RESULTS, STANLEY DRAGON BOAT RACES, Hong Kong
(Renamed as Stanley Dragon Boat Championships from 2002 onwards )

 

RESULTS

Stanley Championships Chinese/Expat Men's Joint Grand Finals
(Class A)

2002/6/15

Cup Final (Race 38 )

1. Pepperonis 辣肉腸( 時間 Time 1:16)
2. British Dragons 英國龍
3. Stanley Dragon Boat Team 赤龍
4. Stanley Sports Association B 赤柱體育會B
5. Windsurfing Assn HK 香港滑浪風帆會
6. The Buzz
7. Blue Girl’s Anzacs 安撒司
8. Lee Kum Kee B 李錦記 B (DQF)

Plate Final R.37

  1. Lee Kum Kee A 李錦記A (Time: 1:20)
  2. Asia Miles Mixed Up Diggers 邦戴的格
  3. Stanley Sports Assn. (A) 赤柱體育會 A
  4. CSD Sports Assn. 懲教署體育會
  5. Morgan Stanley 摩根士丹利
  6. HK Japanese Club A 日本人俱樂部A
  7. Sea School A 航校A
  8. Tai Tam Tigers 大潭老虎
  9. ABN AMRO Royal X-Men 香港遊艇會

BOWL Final (R36)

  1. California Dragon A 加州龍A (Time: 1:23)
  2. UBC/University of Toronto Alumni Assn. (B)
  3. Dutch Men 荷蘭隊
  4. HK Sea School B香港航海學校B
  5. HK Japanese Club B 日本人俱樂部B
  6. Spotlight /Telford R.C.博藝會/德藝會
  7. Finnish Dragons 芬蘭龍

Shield Final (R35)

  1. West District Police 警察西區總區(Time 1:25)
  2. Ngai Kwan Sports Assn. 藝群體育會
  3. Island Shangri-La Hong Kong 港島香格里拉大酒店
  4. South Horizons Dragon Boat Team 海怡半島龍舟隊


Ladies Cup Final

(2 Rounds :R26 - 1:29; R34-1:30 )

  1. The American Women’s Association 美國婦女會
    ( Ladies' Best Time of the day )
  2. Asia Miles Bondi Diggettes 邦戴的格
  3. Royal X-Women 香港遊艇會
  4. Smuggler’s Inn 走私客
  5. HK Japanese Club 日本人俱樂部
  6. Jilleroos 茱娜露絲
  7. Bullrun Financial Hawaii 05 夏威夷05
  8. Latin Dragons 拉丁龍
  9. Dutch Women Power 荷蘭隊
  10. Goldman Gondelettes 高盛



Ladies Plate Final (R25)

  1. Spotlight/Telford Recreation Club博藝會/德藝會(Time: 1:34)
  2. HSBC 匯豐
  3. Ming Ducks 明德國際醫院
  4. Woodland Worriors樂林戰士
  5. S & M
  6. The Baker Babes 貝克麥堅時
  7. Valley Ladies Team 快活谷欖球會女子隊
  8. Lady Ho Tung Hall 何東夫人紀念堂
  9. Wei Lun Hall, HKU 偉倫堂
Class A Expat Men’s Cup Final (R.33)
  1. Pepperonis 辣肉腸(Time 1:14)
  2. British Dragons 英國龍
  3. The Buzz
  4. Blue Girl Anzacs  安撒司
  5. Tai Tam Tigers 大潭老虎
  6. ABN AMRO Royal X-Men 香港遊艇會
  7. HK Japanese Club A 日本人俱樂部 A
  8. Asia Miles Mixed Up Diggers 邦戴的格
  9. Morgan Stanley 摩根士丹利

Class A Expat Men's Plate Final (R 31 )

  1. HK Japanese Club B 日本人俱樂部B (Time 1:24)
  2. Dutch Men 荷蘭隊
  3. Finnish Dragons 芬蘭龍
  4. Bachy Soletanche 法國地基 (DNS 棄權)
Class A Chinese Men’s CUP FINAL (Race 32)
  1. Lee Kum Kee B 李錦記B (Time 1:16)
  2. Stanley Dragon Boat Team 赤龍
  3. Windsurfing Assn.HK 香港滑浪風帆會
  4. Stanley Sports Assn. B 赤柱體育會B
  5. HK Sea School A 航海學校A
  6. CSD Sports Assn. 懲教署體育會
  7. Lee Kum Kee A 李錦記A
  8. Stanley Sports Assn. A 赤柱體育會A

Class A Chinese Men’s Plate Final (R 30)

  1. Sea School (B) 航海學校 B (Time 1:22)
  2. Spotlight/Telford Recreation Club 博藝會/德藝會
  3. California Dragons A 加州龍A
  4. UBC/U of Toronto Alumni Assn. B 多倫多大學同學會
  5. Island Shangri – La HK 港島香格里拉大酒店
  6. Ngai Kwan Sports Assn. 藝群體育會
  7. Western District Police  警察西區總區
  8. South Horizon Dragons Boat Team 海怡半島龍舟隊
  9. California Dragon (B) 加州龍B
  10. Fu Hong Society 扶康會

Class B Expat Men’s
Cup Final (R 29 )
  1. Bullrun Financial Hawaii 05 夏威夷05 (Time 1:25)
  2. Coudert BraveHearts 高特兄弟律師事務所
  3. Loreley 暴風女神
  4. Scott Wilson Sea-Dogs 偉信顧問(香港)有限公司
  5. Media Dragons B 路透集團
  6. USB Pacific Blades 瑞銀華寶2

Class B Chinese Men’s
Cup FINAL (R28)
  1. Tai Koo Shing Dragon Boat Team  太古城龍舟隊(Time 1:19)
  2. HSBC 匯豐銀行
  3. Ocean Park 海洋公園
  4. HK Society of Accountants 香港會計師公會
  5. Swire Properties Ltd. 太古地產
  6. PCCW 電訊盈科
  7. Deloitte Consulting
  8. New York Life 紐約人壽


Class B Chi/Expat Men’s
Joint Plate Final (R.27)
  1. Maersk HK Ltd. 馬士基集團香港有限公司 (Time 1:24)
  2. Red Dragons 紅龍
  3. UFE Dragons
  4. Bakers Boys 麥堅時律師行
  5. National Australia Bank 澳大利亞國家銀行
  6. SPCA 愛護動物協會
  7. Raleigh International HK 國際雷利香港
  8. Causeway Bay R.F.C. 銅鑼灣欖球會
  9. University of Southern California 南加州大學


Most-Outstanding-Outfit Team

1. PolyU Staff Club
2. Latin Ladies
3. S & M

2002 Men's Best Time of the day
(R15 ) Expat Men's A 1st Round Heat - Pepperonis 1:13

(Course Length =300 M)

 

 

 

Year 2001 Results @
25/6/2001

Chinese Men's Cup Final
1. Correctional Services Dept. Sports Assn.
2. CW23 Sports Collection
3. Lee Kam Kee 2
4. Stanley Sports Assn.
5. Windsurfing Assn HK
6. Lee Kam Ki 1
7. HK Sea School
8. University of Toronto Alumni


Expat Men's Cup Final
1. Bondi Diggers
2. Morgan Stanley
3. British Dragons
4. Royal X- Man
5. Anzacs

6.
Lamma Happy Dragons
7. Mrrill Marines
8. HK Japanese Club

Ladies Cup Final
1. Lamma Happy Dragons
2. Bondi Digettes
3. The American Women's Assn.
4. Royal X-women
5. Sporlight / Telford Recreation Club
6. Jillaroos
7. Swiss Ladies
8. Dutch Men

Chinese Men's Plate
1. HK Sea School B
2.Island Shangri-La Hong Kong
3. Sportlight /Telford Recreation Club
4. Taikoo Shing Dragon Boat Team
5. Western District Police
6. Bayer China Co. Ltd
7. South Horizon DragonBoat Club
8. Connecting Mobilily A

Expatriate Men's Plate
1. Sea Gods
2. Liechtenstein Princely Navy
3. Baker Boys
4. Scot Wilson
5. Coudert Brothers
6. Star Group
7. Dirty Dick's Memorial
8. Dutch Men

Ladies' Plate
1. HK Japanese Club
2. Smugglers Inn
3. Valley Red Bullette II
4. S & M
5. Mind Ducks
6. Goldman's Gondolier B
7. Billabong Babes
8. Wei Lung Hall
9. Valley Red Bullettes
10 Star Group Ltd


Most-Outstanding-Outfit Award

1. ISS Clown Doctors
2. Latin Ladies

3. New York Life  


Finishing Time 2001
( for First Place of each race only , Course length=300m)
   

Year 2000 Results
6/6/2000


Chinese Men's Cup Final

1. Windsurfing Assn of HK
2. Fishing Friends
3. Correctional Services Dept. Sports Assn.
4. Mei Yin
5. Freudenberg & Vilene
6. Stanley Merchants


Expat Men's Cup Final

1. Bondi Diggers
2. Lamma Happy Dragons
3. Royal X Men
4. Merrill Marines
5. Anzacs
6. Tai Tam Tigers

Ladies Cup Final
1. Job Access
2. Lamma Happy Dragons
3. Bondi Digettes
4. The American Women's Assn.
5. Windsurfing Assn. of HK
6. The HK Japanese Club




Chinese Men's Plate
1. HK Sea School
2. Sportlight Recreation Club
3. Cable & Wireless HKT
4. Island Shangri-La Hong Kong
5. Taikoo Shing Dragon Boat Team
6. Raleigh Hong Kong


Expatriate Men's Plate

1. Hawaii 0-5
2. Lucent Technologies
3. Baker Boys
4. Angels' Charlie
5. Valley Worrior


Ladies Plate
1. Sporlight Recreation Club
2. Jillaroos
3. Charlie's Angels
4. Matilda Hospital
5. Harmonie
6. Dutch Ladies


Most-Outstanding-Outfit Team 2000

1. Latin Ladeis
2. Charlie's Angels

Finishing Time 2000
( for First Place of each race only , Course length=350m)


1st round Expat Men Cup
1. Bondi Diggers 1:53
2 Harbin Beer 1:37
3. DCH, NewYork USA 1:37
4. Anzacs 1:43
5. Canadian Club 1:39
6. Royal X-men 1:47
7. Scandinavian Vikings 1:53
8. Town Crier Lamma Happy Dragons 1:43

1st round Ladies Cup
9. Lamma Happy Dragons 1:58
10. Royal X-women 1:59
11. Job Access 1:49
12. American Women's Assn. 2:07

1st round Chinese Men Cup
13. HK Sea School (A) 1:52
14. Windsurfing Assn of HK 1:42
15. Freudenberg & Vilene 1:34
16. Stanley Merchants 1:45
17. Fishing Friendship 1:40

2nd round Expat Men's Cup
18. Bondi Diggers 1:32
19. Merrill Marines 1:31
20. Royal X-men 1:35

2nd round Ladies' Cup
21. Job Access 1:47
22. American Women's Assn. 2:02

2nd round Chinese Men's Cup
23. Fishing Friendship 1:32
24. Mei Yin 1:33

1st round Expat Men's Plate
25. Baker Boys 1:46
26. Angels' Charlies 1:41
27. Lucent Technologies 1:45
28. Hawii 0-5 (B) 1:47
29. Valley Warriors 1:49

1st round Ladies' Plate
30. Sportlight Recreation Club 1:55
31. Matilda Hospital 2:03

1st round Chinese Men's Plate
32. HK Sea School (B) 1:39
33. Sportlinght Recreation Club 1:42
34. Cable & Wireless HKT 1:42

Expat Men's Plate Final
35 Hawii 0-5 1:42

Ladies' Plate Final
36. Sportlight Recreation Club 1:58

Chinese Men's Plate Final
37. Sea School (B) 1:38

Ladies' Cup Final
38. Job Access **1:44 (Ladies' Best Time of the day)

Expat Men's Cup Final
39. Bondi Diggers ***1:28 (Men's Best Time of the day)

Chinese Men's Cup Final
40. Windsurfing Assn of HK 1:32

   

Results 1999

Cup Races:		
PLACE   CHINESE MEN'S CUP                     	
1.	SEIMENS LTD.	                        
2.	HONG KONG SEA SCHOOL "B"	        
3.	WINDSURFING ASSN. OF HK	                
4	CORRECIONAL SERVICES DEPT SPORTS ASSN	
5	FRIENDSHIP	                        
6	STANLEY SPORTS ASSN.	                
		
		
	EXPATRIATE MEN'S CUP                    	
1.	*BONDI DIGGERS	                        
2.	YELLOW PAGES "B"	                
3.	YELLOW PAGES "A"	               
4	FOSTER ANZACS	                        
5	CANADIAN CLUB 	                        
6	HK JAPANESE CLUB "B"	                
		
		
	LADIES CUP FINAL                        	
1.	LAMMA HAPPY DRAGONS	                
2.	JILLAROOS	                        
3.	ARUP ANGELS	                        
4	BONDI DIGGETTES	                        
5	HK JAPANESE CLUB	                
6	SPORTLIGHT RECREATION CLUB	        
		
Plate Races:		
	CHINESE MEN'S PLATE                     	
1.	UNIVERSITY HALL "A"	                
2.	HK SEA SCHOOL "A"	               
3.	HK TELECOM	                        
4	LUNG TAN DRAGON	                        
5	RALEIGH HK VENTURES	                
6	HK SOCIETY OF ACCOUNTANTS	        
		
	EXPATRIATE MEN'S PLATE                  	
1.	DUTCH TEAM	                        
2.	HAWAII-05	                        
3.	HK JAPANESE CLUB "A"	                
4	THE BAKER BOYS	
5	PWC PIRATES	                        
6	LOVELLS 	                        
	
	LADIES PLATE FINAL                      	
1.	MATILDA HOSPITAL	               
2.	VALLEY 	                                
3.	WINDSURFING ASSN. OF HK	                
4	HARMONIE	                        
5	GIRLS @PLAY 	                        
6	PWC LADIES	                        
		
MOST-OUTSTANDING-OUTFIT TEAM	                	
1.	I.S.S. CLOWN DOCTOR	                
2.	GIRLS @PLAY	                        
3.	FRENCH INTERNATIONAL SCHOOL	        
4	*LATIN DRAGONS	                        
		
Note:   *last year's winners                    	
		

Results 1998

EXPATRIATE MEN (CUP)
1  E49 Bondi Diggers
2  E38 Yellow Pages
3  E16 The HK Japanese Club B
4  E42 Royal " X " Men
5  E43 AmCham "Bud Men"
6  E  9Anzacs


CHINESE MEN (CUP)
1  C38 Fishing Friendship
2  C16 Freudenberg
3  C37 Windsurfing Association of HK
4  C14 BAT Co. (HK) Ltd.
5  C  2HK Society of Accountants
6  C11 The HK Sea School
 

LADIES (CUP)
1  L19 The Canadian Club(A)
2  L  7Jillaroos
3  L24 Royal "X" Women
4  L27 Bondi Diggettes
5  L  3The HK Japanese Club
6  L  4The American Women's Assn


CHINESE AND EXPAT  MEN (PLATE)
1  C29 Stanley Sports Assn.
2  E25 Medecins Sans Frontieres
3  E31 Merrill Marines
4  E39 Linklaters In Pain
5  E13 The Master Strokers
6  C18 Waterloo Dragon


LADIES (PLATE)
1  L22 Spotlight Recreation Club
2  L17 Castaways
3  L15 The Matilda Ladies
4  L13 Media Dragons
5  L8  Merrill Maidens
6  L16 Harmonie
7  L23 StarTV
8      Bridge Telerate

Back