Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

VMDK-közlemény a menekültekről, 1995. XI. 25.

A VMDK Tájékoztatási Szolgálata, Becse

1995. november 25.

A VMDK Tanácsa 1995. november 25-én megtartott ülésén összegezte e politikai szervezetnek a szerb menekültek betelepítésének megakadályozására folytatott eddigi tevékenységét. Megállapította, hogy a magyar többségű községekbe és településekre a szerb hatalom a polgárháború alatt eltávozott mintegy 30-35 ezer magyar helyébe, 1992-ben és 1995-ben mintegy negyven ezer szerb menekültet irányított. A Szerbiai Szocialista Párttal koalícióban levő VMSZ-es polgármesterek sajnos ellenállás nélkül fogadták be a menekültek második hullámát.

A polgármesterek részben megkésett, részben elmaradt reakciójának kövtekeztében a menekültek mintegy 85 százaléka, súlyosan megbontva ezzel a magyartöbbségű községek és települések nemzetiségi összetételét, már letelepedett.

A fennmaradt 15 százalék ma is közösségi szállásokon van. Ezeket a szerb kormány ENSZ pénzek igénybevételével most készül véglegesen letelepíteni.

A VMDK kezdettől fogva ellenzi a betelepítést. Megakadályozását sikertelenül kísérelte meg elérni a jugoszláv hatóságoknál. Időközben a magyar politikát is figyelmeztette a betelepítés tényére és segítséget kért a magyar kormánytól is. A magyar kormányszervek közbenjárásának a jugoszláv szervek részéről tett be nem váltott ígéreteken kívül más eredménye nem lett.

Újabban a VMDK az ENSZ szervezeteknél, elsősorban a Menekültügyi Főbiztosság belgrádi megbízottjainál igyekszik elérni, hogy azok ne adjanak pénzsegélyt a menekültek fennmaradó 15 százalékának a magyartöbbségű községekbe és településekre való betelepítésére. Az eddigi tárgyalások alapján megállapítható, hogy van esély a sikerre, de a teljes kudarcra is.

Az ENSZ és a Menekültügyi Főbiztosság belgrádi képviselői elismerik, hogy nincs tiszta képük a szerb menekültek elhelyezésére vonatkozó szerb kormánypolitikáról, s ezzel összefüggésben a magyartöbbségű községek és települések nemzetiségi összetételének megbontásáról. Ennek ellenére nem mutatnak készséget pénzügyi segélyek felfüggesztésére, illetve átirányítására.

Ebben a helyzetben a VMDK három irányban folytatja tovább politikai tevékenységét:

- igyekszik meggyőzni, a VMSZ-t, hogy a Szerbiai Szocialista Párttal fennálló koalíciója ellenére késztesse polgármestereit határozott politikai ellenállásra, induljanak magyar önkormányzati küldöttségek Belgrádba, az ENSZ illetékesekhez, hogy ismertessék velük azokat a politikai problémákat amelyeket a nemzetiségi összetételt megbontó betelepítések okoznak,

- felkéri a magyar diplomáciát, hogy Genfben illetve New Yorkban az ENSZ székhelyén igyekezzenek elérni, hogy az ENSZ szervezetei ne pénzeljék az etnikai összetétel szándékos megbontását a magyartöbbségű községekben és településeken,

- saját ismeretségeit és külföldi kapcsolatait felhasználva a VMDK tájékoztatja az előállt helyzetről az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának genfi igazgatóját és más illetékeseket is.

A VMDK Tanácsa