elenafilatova.com

Město duchů - Představení

Jmenuji se Elena. Jsem autorkou těchto stránek a nemám v úmyslu nijak Vás podvést. Co mám v úmyslu, to je jízda na mém motocyklu a absolutní svoboda vyjet si kamkoliv, kam mě zanese zvědavost a posedlost rychlou jízdou. Tyto stránky jsou udržovány autorkou a mohou být v době vysokého trafficu dočasně nedostupné.


Elana Picture


Pekelná jízda

Na motocyklech jezdím v podstatě celý život a v průběhu té spousty let jsem vlastnila několik různých strojů. Svoje hledání toho ideálního jsem ukončila, když jsem poznala motocykl Big Ninja - pyšní se srdcem o výkonu 147 koňských sil, má fantastický zvuk, je rychlý jako střela a nabízí vynikající komfort při dlouhých cestách.

Cestuji s ním fakt hodně a jedna z mých oblíbených oblastí leží severně od města Kiev, blízko místa Černobyl, které je nazýváno "Mrtvá zóna" a nachází se asi 130 km od mého bydliště. A proč zrovna oblíbená oblast? Hlavně proto, že je zde možno podnikat dlouhé vyjížďky po pustých a zcela prázdných cestách. Lidé odtud úplně zmizeli a příroda je zde prostě nádherná. Jsou zde překrásná jezera, krásné hluboké lesy. A v místech, kde nejsou cesty rozježděné těžkými náklaďáky a armádní technikou, jsou silnice ve stejném stavu, v jakém byly před dvaceti lety - krásně rovné, s výjimkou občasných trsů trávy, které se prodraly povrchem silnice. Čas silnicím nijak neuškodil, takže jsou vlastně připraveny kdykoliv se znovu otevřít pro normální provoz... snad už za několik staletí ode dneška.


Ghost Town Map


Radiace

Než Vás vezmu s sebou na cestu, bude nutné zopakovat si alespoň to základní o radioaktivitě. Nebude to nic složitého. Měřící přístroj, který se používá k měření úrovně radioaktivity, se jmenuje Geiger - Müllerův počítač, zkráceně Geigerův počítač nebo prostě Geiger. Když ho zapnete přímo ve městě Kiev, ukazuje hodnoty kolem 12 až 16 mikroroentgenů za hodinu. V ostatních městech v Rusku nebo v Americe naměříte kolem 10 - 12 mikroroentgenů za hodinu. Přímo v historických centrech mnoha evropských měst naměříte kolem 20 až 50 mikroroentgenů za hodinu - jde o radioaktivní pozadí vyzařované kameny, použitými k dlažbám a obkladům.

1.000 mikroroentgenů odpovídá jednomu miliroentgenu a 1.000 miliroentgenů odpovídá jednomu roentgenu. Tedy úroveň jednoho roentgenu je hodnota zhruba 100.000 krát vyšší, než je průměrná úroveň radioaktivity, naměřená ve většině měst. Dávka 500 roentgenů po dobu pěti hodin je pro člověka spolehlivě a nevyhnutelně smrtelná. Zajímavé je, že smrtelná dávka pro kuře je 2,5 krát vyšší než pro člověka a pro švába je potřeba tuto dávku zvýšit dokonce 100 krát.

A jaké jsou úrovně radiace v současné době v černobylské oblasti? V prvních dnech po havárii reaktoru vyzařovala některá místa kolem reaktoru 3.000 až 30.000 roentgenů za hodinu. Hasiči, vyslaní okamžitě po havárii k hašení obrovského požáru, byli doslova upečeni zaživa obrovskou dávkou gamma záření, vycházející z ohniska požáru. Zbytky reaktoru byly následně pohřbeny pod masívním ochranným sarkofágem z vysokopevnostní oceli a betonu, takže v současné době je výlet do této oblasti relativně bezpečný - samozřejmě za předpokladu, že se nebudete zdržovat na špatných místech a pro jistotu vůbec neopustíte silnice.

Výše zobrazená mapka Vám ukazuje náš společný výlet napříč mrtvou zónou. Většina radiace se vsákla do země a z ní se dostává v obrovských dávkách do ovoce a hub. Poměrně málo se udržuje v dešti omytém asfaltu, díky kterému je jízda touto zónou vůbec možná. Nikdy jsem zatím neměla žádné problémy s kontrolním měřením radioaktivity, prováděné strážnými na měřících stanovištích. Tito strážní jsou opravdoví experti na měření a následnou likvidacií radioaktivity, jsou velmi důslední a pokud zjistí jakoukoliv zvýšenou radioaktivitu na Vašem vozidle, provedou kvalitní chemické odmoření.

Další stránka