elenafilatova.com

Jako první nás přivítá rezidence místní stráže. Strážní stanoviště stojí na místě s poměrně nízkou úrovní radiace a služba není náročná.

Na první zběžný pohled vypadá Město Duchů jako každé jiné normální město. Jsou zde stanoviště taxislužby, obchody s potravinami, na balkónech se suší vyprané prádlo a okna jsou otevřená. Ale potom si všimnete obrovského hesla na boku jedné z výškových budov, které hlásí - "S Leninem a Stranou v čele ke světlým komunistickým zítřkům" .... a najednou pochopíte, že ta okna jsou otevřená už od dubna roku 1986.

Ve Městě duchů je spousta míst a konstrukcí, která nejsou bezpečná z důvodů statických, případně z důvodů vysoké lokální koncentrace radioaktivity. Ale je zde jedno místo, jehož návštěva je smrtelně nebezpečná. Stejně nebezpečným místem, jakým je Červený les před Elektrárnou, je ve Městě duchů hřbitov. Obě místa mají jedno společné - rozhodně nedoporučuji jejich návštěvu. Příbuzní těch, kteří leží na místním hřbitově, nemohou zdejší pohřbené navštívit ani na kratičký okamžik. Společně s mrtvými lidmi zde totiž bylo uloženo do země velké množství vysoce radioaktivních grafitových úlomků z jádra zničeného reaktoru. Hřbitov ve Městě duchů se tak stal jedním z nejtoxičtějších míst na světě.

Další stránka