Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!


eczaneesra@hotmail.com
Son Güncelleme
Ekim 16, 2001

Dünyanın sonu...


İngiltere’de çıkan Daily Telegraph gazetesi, ABD’nin başkenti Washington ile New York, Nevada ve Florida eyaletlerine gönderilen şarbon mikroplu mektuplarla gündeme gelen biyolojik savaş paniği sürerken, Hawking’in görüşlerine yer verdi.

Cambridge Üniversitesi’nde matematik profesörü olarak çalışan Hawking “Uzaya yayılmaması halinde insanlığın, gelecek yüzyıl içinde hayatta kalmayı başaramayacağını düşünüyorum. Tek bir gezegende, insanlığın hayatını tehdit edebilecek pek çok kaza bulunuyor” görüşünü ifade etti.

Dünyadaki önde gelen teorik fizikçilerden biri olarak kabul edilen ve “Zamanın Kısa Bir Tarihi” isimli kitabı en çok satan eserler arasında yer alan Hawking, dünyadaki yaşamın, soğuk savaş stili bir atom bombasının yanı sıra çok daha sinsice ve görünmez biçimlerde de tehdit altında olduğunu vurguladı.

Uzun dönemde biyolojik silahların yaratacağı tehditten daha çok kaygı duyduğunu ifade eden Hawking, “Nükleer silahlar üretmek için büyük tesislere ihtiyaç olduğunu, ancak genetik mühendislik için küçük bir laboratuvarın yeteceğini ve dünyadaki bütün laboratuvarların kontrol edilemeyeceğini” kaydetti.

Yıldızlara ulaşılabileceği konusunda iyimser olduğunu belirten Hawking “Uzay Yolu dizisindeki ışık hızına ulaşılmasının, daha düşük hızda giden bir uzay gemisiyle yapılan, yıldızlar arası seyahatin verdiği sıkıcı yolculukları kolaylaştırmak için iyi bir yol olacağını” ifade etti.

Hawking kıyamet alameti olan Dabbetül Arz Mı? Tıklayınız.

Ana Sayfa POLİTİKA GÜNDEMİ