Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Kossuth Rádió, Ráadás, 1995. I. 6.

Köszöntöm a stúdióban Tabajdi Csaba államtitkárt. Itt az előző beszélgetés azzal fejeződött be, hogy Márványi Péter kollegám utalt a Tőkés Lászlót ért támadásokra. Ezek a támadások lényege - azok számára mondom, akik az elmúlt napokban vagy hetekben ezt nem hallották volna - az, hogy megvádolták a püspököt, hogy Securitate ügynök volt a 80-as években, illetve korábban. Az RMDSZ már ugyancsak említett testülete, az operatív tanács kiadott egy állásfoglalást, illetve egy közleményt, amelyben nagyon keményen visszautasította a Tőkés László elleni támadásokat, ugyanakkor pedig hiányolja azt, hogy tulajdonképpen fölülvizsgálatlan, tisztázatlan az 1989 előtti időszak, és mindez azok érdekeit szolgálja, akik le akarják járatni, az 1989-es események hiteles személyiségeit. Tabajdi Csabának erről az egészről mi a véleménye?

Tabajdi Csaba:

Én azt hiszem, hogy ezt a mostani ügyet egy hosszabb folyamatba kell beillesztenünk, látni kell azt, hogy a magyar kormány, tárgyalási szándéka ellenére, a némely szomszéd országunk politikai életében folyamatos támadásokat intéznek az ott élő magyarság bizonyos személyei és közösségei ellen. Itt az előbbiekben már elhangzott az, hogy mind a román politikai elitnek, de bizonyos fokig még a szlovákiai politikai elitnek is érdeke, hogy folytonos izgalomban tartsa a közvéleményét és fönntartsa a folyamatos fenyegetettség állapotát valamiféle magyar kisebbség illetve Magyarország általi fenyegetettség képét. Ez a mostani ügy azért is időben kellően kitervelt, hiszen komoly előrehaladás történt a magyar-román kapcsolatokban az elmúlt fél évben, ha még nem is látszanak az alapszerződés aláírásának körvonalai teljes mértékben, de mindenképpen a kapcsolatokban megtörtént egy javulás, vagyis ez bizonyos erők számára Romániában nem igazán kívánatos. A másik pedig a konkrét ügy kapcsán az RMDSZ ötéves évfordulója, itt azt hiszem, hogy nagyon ügyes dologról van szó, hiszen nem Tőkés László személye, ez teljesen nyilvánvaló azt hiszem valamennyi rádióhallgató számára, itt az RMDSZ-ről, illetve a Romániában élő kétmilliós magyar közösségről van szó, azt vették célba, amikor azzal vádolták meg, hogy együttműködött a titkosrendőrséggel, és mivel ez föltáratlan, ahogyan az RMDSZ operatív tanácsának közleménye is tartalmazza, így kellő módon lehet vádaskodni anélkül, hogy igazán a megvádolt védekezni tudna.

Az Ön véleménye szerint az ilyen jellegű ügyek vagy akciók mennyiben hátráltatják pontosan azt a diplomáciai erőfeszítést, amit a magyar kormányzat tett az elmúlt fél évben, illetve tett a korábbi időszakban.

Természetes módon ezek a jelenségek nem segítik ezt a folyamatot, ugyanakkor a magyar kormánynak eltökélt szándéka, hogy igenis megpróbál továbblépni a magyar-szlovák és a magyar román viszony további normalizálása terén. Ezek azonban eltérő súlyú zavaró jelenségek, amelyekkel a magyar politikának igenis számolnia kell, hogy reálisan lássa a normalizálódás esélyeit.

Az elmúlt időszak eseményeihez tartozott az, hogy Belgrád gyakorlatilag elutasította a vajdasági magyarok autonómiatervét. Szándékszik-e a magyar kormányzat ezzel kapcsolatban valamilyen lépést tenni?

A magyar kormány támogatja a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseit, azt a dokumentumot, amelyet a vajdasági magyarság Magyar autonómia címmel két évvel ezelőtt elfogadott és most dolgozik a korszerűsítésén. Ugyanakkor látni kell, hogy az autonómia nem csak dokumentumokat jelent, hanem napi apró lépéseket is, konkrétumokat is, és a magyar kormány, a magyar külügyminisztérium számos alkalommal fölvetette az elmúl fél év során, hogy egyre inkább csorbítják a magyar iskolahálózatot, komoly támadások érik a magyar kulturális intézményeket, azt, hogy változatlanul törekvések vannak Vajdaság etnikai viszonyainak megváltoztatására, ezeket a magyar kormány konkrétan szóvátette és szóvá is teszi a jövőben is.

Ezek szerint más eszköze akkor a kormányzatnak a jelek szerint nincsen.

A magyar kormány megpróbál tárgyalásos eszközökkel egyrészt, másrészt pedig másik eszköze, hogy megpróbálja saját eszközeivel, anyagi és politikai eszközeivel segíteni a határon túli magyarok autonómiatörekvéseit. Így például a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének küldöttsége elutazott az Egyesült Államokba, az egyik alelnök, és most készül Németországba a VMDK elnöke, tehát más eszközökkel is próbáljuk segíteni ezeket az autonómiatörekvéseket.

[Hangfelvétel: d950106b.wav]