Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

VMDK-közlemény a betelepítésekről, 1995. XI. 13.

A VMDK tájékoztatási

szolgálata

Becse

A VMDK Elnöksége 1995. november 13-án Becsén megtartott ülésén megvitatta a magyartöbbségű községekbe befogadott szerb menekültek letelepítésének legújabb fejleményeit. Megállapításai a következők:

1. Két héttel ezelőtt a Szerbiai Területrendezési Minisztérium szervezésében a svájci székhelyű Katasztrófaelhárító Központ (SWISS DISASTER RELIEF) szakemberei valamint a Szerbiai Területrendezési Minisztérium képviselői a szabadkai Közigazgatási Körzet vezetőjével együtt meglátogatták Szabadkát, Topolyát, Kishegyest és Becsét, ahol a Szerbiai Szocialista Párttal koalícióban tevékenykedő VMSZ-es polgármesterek a legtöbb menekültet fogadták be. A látogatásnak a Minisztérium által megjelölt célja az volt, hogy felmérjék a szerb menekültek "ideiglenes és tartós" letelepítésének lehetőségeit.

2. A látogatók részére a minisztériumi meghagyás értelmében a többi között a következő adatokat kellett előkészíteni:

- a már használt és a tervezett új létesítmények építési és műszaki dokumentumait

- a telkek tulajdonjogára vonatkozó adatokat

3. A szóban forgó svájci intézmény szakemberei azért kérték a találkozót, hogy a helyszíni szemle alapján anyagi segítséget kérjenek az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságától a szerb menekültek ideiglenes illetve tartós elhelyezésére.

4. A VMSZ-es polgármesterek hallgatnak a látogatásról.

A VMDK Elnöksége értelmezésében a szerb kormány most nemzetközi ENSZ segítséggel kívánja befejezetté tenni a több magyar többségű község etnikai összetételének súlyos megbontását. Az, hogy elmúlt két hétben a VMSZ-es polgármesterek Kasza József, Turuc Zoltán, Pál Károly és Huszágh Endre hallgatnak a látogatásról, gyakorlatilag azt jelenti, hogy gondatlanságból, vagy a koalíciós partnerük ösztönzésére támogatják, de a legjobb esetben is hagyják érvényesülni a szerb kormány betelepítési törekvéseit. (Felmerül például a kérdés, hogy Szabadkán a Zorkával szembeni óvodát milyen meggondolásból, kinek a pénzén és milyen jogi alapon készítik elő a menekültek elhelyezésére.)

5. A VMDK Elnöksége felkéri a VMSZ-es polgármestereket közöljék a vajdasági a magyarsággal milyen részt vállaltak a szerb kormány betelepítési törekvéseinek érvényesítésében. Mi az amit személyesen tesznek azért, hogy ez a nagyszabású letelepítési akció ne valósulhasson meg.

6. A VMDK megtesz minden tőle telhetőt, hogy a helyzetről értesítse a magyarországi és a nemzetközi tényezőket arra kérve őket, hogy segítsenek: ne hagyják, hogy az ENSZ pénzekből finanszírozzák a vajdasági magyartöbbségű községek etnikai összetételének súlyos megbontását.

Becse, 1995. november 13-án.

A VMDK Elnöksége