Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Album i kostumeve kombėtare-Albanian national costumes

W e l c o m e **** M i r ė s e r dh ė t


Bukuria,estetika,laramania e ngjyrave tė harmonizuara me mjeshtrinė e hollė tė krijuesit
popullor nė dizajnimin -ornamentimin dhe plasimin e ambijentit jetėsor shqipėtar me tė
gjitha begatitė e jetės me bukurin fizike tė shqiptarit gėrshetuar me ato tė natyrės-ambientit
ku ai jeton -qendron e gjallėron pėrball stuhive tė shumta tė jetės -kostumet kombėtare janė
ditari mė i mirė qė flasin pėr rrjedhėn e jetės -historisė sė bujshme shqiptare me tė gjitha
baticat dhe zbaticat e jetės nėpėr mijėvjeēarėt e tij tė ekzistencės nė trojet e tij etnike.(n.s.)

Do tė fillojmė nga veriu:Tivar,Ulqin,Plavė Guci, Hot,Grudė e Kelmend,pė tė vazhduar pastaj nėpėr
tė gjitha trojet etnike shqiptare deri nė jug tė Camėrisė:Artė e Prevezė pėr t'ju kėnaqur me
bukurinė mahnitėse tė laramonisė sė pasur nė harmoninė e papėrshkrueshme tė ngjyrėrave-
coloritit pėrrallor tė kostumografisė shqiptare.

Kostume kombėtare
Veshje burrash:Malėsia Madhe-HOT-mbi Shkodėr-----------veshje grashė:Tivar,Ulqin,Anamalit..


Veshje burri Malėsia Gjakovės-Shishman-Rekė e Keqe-----Veshje kombėtare: Dukagjin.


Th Philips:BYRON-Albanian dress 1814
Gallery of Portraits ********LONDON

C.Coroti"The Albanian Woman"
oil,1872 BROOKLYN Museum,N.York