Maamin Tarkan ve Bağlar

Yazıda adı geçenlerden birisini Mehmet Ali Erbil hostes olarak Çarkı Felek'e çıkarıyordu.

Sabetaycılar kendilerine maamin diyorlar yani mümin.
Tarkan’la ilgili bilgi ararken öğrendim ki, Tarkan’ın sevgilisi de Nevbahar Demirağ adında birisiymiş. Melike Demirağ'la baba bir anne ayrı kardeşler. Sabetaycılar sevgililerini de bir genel eğilim olarak Sabetaycılardan seçiyor.

Melike’nin babası Turgut Demirağ -annesi ise şarkıcı Rüçhan Çamay. Nevbahar’ın annesi ise Afet Tuğbay’mış. Bu soyad da bize fena halde aşina. Nevbahar Demirağ "sanat hayatına" Milliyet’in sahibi Ercüment Karacan’ın oğlu Ömer Karacan’ın Numbar One FM’de programcılık ve sunuculuk yaparak başlamış. Demirağ ile Karacan’ın ne gibi ilişkisi olabilir ki ?

İlişki şu : Ercüment Karacan’ın eşlerinden birisi olan Ahu Tuğbay, Afet Tuğbay’ın kızkardeşi. Bu Ahu Tuğbay’dan bahsetmiştik. Ahmet Kozanoğlu’nun eski eşi ve uyuşturucudan sürekli yakalanan Yasemin Kozanoğlu’nun da annesi. Yani Nevbahar ve Yasemin teyze çocukları. Yasemin’i Vakıfbank reklamlarıyla meşhur eden Sinan Çetin de, Melike Demirağ’ın 2. Eşi Orhan Çetin’in amcası. Kozanoğlu sülalesinin yakın bir akrabaları da Dinçkök Sülalesi.
Ercüment Karacan’ın beşinci eşi Afet Tuğbay. Afet Tuğbay’ın Ahmet Kozanoğlu’dan olan kızı Yasemin Kozanoğlu.

Bu Ahmet Kozanoğlu, Çavuşoğlu -Kozanoğlu şirketinde adı geçen kişi. Yani, kontrgerillacı Ömer Çavuşoğlu’nun, Nazlı Ilıcak’ın ağabeyidir, ortağı ve birlikte Hisarbank’ı soydukları kişi. Ahmet Kozanoğlu’nun babası eki BJK başkanlarından olan (On yıl başkanlık yapmış) Abdullah Ziya Kozanoğlu’dur. Baba Kozanoğlu aynı zamanda Türklerin tarihi kahramanlıklarını anlatan envayi çeşit ırkçı, uydurma kitapların da yazarı.

Ercüment Karacan’ın üçüncü eşi Cemile Garan, Cemile Hanım’ın daha önceki evliliğinden doğan kızı Cemre, NATO’da da çalışan Cemre Hanım, M. A. Birand’ın karısı. Cemile Hanım’ın, Ercüment Bey’den iki çocuğu oluyor: Ömer ve Ali Karacan. Ömer Karacan meşhur birisi, Coca-Cola’nın sponsörlüğünü yaptığı Number One tv ve radyonun, Discovery Channel, Nickoledeon, Energy FM, Radyo Klas, Kardeniz FM, vs vs çeşitli dergilerin de sahibi, ayrıca ünlü parfümlerin de ithatatçısı. Ali Karacan da ünlü bir rallici. Cemile Hanım’ın Garan ailesiyle olan akrabalığını yazmıştık. Ali ve Ömer Karacan’ın kuzeni Mehmet Garan bugün Fuji Fimleri’nin Türkiye sahibi ve çok zengin.

Namık Kemal’in dedesi Siyavuş Paşa. Siyavuş Paşa’nın bir diğer kolu da Mason Üstadı Azamı Can Arpaç, Şarkıcı Alpay Nazikioğlu, Şanar Yurdatapan, Ömür Yoğurtları sahipleri, Garan Sülalesi, 12 Mart’ın bakanı İsmail Hakkı Arar...

X İlişkiler kitabından bir ölüm ilanını verirsek daha iyi anlaşılacaktır.

"Merhum Prof. Dr. Hasan Tahsin Ayni ve merhume Nimet Hanımefendi’nin kızları, merhume Nevin Tektaş ve merhume Berin Öker’in kardeşleri, Merhum Besim Tektaş, Nimet Kerimzade, Yıldız Gölönü ve Mine Koyuncuoğlu’nun teyzeleri, merhum Gündüz Garan, Cemile Garan, İnci Sayman, Ömer Garan’ın yengeleri, Süheyla Altundağ’ın ablası, Saliha Söymez’in dünürü, Mutlu, Neyzi, Oralbi, ve Tarcan ailelerinin kuzini, E. Büyükelçi ve Elinor Garan’ın kayınvalidesi, Nur Söylemez ve Porf. Dr. Hasan Garan’ın sevgili anneleri, Belmin, Timur, Reşat ve Nesrin’in büyükanneleri ve merhum Prof. Dr. Reşat Garan’ın çok sevgili eşi Emine Nesrin Gayan’ı kaybettik".

Şimdi yukarıdaki ölüm ilanından bir isim seçelim : Cemile Garan.
1- Cemile Garan, M. Ali Birand’ın eşi Cemre Garan’ın annesidir.
2- Cemile Garan, Milliyet’in kurucusu ve sahibi Ali Naci Karacan’ın, gazeteyi devrettği oğlu Ercüment’ın eski eşidir.

GÖKYÜZÜ
lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Tarkan'ın Baldızları

Şarkıcı Tarkan'ın 'sevgilisi' Bilge Öztürk'ün, kendisi gibi deli dolu iki kızkardeşi daha var. Tiplerinin uçukluğuna bakmayın, üçünün de alanı aynı: Hukuk!
Tarkan sağda solda Bilge adlı bir kızla el ele görününce kameralar ve dedikodular hemen çalışmaya başladı: Kimdi bu Bilge? Tarkan ile nasıl tanışmıştı? Yoksa bu pozların amacı, Tarkan'ın 'gey' olduğuna ilişkin iddiaların önüne set çekmek miydi?

Vizyon dergisinden Melis Danişmend, Bilge Öztürk (23) ile tanıştığında bir "kız kardeşler takımı" ile karşılaştı. Bilgenin, onun gibi deli dolu iki kardeşi daha vardı: Belda (22) ve Berna (18)... Üçü de Işık Lisesi'ni bitirmişti. Belda da, Bilge gibi, avukattı. Berna ise bu yıl hukuku kazanmıştı. Teoman'ın '17' adlı parçasını, şu sıralar Sabancı'nın eski damadı Eren Tapan ile birlikte olan Berna için yazdığı söyleniyordu .

Deniz  
lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

MİLLİYET VE KARACANLAR

Karacan Yayınları adıyla yıllarca yayın yapıp toplumu yönlendirmeyi başaranlar arasında yer almış bir Medya Patronunun hazin öyküsü..

BİR MEDYA BARONUNUN ÇOK ÖZEL FOTOĞRAFLARI

İsrailli bir yayınevi ile Milliyet’in logosu tesadüfen birbirine benziyor.

Selanikli “Sabetaycı” bir ailenin mensubu olan Ercüment Karacan, sağlığında Basın İmparatorları arasında yer almayı başarmıştı. İkinci evliliğini sinema ve ses sanatçımız Ajda Pekkan’ın kızkardeşi Semiramis Hanımefendi ile yapan Ercüment Karacan’ın bu evliliği tam 18 yıl sürmüştü. Bu evlilikte dünyaya gelen bebek ne yazık ki, çok yaşamamış ölmüştü. Bu ölümün ardından da evlilik çöküvermişti..

Ercüment Karacan’ın ilk evliliğinden dünyaya gelen iki oğlu Ali ve Ömer Karacan babalarının vefatının ardından Medya dünyasında patron olarak göründüler.
 
Baba Ercüment Karacan’ın sağlığında Ömer Karacan kendisinde görülen bazı emarelerden ötürü ses sanatçısı Hümeyra’nın annesi Malike Akbay ile birlikte Paris’e gönderilmişti. Aşk ve sanat kenti Paris’te 1,5 yıl kalan Ömer Karacan’ın İstanbul’a dönüşünde baba Karacan, bir organizasyon gerçekleştirdi ve baldızı Süper Star Ajda Pekkan ile oğlu Ömer’i buluğ çağının ilk macerasını yaşaması için, Polenezköy’de bir evde on gün süreyle halvet olmaya gönderdi. Bu on günlük maceranın ardından aile “Oğlumuz erkek oldu” çığlıkları attı. Peki ama, gerçek böyle miydi?.. Yoksa gerçek çevreden gizlenmeye mi çalışılıyordu?

Baba Karacan ile oğul Ömer Karacan, artık “bacanak” olmuşlardı ama, sonuç babanın yüreğine su serpmemişti.. Ömer Karacan, aile ve dost çevrelerinde ‘buruk’ bir acı olarak baba Karacan’ın yüreğini gizli gizli hep kanattı.
Dünyanın ‘tadı’ olduğu gibi, ‘tuzu’ da vardı ve baba Ercüment Karacan’ı tuzu da bekliyordu. Bugün rahmetli baba Ercüment Karacan yok.. Ömer Karacan’ın birkaç dergisi, radyosu ve televizyon istasyonu var
lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 
Harran’dan Ajda geçti

OLIMPIA'DAN DA MÜHİM
Fransa Olimpia'da ne kadar Türk iseniz, Şanlıurfa'da o kadar Fransız kalacağınızı düşündüm...
- Orada mecburen Türk'tüm. Burada tamamen bu vatanın bir parçası olarak varım. Beni orada kabul etmek istemediler bile. Zoraki Türklük oldu. Burada kendi toprağımdayım, evimdeyim, ailemin içindeyim. Ailemin bir kısmı da Şanlıurfalı zaten. Bu kadar basit! Dedem Romanyalı, anneannem Rumelili. Halamın kocası Selanikli. Teyzemin kocası buralardan. Kardeşimin kocası Hintli. Yadırgamıyorum. Ben alışığım. Buraya daha yakın hissediyorum. Burası benim için her yerde konser vermekten daha mühim. Olimpia'dan da daha mühim bir yer oldu burası. Çünkü halkımla ilk defa iç içe olabileceğim bir yer. Hem medeniyet olan hem de medeniyetten zaman zaman kopuk olan bir yerde bizlerin bu ilke imza atmasıyla sanatsal olaylarla bu insanlarla özdeşleşeceğini bilmek, çok yüreklendirici, çok keyifli bir olay. Hele Cumhuriyet'in 75. yıldönümünde. Buraların daha karizmatik olması daha dikkat çekmesi için ne yapılacaksa ben hazırım.

1 Kasım 1998, Pazar  Hürriyet lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Hamdibeycilerden Huysuz Virjin
İlk-orta-liseyi (Bebek-Arnavutköy arasındaki) Boğaziçi Lisesi'nde okudum. Lisede okurken babam Heybeli Ada'daki Deniz Koleji'ne girmemi istedi. Dört yıl devam ettim. Harbiye'ye geçmeden son sınıfta bana çok sıkı gelen disiplinine dayanamadığımdan ayrıldım. Aşırı disipline ayak uyduramıyordum. Her akşam ceza taliminin müdavimi olmuştum. Haydarpaşa Lisesi'ne yazıldım. Burayı bitirip İngiliz Filolojisi'ne kayıt oldum. Burası da Deniz Koleji'nin aksine çok serbestti. Bu da bana itici geldi. 2. sınıfından terk ettim. Bu da benim karakterimi net olarak ortaya koyuyor. Katı disiplini ve aşırı serbestliği kabullenemiyorum.
Genel olarak çocukluğum ve gençliğim Beylerbeyi'nde geçti. Askerliğim yedek subay olarak tamamladım.
Beylerbeyi Kültür Cemiyeti kurulmuştu. Bende diğer Beylerbeyli'ler gibi bu cemiyetin üyesi oldum.
Cemiyete para sağlamak için Ramazan aylarında bir ay süre ile şu an ki Beylerbeyi Camii'nin yanındaki bir vakfa ait binada eğlenceler tertiplerdik.
Bu organizasyonun başı ve sorumlusu bendim.

Osman Babacılardan Selim Soydan   ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1941 İstanbul doğumlu olan Selim Soydan, İstanbul Işık Lisesi'ni bitirdi. 1967'e kadar Fenerbahçe'de oynadı. 1968'de Hülya Koçyiğit'le evlendi, 1975'te kızları Gülşah'ın adını vererek Gülşah Film'i kurdu ve yapımcılığa başladı. Özellikle 80'li yıllardan sonra Hülya Koçyiğit'in başrol oynadığı "Derman", "Firar", "Kurbağalar" gibi filmleri gerçekleştirdi. Halen Fenerbahçe takımının yöneticisidir.           

Bülent Ersoy ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Bülent Ersoy’un amcası Rıdvan Aytan tanınmış udîlerimizdendir. Ve Kadıköy Musikî Derneği’nin yöneticilerinden. Ve konservatuvar hocası, tamburî Sadun Aksüt’ün 60 yıllık dostu.
Bir üçüncü dostları, Fikret Erkoç. Çocukluk ve mahalle arkadaşları. Sadun Bey’in yazdığına göre Fikret Bey’in eşi Necla Hanım, tek evladı olan oğlu Bülent’i kız gibi yetiştirmiş. "Kız gibi giydirir, saçlarını kızlar gibi uzatır ve o biçim tararmış. Kız çocuk özleminden".
Çocuk büyümüş Bülent Ersoy olmuş.  Bilindiği gibi Cem Adler (Almanca kartal demek) isminde birisiyle kısa bir evlilik yapmıştı. Aşağıdaki yazıdan da anlaşılacağı gibi gerçek soyadı Erkoç.

Parla Senol ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Babasinın dayısı aktör Necdet Mahfi Ayral; onun kızı Jeyan Mahfi Tözüm; babasi müzisyen Armağan Şenol. 1956 yılı 7 Mayıs günü İstanbul’da dünyaya geldi. Sanat ortamının göbeğindeki hayatının 3,5 yaşında, annesi, onu Özel Madam Olga Bale Dershanesi’ne götürmüş.  80’li yılların başında Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Kocasi Nazar’la, 1984 yılında evlendi.
Necdet Mahfi ve kızı Jeyan Yahudidir. Açık, bir gizlisi saklısı olmayan, İshak Alaton gibi Yahudi yurttaşlardır. Jeyan Ayral, uzun yıllar Türk filmlerinin baş aktristlerini seslendirdi. Türkan Şoray vs. (Gökyüzü)
 

GÖNÜL YAZAR ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Gerçek adı Gönül Özyeğiner. Sabataycılığını bu soyadı ele veriyor. Semra
Özal'ın da kızlık soyadı Yeğinmen. Teğet geçse de bir benzerlik var.

Frank Oz - İzzet Öz - Vahi Öz   ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Frank Oz Izzet Öz Vahi Öz

 

Frank Oz İngiliz film rejisörü, şu meşhur Mupped Show onun. İzzet Öz film ve müzik prodüktörü. Vahi (Vahe) Öz bir zamanların Horoz Nuri namıyla maruf ünlü sinema oyuncusu. Meşhur doktor Mehmet Öz zaten malûm. Bir de Prof. Abdullah Uz Tansel var. Oz veya uz İbranice güç, kuvvet demek. Sabataycılar bu soyadını severek kullanıyorlar.
İzzet Öz, Kürt Yahudisi Babanzade Ailesinin yani Baban soyadlıların kızıyla, Yaşar Kemal'in yeni eşinin yakın akrabası olan bir hanımla evli. Ölen karısı Thilda’nın Yahudi olduğu biliniyordu. (Gökyüzü)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

İbrahim ve Cüneyt Ayral

1922 Selanik doğumlu. Annesinin adı Sabiha, babasının Mehmet..1938 Şişli Terakki Mezunu. Osmanbey’de büyümüş. Çocuklarından birisi Cüneyt Ayral, ismini vermediği kızı Dışişleri Bakanlığı’nda çalışıyormuş. Üvey babasının ismi İbrahim Basmacı. Abla dediği kendisini büyüten kişinin ismi Malike Silersü. Tatile Burgaz’a gidiyorlar.

Pek çok siyasetçiyle yakın ilişkide, özellikle Kasım Gülek, İnönü’nün dünürü Sohtorik (ve dolayısıyla İnönü ile de) Şemsettin Günaltay, Haluk Ülman dikkati çekiyor. 1957’de CHP’den İstanbul Milletvekili adayı olmuş.
(Yaşamımdan Kesitler, İbrahim Ayral, Memleket Yayınları, 1996)

Oğlu Cüneyt Ayral bir dönemler epey ünlü birisiydi. İç çamaşırı alanında çalışıyordu. Daha sonra battı. Borçları ödeyemeyince yurt dışına kaçtı. Ancak, Hürriyet'te çıkan ifadesine göre hayırsever birileri borçlarını ödemiş ve o da ülkeye dönebilmiş. Dünyada ne hayırsever insanlar varmış. Cüneyt Ayral, marifetli birisi, menejer, şair, fotoğrafçı, tüccar vs. Bir de web sitesi var:
http://www.ayral.com/
Özgeçmişinden öğreniyoruz ki, masonmuş da aynı zamanda. (
http://www.ayral.com/passe/cun8Passe-tr.html)


Şişli Terakki 1938 Mezunları
191 Zerrin AYRAL Selanik-1335 Mehmet Edb.
197 İbrahim Fuat AYRAL Selanik-1337 Mehmed Edb.

Gokyuzu [SANDAL]
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Akraba değil akrep

 Necdet Mahfi Ayral Serra Yilmaz Cüneyt Ayral

Müzik dünyamızın iki ünlü yıldızı, anne tarafından kuzen olmalarına karşın bugüne dek bir kez bile biraraya gelmediler... Onların arasındaki akrabalık bağını bilenler, yıllardır süren bu husumete bir anlam veremiyorlar...

Sanat dünyamızda birbiriyle yakın ya da uzak akraba olan pek çok ünlü var... Bunların arasında 'Canciğer kuzu sarması' örnekleri bulunduğu gibi, birbirine düşman kesilmişlere de rastlanıyor... Ama şimdi sözünü edeceğimiz akrabalık bağını kuşkusuz pek az kişi biliyor... Gülben Ergen ile Sertab Erener'in anne tarafından kuzen, yani kardeş çocukları olduklarının bilinmemesi de gayet doğal... Çünkü bu iki ünlü şarkıcı, bugüne kadar bir kez olsun yanyana gelmediler... Hiç bir sosyal ortamda birlikte görülmedikleri gibi, birbirleriyle konuştuklarını duyan da olmadı...

Gülben ile Sertab'ın yakın akraba oldukları halde birbirlerine akrep gibi davranmaları doğal olarak merak konusu oluşturuyor... Gülben bu konuda, 'Evet, anne tarafından akrabalığımız var. Ama çocukluk yıllarımızdan beri görüşme fırsatımız olmadı' şeklinde konuşuyor... Sertab ise, 'Ben öyle bir akrabalık hatırlamıyorum' şeklinde kestirip atıyor... İki tarafın açıklamalarına bakıldığında; husumetin, akrabalığı kabul etmeye bile yanaşmayan Sertab tarafından kaynaklandığı görüşü ağır basıyor...

Onları gören kardeş sanır...
Aydan Şener ile Binnaz Avcı da, tıpkı Gülben Ergen ve Sertab Erener gibi anne tarafından kuzenler... Ama onların arasında, kuzenden de öte adeta kardeş ilişkisi var... İki güzel kuzen sık sık buluşup, İstanbul gecelerinin tadını çıkarıyorlar...
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Serra Yılmaz

Kimdir? Serra Yılmaz 13.09.1954 İstanbul doğumlu. Sainte Pulchérie, Saint Benoit mezunu. Caen Üniversitesi (Fransa) Psikoloji Fakültesi'ni bitirdi. Robert Abirached'den tiyatro eğitimi aldı. 1977-1979 arasında Genco Erkal Dostlar Tiyatrosu'nda görev aldı. 1983'te `Şekerpare' ile sinemaya adım attı.
İstanbul Şehir Tiyatroları'nda Dışişlerinden Sorumlu Genel Sanat Yönetmeni Yardımcısı olarak görev yapıyor Ferzan Özpetek'le farklı bir iletişiminiz var. `Hamam' hariç bütün filmlerinde oynadınız...
Ferzan'la bizi ilk buluşturan şeylerden biri, iki dilli olmak. O, İtalyanca-Türkçe biliyor, benim Fransızca-Türkçe ve İtalyancam var. O, farklı bir ortaklık getiriyor insanlar arasında. Bir dil sadece söylenen sözlerden ibaret değil. Bir dünya görüşü, bir yaşam tarzını da içeriyor. Sanıyorum bu, bizi çok yakınlaştırdı. Bir de Ferzan'ın sezgilerinin güçlü olduğuna inanıyorum. Çünkü ben onunla Strasbourg'da tanıştım, bir gün görüştük ve `Harem Suare'de bana teklif ettiği rol, anneannemin birebir yaşadığı hayattı. O, hiçbir şey bilmiyordu bu konuda. Bunlar benim lisanımda gerçek buluşmalar. O yüzden birlikte çalışmaktan keyif alıyoruz. Daha doğrusu ben alıyorum, onu bilemem. Tabii bu, bir esaret de değil. Bir sonraki filminde bana rol teklif etmezse, buna kırılmam. İlişkimiz o rahatlığı da içeriyor.

(Tempo Dergisi)


 GERİYE