipleri kesmeyin. Bu ipi daha sonra denge yapmak için kullanacağız

 

İskeleyi oluşturmak için yine ipinizden 2 metre kadar alın ve çıtalardan birinin ucuna bağlayın. Burası çok önemli. Uçurtmanızın tam bir altıgen görünümünde olması için çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çıtanın ucuna bağladığınız ipi 37,5 cm (çıtanın ucu ile merkezi arasındaki mesafeyi de ölçü olarak kullanabilirsiniz ya da cetvelinizi ) uzatarak komşu çıtanın ucuna dolamaya başlayın ve 3 tur attırdıktan sonra bir düğüm atın. Bu işlemi ipi ilk bağladığınız uca kadar devam ettirin. Son düğümü atarken iskele iplerinizin biraz gergin olduğunu kontrol edin.. Artan ipi kesin. Evet iskelenizin tam bir altıgen görünümünde olması uçurtmanızı havada güzel gösterecektir. Eğer sizinki tam altıgen olmadı ise de zararı yok , uçurtmanızın uçmasına engel olmayacaktır. Bu aşamada uçurtmanızı eğer yıldız şeklinde yapacaksanız 3 Çıtalı Yıldız Sayfasına geçmelisiniz . Eğer ilk defa uçurtma yapıyorsanız yıldızı daha sonraki denemelerinizde yapmanız daha kolay olabilir.

Şimdi kağıdınızı yere yayın ve iskelenizi ortadaki düğüm alta gelecek şekilde kağıdınızın üzerine koyun. Kesmeye başlamadan önce yapıştırıcı bantınızla , iskeleyi kaymaması için bir-iki yerden kağıda tutturun. Makasınızla üstte gösterilen şekilde kesin ve bu kestiğiniz çıkıntıları katlayarak bant veya tutkalla yapıştırın. Bunu yaparken kağıdınızın biraz bol (çok gergin değil ) olmasına dikkat edin yoksa uçurtmanız rüzgarı tutamayabilir .

 

 

Evet en zor kısım bitti. Şimdi uçurtmanızı çevirin ve tam ortasında küçük bir delik açın .İskelenin ortasında bıraktığınız ipinizin her iki ucunu da bu delikten dışarı çıkartın. Eğer bu ipiniz (her ikisi de ) 50 cm den kısa ise ipinizden bir parça daha bağlayarak uzatın.

Şimdi de dengeyi yapalım. Yaklaşık 90 cm uzunluğunda (bize lazım olan kısım 75-80 cm ama düğümleri atmak için 90 cm kesiyoruz ) kadar bir ipi alarak çıtalardan herhangi birinin ucuna sıkıca bağlayın. Yaklaşık 75-80 cm uzattıktan sonra ipin diğer ucunu komşu çıtanın ucuna bağlayın. Ortadan çıkan ipi yaklaşık 38 cm kadar uzatıp bu ipin tam ortasına bağlayın. İşte denge tamam.

Kuyruk bağlamak için yine 90 cm kadar ipi tekrar aynı şekilde bağlayın. Bu dengeye de yapacağınız kuyruğu bağlayacaksınız.

Kuyruk :

Kuyruk uzunluğu yaklaşık olarak çıta boyunuzun 5-6 katı civarındadır. Ancak çok şiddetli rüzgarlarda bu uzunlukta bir kuyruk kısa gelebilir ve uçurtmanızın takla atmasına neden olabilir. Kaplama kağıdınızın arta kalan kısmından eni 1 cm civarı uzunluğu 50 cm civarı şeritler kesin ve bunları 2 cm arayla kuyruk ipine bağlayın. Kuyruğunuz yeterli uzunluğa gelene kadar devam edin. Kaplama kağıdınız muhtemelen yetmeyecektir. Kuyruk için herhangi bir ambalaj kağıdını veya naylon torba da kullanabilirsiniz. Bittiğinde kuyruk ipinin bir ucunu , kuyruk dengesinin tam ortasına bağlayın.

Uçurtmanızı uçurmak için kullanacağınız naylon ipinizi ortadan çıkan ve üst dengeye bağladığınız pamuklu ipin ucuna sıkıca bağlayın.

Uçurtmanız hazır.

 

 

Uçurtmanızı uçururken aşağıdaki tavsiyelere mutlaka uyun. !

DİKKAT

Uçurtmanızı havaalanına , ana yollara yakın yerlerde ve elektrik tellerine takılma olasılığı olan yerlerde uçurmayın !

Açık alanlarda uçurun. Uçururken , uçurtmanızın düşmesi halinde etraftaki insanlara zarar vermeyecek mesafelerde olmasına dikkat edin !

Eğer yaptığınız uçurtma büyükse ,uçururken ip elinizi kesebilir .Böyle durumlarda eldiven kullanın. !

İYİ RÜZGARLAR

 

Yıldız Planı

Fotoğraflı Açıklamalar ( Plan with photos )

Yapım Aşamaları videosu için tıklayın.

 

Ana Sayfa