Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

A magyar kormány vállalja az autonómiát. A VMDK Elnökségének közleménye, 1995. IX. 30.

A VMDK Elnöksége 1995. szeptember 30-án megtartott ülésén értékelte a vajdasági meghívottak szeptember 29-én megtartott budapesti találkozójának eredményeit és megállapította:

1. A szerbiai kisebbségek nyílt és megoldatlan helyzetének rendezése a szerb-horvát-bosnyák békekötést követően kerül napirendre. A szerb menekültek letelepítése folyamatban van. Ilyen körülmények között Horn Gyula magyar kormányelnök kijelentése, miszerint a magyar kormány vállalja a vajdasági magyarság egységes és nemzetközi mércéknek megfelelő autonómiájának képviseletét, különleges jelentőségű lehet.

2. Ha a magyar kormány hajlandó segíteni autonómiatörekvéseit, a vajdasági magyarság önálló politikai szubjektivitással rendelkező kisebbségi közösséggé válhat, s hozzájárulhat a Kárpát-medencében élő magyarság határmódosítás nélküli politikai integrációjához, ha nem, megmaradunk másodrangú népelemnek.

3. Vajdaságban csak a VMDK-nak van politikailag legitim, az európai demokrácia mércéivel mérhető, a békefolyamat irányítóival is ismertetett autonómiakoncepciója, amelynek megvalósítását meg lehet kezdeni.

Ebben a perszonális autonómia modellje:

- felöleli a tömb-, a sziget- és a szórványmagyarságot is, s ezzel politikai szubjektummá teszi a vajdasági magyarság egészét;

- kiterjed az oktatásra, a művelődésre és a tájékoztatásra, azokra a tevékenységekre tehát, amelyek közvetlenül kihatnak a vajdasági magyarság önazonosságának megőrzésére;

- olyan választási mechanizmust irányoz elő, amely lehetővé teszi a többpártrendszer elveinek érvényesítését a vajdasági magyarságon belül. Azt, hogy a vajdasági magyarok ügyeit olyan politikusok intézzék, akik neki, nem pedig a szerb hatalomnak tartoznak politikai felelősséggel.

A perszonális autonómia megvalósítása nélkülözhetetlen, de nem jelenti azt, hogy a magyar többségű községek számára nincs szükség területi autonómiára.

A VMDK autonómiakoncepciójának a területi autonómiát felölelő modellje:

- lehetőséget ad a magyar többségű különleges státusú községek összevonására, a Magyar Autonóm Körzet létrehozatalára;

- a nem magyar többségű községekben és az ezekhez tartozó településeken biztosítja a nyelvhasználat jogát és a közigazgatásban meg az igazságszolgáltatásban való arányos részvételt;

- megoldást ad a magyarok és a szerbek együttes döntéshozatalára az önkormányzatokban, valamint a Magyar Autonóm Körzet szerveiben.

A VMDK autonómiakoncepciója nem sérti a szerb államérdekeket.

4. Ezt a koncepciót a restaurációs ellenzék, a rendszerváltás előtti magyar politikai tisztségviselők ma is igen befolyásos csoportosulása és a VMSZ ellenzi. A Határon Túli Magyarok Hivatalának segítségével az egész magyar nyelvterületen kétségbeesett propagandát folytatnak ellene. Az ok világos. Ők, az elmúlt időszakhoz hasonlóan, most is arra törekednek, hogy politikai közvetítőként épüljenek be a szerb és a magyar politikai elit közé. Készek arra, hogy kiszolgálják mind a szerb, mind pedig a magyar politikai elitet, akár a vajdasági magyarság egészének rovására is. Szolgálataik fejében politikai és gazdasági privilégiumokat kérnek. Elsősorban a vajdasági magyarok feletti politikai dominációt, természetesen a választásokon való megmérettetés kötelezettsége nélkül. Képviselőik, közbenjárást igényelve, máris megjelennek például a HTMH-nál, de egyes magyar minisztériumokban is, olyan gazdasági ügyek elintézését kérve, amelyekben hazai partnereikkel együtt személyesen is érdekeltek.

Nem a vajdasági magyarság megosztott tehát, mint ahogy azt a VMDK politikai ellenfelei hirdetik, hanem a vajdasági magyar politikai elit. A vajdasági magyarok több mint nyolcvan százaléka autonómiát akar.

5. A megmaradás parancsát követve egy autonómiamodellel kell kilépnünk a politikai porondra. Három lehetőség van erre:

- a VMDK ellenzéke elfogadja a VMDK autonómiakoncepcióját;

- az ellenzék konkrét, írásos javaslatokat dolgoz ki a VMDK autonómiakoncepciójának módosítására;

- az ellenzék kidolgozza saját modelljét, amelyet a VMDK Közgyűlése megvitat és elfogad.

6. Megtörténhet, hogy a VMDK nem fogadja el a restaurációs ellenzék és a VMSZ által felkínált autonómiakoncepciót. Ebben az esetben, ha a magyar kormány komolyan gondolja, hogy a vajdasági magyarságnak autonómia kell, kiválasztja az alkalmasabbat, s azt képviseli a nemzetközi porondon.

A VMDK Elnöksége várja a Vajdasági Magyar Szövetség, a Vajdasági Magyar Polgári Mozgalom, a Jugoszláviai Magyar Művelődési Társaság, a Vajdasági Magyar Pedagógus Szövetség, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség és a többi magyar civil szerveződés, valamint az érdekelt egyének írásos javaslatait, elképzeléseit. Vitassuk meg őket, jussunk közös álláspontra!

A VMDK Elnöksége