Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Ágoston András a vajdasági magyar polgármestereknek, 1995. VIII. 9. [elküldetlen]

Kasza József, a szabadkai községi képviselőtestület elnöke

Turucz Zoltán, a topolyai községi képviselőtestület elnöke

Huszágh Endre, a becsei községi képviselőtestület elnöke

Páll Károly, a kishegyesi községi képviselőtestület elnöke

Tóth Horti Gábor, a zentai községi képviselőtestület elnöke

Surányi Rudolf, az adai községi képviselőtestület elnöke

Bacskulin István, a kanizsai községi képviselőtestület elnöke

Tisztelt Elnök Úr!

A VMDK Elnökségében végzett konzultációk során megállapítottuk: nagy a veszélye annak, hogy az eddig nem tapasztalt méretű szerb menekülthullám jelentős részben Vajdaságban csapódik le.

A VMDK síkraszáll azért, hogy a vajdasági magyarság tőle telhetően segítse a valóban súlyos humanitárius helyzetben levő menekülteket. Ugyanakkor, aggódva figyeli a fejleményeket, mert tudja, hogy a Szerb Köztársaság kormányának 1992-ben hozott határozata a menekültek magyarlakta községekbe való betelepítéséről továbbra is érvényben van, s megvalósítása most is fenyeget. A terv értelmében a magyartöbbségű községekbe a lakosság tíz százalékának megfelelő számú menekültet kell betelepíteni.

Ez a magyar többségű községekben élő lakosság nemzeti összetételének mesterséges, esetleg erőszakos megváltoztatását jelenti, amit nemzetközi dokumentumok tiltanak. Három évvel ezelőtt a VMDK kemény és sikeres politikai küzdelmet folytatott a terv megvalósítása ellen, Belgrádban, Svájcban az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága európai igazgatójánál és Vajdaságban a magyar többségű községi önkormányzatokban.

A helyzet most nehezebb mint 1992-ben. Részben a menekültek száma, részben pedig a VMSZ és a Szerbiai Szocialista Párt koalíciója miatt, amely a községi döntéshozatal szintjén lehetőséget ad a betelepítési terv végrehajtására.

Tisztelt Elnök Úr!

A VMDK tartja magát a betelepítéssel kapcsolatos három évvel ezelőtti állásfoglalásához. Kész a menekültek megsegítésére, de a betelepítés elleni politikai küzdelemre is.

Ezt szem előtt tartva arra kérem, hogy a vajdasági magyarság érdekében közölje a nyilvánosságal:

- milyen segítséget ad a község, amelyben Önt polgármesternek választották a menekülteknek?

- milyen igényeket támasztottak az állami szervek a menekültek elhelyezésére?

- mi az Ön személyes álláspontja a menekültekkel kapcsolatban és hogyan kívánja ezt érvényesíteni a koalíciós együttműködés során?

Előre is köszönöm.

Tisztelettel Ágoston András, a VMDK elnöke

Temerin, 1995. augusztus 9-én