Czech

German

English

Spanish

French

Greek

Italian

Dutch

Portuguese

Swedish



Pohlavní onemocnění home page

 

 

 



Pohlavní onemocnění

 

 

 



Men health. Pohlavní onemocnění.

Definice impotence

Asi půl milionu českých mužů trápí poruchy erekce. Problémy se ztopořením penisu má každý desátý muž starší 21 let. Pouhých 15 procent z nich se ale rozhodne vyhledat pomoc odborníka. Muži jsou ostýchaví a většinou se snaží poruchy léčit sami.

Zůstat zdravým, to je přáním asi každého z nás... Avšak signál zůstat zdravým není pro naše tělo samozřejmostí. V dnešní uspěchané době často zažíváme pocit, že jsme bez energie, bez sil.

Impotence, která se odborně nazývá erektilní dysfunkce (ED), je neschopnost dosáhnout nebo udržet dostatečné ztopoření pohlavního údu (erekci) potřebné pro pohlavní styk, ejakulaci nebo obojí. Nejedná se o poruchu pohlavního pudu nebo o neschopnost dosáhnout orgasmus.

Odborně je impotence definována jako neschopnost udržet erekci dostatečnou pro provedení pohlavního při 25 % a více pokusech. Podle odhadů odborníků, provedených na základě této definice, se erektilní dysfunkce vyskytuje u 10 až 20 milionů amerických mužů ve věku 40 až 70 let.

Psychická impotence zpravidla vzniká náhle a většinou souvisí s nějakou nedávnou životní situací; organická impotence se rozvíjí postupně v průběhu delší doby.

Při psychické impotenci může být muž schopen mít erekci v určité situaci, ale v jiné situaci opakovaně selhává. Impotence, která trvá tři měsíce a není podmíněna jasnou stresující životní události, léky, alkoholem nebo nemocí, signalizuje potřebu vyšetření lékařem.

Erektilní dysfunkce může být známkou jiných probíhajících zdravotních problémů. Léčbu by Vám proto měl určit lékař až na základě pečlivého vyšetření.

Největšími nepřáteli erekce jsou kouření, vysoký tlak a vysoký cholesterol. Zbavte se jich. V případě, že si nevíte rady, využijte zkušeností svého lékaře.

Vysoký tlak neboli hypertenze patří mezi hlavní rizikové faktory kornatění tepen (aterosklerózy). Zatěžuje cévy a mění kvalitu jejich stěn. Postižené cévy nedokážou přivést dostatek krve k cílovým orgánům. Týká se to i penisu.

Erektilní dysfunkce může vznikat i jako nežádoucí účinek některých léků proti vysokému tlaku (antihypertenziv). Lékař má v takových případech možnost předepsat jiný lék, který je stejně účinný, ale na erekci nemá vliv.

Málo známým faktem je, že erektilní dysfunkce může vyvolat i příliš sedavý způsob života. Při dlouhém sezení dochází ke stlačování cév, které zásobují penis krví.

Léky působí přímo na cévy penisu. Zablokují enzym PDE5 a tlumí jeho aktivitu. Při zpomaleném odbourávání se cGMP hromadí v buňkách cév a brání jejich stažení. Cévy povolují, do topořivých těles začne přitékat krev a erekce může začít.




Prostata

Žlázy umístěné v tkáni prostaty vytváří tekutinu bělavého vzhledu; při pohlavním styku dochází ke stahu svalů a k vytlačení této tekutiny do uretry, kde se smísí s dalšími tekutinami a spermiemi a vytvoří tak semeno.

Prostata prodělává během života muže mnoho změn. Při narození je velká asi jako hrášek. Až do puberty dojde jen k mírnému zvětšení, ale potom se začne rychle zvětšovat, až po dvacátém roce života dosáhne normální velikosti a tvaru v dospělosti - je asi velikosti vlašského ořechu. Potom se velikost prostaty asi do poloviny páté dekády života (kolem 45 let věku) nemění, ale pak se u většiny mužů začne znovu zvětšovat, což je podmíněno množením a dělením buněk, které se odborně nazývá benigní hyperplazie prostaty.

Z hlediska klasické medicíny je hlavní příčinou BHP nadbytečné množství dihydrotestosteronu (DHT), který vzniká v prostatě z testosteronu. DHT působí zvětšení žlázových buněk prostaty a tím i její zbytnění. Vedle toho je BHP způsobena i akumulací estrogenu ve stárnoucí žláze a nedostatkem mastných kyselin, zinku a některých esenciálních aminokyselin.




Mužský přechod a testosteron

Andropauza částečná androgenní nedostatečnost stárnoucích mužů a zůstala dlouhou dobu nedostatečně diagnostikována a nedostatečně léčena. Nyní, kdy se muži dožívají vyššího věku, se zájem o andropauzu zvyšuje, a to napomáhá zlepšit náš přístup k mužům v této důležité životní etapě.

Asi každý z nás by se chtěl udržet v dobré formě dlouhá léta. Podle posledních vědeckých výzkumů ale velké procento mužů ve věku okolo 50 let (a někdy i mnohem mladších) pociťuje snížení své fyzické či psychické kondice. Tento stav může být způsoben mimo jiné i snížením hladiny testosteronu v organismu.

Testosteron je hormon s jedinečným působením na mužské tělo. Tvoří se ve varlatech a v nadledvinkách. Pro muže má stejný význam jako má estrogen pro ženy. Testosteron napomáhá tvorbě bílkovin a je nezbytný pro normální sexuální chování a pro vznik erekce.

Testosteron ovlivňuje i řadu metabolických pochodů, jako je například tvorba krevních buněk v kostní dřeni, přestavba kostí, metabolismus lipidů, metabolismus sacharidů, funkce jater a růst prostaty.

Při léčbě testosteronem pociťuje většina mužů větší vitalitu, pozoruje zlepšení ve schopnosti vydávat energii, zlepšení nálady, soustředění, kognitivních (rozpoznávacích) funkcí, zesílení libida, sexuální výkonnosti a zlepšení celkového pocitu zdraví a pohody. Tyto účinky jsou obvykle zaznamenány během 3-6 týdnů. Mezi další možné příznivé účinky patří zachování nebo zvýšení hustoty kostí, zlepšení tělesné kompozice, zvýšení objemu svalstva a svalové síly a také zlepšení prostorové orientace.




Pohlavní onemocnění. Men health.




Look around, touch life!






 

 



Sitemap

Materiály uvedené na tomto webovém serveru na tematu Men health o Pohlavní onemocnění může být použito k jakémukoli účelu včetně mimo jiné reprodukce, zveřejnění, přenosu, publikace, vysílání a umístění na webu. Pokud se stavy uvedené v tomto odstavci u Vás vyskytnou teprve během užívání přípravku, informujte o tom svého ošetřujícího lékaře. Při případném výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání léku poraďte s lékařem.

© Copyright 2007 Service Society of Brazilia, Men health area.