Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

a webhely naplója - új és frissített oldalak

VMDOK

HUDOK

YUDOK

vissza a kezdőlapra

EBIB

HANG

EGYÉB

a webhely térképe

B K É L S K

B K É L S K

B K É L S K

B S C P L

V H Y E Z

B K É L S K

Elektronikus Könyvtár

A VMDK Ellenőrző Bizottságának jelentése, 1994. X. 15.

A VMDK Elnöksége 1994. szeptember 24-ikei ülésén felkérte a VMDK Ellenőrző Bizottságát, hogy végezze el az Illyés Alapítványban a vajdasági magyarságot, ezen belül a VMDK-t érintő pénzügyi támogatás ellenőrzését, azzal a céllal, hogy később az ellenőrzést el kell végezni más alapítványoknál, így a Délvidéki Magyarságért Alapítványnál is.

Eleget téve a felkérésnek, az Ellenőrző Bizottság az Illyés Alapítvány beleegyezésével, szakértők bevonásával, 1994. szeptember 29-én és 30-án ellenőrzést végzett Budapesten az Illyés Alapítvány irodájában. Az Ellenőrző Bizottság szakértői minőségben a következő összetételben végezte a munkáját: Januskó László és Mirnics Károly, a Bizottság tagjai, Tót Emília, az előző mandátumú Ellenőrző Bizottság elnöke, valamint az Elnökség és a jelenlegi Bizottság döntése alapján Kiss Zoltán szakértő, a VMDK jelenlegi pénztárosa.

Az elvégzett ellenőrzés körülményeiről és feltételeiről jegyzőkönyv készült, amelyet a VMDK részéről az ellenőrzést végző szakértői csoport minden egyes tagja, az Illyés Alapítvány részéről dr. Bátai Tibor, az Alapítvány irodavezetője írt alá.

Az ellenőrzés felölelte az 1990-től 1994. június 20-ig terjedő időszakban nyújtott támogatásokat.

Az Ellenőrző Bizottság a következőket állapítja meg:

1. Az említett időszakban az Illyés Alapítvány kuratóriuma által jóváhagyott támogatások nagy része nem jutott el a kedvezményezettekhez. Ahol a Délvidéki Magyarságért Alapítvány (a továbbiakban: DMA) volt a közvetítő, ott ez az arány 90%, ugyanis itt dr. Hódi Sándor, a DMA elnöke, döntési jogkörrel hatalmazva fel önmagát, nem közvetítette ki a kedvezményezettekhez a jóváhagyott támogatásokat. Dr. Bátai Tibor irodavezető erre azt a magyarázatot adta, hogy az 1993. június 2-a után jóváhagyott támogatások nagy részét az embargó miatt nem tudták a kedvezményezetteknek kiutalni. E megjegyzés azért indokolatlan, mert a támogatás kiutalásának idején már ismeretes volt, hogy az embargó milyen megszigorításokkal jár.

A Bizottság a tények alapján megállapítja, hogy az Illyés Alapítvány Kuratóriumának 1994 szeptember 14-ike előtt a sajtóban közzétett közleményei és egyes tagjainak kijelentései dr. Hódi Sándor elszámoltatásáról pontatlanok. Ebben az időszakban nem történt meg az elszámoltatás, hanem szeptember 14-i utolsó dátummal. A VMDK Elnökségének többszöri szorgalmazására ekkor a kiközvetítő visszaküldte a kedvezményezetteknek szánt támogatás maradványösszegét az Illyés Alapítványhoz. Szeptember 30-ig azonban nem utalta át az 1993. december 31-ike és 1994. július 11-ike közötti időszakra vonatkozóan a kamatokat, ez a 88.679,81 USD-ra 209,91 USD-t tett ki, a 305.522,07 DEM-re 614,76 DEM-et.

A Bizottság javasolja a VMDK Elnökségének, hogy kérje az Illyés Alapítvány szakszolgálata azon tagjainak felelősségre vonását, akik mulasztást követtek el.

Dr. Bátai Tibor irodavezető tájékoztatása szerint a jóváhagyott támogatás az Illyés Alapítvány számláján van és a lehetőségektől függően a folyamatban lévő vagy újabb pályázatok alapján realizálható lesz a kedvezményezettek számára.

2. Az említett időszakban dr. Hódi Sándor, a VMDK akkori alelnöke, a VMDK nevében, a VMDK Elnöksége és Tanácsa döntése megkerülésével, a tisztségviselői tudta nélkül, a VMDK, valamint más intézmények (így a Vox Humana, a Magyarságkutató Tudományos Társaság, a Délvidéki Magyarságért Alapítvány) működtetésére és mások számára pályázatokat nyújtott be az Illyés Alapítvány Kuratóriumához. Ezeket a pályázatokat az Illyés Alapítvány Kuratóriuma minden esetben elfogadta és az odaítélt támogatást továbbította a Délvidéki Magyarságért Alapítvány folyószámlájára. Ezek a céleszközök azután, hogy a VMDK Elnöksége és Elnöke határozatban többször is erélyesen szorgalmazta hollétük tisztázását, dr. Hódi Sándor döntése alapján, a kedvezményezettek megkerülésével, ismét visszakerültek az Illyés Alapítvány folyószámlájára.

Abban az időszakban (1993 vége), amikor a vajdasági magyarság valóban a legnehezebb megélhetési viszonyokban találta magát és amikor az anyaország részéről nyújtott támogatásra legjobban szüksége volt, ennek a támogatásnak a megfelelő mértéke és a kiutalt segély hatása elmaradt vagy célt tévesztett. Mi több, a megítélt támogatást önmagát följogosítva visszatartotta.

A Délvidéki Magyarságért Alapítvány kezelési költséget számolt fel, amely 2,5%-át tette ki az elnöke által felhasznált összegnek. Ezt részben a kamatokból, részben pedig a megítélt összegből vonta le valutában. A Bizottság ezt helytelennek tartja, abból a tényből kiindulva, hogy az Illyés Alapítvány a DMA-nak működtetési költségre 2.500.000 forintot hagyott jóvá, ugyanis a DMA-nak a működtetési költségre szánt támogatás terhére kellett volna az elszámolást elvégeznie.

3. Dr. Bátai Tibor irodavezető elutasította a Bizottság kérését, hogy az Illyés Alapítvány bocsásson rendelkezésére egy másolatpéldányt "A VMDK pályázataira kiutalt pénzeszközök felhasználásának vizsgálatáról" szóló jelentésből, amelyet 1994 májusában dr. Róna Pálné könyvvizsgáló készített, valamint a bizonyítékként mellékelt számlákról, előszámlákról, árajánlatokról és különböző elszámolásokról.

A Bizottság kéri az Illyés Alapítványt, vizsgálja ki, jogszerűen járt-e el irodavezetője, amikor e kérést elutasította, s ha igen, kinek az utasítására tette.

Az Ellenőrző Bizottság kéri annak a kivizsgálását, hogyan kerülhetett sor a megítélt pénzeszközök átutalására a Délvidéki Magyarságért Alapítványhoz anélkül, hogy megállapodással vagy szerződéssel szabályozták volna a kölcsönös jogokat és kötelezettségeket, a kiközvetítés módját, a DMA-nak a kiközvetítés megtagadására és az eszközök visszautalására vonatkozó jogát, valamint a kiközvetítés határidejét. Az Ellenőrző Bizottság kéri az Illyés Alapítványt, nevezze meg a felelős személyt, akinek a mulasztásából a fent vázolt helyzetre sor került.

4. A Bizottság az adatok átnézésekor megállapította, hogy a pályázó, a kiközvetítő és a felhasználó nevében egyazon személy írt alá, nevezetesen dr. Hódi Sándor. Megállapítható, hogy dr. Hódi Sándor önmagát, illetve az általa vezetett Alapítványt jelölte meg közvetítőként, és a kedvezményezett nevében is ő számolt el, illetve számoltatták el.

Pénzügyileg nem világos, kinek a javaslatára illetve felelősségére történt dr. Hódi Sándor elszámolásának elfogadása. Az sem világos, hogy ezt az elszámolást elfogadták-e, mivel a dr. Hódi Sándor által benyújtott dokumentumok aláírással történő hitelesítése nem történt meg.

A Bizottság a következő mulasztásokra mutat rá:

- Az igazoló számlák, bizonylatok, pénzügyi dokumentumok hiányoznak.

- Mivel párhuzamos pénzelés folyt, a mellékelt árajánlatok, számlák, elszámolások alapján nem lehet megállapítani, hogy a kifizetések az Illyés Alapítvány pénzeszközeiből történtek-e.

- Az elszámolások számszaki egyeztetése elmaradt.

- Pénzt utólagos aláírásra is kiadtak.

- Az elszámolások bizonyos esetekben éveket késtek.

- Egyetlen pénztári elismervény a számlák kiegyenlítéséről, vagy postai elismervény az átutalásról, illetve fizetési megbízás a pénzforgalmi szolgálattól nincs mellékelve a dokumentációban.

- A számlák hiteles jóváhagyása nem történt meg a kedvezményezettek részéről.

- Azok a számlák, amelyeket mellékeltek, sok esetben nem hitelesek, nem teljesek és keltezésük több évet késett.

(Megjegyzés: törvényes előírás szabályozza, hogy a számlákat a szolgáltatás igénybevétele után 8 napon belül ki kell állítani.)

Az említett időszakban dr. Hódi Sándor harmadik jogi személyek nevében, de azok tudta nélkül pályázatokat nyújtott be az Alapítványhoz. Ezt a VMDK nevében tette és hitelesítette, amiről nem értesítette sem a kedvezményezetteket, sem a VMDK felelős testületét.

Az Illyés Alapítványban, ahol dr. Hódi Sándor elszámoltatták a maradványösszegek visszautalásával (az előzőleg leírt hiányos módon) az Illyés Alapítvány Szervezeti és Működési Szabályzatától eltér, mert az elszámolás nem a kiközvetítő, hanem a kedvezményezett kizárólagos joga és kötelezettsége.

- A könyvvizsgálói jelentésből kitűnik, hogy az Illyés Alapítvány szakszolgálata több esetben is elfogadta dr. Hódi Sándor szóbeli kimagyarázkodásait, a dokumentumok csatolása nélkül.

Ez lehetővé tette, hogy dr. Hódi Sándor nemlétező költségeket is elszámoltatott az Illyés Alapítvánnyal. Ez mind a két országban a jogszabályokba ütközik: büntetendő, és a kedvezményezett hitelét rontja. Egyszemélyben pályázó (igénylő), kiközvetítő és kedvezményezett, dr. Hódi Sándor tiszteletdíjakat számoltatott el a szerzői jog címén a VMDK szervezete azon okmányaira is (döntések, határozatok, közlemények, levelezés, eseménynaptár és más okmányok), amelyeket megjelentetett a VMDK évkönyveiben és más kiadványaiban. Ebben az időben a VMDK-ban végzett munkáért rajta kívül senki sem kapott tiszteletdíjat.

A bizottság megállapítja, hogy dr. Hódi Sándor elszámoltatásakor nem történt meg a benyújtott költségek és a rájuk adott pénzfedezet valutáris árfolyamokon történő kimutatása, egyeztetése és ellenőrzése az Illyés Alapítvány részéről. Mivel ez a hiperinfláció időszakában történt, az árfolyamkülönbségekből különbözetek keletkeztek (amire jelentésében felhívja a figyelmet dr. Róna Pálné is). Az árfolyamkülönbségekből eredő különbözet a kiközvetítő hasznára keletkezett. A pénzügyi okmányok között azonban nincs nyoma annak, hogy a kiközvetítő elszámolt volna vagy elszámoltatták volna az árfolyamkülönbségekből eredő különbözetekkel.

Az előbbi megállapításokat igazolják a következő példák is:

Az Illyés Alapítvány a VMDK 1991-es évkönyvére 1992. január 29-én megítélt 500.000 forint támogatást.

Dr. Hódi Sándor az elszámolást 1994. március 23-án adta át.

Dr. Hódi Sándor szóban meggyőzte az Illyés Alapítvány szakszolgálatát, hogy ez az összeg 1992 március 19-én kb. 2.000.000 dinárt ért. A Bizottság utánanézett és megállapította, hogy az akkor érvényes árfolyam szerint ez az összeg körülbelül 4.500.000 dinárt ért.

Dr. Hódi Sándor a becsei Proleter nyomda árajánlatát csatolta. Az azon szereplő összeg 2.227.500 dinár volt, ami akkor 4.550 DEM-nek felelt meg. Az adai AMIKRO SOFT AGENC cégtől 207.480 dinárra szóló számlát csatolt, ami 423 DEM. Gépelésre és egyéb költségekre 51.040 dinárt számolt el, ami 104 DEM. Ez összesen kb. 2.500.000 dinár volt.

E számlákat azonban a VMDK itteni pénzeszközeiből egyenlítették ki.

Évkönyvekről lévén szó, megállapítható az is, hogy a kiközvetítő dr. Hódi Sándor valamennyit családi szerkesztésben végezte el, hiteles elismervényeket a költségek kiegyenlítéséről nem csatolt.

Az 1994. január 3-tól február 5-ig terjedő időszakban az útiköltségek elszámolására aláírás nélkül 362 DEM-et fizettetett ki.

Önmagát följogosítva 1994. március 14-én Bálint Antal ügyvéd szolgáltatásait fizettette ki 606 DEM értékben, a Hírmondó cég bejegyzési költségeinek címén. A Hírmondó céget 1992. december 9-én jegyezték be a szabadkai gazdasági bíróságon, a kifizetést Hódi Sándornak nem volt joga jóváhagyni, ezt ugyanis csak Papp Ferenc tulajdonos tehette volna, mivel dr. Hódi Sándornak Papp Ferenc semmilyen felhatalmazást nem adott a kifizetésre, illetve annak jóváhagyására.

A rezsiköltségek elszámolásánál dr. Hódi Sándor egyes tételeket felkerekített azzal a szóbeli megindoklással, hogy a bank az átutalásnál költségeket számolt fel. Ezek nem voltak akkorák, mint a felkerekítés összege, mert azok legfeljebb 1 vagy 2 százalékot tettek ki.

Dr. Hódi Sándor Ágoston Andrást, a VMDK elnökét az Illyés Alapítvány felé való elszámolás elmulasztásával terhelte. Ezzel kapcsolatban a Bizottság meghallgatta Ágoston Andrást és megállapította a következőket:

Ágoston András átvételi elismervény ellenében 6280 DEM összeget vett át dr. Hódi Sándortól. Ennek az összegnek megvolt a pénzfedezete a hazai és külföldi magánadományozók, valamint a VMDK külföldi szervezetei részéről nyújtott támogatásban, amelyet a szervezet pénztárában, illetve a Délvidéki Magyarságért Alapítvány folyószámláján őriztek.

A Bizottság megállapítja, hogy dr. Hódi Sándor ezzel az összeggel önmagát följogosítva a VMDK elnöke és Elnöksége tudta nélkül az Illyés Alapítványt terhelte meg, ezáltal egyaránt vétve a szervezeti és pénzügyi fegyelem ellen.

Felelősség terheli dr. Hódi Sándort és az Illyés Alapítvány illetékeseit is abban, hogy a vajdasági magyarság legnehezebb időszakában az Alapítvány által a Vox Humana működtetési költségeire engedélyezett pénzeszközök nem kerültek el a kedvezményezetthez. Emiatt a Vox Humana körzeti szervezetei teljes egészében működtetési költségek fedezésére fordítható eszközök nélkül maradtak.

A Bizottság megállapítja, hogy dr. Hódi Sándor ilyen jellegű pénzügykezelése nem lett volna lehetséges, ha az Illyés Alapítvány illetékes ellenőrző szakszolgálata és felelős döntéshozatali testülete az Alapítvány Szervezeti és Működési Szabályzatával összhangban végzi munkáját.

Tekintettel a nagyszámú hazai és külföldi magánadományozók juttatásaira, amelyeket a vajdasági magyarság megsegítésére szántak, a Bizottság további vizsgálatok lefolytatását tartja szükségesnek más alapítványoknál is.

Ada, 1994. október 15.

A VMDK Ellenőrző Bizottsága