Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

a webhely naplója - új és frissített oldalak

VMDOK

HUDOK

YUDOK

vissza a kezdőlapra

EBIB

HANG

EGYÉB

a webhely térképe

B K É L S K

B K É L S K

B K É L S K

B S C P L

V H Y E Z

B K É L S K

Elektronikus Könyvtár

Bárczy István: 1994 krónikája. - Magyarország, 1994. XII. 23.

1994 krónikája

1. hét (1993. dec. 28.-1994. jan. 2.) Még frissen él a fájdalom, hogy eltemettük Antall Józsefet, s a magyar szellemi, politikai küzdőtérről Csoóri Sándor Kasszandra-jóslata hangzik: a demokrácia "meghonosodása" nálunk visszájára fordítja az egészséges, kiegyensúlyozó erőt, mert egymás farkasaivá lettünk általa.

2. hét (jan. 3. jan. 9.)

Beindul a pártok újévi puhatolózása: fideszesek ülnek át az SZDSZ-be. Pongrátz Gergely Budapest főkapitányát szólítja fel: teremtsen végre rendet a Szabadság téri szovjet emlékmű ügyében - vagy a memento, vagy a címer tűnjön el. Az MSZOSZ funkcionáriusai már MSZP-SZDSZ-frigyet előlegezve borulnak össze Borsodban. A listát Nagy Sándor vezeti.

3. hét (jan. 10. jan. 16.)

Médiabojkott melegíti az ellenzéki kebleket, Eörsi István határon innen és túl támadja Tom Kennedyt. Tovább acélosodik az MSZPMSZOSZ-kötés, Horn Gyula NATO-rokonszenve még az edzettebb harcostársaiban is megütközést vált ki. Valami pálfordulás készül talán?

4. hét (jan. 17. jan. 23.)

Most látszik igazán, mit ért a közel negyven éves tapasztalat. A szakértőkkel telepöttyözött MSZP ötvenezernyi aláírást gyűjtet be, hogy kötelezően tárgyalhassák a Rádió s a TV társadalmi felügyelőbizottságának megalakítására irányuló törvényjavaslatot.

5. hét (jan. 24. jan. 30.)

A Békepartnerség után "társult viszonnyal" kell beérnünk az Európai Unió előszobázói között. Göncz Árpád "nem nyit vitát" arról, mikor óhajtja kijelölni a választás bűvös napját. Aki berzenkedik, annak ott a szlogen: "Az elnökdemokrácia".

6. hét (jan. 31. febr. 6.)

A Lupis Brókerház botránya tartja lázban a közvéleményt. Már csak három hónap van a szavazásig, elindul hát a választási versenyfutás. Az MSZP-MSZOSZ kűrpáros biztosan csúszik a politika jegén, a kis pártokkal szóba sem akar állni a "szociálisan" érzékeny Nagy-Horn-duó, az SZDSZ-Fidesz egymás marcangolásával foglalatoskodik.

7. hét (febr. 7. febr. 13.)

Néhai Antall József helyét Fekete György foglalja el a parlamentben. Nagyné Maczó Agnes hiányolja a Nemzeti Alaptanterv magyarságtartalmát, Demszky Gábor a kormánynak veti szemére" nép-

nemzetiségét".

8. hét (febr. 74. febr. 20.)

VII. országos gyűlésén serénykedik az MDF. Nagy Sándor után Hajdú János "visszaigazolása" is megtörténik a szocialista csapatban. A Nemzeti Bank, szokásához híven, leértékeli a forintot. Ezúttal 2,6 százalékkal. Csoda esik az Országházban, mind a hat párt egyetért az új rendőrségi törvénytervezettel.

9. hét (febr. 21. febr. 27.)

Az MSZP és az SZDSZ egyre nyíltabban szemez egymással. Kuncze Gábor ugyan kitér a válasz elől, belebódulnának-e a szocialista szerelembe, a Fidesz karakánabb, ő nemet mondana Hornéknak. Újra "divat" az elvtárs megszólítás, az MSZP küldöttgyűlésen így üdvözli egymást a hatalomért startoló, nosztalgiázó tagság.

10. hét (febr. 28.-márc. 6.)

Göncz Árpádtól a médiumvezetők leváltását kéri Kuncze Gábor. Egy idős honatya Hornék fejére olvassa, hogy tönkretették a mezőgazdaságot. Személycsere a hadsereg élén, részigazság születik az Ady Endre úti iskola ügyében. Átlátszó ürüggyel, jogfacsarással kívánják jogos tulajdonából kiforgatni a katolikus egyházat, a ferenceseket.

11. hét (márc. 7.-márc. 13.)

Fodor Gábor "hálája" jeléül az SZDSZ-nek ekkép udvarol: "a Fidesz nem akarja eldönteni, jobbra vagy balra tart-e". Ám hogy a fiatal

demokraták végképp kiábrándultak a "liberális" testvérbátyból, az már kétségtelen. Versenyfutás az idővel és a várható ellenfelekkel: csalással indul a kopogtatócédulák összenyalábolása.

12. hét (márc. 14.-márc. 20.)

Különleges édesgető taktikába kezd a hamiskásan somolygó, egymáshoz vonzódó MSZP és SZDSZ. Szabaddemokratáék az egyházi vezetőket igyekeznének utoljára "megkísérteni". Pető Iván beleharap az MDF-be, mondván, az "sikerpropagandát" folytat. Utcára tódul a Demokratikus Charta, március ünnepét így teszik tönkre.

13. hét (márc. 21.-márc. 27.)

Donald M. Blinken személyében egy beruházási bankár lesz az USA magyarországi nagykövete. Nő a bizalom a "nyugodt erő" pártja iránt, ám Boross Péter a kampánydurvulásra figyelmeztet. Furcsamód az SZDSZ és az MSZP ázsiója is megnő.

14. hét (márc. 28.-ápr. 3.)

Ötvenhárom év után zsinatot hívhat össze az esztergom-budapesti egyházmegye. Nagycsütörtökön olajszentelő magasztos ünnepe, amit a"keresztény kurzus" vádjával meghurcolt hívősereg értékelhet csak igazán. Folytatódik az egyházak körülzsongása. Kuncze Gábor Canossát jár Kalocsa érsekénél, és Horn Gyula "békejobbot" nyújt a klérusnak. Göncz Árpád pedig kézjegyével látja el az átvilágítási törvényt.

15. hét (ápr. 4.-ápr. 10.)

Figyelmeztető sztrájk a Rádióban. Jeszenszkyt s a kormányt provokálják: a külügyminiszter holocaustkonferencián mondott beszédét taps és rendbontás zavarja meg. Ostoba dübörgés fejezi ki a sajátos ellenzéki "toleranciát", pedig diplomáciánk vezetője csupán a fasizmus és kommunizmus párhuzamáról szólt.

16. hét (ápr. 11.-ápr. 17.)

A választási nekifutások már éreztetni engedik, hogy itt más világ lesz. Debreczeni József pedig egyenesen szocialista kormányt jósol. Horn Gyula az ország katasztrofális helyzetén borong, s váltig az utolsó "békeévet", vagyis a szocialista hatalom búcsúját hozza fel emlékeztetőül.

17. hét (ápr. 18.-ápr. 24.)

Kampányfinis: A főváros SZDSZ-zászlódíszben tündököl". Nemzetféltő gonddal fordulnak híveikhez az országos keresztény egyházak. Várjuk a Fatimai Szűz érkezését, békességet hozhatna már a hit és a szeretet közénk. Horn-staféta járja be viszont a szomszédokat, alapszerződésügyben tüsténkednek.

18. hét (ápr. 25.-máj. 1.)

Hevesen tagadja a partnerséget az SZDSZ s az MSZP, ezért is gyanút fog a polgár. Horn Gyula a Moncloa-paktumról regél, Károly herceg hozzánk látogat, és inkubátorházat avat a "barack és bő gatya" hazájában - az alföldi hírös városban. Visszatartott Antall-levelekről suttognak, és a szocialisták már a dobogó felső fokán érzik magukat.

19. hét (máj. 2.-máj. 8.)

A választás első fordulója: a nép újra magára húzza az exkommunistás, pufajkás divatgöncöket. MDF-nyilatkozat: joggal van bennünk aggodalom. A KDNP konstruktív ellenzékiségre készül, a cinikus Békesi László szerint a tulipános nemzeti erők sikerpropagandával árasztották el az MSZP-t. Az SZDSZ megint hoppon maradt, a Fideszt kiszámolták.

20. hét (máj. 9.-máj. 15.)

"Nem csinálunk (tavaszi) nagytakarítást" ígérgetik a győztesek, de azért "elfogadható konszenzusos vezetőket" keresnek Csúcs és Nahlik helyébe. Kirekesztik a nemzeti oldalt, itthon fölerősödik az "alapszerződés"-mánia, válaszként viszont Rimaszombaton a szomszédék magyar sírokat gyaláznak.

21. hét (máj. 16.-máj. 22.)

"Minden kedves testvérünknek s minden jóakaratú embernek a Szentlélekisten kegyelmét s a Boldogságos Szűzanya áldását kívánjuk" - üzenik a csíksomlyói ferencesek. A Le Soir Horn-siker esetére tervezett merényletről cikkezik. Őrlődünk pedig amúgy is, oda az egység a VMDK-val, az RMDSZ-t naponta támadják, a Felvidéken nem akaródzik egységbe állni a magyar pártoknak.

22. hét (máj. 23.-máj. 29.)

Alain Juppé és az európai stabilitási konferencia igenis ragaszkodik az "alapszerződések"-hez, a Trianon után, túszként határon túlra került magyarok, mint kisebbség nem számíthat a képviseletre egy nemzetközi zöldasztal-megbeszélésnél. A Balladur-terv csapdájába önként s dalolva lép a győztes hatalom.

23. hét (máj. 30. jún. 5.)

Esettanulmánynak tűnhet, miért voksolt szocialista meghurcolóira újfent a magyar nép - vagy legalábbis az urnákhoz eljutó hányada. Bethlen István és Deseő László hamvai békében hazaérnek, Ágoston András nyílt levélben fordul Csoóri Sándorhoz: a délvidéki magyarok segítésére szánt egymilliárd forint milyen véget ért?

24. hét (jún. 6. jún. 12.)

Horn Gyula nem kéreti magát, Göncz kérdésre: "akarsz-e miniszterelnök lenni? - igennel válaszol. Magyar Bálint kimagyarázza magát: csak magánvélemény volt, hogy a szocialista pártvezér miniszterelnöksége esetén nem lépnek koalícióra az MSZP-vel: szocio-liberális partnerségről beszél az utca embere is, a győztesek úgyis egymás karjába sietnek...

25. hét (jún. 13. jún. 19.)

Ügyvezető kormányként - menteni a még megmenthetőt, s a tisztes távozás jelszavával Boross Péter felmenti Nahlik Gábort és Csúcs Lászlót. A külügy új urai nem igénylik a kiváló karrierdiplomaták további szolgálatait: Granasztói, Keresztes, Ódor sorsa "megpecsételődik".

26. hét (jún. 20. jún. 26.)

Koalícióban az MSZP és az SZDSZ, bár a szocialisták 54 százalékos győzelme vajmi kevéssé igényelné ezt az egymásra találást. A liberális akarat érvényesül: az MSZP "szociális reménykeltésével" ellentétben a másik fél drákói gazdasági elképzelései érvényesülnek majd. Kikezdik Bod Péter Ákost, lemondatják Liszkay Gábort.

"Szakértő" kormány kezdi meg uralmát Magyarországon.

27. hét (jún. 27. júl. 3.)

"Föláll" a kormány, összeül az Országgyűlés, s a győztesek már régen feledték választási ígéreteiket. Keleti György több száz főt bocsát majd el minisztériumból, Kovács László halaszthatatlan "nagykövet-revíziót" parancsol. Gál Zoltán bejelenti, hogy "az ügynöktörvény alkotmánysértő és végrehajthatatlan".

28. hét (júl. 4. júl. 10.)

Torzszülött törvénnyel rukkol elő az Országgyűlés: a polgármesterek képviselőként is szerepelhetnek egyazon időben, szó nincs tehát összeférhetetlenségről. Beindul a kormányzati szavazógépezet. A Kuncze-javaslat: ha valakinek mindez nem tetszene, forduljon az Alkotmánybírósághoz...

29. hét (júl. 11. júl. 17.)

Funar őrültsége: Kolozsvár s az egész magyarság arculcsapásaként megkezdi a soha nem volt dák kultúrnyomok utáni ásatásokat. Itthon a népszerűségi lista hűen követi a politikai besorolást. Göncz, Horn, Kuncze a triumvírek, ki mást várhattunk volna... A végeken a "vert" nemzetiek, s a "renegát" Fidesz kullog.

30. hét (júl. 18. - júl. 24.)

Horn Gyula első tisztelgő útja Németországba vezet. A "lakosság bankjának" vezérigazgatója arról tárgyal, hogy a "Soros Alapítvány 15 milliárdos tőkeemelés révén az államéval csaknem azonos részesedéshez jut az OTP-ben". Bomba robban a Mátyás-templom kapujában: a külföldi merénylők és a magányos őrült elmélete mellett "békésen" megfér a hazai jobboldal bevádolása is.

31. hét (júl. 25. júl. 31.)

Magyar-szlovák kormányfői találkozó Pozsonyban. A "hatpárti egyeztetés" mellőzése gyakorlattá válik: most az expórendezéstől "tekint el" a kabinet. Soros továbbra is az OTP részleges "magánosítására" vágyik, s közben amerikai érdekeltségű tőkéscsoportok vetnek szemet a magyar olajmezőkre.

32. hét (aug. 1.-aug. 7.)

Torgyán József visszavonul a hatpárti tárgyalásokról. Kánikulás délibábnak tűnik, de igaz: Vitray Tamás és Horváth Ádám marad a TV-nél, ők mentesülnek a korhatár szabta "lehetőségtől", hogy utcára kerüljenek. Nagyon útban van a Duna TV. Békesi nyolc százalékkal leértékeli a forintot, Szentpétervárról és Isztambulból is hazarendelik a nagyköveteket.

33. hét (aug. 8.-aug. 14.)

Horn Gyula állítólag bocsánatot kér a szlovákoknál még mindig "élő" és érvényes Beneš-dekrétum alapján "bűnös magyar nép" nevében. Thürmer Gyula elemében van, s ilyen fricskát enged meg magának: "lehet, hogy ebben a házasságban a liberális menyasszony lesz az erősebb". Konrád György a korlátlan vadkenderfüstölés élvezetének ügyében az Országgyűléshez interpellál.

34. hét (aug. 15.-aug. 21.)

Kovács Pál népjóléti miniszter kénytelen beismerni, hogy csőd szélére jutottak a kórházak. Kovács László a politikai tisztogatás vádja alól igyekszik tisztára mosni magát, "csak" 19 diplomata hazarendelését hozza szóba, a főkonzulok közül pedig "egyik sem volt szakember, csupán holmi újságíró, színész, tudományos kutató, miegymás". Horn a vagyonadó bevezetését óhajtaná, majd gyorsan "magánvéleményének" minősíti mondandóját.

35. hét (aug. 22.-aug. 28.)

A képviselői fizetések és az állás-összeférhetetlenségek ügyében kicsúszott MSZP-véleményre Pető Iván dorgálása felel. Szomorúság az SZDSZ háza táján: sorozatban hagyják faképnél polgármesterei: Demszky Gábor ellentmondást nem tűrő "budapesti minisztersége" sokuknak nincs ínyére. Az őszi ülésszak első lépéseként a parlament hozzálátott, hogy módosítsa a házszabályokat.

36. hét (aug. 29.-szept. 4.)

"Ez évben még ingyenes a felsőoktatás" - határoz az országgyűlés, ám a jövő kifürkészhetetlen. Látszatszenvedésben leledzik az önkormányzati iskola Dabas-Sáriban. Valójában lépésenként vennék vissza a korábbi megoldást, kormányzati szinten is. Seregély István egri érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke szerint a hívő embereknek a jövőben sincs félnivalójuk.

37. hét (szept. 5.-12.)

A szakszervezetek ragaszkodnak az alacsony jövedelműek kompenzációjához. Parlamenti bizottságaik előtt kell védekezniük a honvédelmi és külügyi tárca vezetőinek. A vád: politikai tisztogatás... 1400 ember vált munkanélkülivé Ózdon. Horn Gábor, az SZDSZ "oktatási szakértője" szerint felül kell vizsgálni az egyházi iskolák normatív támogatását.

38. hét (szept. 12.-18,)

Ellenzéki pergőtűzben a házszabálytervezet. Továbbra sincs béke a képviselői összeférhetetlenség terén, a szocialisták "liberálisabbnak" tűnnek a "tisztséghalmozásban". A Boross-kormány privatizációs ügyeinek górcső alá vétele nyomán kiderül, hogy csak 12 "kimutatható szabálytalanság" történt 320 döntésből.

39. hét (szept. 19.-25.)

A T. Házban megkezdik a "helyi önkormányzatok támogatásáról" szóló törvény, valamint az"önkormányzati törvény módosításáról" folyó általános vitát. 30 százalékkal drágul az energia (gáz és villany), a kormány mindössze egyszeri 1500 forinttal kívánja segélyként "rekompenzálni" a rászorulókat.

40. hét (szept. 26.-okt. 2.)

Az ellenzék nem támogatja a kabinet pótköltségvetés-tervezetét. "Nagy várakozás", s még nagyobb csalódás: Horn Gyula megtartja "helyzetelemző" beszámolóját a parlamentben. Göncz Árpád állami kitüntetésben részesíti Soros Györgyöt. Hatályba lép az új rendőrségi törvény.

41. hét (okt. 3.-okt. 9.)

A köztársasági elnök ezüstvasárnapra (dec. 11.) akarja kiírni az önkormányzati választásokat. Horn Gyula felmenti az ÁV Rt. nyolc igazgatósági tagját, és távozni kényszeríti Csepi Lajost, az intézmény vezérigazgatóját. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Értekezlet (EBEÉ) felülvizsgálati konferenciája megkezdi munkáját a budapesti Kongresszusi Központban. Hornt újra elnöknek javasolja az MSZP IV. kongresszusa.

42. hét (okt. 10.-16.)

Megszületik az új házszabály, végkifejlet felé sodródik az "expólemondás". A "konszenzus látszatát keltve" titkos határozatot hoz a kormány a költségvetési intézmények jövő évi támogatásáról. Az Érdekvédelmi Tanács munkavállalói oldala tiltakozik. Megszűnik a Heti Nemzeti Újság, de a Beszélőt továbbra is támogatják.

43. hét (okt. 17.-23.)

Nincs koalíciós egység a médiatörvény területén. Megszavazzák a pótköltségvetést. Közel 120 ezer népszavazást igénylő igenlő kérdőív érkezik az Országházba. Békesi Lászlót "jogtalan előnyök" biztosításával vádolja egy bulvárlap. Újra Pető Iván lesz az SZDSZ-elnök a tisztújítás során.

44. hét (okt. 24.-30.)

Tovább tart az általános vita az expókisiklatásról. November elsejétől száznál több mezőgazdasági és élelmiszer-ipari cikk behozatali vámját emelik. A TV vezetősége mintegy 700 fős létszámleépítést fontolgat. Híre járja, hogy több százmillióért rendezték be a Bánó-csapat, az "Objektív" hírszobáját.

45. hét (okt. 31.-nov. 6.)

A pedagógusszakszervezet delegáltjai kongreszszusokon az "oktatást sújtó pénzügypolitika" ellen tiltakoznak. Újra nézeteltérést szül a koalíciós egyeztető tanácsban, hogy Horn Gyula nem tart szükségesnek felső szintű politikai egyeztetést a médiatörvényről. 80 százalékos villany- és gázáremelést "ígér" a Magyar Energiahivatal. "Ez a Hét" címmel hetilapot indít útjára Pálfy G. István és a Híradó egykori munkaközössége.

46. hét (nov. 7.-13.)

A "költségvetési tervezet késedelmes benyújtásáért" a koalíció az ellenzéket teszi felelőssé. Dönt az expólemondásról a T. Ház. A Nánásy úti MSZP-"munkamegbeszélésen" ötven képviselő a "koalíciós alternatíváról" cserél eszmét. A privatizációs törvény jelen formájától megvonja a támogatást az MSZOSZ. A kabinet törvényt akar benyújtani a "kárpótlás egyszer s mindenkori lezárásáról".

47. hét (nov. 14.-nov. 20.)

MSZP-elnökségi ülésen Horn Gyula kijelenti: "1998-ig nincs alternatívája a jelenlegi kormánykoalíciónak". Az országos botránynak számító filmvetítést - Scorsese "Krisztus utolsó megkísértése" című filmjét csempészték volna képernyőre - Gyulay Endre szeged-csanádi megyés püspök határozott kérésére elhalasztják. A miniszterelnök elbocsájtja tanácsadó testületét. Lemond Jánosi György kulturális államtitkár.

48. hét (nov. 21.-nov. 27.)

A heti koalíciós egyeztetőtanácson tetőzik az MSZP és az SZDSZ közti feszültség: a szocialisták "kikérik maguknak" a szabaddemokrata bírálatokat. Bod Péter Ákos, az MNB elnöke politikai okokra hivatkozik és benyújtja lemondását. Az ifjúságpolitika koordinálása címén a kormánypártok ismét összevesznek. A New York - Budapest című tv-műsor kapcsán az MSZP és az ellenzékiek ingyenreklámozással vádolják Demszky Gábort.

49. hét (nov. 28.-dec. 4.)

Újabb 1 százalékkal leértékelik a forintot. A vasutasok kétórás "figyelmeztető sztrájkot" hirdetnek december 8-ra. A frekvenciák elosztásában - alkotmányossági aggályokra hivatkozva- nem vesznek részt az ellenzéki pártok. A kormány elutasítja a vasutasok követeléseit. Horn Gyula bejelenti, hogy személycserék várhatók az új év során. Egymás után érkeznek az Európacsúcs vendégei.

50. hét (dec. 5.-dec. 11.)

73 delegáció részvételével EBEÉ-csúcsot tartanak Budapesten. A fagyos béke bevezetőjeként Clinton és Jelcin homlokegyenest más véleményt fogalmaznak meg a NATO-kibővítéssel kapcsolatban. A "felülvizsgálat" eredményeként vétlennek ítélte az "átvilágító bírákat" a parlament nemzetbiztonsági bizottsága. Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak a vasútnál, a hét végén önkormányzati választások címén urnák elé járul az ország.