Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Hava Muharebesi nedir ? (Temel Av Manevraları )

 

Halk dilinde it dalaşı diye atlandırılan manevralar serisi. Genel olarak  birbirini ısırmaya çalışan köpeklerin; birbirinin kuyruğunu ısırmaya çalışması sırasında yaptıkları dairesel hareketlere benzetilmesi nedeniyle hava muharebesi uluslar arası dogfight köpek dalaşı seklinde adlandırılmaktadır. Pilot ağzı "angajman" yabancı bazı dokmanlarda Canned fight /Knife fight diyede isimlendirilir.

 

Neden dairesel bir hareket var?

 

Karşılıklı uçak iki muharip uçak birbirlerine  yaklaşan iki atlı okcu gibidir. Uzak mesafeden birbirlerine atış yaparlar eğer eşit seviyede yetenek ve eğitimli iseler birbirlerinin atışlarını savuşturarak  en kısa kılıçlarını çekip vuruşmaya başlarlar.

           Muharip tayyarenin kılıcı öne çekilebildiğinden (top+füzeler sadece öne atıldığından) Silahları mutlaka hasma çevirmek gerekir. 100 km ile bir arabayı  dondurmek istediginizde ne kadar savruldugunu hayal edebilirseniz 350-400 knotta (640 -700 Km/h) tayyarenin  ne kadar cok savrulacagını tahmin edebilirsiniz.

 

 

            Sürat, dönüş kuturu,Yatış,Çekiş vb. Bir çok faktörün tümü  gerçekten  bu işte çok etkili olacaktır. Genel olarak bu hareketlerin öğretildigi safhaya temel av manevraları safhası yada BFM (Basic Fighter Maneuver) denir. Yapılan manevraların akışkanlığı bir çok fizik denklemiyle açıklansada hareketler genellikle problemin irticalen (o anda, dogaçlama) çzümünü seçmek ve uygulamak temeline dayanır.

 

Temel Av Manevralarının  Maksadı nedir? (amaçlar)

 

 1. Hasmı öldürmek !

 2. 3/9 Hattı avantajını korumayı öğrenmek

 3. Dönüş cemberine (Dövüş cemberi) girişi tanıtmak

 4. Kontrol bölgesine manevra yapmak

 5. Geçerli silah  parametrelerinde stabil kalmak

 6. Atış fırsatlarını  tanımak (SoO)

 7. Yüzde yüz geçerli füze atışları gerçekleştirmek.

Veya

 1. Hayatta kalmak

 2. Hasmı Görerek uçuşa devam etmek manevralarını degerlendirebilmek.

 3. Zamanlı jinklerle yada IRMD hareketleriyle füzelerini veya top atışlarını savuşturmak (bunlardan kurtulmak)

 4. Hasmın hatalarını kendi aleyhine kullamak

 5. Muharebeyi çıkmaza sokmak notr duruma getirmek veya kaçmayı veya tekrar taaruzi konuma gelmek gi işlemlerin öğrenilip uygulanmasıyla yapılır.

      “İster isen sulh u-salah,Hazır ol cenge” 

 

Bu maksadın akademik olarak yerde teoriken öğrenilmesi  hareketlerin yapılırken daha kolay anlaşılmasını sağlar. Bu işlerde anadan dogma yetenk varmıdır? Bilmem ben görmedim. Çok bilen çok antreman yapan deişik taktikler gören, diğerine göre her zaman dha avantajlıdır. Tabiki tayyarenin teknolojisi takat’ı performansı, sopasının uzunluğu bu dövüşte etkili unsurlardır. Ben bunu daha cok kabadayı dövüşlerine benzetiyorum. Birde sovalyelik var ama bunun konumuzla alakası yok J

 

Kısaca bu teke tek  kabadayı döüşü nasıl oluyorda oluyor? Nelere dikkat etmek lazım gibi konuların içeriği temel av manevralarıdır. Tekrar ana maksat öldürmek oldugundan ve silahların öne bakması nedeniyle dönüş en önemli faktördür. Tüm kavramlar bu dövüşte durumların  tanımlanması ve pozisyon almayla ilgilidir.

 

Devam edecek < >

 

Gelecek konu Tanımlar.

Elektronik posta :  aggressor@linuxmail.org

 

Devam

Eski sayfa