Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

a webhely naplója - új és frissített oldalak

VMDOK

HUDOK

YUDOK

vissza a kezdőlapra

EBIB

HANG

EGYÉB

a webhely térképe

B K É L S K

B K É L S K

B K É L S K

B S C P L

V H Y E Z

B K É L S K

Elektronikus Könyvtár

Jegyzőkönyv a VMDK Tanácsának üléséről, Kikinda, 1994. XI. 13.

Napirend:

1. A becsei és a zentai körzeti közgyűlések értékelése

2. A Kereszténydemokrata Néppárt küldöttségének látogatása

3. Javaslat a határon túli magyarok támogatási korszerűsítése (véleményezés)

4. Különféle (Adai székhely függőben, megkeresni a magyar önkormányzatokat.)

1. Beszámolók, szavazás.

2. Elfogadni a beszámolót, fokozni az együttműködést a KDNP-vel.

3. VMDK vélemény:

A VMDK már két éve kéri az anyagi helyzet tisztázására a magyar kormányszerveket. A kérelmek elemei:

- a magyar adófizetőnek jogában áll tudni, mire megy a pénze.

- a mindenkori magyar kormányzatnak tudnia kell mi az amit támogatni akar (itt a trianoni trauma akadályozza a tisztánlátást)

- a kisebbségek javasoljanak, legitím szervezeteik véleményezzenek, de felelőségének tudatában válalva a döntésért a felelőséget, a magyar szervek döntsenek

- a tiszta, átlátszó döntéshozatali folyamat feltétele a hatékonyságnak. Ez azt jelenti, hogy a döntéshozatali mehanizmust a legitim partnereknek kell működtetni és ellenőrizni, mert a történtekért a politikai felelőséget csak így lehet érvényesíteni. Másrészt a döntéshozatali mehanizmus szerkezete, meg a benne folyó döntéshozatal csakis demokratikus módszerek alkalmazásával válik átvillágíthatóvá.

- a hatékony és politikailag célirányos magyarországi támogatásnak kettős funkciója van: egyrészt hozzásegít a szóbanforgó tevékenység fenntatásához, másrészt serkentőleg hat az autonómiatörekvések érvényesítésére.

A VMDK kifogásai az elmúlt időszakban:

A kormányzat nem döntött egyértelműen az autonómiakövetelések támogatása mellett (a trianoni trauma megoldatlansága miatt).

A támogatások leosztása személyekhez és pártérdekekhez kötődött (A VMDK azért nem kapta meg az általa fontosnak ítélt tevékenységhez szükséges támogatásokat, mert nem vállalta a volt magyar kormányzat néhány erős emberéhez való feltétel nélküli kötődést, és nem kívánt azonosulni az MDF parérdekeinek megfelelő politikai irányvonallal.)

Egészében véve a VMDK s az általa képviselt autonómiatörekvések megkapták a politikai támogatást, de az anyagi támogatás a restaurációs ellenzék, illetve a VMDK-ban meghúzódó reformos irányultságú csoportosulás kezébe kerültek. Ebben a helyzetben megrövidültek a magyar adófizetők, hisz az általuk nujtott támogatás nem volt hatékony (kell-e bizonygatni, hogy a szerb hatalom figyelmét nem kerülte el a politikai és az anyagi támogatások közötti feszültség). Legtöbb kár a vajdasági magyarságot érte, mert nem jutott el hozzá a támogatás és megnehezült az autonómiatörekvések érvényesítése is.

Jelenlegi helyzet:

Megalakult az Alkuratórium.

A helyzet ma rosszabb mint eddig volt. Nem az illetékes, a HTMH jelölte ki azt, aki létrehozta az Alkuratóriumot. A kijelölt személy a restaurációs ellenzék kiemelkedő képviselője, aki közismerten ellenzi a Magyar autonómiát. Az előkészületek során politikai legitimitás nélkül kirekesztő magatartást tanúsított a VMDK vezetőivel szemben. Az Alkuratórium nem demokratikus úton, nem titkos választások után jött létre.

Ennek alapján várható, hogy a restaurációs ellenzék támadásba lendül és a magyarországi támogatásokat felhasználva igyekszik meghiúsítani a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseit.

Megállapítható, hogy a HTMH alkuratóriummal kapcsolatos tevékenysége ellentétben áll a kormányprogramban megfogalmazott célkitűzéssel, miszerint a kormányzat támogatja a kisebbségi legitím szervezetek autonómiatörekvéseit.

A fentieket figyelembevéve a HTMH-nak a határon túli magyarok támogatási rendszerének korszerűsítésére vonatkozó javaslatról elmondható a követkéző:

1. A javaslat sem struktúrájában, sem pedig a döntéshozatali folyamat vonatkozásában nem tekinthető a kormányprogram konkretizálásának. Nem biztosítja a támogatások kettős funkcióját.

2. Nem tartalmaz olyan megoldásokat amelyek a legitím kisebbségi szervezetek részvételével, biztosítanák a támogatások felelőségteljes elosztását. Nincsenek biztosítékok arra vonatkozólag, hogy a magyar adófizetők pénze, a politikai céloknak megfelelően, hatékonyan kerüljön felhasználásra.

3. A fenti hiányosságok lehetővé teszik, hogy a támogatások leosztásában politikailag nem legitimizált részérdekek kerüljenek előtérbe, mind a magyarországi mind pedig a felhasználó oldalán.

4. A VMDK Tanácsa javasolja, hogy a tervezetet egészítsék ki úgy, hogy alkalmas legyen a kormányprogram gyakorlati érvényesítésére.

4. Különféle.

A VMDK Tanácsa kérelemmel fordul a magyar önkormányzatokhoz a székhely áthelyezéséért. Meg kell tenni a megfelelő bejelentéseket az illetékes szerveknek.