Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

A VMDK Tanácsa 7. ülésének jegyzőkönyve, Újvidék, 1995. II. 4.

(jegyzőkönyvvezető: Papp Zsuzsa)

Napirend:

1. A VMDK székhely áthelyezése

2. Az autonómiakoncepcióval kapcsolatos teendők

3. A hatpárti Bizottsággal folytatott megbeszélések

4. A VMDK évkönyvvel kapcsolatos teendők

5. Határozat a VMDK rendkívüli közgyűléséről, valamint az öt éves jubíleum előkészítéséről

6. Különféle

1. pont

Dr Páll Sándor a becsei, dr. Agyanszki János a topolyai javaslatokról számolnak be.

Megállapodás:

- egyenlőre Becsén lesz a VMDK székhelye

- Igyekezni kell olyan anyagi körülményeket teremteni, hogy mielőbb meg lehessen venni a VMDK székházat

- a VMDK alapszabályában a székhely meghatározásának jogát a Tanács hatáskörébe kell utalni

2. pont

1) Kedden, január 31-én Glatz Ferenc megkapta a Magyar Autonómia korszerűsített szövegét. Az előkészületek során elhangzott vita valamint a VMDK idevágó dokumentuma alapján (a perszonális autonómia dominanciája), összeállította Ágoston András. Várható, hogy február folyamán a Glatz Ferenc Bizottsága véglegesíti.

2) A további eljárás:

- vita a MDK szerveiben

- a VMDK Tanácsa javaslatként a VMDK rendkívüli közgyűlése elé terjeszti

- a Magyar Autonómia szövegét a VMDK rendkívüli közgyűlése véglegesíti

- a közgyűlés után sajtótájékoztató Budapesten a Magyar Autonómiáról

- a szöveget mielőbb le kell fordítani szerbre, angolra, németre, franciára. Elő kell készíteni nyomtatásra és mielőbb kiadni és egy politikai állásfoglalás kíséretében meg kell kezdeni a külföldi népszerűsítését. A cél, hogy a vajdasági magyarság nyílt és megoldatlan kérdése ne kerüljön le a jugoszláviai rendezés napirendjéről.

- ha a szerb fordítás elkészül, még a külföldi bemutatás előtt, kezdeményezni kell egy találkozót Milošević elnökkel, az autonómia szövegének bemutatása céljából.

- Bemutatni a Magyar Autonómia szövegét a Magyar Köztársaság , a Kormány, valamint a magyar parlamenti pártok elnökeinek

- bemutatni a Magyar Autonómia szövegét a Magyar Köztársaság Külügyminiszterének, s megkérni, tegye lehetővé, hogy a szövegből bizonyos számú példányt megkapjanak a külföldi magyar missziók tájékoztatás és terjesztés céljából

- megküldeni a Magyar Autonómia szövegét a határon túli legitím magyar szervezeteknek, elmenni hozzájuk konzultációra szöveget felkínálni a szöveget a Szerb Tudományos Akadémiának, valamint a Szerb Köztársaság Kormánya alelnökének Ratko Markovićnak hivatalos konzultációk céljából

- megküldeni a Magyar Autonómia szövegét a szerbiai és a magyarországi lapok szerkesztőségeinek

- sajtóértekezlet a Szerb Képviselőházban a Magyar Autonómia lényegéről, politikai dimenzióiról

- felkínalni a szerb demokratikus pártoknak, hogy az általuk elfogadható formában tájékoztassuk őket a autonómiaelkepzeléseinkről

- megfelelő számú példányt a kiadványból, magyarul és a többi nyelveken is, megküldeni a VMDK-s szervezeteknek külföldön

- kísérőlevéllel és a politikai értékeléssel ellátva a Magyar Autonómia szövegét megküldeni a belgrádi nagykövetségeknek, valamint a fontosabb külföldi címekre

- várható, hogy Budapesten a Teleki Alapítvány szervez tanácskozást a szövegről

- a VMDK jubíleumon esetleg Glatz Ferenc tartana egy előadást az autonómiákról, s a Bizottság munkájáról

- a Magyar Autonómia szövegét leközölni az Új Hét Napban,

3) A felsorolt teendőkkel kapcsolatban a VMDK Tanácsa politikai, anyagi és technikia támogatást kér a HTMH-tól.

4) Az autonómiatörekvések külföldi népszerősítése céljából tervezett utazásokra a VMDK Elnöksége külön tervet készít.

3. pont

A tanácskozáson a következők vettek részt:

Kocsi László SZSZP, Bretter Zoltán SZDSZ, Csapodi Miklós MDF, István József FKGP, Keresztes Sándor KDNP, Német Zsolt FIDESZ.

Tabajdi Csaba államtitkár, Lábody László a HTMH elnöke

Ágoston András, Vékás János, Páll Sándor VMDK.

A beszámoló után a Tanács állásfoglalása a következő:

Állásfoglalás

A VMDK Tanácsa 1995. február 4-én Újvidéken megtartott ülésén megvitatta a VMDK küldöttségének, Budapesten a Határon Túli Kisebbségi Konzultatív Bizottsággal február 1-én folytatott megbeszéléséről szóló tájékoztatót.

A Tanács tudomásul vette, hogy a találkozón, amelyen a vajdasági magyarság helyzetéről, valamint a magyarországi támogatásokról volt szó, a VMDK küldöttége a következő témákat vetette fel:

- el lehet-e érni, hogy a magyarországi támogatások egyben segítsék a szóbanforgó tevékenységet és serkentsék a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseit is

- el lehet-e érni, hogy az állami szervek, így a HTMH is, ne a gyanús hátterű magánvállalkozások üzleti ügyeit menedzselje (mint például a VMSZ által szorgalmazott vegyes bank), hanem olyan gazdasági koncepciót igyekezzenek kidolgozni, amely az embargó megszűnte után a magyarországi befektetőknek biztonságos körülményeket teremt, minél több új munkahely megnyitására, a magyarlakta vidékeken. Ezzel összefüggésben a VMDK a befektetések biztonságát és a kettős adóztatás elkerülését, valamint az egyeztetett vámpolitikát célzó kétoldalú államközi megállapodások mielőbbi megkötését elsődleges fontosságú feladatnak látja.

- tudnak-e a magyar parlamenti pártok és a kormány anyagi és politikai támogatást nyújtani a VMDK korszerűsített autonómiakoncepciójának megfelelő bemutatásához a nemzetközi politikai színtéren.

A tanácskozás részvevői érdeklődtek még a vajdasági magyarságon belüli plitikai tagolódásról, s tájékozódtak a VMDK ezzel kapcsolatos álláspontjairól.

A VMDK Tanácsa elfogadta a tájékozódó megbeszélésről szóló beszámolót. Különösen fontosnak tartja Tabajdi Csaba politikai államtitkár javaslatát, amelyet egyhangúlag támogatott a Határon Túli Konzultatív Bizottság is, hogy ez a testület levélben, azzal a kéréssel forduljon a Magyarok Világszövetségéhez és a Délvidéki Magyarságért Alapítványhoz, hogy adjanak számot a Vajdasági magyarság megsegítésére az elmúlt években befutott pénzadományokról.

Az 1995. évi támogatásoknak a három fő politikai áramlat közötti megosztására vonatkozó kompromisszumnak minősített döntéssel kapcsolatban a VMDK Tanácsa megállapítja, hogy az, aki a pénzt adja természetesen megmondhatja azt is, kinek és milyen célokra ad.

A VMDK Tanácsa ugyanakkor rámutat, hogy a szóbanforgó "kompromisszumos megoldás" nincs összhangban a Magyar Kormányprogramnak az autonómiatörekvések támogatására vonatkozó kitételével. A magyarországi adófizetők, nagylelkűen a magyar kisebbségeknek juttatott pénze ugyanis, csak akkor használható fel hatékonyan, ha az elosztásra felhatalmazott magyarországi szervek és szervezetek a támogatásoknak kettős funkciót biztosítanak. Úgy, hogy segítsék a kérelmezők tevékenységét, de egyben serkentsék a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseit is.

Újvidék, 1995. február 4-énA VMDK Tanácsa

4. pont

Matuska Márton: beszámolt a tennivalókról. Mák Ferenc is írna valamit az áttelepülőkről. Kérni kell árajánlatokat az évkönyv nyomtatására, valamint a szövegszerkesztésre.

5. Vékás János bevezetője a Tanács egyhangú szavazással a következő határozatokat hozta:

- Külön kell tartani a VMDK rendkívüli közgyűlését és az ötéves jubíleumot. Az időpont a korszerűsített autonómiakoncepciónak a Glatz bizottság által történő véglegesítésétől függ.

- Az alapszabály módosításakor be kell iktatni a kizárás intézményét. Az alapszabályt összhangba kell hozni a többpártrendszer követelményeivel.

- A Tanács volt tagjait akik a VMSZ-be távoztak értesíteni kell a Közgyűlés megtartásának időpontjáról, s a lehetőségről, hogy amennyiben a Közgyűlés nem hitelesíti a Tanács határozatait, amelyek alapján eltávolították őket a Tanácsból, megkapják az ülésanyagot és részt vehetnek a közgyűlés munkájában.

- A VMDK Elnöksége megkezdi a Közgyűlés, valamint a Jubíleum előkészítését.

6. pont

A Tanács egyhangú döntéssel hitelesítette a VMDK kanizsai községi tanácsnokainak frakcióját.

A tanácsnokok listáját tartalmazó döntés része a jegyzőkönyvnek.

A lista nyílt, s ha a határozat szövegét elfogadják más tanácsnokok is csatlakoznak a frakcióhoz.

7. pont

- ki kell vizsgálni a Kasza elleni per megindításának lehetőségeit

Papp Zsuzsa