Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

a webhely naplója - új és frissített oldalak

VMDOK

HUDOK

YUDOK

vissza a kezdőlapra

EBIB

HANG

EGYÉB

a webhely térképe

B K É L S K

B K É L S K

B K É L S K

B S C P L

V H Y E Z

B K É L S K

Elektronikus Könyvtár

Az Alkuratórium nem legitím. A VMDK Tanácsának közleménye, 1994. XI. 13.

1. A VMDK Tanácsa 1994. november 13-án Kikindán megtartott ülésén megvitatta a körzeti tisztújító közgyűlésekről szóló jelentéseket és megállapította, hogy

a) A VMDK Óbecsei-törökbecsei Körzeti Szervezetének 1994. szeptember 25-én megtartott tisztújító közgyűlése az alapszabály értelmében zajlott le, s eredményeit a VMDK Tanácsa elismeri.

A VMDK Óbecse-Törökbecsei Körzeti Szervezetének elnöke dr. Páll Sándor (Péterréve), alelnökei pedig Papp Zsuzsanna (Becse) és Erdmann Ferenc (Törökbecse).

Az Elnökség tagjai: Ilia László, Tari István, Petrović Stevan, Bartusz Nándor, Sörös Jenő, Dudás József, Vastag Sándor Varnyú Ilona.

Az Ellenőrző Bizottság tagjai: Szerda Ibolya, Hajnal Piroska, Budai Klára, Horváth Dezső és Horváth Róbert.

b) A VMDK Zenta-csókai Körzeti Szervezetének 1994. október 29-én Zentán megtartott tisztújító közgyűlése az alapszabály értelmében zajlott le, s eredményeit a VMDK Tanácsa elismeri.

A VMDK Zenta-csókai Körzeti Szervezetének elnöke Zámborszki János (Zenta), alelnökei pedig Smit Mária (Zenta) és Zombori Csaba (Csóka).

Az Elnökség tagjai dr. Farkas Emil, Recskó Zsuzsanna, Somorai Zsuzsanna, Cára József, Sütő István, Barta Tibor, Szín István és Maros Antal.

Az Ellenőrző Bizottság tagjai:

Recskó Béla (elnök), dr. Molnár Mihály, dr. Berta Mihály, Szemerédi Ernő és Vrábel Katica.

2. A VMDK Tanácsa értékelte a magyarországi támogatások ügyében létrejött Alkuratórium megalakulásának körülményeit. Megállapította, hogy az Alkuratóriumot politikai legitimitással nem rendelkező szervezetre bízták. Az alakulási folyamán mellőzték a demokratikus módszereket. Nem volt szabad jelölés és az Alkuratórium tagjait nem titkos szavazással választották meg. Félő, hogy az így létrejött testület a magyarországi támogatásoknak nem tud kettős funkciót biztosítani: egyrészt, hogy segítsék a szóbanforgó tevékenységek fennmaradását, másrészt, hogy serkentsék a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseit.

Mindezt figyelembe véve, a VMDK Tanácsa az Alkuratóriumot nem tartja politikailag kompetensnek a magyarországi támogatások kezelésére.

A VMDK Tanácsa ugyanakkor, rámutat arra, hogy az Alkuratórium létrehozatalával összefüggő tevékenység egészében nincs összhangban a magyar kormányprogramnak azzal a részével amely kimondja, hogy a magyar kormány támogatja a kisebbségi magyarság autonómiatörekvéseit.

3. A VMDK Tanácsa véleményezte a határon túli magyarok támogatási rendszerének korszerűsítésére vonatkozó Javaslatot is. Megállapította, hogy a tervezet nem tartalmaz megoldásokat arra vonatkozólag, hogy a kormányprogrammal összhangban, a támogatások segítsék a kisebbségek autonómiatörekvéseit. Hiányoznak a legitím politikai szervezetek részvételét taglaló elgondolások is. A Javaslat nem foglalkozik a kisebbségek megsegítésére irányuló stratégia kidolgozásával, s azzal sem, ki tartozik politikai felelősséggel a stratégia megvalósításáért. Jelenlegi formájában a Javaslat nem szavatolhatja, hogy a magyar adófizetőknek a kisebbségek támogatására leválasztott pénze a magyar kormányprogrammal összhangban kerül majd felhasználásra.

5. A Tanács elfogadta a VMDK és a Kereszténydemokrata Néppárt Csépe Béla vezette küldöttsége közötti megbeszélésről szóló tájékoztatót. Megállapítja, hogy a VMDK törekvéseivel összhangban tovább kell fejleszteni a már eddig is jó és hasznos kapcsolatokat. A Tanács megbízza az Elnökséget, hogy a politikai képzés, az ifjúsági csere, és a harmadik országok bevonásával történő kisvállalkozói csereprogramok terén, dolgozza ki a további együttműködés lehetséges formáit.

Kikinda, 1994. november 13-án.