Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Recenze 

Daewoo DVD 9000 S

Srovnání s Cyberhome DVD505

 

1. Úvod

 Rozhodl jsem se pro přehrávání vlastních výtvorů z digitální videokamery koupit nějaký levný DVD přehrávač. Do ruky se mi náhodou dostala prosincová nabídka z Makra – Daewoo DVD 9000 S. Cena byla pro mne jeden z hlavních faktorů a tudíž 1820,- Kč včetně DPH  bylo vyhovující – spíš až podezřele levné. K napsání této recenze mne přivedly dvě věci. Zaprvé nedostatek informací o tomto produktu před koupí (nepodařilo se mi najít ani stránky výrobce, kde by bylo toto zařízení alespoň zmíněno). A zadruhé před časem na TVFreaku uveřejněné recenze DVD přehrávačů Cyberhome a Technosonic/Nintaus na které se budu místy odkazovat. Také jsem měl možnost podrobného praktického srovnání s Cyberhome DVD505, který si kolega zakoupil před rokem.

2. Vzhled

Když jsem přehrávač poprvé uviděl v obchodě tak první reakce byla „tak tohle ne!“. Celé  provedení je stříbrné, čelní panel je tvořen zrcadly s trošku okousanými okraji. Displej je za modrým průhledným plexisklem a je dobře vidět i za vypnutého stavu včetně čidla IR. Vypadá to trochu jako slepené doma trafopájkou.

Pod displejem se nacházejí ovládací tlačítka pro základní operace, ale bez dálkového ovladače se stejně většinou neobejdete. Síťový mechanický vypínač na levé straně je v pohotovostním režimu zeleně podsvícen. Nakonec po odlepení ochranných přelepek a z mírného odstupu nevypadá přehrávač nejhůře, jen displej by mohl být schovaný za elegantnějším sklíčkem.

3. Hardware

Vzhledem k záruční přelepce jsem se na vnitřnosti zatím nepodíval, ale prakticky shodné menu a podobné funkce jako u dříve recenzovaného Technosonic/Nantius  dávají tušit, že chipset bude podobný.

 

Na zadní straně se nachází SCART s podporou RGB, kompositní video výstup, S-video výstup, dva konektory cinch pro stereo audio výstup a také koaxiální a optický digitální výstup. Přehrávač není vybaven dekodérem Dolby Digital 5.1 audio ani dekodérem DTS. Pokud chcete prostorový zvuk musíte Daewoo propojit digitálně s AV recieverem. Cyberhome pro porovnání nabízí navíc plný 5.1 analogový výstup a komponentní YUV video výstup.

Mechanika načte vše co se jí podstrčí. Jediné co jsem nezkusil  je DVD-RAM a miniDVD. Vše ostatní funguje bez problémů. Přehrávač podporuje normu PAL i NTSC.

 

 

Dálkový ovladač je na první pohled zcela stejný jako ovladač Cyberhome. Při podrobnějším prozkoumání jsou ale některým tlačítkům přiřazeny jiné funkce. Kurzorová a ovládací bílá tlačítka také ve tmě fosforeskují.

 

4. Nastavení

Nastavení je poměrně bohaté a pokud mohu soudit podle recenze Technosonic/Nintaus téměř stejné. Rozdílem je pouze modrá Daewoo tapeta. Obrázky napoví víc.

 

     

5. DVD, VCD , SVCD, CD-DA

Zkoušel jsem různá originální i vypalovaná média a nepodařilo se mi nalézt nic co by nehrálo.

Například i ne úplně dobře vypálené video DVD+R, které Cyberhome neuměl načíst, v Daewoo hrálo bezchybně. Taktéž levná DVD-R Gigamaster, která mi nechtěl načíst notebook a některé DVD mechaniky , fungují bez problémů. Poradil si i s chybně vypáleným VCD, kdy načetl adresářovou strukturu a umožnil přehrát video přímo ze souboru *.dat.

Kvalita u DVD je dle mého soudu výborná a u obrazu zcela srovnatelná s přehrávačem Cyberhome. Měl jsem možnost oba dva přehrávače testovat zároveň a potvrdilo se podezření, že zvuk z Cyberhome není příliš dobrý. Daewoo hraje výrazně čistěji a jasněji. U Cyberhome výrazně chybějí výšky. Zároveň jsme zkoušeli Audio CD i na věži střední třídy a výsledky z Daewoo a věže byli srovnatelné. Závěr byl ten, že testovaný Cyberhome se dá pro poslech hudby použit jen stěží. Bohužel nízká kvalita se projevuje u všech přehrávaných formátů. Otázkou je, do jaké míry chyba závisí na konkrétním kusu.

Daewoo má poměrně velké možnosti audio nastavení včetně ovládání hlasitosti na dálkovém ovladači. To se může někomu hodit. Video i audio lze až 16 krát zrychleně obousměrně přehrávat a to i u Audio CD a MP3, kdy je slyšet zrychlený zvuk.

Na internetu jsem nalezl návod pro odblokování DVD region free pomocí DO, ale nezkoušel jsem.

Audio CD přehrává s jediným nedostatkem. Při přehrávání nezobrazuje na TV žádné informace. Jen na displeji je zobrazeno číslo tracku a čas. Cyberhome na TV ukazuje seznam tracků s jejich délkou.

 

6. Audio + Picture 

V této kapitole platí to co v předcházející.

Datová CD nebo DVD se soubory mp3, mpg, mpeg, jpg umí procházet pode adresářové struktury a bez problémů přehrávat. Není nutno předem vybírat, jaký typ souborů  budu přehrávat. V adresářové struktuře jsou zobrazeny všechny adresáře a v nich všechny soubory s kterými umí přehrávač pracovat. K jednotlivým souborům je přiřazena ikona příslušného formátu. Dlouhé názvy souborů zobrazuje do délky 11-ti znaků, s češtinou má problémy, ale ne fatální.

MP3 umí i VBR. Mluvené slovo s nízkým biteratem (22kHz) bylo také bez problému. TAGy bohužel nepodporuje. Je možno vytvářet playlist u všech typů souborů.

 JPG soubory načítá slušně rychle (zkoušeno na  4Mpx z Olympusu C-40).  Foto je možno zvětšovat do 200 % a poté posouvat pomocí kurzorových šipek na DO. Také je možné fotografie otáčet. Náhled 12 snímků je načtený během cca dvou vteřiny. Zajímavým zjištěním bylo, že oběma testovaným přehrávačům  Daewoo a Cyberhome dělalo problémy načítání náhledů fotografií, které byly v počítači otočeny „na výšku“. Fotografie se od těch „na šířku“ nijak nelišily, jen byly pomocí ACDSee otočeny o 90 stupňů a bez rekomprese i se všemi originálními metadaty uloženy a vypáleny. Rozdíl v načítání náhledu byl několikanásobný. Na vlastní rychlost zobrazení to vliv ale nemělo.

U prohlížení foto jsem také náhodou narazil na jeden nedostatek. Přehrávač si nedovedl poradit s otevřením adresáře, kde mimo souborů JPG byl i nějaký video soubor  MOV původem z Olympusu C-40. V tom případě menu skočilo do kořenového adresáře disku a JPG v tomto adresáři nebyly dostupné. Řešením  je vypalovat soubory MOV do samostatného podadresáře. Zda takto reaguje na všechny MOV soubory, nebo jen na ty z Olympusu jsem nezkoušel.

Srovnání přehrávání obrázků JPG Cyberhome a Daewoo vychází jednoznačně pro Daewoo. Je to hlavně nemožností procházet adresářovou strukturu disku u Cyberhome. Najít nějaké foto na DVD disku, kde je cca 10 000 snímků, je prakticky nemožné. Ostatně, je limitován i maximálním počtem souborů 999 a v praxi měl i problém takové DVD načíst. Podobně to platí i pro přehrávání MP3. Cyberhome sice na rozdíl od Daewoo  zobrazuje spoustu informací o přehrávaném souboru, včetně informací z TAGu, ale to opět nevyváží velmi špatnou schopnost orientace na disku.

Soubory s formátem MPEG 1 a MPEG 2 přehrává bez problémů. Různé MPG a MPEG soubory stažené z internetu se přehrávaly, samozřejmě v kvalitě odpovídající bitrate souboru. S těmito soubory si Cyberhome neporadil vůbec.

U adresářů s velkým počtem souborů je možné v seznamu rychle přeskakovat po šesti souborech pomocí tlačítek Next a Prew na DO. Také lze spustit požadovaný soubor zadáním  pořadového  čísla souboru z DO, ale to ho musíte napřed znát.

Přehrávač se při provozu nijak zvlášť nezahřívá ani není hlučný.

7. Závěr 

Nevím sice za kolik je, či bude možno Daewoo DVD 9000 S zakoupit v běžné obchodní síti ke které Makro asi příliš nepatří, ale poměr cena/výkon rozhodně mluví ve prospěch tohoto DVD přehrávače a za částku kolem 2000,- ho mohu jen doporučit.

 

+       všechny běžné formáty DVD i CD  
+       MP3  
+       MPEG 1 a 2  
+       JPEG  
+       pohodlné procházení adresářovou strukturou  
+       kvalitní obraz i zvuk

 -       MP3 bez TAGů
 -       nemá 5.1 analog audio výstup
 -       čeština v názvech souborů se zobrazuje chybně
 -       max. 11 znaků z dlouhých názvu souborů  
 -       problém se soubory MOV  
 -       DivX, Xvid  (ale to je jiná kategorie)  
 -       design (displej)

Srovnání

Daewoo

Cyberhome

+++ procházení adresářovou strukturou --- procházení adresářovou strukturou 
- nezobrazuje TAGy u MP3 + u MP3 zobrazuje spoustu informací včetně TAGů
+ přehrává všechny soubory MPEG 1 a 2 - nepřehrává MPEG
- horší design + lepší design
- chybí info při přehrávání Audio CD + seznam tracků při přehrávání Audio CD
+ kvalitní zvuk -- horší kvalita zvuku
+ ovládání hlasitosti - horší možnosti nastavení zvuku
- nemá 5.1 analog audio + 5.1 analog audio

-

nemá komponentní YUV video výstup + komponentní YUV video výstup

 

7.12.2003