Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Histori

Artikuj mbi historinė.

Mongolia, njė perandori e harruar

Rusinė nuk e kishte tė lehtė askush ta mposhte! Provuan Adolf Hitleri dhe Napoleon Bonaparta, por nuk arritėn. Vigani heroik e legjendar Xhengis Khan arriti qė Rusinė ta shndėrrojė nė tokė tė perandorisė sė vet. Ishte ky perandor i Mongolisė, qė me ushtrinė e vet pushtoi tokat nga Deti Kinez e deri te Deti i Zi; njė perandori e cila pėrfshinte 90 pėr qind tė Azisė dhe njė pjesė tė madhe tė Evropės Lindore. Shkruan Getoar Mjeku, VIII/6.