KOÇ AİLESİ
 

Bir degerli arkadaş, Koç Ailesi'nin Sabetaycı olduğunu iddia ettiğimizi, bununla ilgili bilgilerimizi sormuş. Koç Ailesi'ni Mavera açıldığında yazmıştık ancak bu arkadaşımız o zaman forumu okumadığı için, bu yazıyı da okuma şansı olmamış. Mavera, arşiv sorununu henüz çözemedi ancak yakında arşiv vari bir yeri olacak.Bu değerli arkadaşımızın ricası ve Koç'un önemi üzerine yazıyı bir kez daha asıyorum.
Vehbi Koç’un eşi Sadberk Hanım, Vehbi Bey’in teyzesinin kızı. Sadberk Hanım’ın baba tarafından kuzeni de Hürriyet’i kuran Sedat Simavi. Sedat Simavi, Hürriyet’i kurarken bütün sermayeyi Eli Burla sağlamış. Eli Burla ile Vehbi Koç’un ortaklıkları malum.
Sadberk Hanım, Sadullah-Nadire Aktar çiftinin ikinci çocuğu. Birinci çocukları Adile Hanım, İhsan Mermerci’yle evlenmiş. İhsan Mermerci, Akfil’in kurucusu. İhsan-Adile çiftinin çocuklarından Mehmet Ata Mermerci Ender Mermerci’yle evlenmiş. Üzeyir Garih’in öldürülmesinden sonra Vehbi Koç’un kızı Sevgi Gönül, Hürriyet’teki Divit isimli köşesinde, Garih’in ziyaretine gittiği söylenen Nakşibendi Şeyhi’nin müritleri arasında "teyzezademin eşi Ender Mermerci’nin de olduğunu öğrendim" diyordu.
Ender Mermerci, geçtiğimiz yıl Ermeni Soykırım Tasarıları gündeme gelince, jet sosyetenin milliyetçi güzeli olarak da ortaya çıkmış ve "Benim gibi insanlar çoğalsa, yurt dışında lobi yaparız ve bu tasarıları önleriz" diyordu. Bu çiftin çocuklarının isimleri Yosun, Tansa ve Derin. Bu üç kişi de anneleri gibi paparazzilerin gözdesi.
İhsan-Adile çiftinin çocuklarından Suha Mermerci,
Gudrun Hanım’la evlenmiş. Çocuklarının ismi Yavuz Mermerci.
İhsan-Adile Mermerci çiftinin bir diğer çocuğu S. Nihal Hanım, Nihat Karaveli’yle evlenmiş. Nihat Karaveli, gazeteci ve Galatasaray Lisesi’nden Çoşkun Kırca, İlter Türkmen, Naim Tirali ile sınıf arkadaşı.
Sadullah-Nadire Aktar çiftinin ikinci çocukları Sadberk Hanım’ı sona bırakıp üçüncü çocukları Melahat Hanım’a geçelim. Melehat Aktar, Prof. Dr. O. Cevdet Çubukçu’yla evlenmiş ve bu evlilikten doğan iki çocuktan Prof. Ender Berker, Mustafa Berker’le; Aydın İ. Çubukçu da Nükhet Hanım’la evlenmiş. Bu soyadını unutmayınız, aşağıda bu soyadını genişleteceğim.
Sadullah -Nadire Aktar çiftinin dördüncü çocuğu Emin Aktar, Hüsniye Hanım’la evlenmiş ve bu evlilikten doğan Samih Aktar,
Caroline Hanım’la evlenmiş. Diğer çocuğun ismi de Özmen Aktar.
Gelelim ikinci çocuğun yani Sadberk Hanım’ın, Vehbi Koç’la olan evliliğine. En büyük çocuk Semahat Hanım, Nusret Arsel’le evlenmiş. Üçüncü çocuk Sevgi Hanım, Doğan Gönül’le evli. Sevgi Hanım, Hürriyet’te Divit isimli köşesinde, başörtüsü takan üniversiteli kızlara hakaretler yağdırıyor. Dördüncü çocuk Suna Hanım da İnan Kıraç’la evli. GS Yöneticisi Can Kıraç’ın kardeşi. Suna Kıraç, Bilderberg üyesi. İnan ve Can Kıraç’ın babaları Mustafa Kemal’in ekibinden, Kıraç soyadı da Mustafa Kemal tarafından verilmiş zaten. Kuru tarımla ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı.
Gelelim ikinci çocuğa yani Rahmi Koç’a Rahmi Bey, Çiğdem Meserretçioğlu’yla evleniyor. Bu evlilikten Mustafa, Ömer ve Ali Koç doğuyor. Mustafa Koç, İzmir’in ünlü zenginlerinden, İzmir Yün Mensucat’ın da sahibi olan Giraud’ların kızı Caroline ile evleniyor. Çiğdem Meseretçioğlı yine İzmir’in eski çok zengin ailelerinden sanayici ve armatör Avni Meserretçioğlu ile eşi Suat Hanım’ın kızı. Çiğdem Hanım, Rahmi Koç’tan sonra Erol Simavi’nin oğlu Günaydın’ın da sahibi Haldun Simavi’yle evlendi. Suat Hanım ünlü armatör Kemal Sadıkoğlu’nun kızkardeşi. Armatör Sadıkoğulları’nın kızlarından Varlık Hanım, Alp Yalman’la, Berna Hanım bir diğer Bilderbergli Feyyaz Tokar’la, Rabia Hanım ise Boğaiçi Lisesi Yıllıkları’nın sponsoru (ve çocukları da oradan mezun zaten) Çapamarka’nın oğlu Vecdi Çapa’yla, Esin Hanım ise Milliyet Gazetesi yazarlarından Yılmaz Çetiner’le evlenmiş.
Meserretçioğlu çiftinin Çiğdem Hanım’ın dışındaki diğer iki çocuğundan biri olan Güldem Hanım da, İpragaz’ın sahibi Yücel Kurttepeli’yle evlenmiş.
Şimdi dönelim yukarıda döneceğimizi söylediğimiz Çubukçu soyadına.
Şişli Terakki Lisesi, 1990-1991 mezunları listesine bakıyoruz. Merve Sadberk Çubukçu, İbrahim Aydın Çubukçu kızı.
(
http://www.terakki.org.tr/mezunlar/9091.htm)
Kim bu İbrahim Aydın Çubukçu ?
Beko Genel Müdürü ve Sadberk Koç’un kızkardeşi Melehat Aktar’ın Prof. Dr. O. Cevdet Çubukçu’yla evliliğinden doğan çocuğu. İ. A. Çubukçu’nun dedesi yani babası O. Cevdet Çubukçu’nun babası Tütüncü Mustafa Kazım Efendi. Kazım Efendi önemli birisi, önemi 1924 Mübadelesi’nden geliyor. O dönemde çok zengin olan bu zat, Sabetaycılar gemiyle gelirken parası olmayanların da tüm masraflarını karşılamış.
Şimdi başa dönelim.
Sadberk Hanım’ın annesi olan Nadire Hanım aynı zamanda Vehbi Koç’un da teyzesidir. Nadire Hanım’ın kızkardeşi Fatma Hanım Vehbi Koç’un annesidir. Ancak akrabalık bununla sınırlı değil. Sadberk Hanım’ın erkek kardeşi Emin Aktar’ın evlendiği Hüsniye Hanım da, Vehbi Koç’un kızkardeşidir. Vehbi Koç’un diğer kızkardeşi Zehra Hanım, Halim Kütükçüoğlu’yla evlenmiş ve bu evlilikten doğan Gülgen Hanım, Kutlutaş’ın Yönetim Kurulu Başkanı Peyami Çağlar’la, diğer çocuk Nesteren Hanım ise Fuat Bayramoğlu’yla evlenmiş.
En son 500. Yıl Vakfı Kurucularından da olan meşhur Fuat Bayramoğlu’nun (Kim Kimdir’den aldığım) biyografisini aşağıya alarak bitiriyorum.

BAYRAMOGLU, FUAT, Dr. e. büyükelçi, sair, arastırıcı, yazar; 1912, Ankara doğ.; Mehmet Tayyib ve Hüsniye (Yağızatlı) B.'nun oğul.; evl.: 18 Haz. 1948 Ankara, Nesteren Kütükçü. Istanbul ve Liège Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 1939 Dısisleri Bakanlığı'na giris; 1940 Üçüncü Kâtip; 1943 Basın Yayın Gn. Md.lüğü Etüd Kurulu Üyesi, 1946 Etüd Kurulu Baskanı; 1944 Basbakan Şükrü Saraçoğlu'nun Özel Kalem Müdürü; 1949 Kıbrıs 1. Sınıf Konsolosu; 1951 Kudüs Baskonsolosu; 1953 Merkezde II.D.Gn. Müdür y.; 1954 Konsolos ve Muhtelit Hukuk D. Gn. Müdürü; 1956 Elçi derecesinde Daire Baskanı; 1957 Oslo Büyükelçiliği'ni tedvire memur Elçi - 1958 T.C. Ilk Reykyavik Büyükelçisi; 1959 Bağdat Büyükelçisi; 1960 Tahran Büyükelçisi; 1962 Roma Büyükelçisi; 1963 Dısisleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi; 1964 Brüksel Büyükelçisi & 1965 Lüksemburg Büyükelçisi; 1967 Roma Büyükelçisi; 1969 Moskova Büyükelçisi & 1971 Moğolistan Cumhuriyeti'nde ilk defa Türkiye Büyükelçisi; 1971 Bakanlık Yüksek Müsaviri& Denetleme Kurulu Baskanı; 1972 Cumhurbaskanlığı Gn. Sekreteri; 1977 e.; halen Yönetim Kurulu Üyesi: Şark Sig. A.Ş.; Migros Türk A.Ş. Ödülleri: 1962 Iran, 1963 Ispanya, 1969 Italya en yüksek nisanları; 1973 Cumhurbaskanlığı Basarılı Çalısma Şildi 1973 Dısisleri Bakanlığı Anı ve Hizmet Şildi; 1980 Cumhurbaskanı Fahri Korutürk Hizmet Madalyonu; 1989 Dısisleri Bakanlığı Onur Plâketi ve Beratı; Pakistan, Ispanya Kralı, Italya Turizm madalyaları (1976, 1977); 1963 Türkiye - Avrupa Ekonomik Topluluğu Ortaklık Andlasması Altın Madalyası; 1976 Istanbul 7. Islam Ülkeleri Konferansı Altın Madalyası; ayrıca yerli ve uluslararası filateli sergilerinde altın, vermey ve gümüs 10 madalya ve seref madalyası; 1992 Ankara Hacettepe Üni. Sanat Onursal Doktora- Doctor Honoris Causa Payesi. Ask.: 1936 Süvari Atğm. Söke-Trakya Tahkim K.; 1942-43 Süv. Teğmen. Istanbul'da Ankaralılar Derneği, Geyre Vakfı (Afrodisias Kazısı) Yönetim Kurulu Baskanı, Yıldız Sarayı Vakfı Mütevelli Heyeti Baskan v., Güzel Sanatlar Vakfı ve MEB Vakfı Ist. Şb. Yönetim Kurulları Üyesi; Yahya Kemali Sevenler Dern., Ortadoğu ve Balkan Incelemeleri Vakfı Üyesi. Kulüpler: Anadolu Kulübü, Büyük K., Istanbul Filateli Derneği. Eserleri: Hossain Ghods Nakhai Rubaiyat, çeviri Tahran 1967, 1968; Rubailer, Ankara 1973; Fuat Bayramoğlu'nun Rubaileri, Istanbul 1977; Türk Cam sanatı ve Beykoz Isleri, Istanbul 1974; The Turkish Glass Art and Beykoz Ware, RCD Cult. Inst., Istanbul 1976; Hacı Bayram-ı Veli - Yasamı, Soyu, Vakfı, Türk Tarih Kur. Ank. 2.cilt 1983, 2.Basım 1989; Rubailerim Prof. Hanif Fauq Tarafından Nazmen Urduca'ya Çevirisi, Karaçi 1987; Gönülden Gönüle, Bayramoğlu ile Anılarda Istanbul 1994; Ayrıca 1926-- çesitli dergilerde yayınlanmıs çok sayıda telif, tercüme, arastırma ve makale. Y.Dil:Fransızca, Ingilizce, Italyanca. Ev: (Adresi Sildim- g. Anadoluhisarı 81620, Istanbul, (Telefonu sildim-g.)

 


BİR KERE DAHA KOÇLAR lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

2 Eylül Pazar tarihli Hürriyet Gazetesi’nde, Vehbi Koç’un kizi Sevgi Hanim söyle demis : " Üzeyir Garih’in mezari basinda öldügü Küçük Hüseyin Efendi’yi arastirinca, ilginç bir gerçegi ögrendim. Meger, teyzezademin karisi Ender Mermerci de onun müridiymis.
Ender Hanim bana, babasi Prof. Dr. Resat Sigindim’in, Üzeyir Garih’in dis doktoru babasi gibi Küçük Hüseyin Efendi’nin müridi oldugunu söyledi." Sabetaycilarin, Hurufilik, Bektasilik, Melamilik, Mevlevilik gibi tarikatlarin içinde yer aldiklari biliniyor, ancak Naksibendilik içinde yer aldiklari ilk defa ortaya çikiyor.
En güçlü iki tarikat arasindaki bag, bu uzlasmaz gibi görünen iki tarikatin ilskisi çok ilginç.

Yazida adi geçenlerin kim olduklarini tanitmaya çalisalim. Vehbi Koç’un karisi Sadberk (Aktar) Hanim (Vehbi Koç ile Sadberk Hanim teyze çocuklaridir) Simavi Ailesi’nin yakin akrabasidir.

Önce Beko Genel Müdürü Aydin Çubukçu’nun Aksiyon’da söylediklerinden alinti yapalim:
"Aydin Ibrahim Çubukçu, 1994'ten bu yana Beko'nun genel müdürlügünü yapiyor. 1942 yilinda dünyaya gelen Aydin Ibrahim, Ankarali Ord. Prof. Dr. Osman Cevdet ile Melahat Çubukçu'nun iki çocugundan küçügü. (Digeri Mustafa Berker'le evlenen Prof. Dr. Ender Hanim.) Babasi Ord. Prof. Dr. Osman Cevdet Çubukçu (Aydin Bey'in dedesinin babasi Mustafa Kâzim Efendi'nin tütün içmek için uzun çubuk kullanmasindan dolayi aile Çubukçu soyadini almistir), askeri tibbiyeyi bitirdikten sonra Fransa ve Almanya'da muayenehane açmis, 41 tane tip kitabi yazmis, yani, Ankarali tüccar bir babanin, Kâzim Bey'in istememesine ragmen doktor olmus ogludur.

Aydin Çubukçu'nun da dedesi olan Kâzim Bey'in oglunu tüccar olmak için zorlamasinin sebebi, ailenin bastan beri tüccar bir aile olagelmesidir. Babasinin, tüccar olmasini istedigi Osman Cevdet, doktor oldugu için ailenin ticari islerini yürütmek Osman Cevdet'in dört kardesi içinde tek erkek kardesi (kiz kardesleri Zehra, Hatice, Hilmiye) olan Arif Çubukçu'ya kalir. Osman Cevdet, evlenmesi gündeme basliyor
Koç Toplulugu'nda Çubukçu'yu etkileyen bir kisi daha vardir: "Isak Eskenazi. Koç Holding'in ve Koç ailesinin mali islerine bakardi. Bana örnek olacak o kadar çok seyini benimsemisimdir ki. Dürüst, takipçi, tutumlu olmayi, yetki vermeyi ama o yetkiyi vereceginiz kisiyi hiç olmazsa seçerken dikkatli olmayi." geldiginde ise, Melahat Hanim'la evlenerek yine Ankarali bir aile olan Nadire—Sadullah Aktar çiftine damat olur: "Babam doktor olduktan sonra, Aktar ailesinden bir kizla evlendirilmek isteniyor. Teyzelerime de gösteriliyor veya ne sekilde gösteriyorlarsa... Fakat kismet annemle evlenmesi imis.
Koçzade Haci Mustafa Efendi ile evlenen Fatma Hanim Vehbi Koç, Hüsniye ve Zehra Hanim'in annesidir. Nadire—Sadullah Aktar çiftinin de, Osman Cevdet Çubukçu ile evlenen Melahat Hanim disinda Adile, Emin ve Sadberk Hanim'lar, dünyaya gelen diger çocuklaridir. Koç Toplulugunun kurucusu Vehbi Koç, Nadire teyzesinin kizi Sadberk Hanim'la evlenir. Buna karsilik Aktar ailesi de ogullari Emin Aktar'i, Vehbi Koç'un da kizkardesi olan Hüsniye Hanim'la evlendirir. (Aktar ailesinin fertleri kamuoyunda, önde olmak istemediklerinden olsa gerek, isimleri hiç bir sekilde gündeme gelmez.) Böylece teyze çocuklari 'disariya' gitmemis olur. Bunun disinda Nadire—Sadullah çiftinin büyük kizlari olan Adile Hanim, Akfil'in de kurucusu olan Ihsan Mermerci ile evlenir. (Bu evlilikten dünyaya gelen Mehmet Ata, bugün sosyetede isminden söz ettiren Ender Mermerci ile evli idi. Magazin basininda adlari sürekli gündemde olan Tansa, Derin ve Yosun Mermerci de, Ender—Mehmet Ata Mermerci çiftinin çocuklaridir.) Fatma—Koçzade Haci Mustafa Efendi'nin diger kizi Zehra Hanim ise Halim Kütükçüoglu ile evlenmistir. (Vehbi Koç'un da yegeni olan çiftin çocuklarindan Gülseren Kütükçüoglu disindaki Nesteren Hanim, emekli Büyükelçi, Cumhurbaskanligi eski Genel Sekreteri Fuat Bayramoglu ile, Gülgen Hanim da Kutlutas Temel Insaat ve Sondajcilik Sanayi Yönetim Kurulu Baskani Peyami Çaglar ile… "
Aydin Çubukçu, dedesi için Kazim Efendi diyor. Sabetaycilarin 1924’te Selanik’ten gelenlerinden maddi durumu iyi olmayanlarin gemi paralarini Tütüncü Kazim Efendi diye birisi ödemis. Fuat Bayramoglu da Bektasi mason ve Sabetayci.

Simdi bir baska Sabetayci gazeteci Yilmaz Çetiner’in anlattiklarindan, anlatilanlardan (Aksiyon’da) alinti yapalim : " Trabzonlu Hocazade ailesinin bir ferdi olan Çetiner, esi Esin Hanim vesilesi ile Koç, Tokar, Yalman ve Çapa aileleri ile de akrabadir
Bugünkü esi olan Eser (Sadikoglu) ile evliligini ise 8 ay süren uzun bir mücadeleden onra 1967'de yapan Çetiner'in bu evliliginden Aslihan (Tahsin Çifkur'la evlidir. Leyla çiftin tek çocuklaridir) adini verdigi bir kizi gelir dünyaya. Eser (Evde diger bir adi Esin olan Eser Hanim, armatör Kemal Sadikoglu'nun Vuslat Hanim'la evliliginden dogan yedi çocugundan biridir. Kemal— Vuslat Sadikoglu'nun çocuklari Türkiye'nin taninmis simalari ile evlenmistir.

En büyük kizlari olan Berna Hanim, gazeteci, yazar ve isadami Feyyaz Tokar'la evlenir. Rabia Hanim, Çapamarka'nin kurucusu Nuri Çapa'nin Nafia Çapa ile evliliginden dogan Tam Gida Yönetim Kurulu Baskani ve Besiktas'in ünlü sagaçigi Vecdi Çapa ile, ogullarindan armatör Celal Sadikoglu Hilal Hanim'la, digeri, yine armatör olan Kahraman Sadikoglu da Julide Hanim'la birlestirir hayatlarini. Çiftin bir diger kizi ve simdi hayatta olmayan Varlik Hanim ise Galatasaray Baskanligi da yapan Alp Yalman'la evlenir. Yilmaz Çetiner, kayinpederi olan Kemal Sadikoglu'nun kiz kardesi Suat Meserretçioglu vesilesi ile Simavi ve Koç aileleriyle de hisimlik kurar. Türkiye'nin ilk armatörlerinden Izmirli Avni Meserretçioglu ile evlenen Suat Hanim, Çigdem Simavi (Rahmi Koç'la evliliginden Mustafa, Ömer ve Ali Koç adinda üç çocugu olur), Güldem (Ipragaz'in sahiplerinden Yücel Kurttepeli ile evlenir, Emre e Merve adinda iki çocugu vardir) ve Aslan Nuri Meserretçioglu'nun (Aygen Hanim'la evlenir ve Ömer Nuri adinda bir çocuk sahibidir) annesidir"

Gokyüzü     **************************************************************************