Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

a webhely naplója - új és frissített oldalak

VMDOK

HUDOK

YUDOK

vissza a kezdőlapra

EBIB

HANG

EGYÉB

a webhely térképe

B K É L S K

B K É L S K

B K É L S K

B S C P L

V H Y E Z

B K É L S K

Elektronikus Könyvtár

Ágoston András: Magyar autonómiaváltozatok. - Új Hét Nap, 1994. XI. 11.

Jó tudni, hogy a kisebbségben élő magyarság autonómiatörekvései érdeklődést váltanak ki a magyarországi pártok és civilszerveződések körében is. A Magyar Szocialista Párt, a Szabaddemokraták Szövetsége, a Magyar Demokrata Fórum és a Kereszténydemokrata Néppárt, politikai dokumentumaikban is vállalták az autonómiatörekvések támogatását.

A Független Kisgazdapárt egy lépéssel ennél is tovább ment. Egy olyan alapítványt hozott létre, amelynek az a feladata, hogy anyagilag és politikailag is támogassa a szintén a párt által kezdeményezett Nemzetstratégiai Bizottság munkáját. Ez a testület, melyben ott vannak a magyarországi, kisebbségi, sőt a nyugati magyarság körében is ismert politikusok, közéleti személyiségek, tudósok, nem kisebb feladatot vállalt, mint azoknak a lehetőségeknek a felkutatását, amelyek végül is elvezethetnek a Trianoni trauma demokratikus, nemzetközileg is elfogadható, de az összmagyar érdekeknek megfelelő feloldásához. Természetes, hogy a testület munkája során az önrendelkezés elméleti és gyakorlati vonatkozásainak vizsgálata, valamint a különféle autonómiakoncepciók mérlegelése, javítása egyaránt központi témaként szerepel.

A Független Jogász Fórum civil szerveződés. Tevékenysége több évtizedes múltra tekinthet vissza. Jó híre van a nemzetközi jogászszervezetek közösségében is. Ezért van különös jelentősége annak, hogy a Nemzetközi Jogászbizottság Európai Tagozatának Budapesten megtartott őszi ülésszakán a Független Jogászfórum képviselői bemutatták az Európai Kisebbségi Charta néven összeállított autonómiakoncepciójukat.

Ez a dokumentum, amely konkrét javaslatokat tartalmaz mind a kollektív kisebbségi jogok, mind pedig a területi autonómiák megvalósítására, nem aratott ugyan egyöntetű elismerést a jelenlevő jogász szaktekintélyek körében, de már maga a tény, hogy az szabadságjogok védelmével foglalkozó tekintélyes szervezet szükségesnek látta megvitatni a magyar kollégák autonómiára vonatkozó elképzeléseit, haladást jelent. A tény elismerését, hogy az autonómia gondolata az új nemzetközi körülmények között szorosan összekapcsolódik az emberi szabadságjogok örökértékű követelményeivel. Vagy ahogy az egyik résztvevő mondta, eljött az ideje annak, hogy ezeket a dolgokat most már együttesen kell vizsgálni.

-n