Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Ágoston András Torgyán Józsefnek, 1995. X. 10.

Torgyán József elnök

Független Kisgazda- Földmunkás és Polgári Párt

Budapest

Tisztelt Elnök Úr!

Mint ismeretes, Göncz Árpád a Magyar Köztársaság elnöke és Horn Gyula a Magyar Köztársaság miniszterelnöke szeptember végén Budapesten fogadta a vajdasági politikusok, vezető értelmiségiek és egyházi vezetők egy csoportját.

Göncz Árpád, vállalva a defetizmus ódiumát is, elvetette az autonómia gondolatát. Ő a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseit, csak a helyi önkormányzatok együttműködésének formájában fogadja el.

Horn Gyula kijelentette, hogy vállalja az autonómiatörekvések támogatását a nemzetközi politikai színtéren.

Értékelésünk szerint, a magyar kormány elnöke ezzel bejelentette Magyarország igényét a jugoszláv rendezésben való részvételre és a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseinek képviseletére.

A magyar kormánynak, ha valóban képviselni akarja a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseit, elvben nincs szüksége előre elkészített modellre.

Mégis, vessünk egy pillantást a vajdasági politikai palettára. Jelenleg csak a VMDK rendelkezik politikailag legitim autonómiakoncepcióval. Ez voltaképpen a korszerűsített, megvalósítható változata a Hódi Sándor által kidolgozott koncepciónak, amelyet a VMSZ-ben az általa vezetett szárny továbbra is magáénak vall. A VMSZ Kasza József által vezetett szárnya kisebb közigazgatási átrendezésre szűkíti le a vajdasági magyarok követeléseit. Figyelmen kívül hagyva a sziget- és a szórványmagyarság érdekeit megelégedne azzal, ha a még talán magyar többségű községeket a szerb kormánnyal történő megegyezés alapján egy közigazgatási körzetbe vonnák össze. Megelégednek azzal, ha az így kialakult körzetbe a szerb kormány magyar nemzetiségű megbízottat nevez ki.

Tisztelt Elnök Úr!

A Kárpát-medencében élő magyarság közös érdeke, hogy a vajdasági magyarság olyan autonómiához jusson, amely közjogi keretet adhat nemzeti identitásának megőrzéséhez. Most, amikor a szerbiai kisebbségek helyzetének rendezése kézzel fogható közelségbe került, különösen fontos lenne, hogy a magyarországi politikai elit, elsősorban a parlamenti pártok közös támogatásban tudják részesíteni a vajdasági magyarság autonómiájának alapelveit.

A VMDK Elnökségének október 7-i állásfoglalása értelmében a vajdasági magyarok politikai autonómiájának a következő alapelveken kell nyugodnia:

1. Lehetővé kell tennie, hogy a vajdasági magyarság maga válassza meg vezetőit, s ezzel politikai jogalanyiságot szerezzen (a választásokon egyenrangúan vesznek részt a tömbben, a szigeteken és a szórványban élő, érdekelt magyar polgárok is).

2. A nemzeti azonosság megőrzése szempontjából fontos közintézmények a magyarok által a többpártrendszer elvei alapján választott képviseleti szerv irányítása alatt álljanak.

3. A magyar közintézmények részesüljenek a megfelelő szerb közintézményekkel azonos állami támogatásban.

4. A bilaterális megállapodás útján kialakított, jogrendszerbe beágyazott autonómiamodell stabilitását szavatolják megfelelő nemzetközi illetve államközi aktusok is.

Abban a reményben, hogy ezek az alapelvek a Független Kisgazda- Földmunkás és Polgári Párt részéről is elfogadhatóak, s képviselhetőek is, tisztelettel: Ágoston András elnök

Temerin, 1995. október 10-én