Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

a webhely naplója - új és frissített oldalak

VMDOK

HUDOK

YUDOK

vissza a kezdőlapra

EBIB

HANG

EGYÉB

a webhely térképe

B K É L S K

B K É L S K

B K É L S K

B S C P L

V H Y E Z

B K É L S K

Elektronikus Könyvtár

Különbségek a VMDK és a VMSZ között, 1994. VII. 16.

A VMDK Tanácsa 1994. július 16-án megtartott ülésén, áttekintve a VMDK és a VMSZ között kialakulóban lévő viszonyt és kapcsolatrendszert, megállapította a következőket:

1. Kisebb zökkenőkkel ugyan, de jól halad a két politizáló szervezet gyakorlati szétválasztása. Most már csak azok a VMSZ-tagok és tisztségviselők okoznak fennakadást (ezek között elejében ott volt Csubela Ferenc, a VMSZ elnöke is), akik még mindig nem értik meg a politikai pluralizmus, a többpártrendszer logikáját, s továbbra is meg akarják tartani a VMDK-ban viselt tisztségüket is. Ez az értetlenség azonban egyre ritkábban jelentkezik, s várható, hogy a VMSZ most már saját dolgaival kezd foglalkozni.

A községi képviselő-testületekben folyamatban van az új összetételű VMDK-s tanácsnoki csoportok megalakulása. Így a VMDK-s tanácsnoki csoportot Szabadkán dr. Sepsey Csaba, Zentán Somorai Zsuzsanna, Becsén pedig Tari István vezeti.

A köztársasági képviselőházban a VMDK képviselői Ágoston András és dr. Páll Sándor, a szövetségiben pedig Csorba Béla és dr. Sepsey Csaba.

2. Tekintettel a várható őszi általános választásokra, a VMDK megkezdi a politikai és szervezeti előkészületeket. A körzetekben mielőbb be kell fejezni a tisztújítást, hogy őszre, a választási konvención, meghozzuk a szervezet új alapszabályát és elfogadhassuk a VMDK választási programját.

A VMDK Tanácsa hitelesíti az eddig lezajlott körzeti tisztújító közgyűlések eredményeit, kivéve a tornyosit, ahol a Zenta-Csóka Körzeti Szervezet tagozatainak többsége nem képviseltette magát megfelelően.

A VMDK Tanácsa a Zenta-Csóka Körzeti Szervezet tisztújító közgyűlésének megszervezésével a dr. Leszmeister Alfréd, illetve dr. Ribár Miklós vezette zentai és csókai tagozatokat bízza meg.

3. A VMSZ-szel való együttműködés logikai feltételei adottak. Van két politikai szervezet, s közöttük vannak nézetkülönbségek. Tekintettel arra, hogy a vajdasági magyarságnak sok olyan érdeke van, amelyben érdemes lenne egyességre jutni, a legcélszerűbbnek látszik felsorolni azokat a különbségeket, amelyek vonatkozásában megindulhat a kompromisszum kimunkálásának folyamata. A cél az, hogy a választásokra már egyeztetett választási programmal indulhassunk.

A mérvadó személyek és testületek megnyilatkozásai alapján most már egyértelmű, hogy a VMDK és a VMSZ a következő fontos kérdésekben eltérő nézeteket vall:

l A VMDK felfogása szerint a vajdasági magyarság autonómia nélkül nem maradhat meg és nem őrizheti meg magyarságát. Ezért a pillanatnyi politikai széljárástól függetlenül politikai tevékenységét a magyar autonómia megvalósítására összpontosítja mindaddig, amíg a magyarság erre szavazataival ösztönzi.

A VMSZ az autonómiát nem kezeli elsődleges célként és egyelőre nem kíván vele foglalkozni.

l A VMDK szükségesnek és kivitelezhetőnek tartja a magyar iskolahálózat létrehozatalát. A magyarság nemzeti identitásának megőrzésére szükségesek a magyar iskolák, s mivel ez a szerbek érdekeinek is megfelel, létrehozataluk nagyrészt a magyar önkormányzatok találékonyságán, politikai bátorságán múlik.

A VMSZ elnöksége a magyar iskolák megnyitását nem tartja a vajdasági magyarság alapérdekének, s csak mint egy lehetséges igényt tudja elfogadni. Ez a gyakorlatban úgy nyilvánul meg, hogy a VMSZ-es polgármesterek különféle bizottságok felállításával igyekeznek elodázni e fontos feladat végrehajtását.

l A VMDK a gazdasági régiók ügyét nem keveri bele a vajdasági magyarság politikai autonómiájáért vívott harcába.

A VMSZ az autonómia helyett egyre gyakrabban az északbácskai régiót emlegeti, amelyben úgy látszik még a bánáti tömbmagyarságnak sincs helye.

l A VMDK az embargó megszűnte után olyan segítséget kér Magyarországtól, amely biztosítja a külföldi részvételt a privatizációban és minél több munkahelyet biztosít a magyarlakta vidékeken.

A VMSZ továbbra is a "néhány gazdag magyar" elvéből kiindulva saját embereinek vindikálja a magyarországi pénzsegélyeket.

Ada, 1994. július 16.

A VMDK Tanácsa

[Megjelent: - Magyar Szó, 1994. VII. 19., 4.]