elenafilatova.com

Tak tohle je poslední zastávka na naší cestě okolo Elektrárny. K další cestě směrem k Elektrárně je vyžadováno speciální povolení a samozřejmě kompletní antiradiační oblek... zase tak zvědavá teda nejsem.

Pyramidy naší civilizace

Sarkofág by měl být podle názoru konstruktérů schopen zadržet radioaktivitu unikající ze zničeného jádra reaktoru minimálně po dobu 100.000 let. Přitom věk egyptských pyramid je odhadován na 5 až 6 tisíc let. Snad každá kulturní epocha lidstva po sobě zanechala nějaké památky, něco nesmrtelného jako trvalý odkaz svého pobytu zde ostatním pokolením. Židovský exodus zanechal Bibli, po řecké kultuře nám zbyla filozofie, románská kultura dala základ právu a naše dědictví, které odkážeme našim potomkům, bude Sarkofág. Konstrukce, jejíž spolehlivost bude mít rozhodující vliv na všechny dalších generace a epochy které přijdou, až do nedohledné budoucnosti mnohem vzdálenější, než je období trvání egyptských pyramid.

Takže - pryč odtud. Jen čtyři kilometry dál leží totiž brány legendárního Města duchů. Město bylo založeno v roce 1970 a nachází se 4 kilometry severně od reaktoru. Žilo zde 48.000 obyvatel, kteří měli svoje město velmi rádi. V roce 1986 to bylo moderní, zelené a útulné místo k životu.

Pripyat - Město Duchů

Ticho

Město duchů by mohlo být vzhledem k poloze a relativně nízkému promoření některých oblastí velmi atraktivní místo pro jadernou turistiku. Mnoho cestovních kanceláří se pokoušelo organizovat sem masívní zájezdy, ale první skupiny turistů tento podnikatelský záměr zcela a definitivně zhatily. Psychologický problém tohoto prokletého místa totiž není ani tak radiace, jako ticho. Ticho zde je totiž neuvěřitelně stresující a atmosféra z nějakého nepochopitelného důvodu skutečně strašidelná. Je to příšerné místo. Tak příšerné, že turisti zaplatí 1.200 hřiven (místní platidlo) za dvouhodinovou exkurzi, a po patnácti minutách si zacpávají uši a v panice se snaží místo opustit a odjet kamkoliv jinam, jen nezůstávat zde. Fakt nevím proč tomu tak je, ale ticho je zde skutečně - jak to nejlépe říct - snad ohlušující. Těžko hledat vhodné slovo, chce to zažít na vlastní kůži.

Další stránka