Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Ágoston András Kovács Lászlónak, 1995. IX. 22.

Kovács László

Magyarország Külügyminisztere

Budapest

Nagyrabecsült Külügyminiszter Úr!

A bizonytalan hadi helyzet ellenére egyre több jel mutat arra, hogy a jugoszláv rendezés döntő szakaszába érkezett. A Szabad Európa Rádió tegnap esti szerb nyelvű adásában jelezte, hogy a szerb-horvát-bosnyák békekötésre Clinton elnök jelenlétében a jövő hónapban New Yorkban kerül sor. A FoNet belgrádi hírügynökségnek Carl Bildt, az Egyeztető Bizottság EU-t képviselő alelnöke tegnap kijelentette, hogy az embargót csak a teljes rendezés után fogják feloldani. Előbb rendezni kell Kosovo, Vajdaság és Szandzsák ügyét. Carl Bildt ma találkozik Rasim Ljajić szandzsáki vezetővel.

Mi lesz velünk, vajdasági magyarokkal?

A VMDK öt éve képviseli az autonómiakoncepciót, melyet nemzetközi tevékenysége során már megismertetett a békefolyamat irányítóival. E koncepció korszerűsített változatának kidolgozását, melyben domináns szerepet kapott a perszonális autonómia, egy magyarországi tekintélyes kutatócsoport is segítette. Ennek munkáját támogatta a HTMH is.

A korszerűsített autonómiamodell ottjártamkor konzultáció tárgyát képezte a német külügyminisztériumban. Az angol külügyminisztérium egyik képviselőjének, valamint az EU Zágrábban székelő jugoszláviai különmegbízottjának Belgrádban adtam részletes információt a perszonális autonómiára vonatkozó VMDK-koncepcióról. A francia, az orosz, az amerikai és az angol, de más nagykövetségek tisztségviselői is tájékozódtak a perszonális autonómiára vonatkozó elképzeléseinkről. A beszélgetések során nem minősítették magát a modellt, de politikai legitimitását, azt, hogy a vajdasági magyarság óriási többségének törekvéseit fejezi ki, senki sem vonta kétségbe.

A magyar parlamenti pártokat még ez év márciusában felkértük az autonómiára vonatkozó elképzeléseink megvitatására. Eddig a FKGP, az SZDSZ és a FIDESZ támogatását kaptuk meg abbéli törekvésünkhöz, hogy a magyar kormány vállalja a VMDK autonómiakoncepciójának nyílt, nemzetközi képviseletét. Az MDF is megadta a támogatást azzal a megszorítással, hogy a kormánynak ez a szerepvállalása ne legyen akadályozó tényező a többi kisebbség törekvéseinek érvényesítésében.

Ahhoz, hogy a VMDK autonómiáért folytatott küzdelme a volt Jugoszlávia területére vonatkozó rendezés befejező szakaszában eredményes legyen, arra lenne szükség, hogy a magyar kormány:

a) a gyakorlatban is vállalja a VMDK autonómiakoncepciójának nemzetközi képviseletét. (Salih Berisha a minap Clintonnál járt a kosovói albánok ügyében.);

b) kezdeményezzen kétoldalú tárgyalásokat a szerb kormánnyal a viszonyok olyan távlati rendezésének céljából, melyek eredményeként elkerülhető lenne a szerb menekültek szervezett betelepítése a magyar többségű községekbe és településekre, valamint lehetőség nyílna a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseinek érvényesítésére;

c) tegye lehetővé a VMDK képviselőjének, hogy Washingtonban, Londonban, Párizsban és Bruxellesben közvetlenül is ismertethesse az autonómiakoncepciót.

Nagyrabecsült Külügyminiszter Úr!

Az idő nem nekünk dolgozik. Jó megoldás csak egy van, rosszból akad több is. Remélem, hogy közös erővel a jó úton indulunk el.

Nagyrabecsüléssel, Ágoston András, a VMDK elnöke

Budapest, 1995. szeptember 22-én