Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Ágoston András Csáky Zoltánnak, Duna TV, 1995. IX. 1.

Csáky Zoltán

Duna Televízió

főszerkesztő

Budapest

Fax: 175-22-12

Tisztelt Főszerkesztő Úr!

A Duna Televízió közéleti magazinja a Hírmondó 1995. szeptember 10-ére készülő műsorában való részvételre szóló meghívását az Ön által vázolt feltétellel köszönettel elfogadom.

Tekintettel a VMDK közismerten rossz anyagi helyzetére arra kérem, hogy amennyiben ez lehetséges térítsék meg költségeinket. Szeptember 8-án feleségemmel együtt szükségünk lenne szállásra. Ezen kívül kérem az útiköltség és a határátlépési illetékeink megtérítését is.

Tisztelt Főszerkesztő Úr!

Az Ön vázlatos ismertetőjére reflektálva szeretném megjegyezni, hogy a horvátországi és a vajdasági magyarok helyzete között minőségi különbség van, amit nem szabadna összemosni. A vajdasági magyarok nagy többségét még nem űzték el lakóhelyükről. E népesség számát tekintve még alkalmas arra, hogy autonómiát követelve önálló politikai szubjektumként jelenjen meg a hazai (szerb) politikai színtéren.

Nem csodálkozom rajta, hogy csak most jutott el Önhöz a VMDK és a VMSZ közötti "cívódások" híre. Ha jól tudom, a magyar sajtóban, folyóiratokban vitáinkról nem jelent még meg dokumentumokra alapozott átfogó elemzés. Így hát nem csoda, hogy a különféle hírek között elsikkad a lényeg. A VMDK-nak a VMSZ-el egy baja van, de az nagy. A VMSZ nem fogadja el a VMDK autonómiakoncepcióját, sajátja pedig nincs. Ami a politikai nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy nem akar autonómiát.

A VMSZ vezetői, politikai és anyagi érdekeiket előtérbe helyezve, nem bontják fel Milošević elnök Szerbiai Szocialista Pártjával fennálló politikai koalíciójukat, s nem állnak csatasorba a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseinek megvalósításáért. De ennél is nagyobb baj az, hogy a VMSZ kifutópályaként szolgál azoknak a magyarországi politikai erőknek amelyek nyíltan vagy burkoltan szintén ellenzik az autonómiát.

Nem menekülök ettől a vitától sem, de a magam részéről a VMDK politikai stratégiáját szeretném bemutatni, melynek lényege a Kárpát-medencében élő magyarság határmódosítás nélküli politikai integrációja.

Várva visszajelzését, tisztelettel, Ágoston András

Temerin, 1995. szeptember 1-én