elenafilatova.com

Nastal čas opustit Polesskoye a vydat se na cestu domů. Úroveň radioaktivity na této silnici je stejná, jako lze naměřit v New Yorku na Grand Central Station - radioaktivní pozadí kamenné dlažby a obkladů tam dosahuje také 50 mikroroentgenů za hodinu.

Vzrušení, které poskytuje jízda Říší vlků na silné motorce, je neporovnatelné s pocitem při jízdě autem. V uzavřeném vozidle se cítíte jako obyčejný turista. Teprve motocykl Vám dává ten správný pocit dobyvatele - máte obrovskou sílu, ale přitom jste velmi zranitelní.

Je zajímavé, že když oficiální místa mluví o Mrtvé zóně, vždy zmiňují okruh 30 km od reaktoru. Není to trochu zvláštní, když se teď se nacházíme ve víc než dvojnásobné vzdálenosti?

Myslím, že znám vysvětlení. Prozradili mi je tátovi kolegové a souvisí s rozpadem radioaktivních prvků na další, ještě radioaktivnější prvky. Říše vlků se totiž pořád pomalu rozpíná, a dnes je mnohem větší, než si spousta lidí myslí. Zahrnuje teď území zhruba 300 km ve směru sever - jih a 100 km ve směru východ - západ.

Je samozřejmé, že na mnoha místech rozpínající se Říše vlků dosud žijí lidé. Ale i když jsem tuto oblast projela snad tisíckrát a propátrala celá rozlehlá území, nikde jsem nenarazila na vesnici nebo městečko, kde by žili mladí lidé. Nebo alespoň lidé s usměvavými výrazy ve tvářích, spokojení a šťastní. Prakticky bez výjimky tu dožívají starousedlíci, kteří nechtějí opustit svoje domovy, i když dnes už ví, že pobyt v jejich domech je pomalu zabíjí. A i když i v Říši vlků se dají najít místa, která jsou v podstatě bez zvýšené radioaktivity a tím pádem celkem bezpečná, v regionu se zcela rozpadla infrastruktura, nejsou zde žádné pracovní příležitosti ani žádní mladí lidé, ochotní založit zde rodiny. Region umírá a již brzy bude patřit jen a jen vlkům.

Mapka ukazuje celkové území, které je dnes zamořeno radioaktivitou.

Je dobře patrné, že Říše vlků má dvě křídla. V mé předchozí reportáži Město duchů a v současné Říši vlků jsem se s Vámi snažila projet ta nejzajímavější místa, nalézající se v jižním křídle, které se nachází na území Ukrajiny a Běloruska.

Severní křídlo Říše vlků se nachází na území Běloruska a Ruska. Je mnohem větší a mnohem víc deprimující.

Věřím, že je v dohledné době spolu navštívíme.

Spring 2005


Jaro 2007