Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

a webhely naplója - új és frissített oldalak

VMDOK

HUDOK

YUDOK

vissza a kezdőlapra

EBIB

HANG

EGYÉB

a webhely térképe

B K É L S K

B K É L S K

B K É L S K

B S C P L

V H Y E Z

B K É L S K

Elektronikus Könyvtár

Ágoston András: A VMDK külpolitikai tevékenysége (célok és módszerek). Beszámoló a VMDK Elnökségének ülésén, 1994. II. 26.

A VMDK külpolitikai tevékenysége arra irányul, hogy a vajdasági magyarság mielőbb megvalósítsa autonómiáját, utánna pedig arra, hogy megőrizze, illetve fejlessze azt. Céljait, a VMDK kizárólag demokratikus módszerekkel kívánja megvalósítani.

A VMDK segíti, de legalább nem gátolja Magyarország Európába való integrálódását és nyíltan támogatja azokat a nemzetközi törekvéseket, amelyek Szerbiában serkentik a rendszerváltást és a demokratizálódást.

A VMDK nemzetközi tevékenységében:

- a Jugoszlávia Békeértekezlet irányítóinak valamint más fontos politikai tényezőknek úgy igyekszik bemutatni a vajdasági magyarság autonómia-törekvéseit, mint másutt is felhasználható, követendő modellt, amelyet a demokratikus megoldásokat szorgalmazó nemzetközi tényezőknek érdemes támogatni

- arra törekszik, hogy a vajdasági magyarság érdekeit nemzetközi szinten is megjelenítse

- a nyugati magyarság politizáló szervezeteivel együttműködve az ENSZ-ben és más nemzetközi szervezetekben is bemutatja a VMDK autonómia-elképzeléseit

Minőségileg új megoldásként, a Kárpát-medencében élő magyarság érdekeinek megfelelően, közös megegyezéssel, a mindenkori magyar kormánynak a nemzetközi politikai színtéren nyíltan vállalni és képviselni kellene a nemzetrészek legitím politikai szervezeteinek követeléseit.

Ezzel a magyar kormány a méltányosság elvének figyelembevételével, az új nemzetközi viszonyoknak megfelelően, a hátrányból előnyt kovácsolva, az autonómia-törekvések ügyében a nemzet képviseletében lép fel, s új helyzetet teremt.

Az új helyzet jellemzői a következők:

1. A nemzetrészek legitím törekvései megerősödve, a nemzetközi viszonyoknak a nemzetközi jog által megragadható elemeként jelennek meg a színtéren.

2. Megszűnik a trianoni trauma misztifikálásának, de manipulálásának a lehetősége is, s ezzel a szomszédállamok propagandája válik egyszerre gyökértelenné.

3. Megnő a magyar külpolitika kezdeményezési tere, hiszen most már nap mint nap kezdeményezhet, elfogadva esetenként a kis lépések taktikáját is, hisz a célt már világosan kijelölte.

4. Célratörő, kitartóan kezdeményező lépéseihez a magyar külpolitika segítséget, közvetítőket kérhet

a nyugati nagyhatalmaktól, méghozzá úgy, hogy az együttműködési készség a másik oldalon legyen számonkérhető.

5. A nemzetrészek legitím szervezetei a kezdeti nehézségek után, megszabadulva a rájuk nehezedő propaganda nyomásától, lépésről-lépésre érvényesítve autonómia-elképzeléseiket, nagyban hozzájárulhatnak a helyi társadalmak demokratizálásához.

Összetartozunk hát, tetszik ez nekünk vagy sem. Eppen ezért olyan megoldást kell találnunk, amely lehetővé teszi a Kárpát-medencében élő magyarság közös érdekeinek együttes nemzetközi megjelenítését. Ez az amit a nemzetközi porondon elvárnak tőlünk, s ez a közös érdekünk. Mert, ha lényege felől közelítjük meg a kérdést, könnyen eljutunk a felismerésig: Magyarország, de a környező országok is, akkor válthatják valóra európai társulási törekvéseiket, ha előbb közösen, a kisebbségekkel együtt rendezik azok nyílt és megoldatlan helyzetét.

Temerin, l994.febr. 26-án.